Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ledeni sveci
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ledeni sveci

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ledeni sveci
    Objavljeno: 15 Listopad 2009 u 13:05
Vjerojatno mnogi znate za pučke izreke vezane uz neke datume u kalendaru; tzv. ledeni sveci su datumi po kojima se se ravnali naši preci dok još nije bilo današnjih mogućnosti, sjetvenog kalendara i sl.Pa tako izmedju ostalih, prema predaji u"ledene svece" spada i ovaj današnji dan, kada treba spremati biljke u zaštićeni prostor.Po ovom kakva je trenutačno meteorološko stanje a i prognoza,stvarno je istina
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2010 u 13:21
Znam da sam lani negdje na CIF-u čitala upozorenje od nekoga, do kada su ledeni sveci ( proljetni), pa treba biti oprezan sa iznošenjem kućnog cvijeća, a čini mi se da je bilo vezani i sa sijanjem ili sađenjem presadnica na otvorenom ( za sijanje/sađenje nisam sigurna), ali danas ne mogu ništa naći......
Tražeći po netu, našla sam članak vezan uz vremenske prilike i neprilike od M. Sijerkovića, a spominje i ledene svece
vrijeme.pdf
No našla sam još neke podatke, pa ledenim svecima se smatraju:
sv. Filip........1.05.
sv. Pankracije, Servacije i Bonifacije......12. - 14. 05.
sv. Sofija ( ledena Sofija) ......15.05.
sv. Jelena......22.05.
sv. Urban ......25.05.
Kakva je pučka predaja, osim mogučih zahlađenja i padanja tuče ( leda, grada)...... nisam znalac, zato bih voljela bih čuti vaša mišljenja i saznanja.
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2010 u 17:03
Nadam se da mi Cimicifuga neće zamjeriti, prenosim njen odgovor iz brbljaonice jer mislim da je to dobro znati, a brbljaonicu mi brzo "pounimo" i "zatvorimo", pa ti onda nađi gdje je pisalo...... a u savjetima se ipak lakše nađe.
Originally posted by Cimicifuga

Prije ledenih svetaca (na kontinentu) nije preporučljivo saditi u vrt presadnice paprike, paradajza, krastavaca, dinja i buča...
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,215 sekundi.