Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gljive   južne Hrvatske
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gljive južne Hrvatske

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
Korisnik
Poruka
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2009 u 22:43
8.
 
    Petka,  Dbk,  borova  šuma,  studeni  mj.
 
....čvrsta bijela  gljiva  sa  malim  žutkastim  potezima  na  klobuku,  stajanjem  je  sve  više  dobijala  žute  boje,  smećkaste....
 
 
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2009 u 22:48
9.
 
    Elafiti,  borova šuma
 
....bijela  gljiva, klobuk  oko 5 cm, na dnu stručka  malo  ostatka ovoja,  klobuk  rebrast  do  pola....
 
 
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2009 u 23:15
....smrcko, listala sam  tvoju  identifikaciju i  sjećam  se  ovog  za  žute  vodenaste gljivice....vrlo je vrlo to  tosmile59...Clap
 
...hvala  na  pomoći....eh  da  nam  još  dođe   Cordy .....i   štogod napiše...ili  Jagoda  i  drugi   gljivoznalci....
 
...znaš,  jako  je  zanimljivo  polako  učiti...u  šumi  sam  bila  5  puta  i  skupila  30 - tak  različitih....sad  već  znam  neke  termine  a  i  slike  sam  memorirala....
...kad  skupim nešto  iskustva  onda  ću    konzultirat  jednog  znalca  sa  mog  terena   da  vidim  što  je  što....mislim  da  je  on  čak  učio  uz  Fochta...   
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2009 u 23:38
Što god saznaš podjeli s nama, da i mi učimoHug

8. je neka krasnica

9. je vrsta preslice. Sliči mi na sivu preslicu koju sam i ja brala i jela. Ne bi preporučila ikome da bere ovu vrstu gljiva za jelo ,jer se u tom rodu može zamjeniti sa jako otrovnim gljivama pupavkama. I sama preslica je uvjetno jestiva, mora se prokuhati 10min i baciti voda.

<>http://www.boletus.hr/slike/gljive/Amanita%20_vaginata%20_BullFr%20Vittadini_3.jpg

<>http://www.boletus.hr/prikaz.asp?slovo=Amanita+vaginata+%28Bull%3AFr%29+Vittadini

Samo im pada stranica , svako maloConfused kao i naša.
Na vrh
Agaricus View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Agaricus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2010 u 21:56
Pozdrav Manči,

šalji slike odozgora i odozdola, jer nemam prilike vidjeti neke od vrsta koje rastu kod vas (jer živim u kontinentalnom dijelu) ...

Ne zaboravi slikati stručak i listiće gljive. Ne zaboravi nam reči miris gljive i stablo ispod kojeg je rasla ...

Slažem se sa svim Smrčkovim komentarima osim za Clitocybe geotropa gdje bi želio vidjeti bolje stručak i listiće - no možda je i u pravu.

Sve ostalo mi djeluje ok.

Isto tako glede Preslice (Amanita) pazi, ima vrsta kojima lako otpadne vjenčić te se može raditi i o otrovnoj Amaniti - budi oprezna. Moraš biti 100% sigurna prije degustacije.

Lijep pozdrav i čujemo se
A.

"Na mjestima gdje plešu šumske vile, gljive izrastaju u krug..."
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2010 u 08:43
...hvala Agaricus na komentaru...ja  cu   stavljati   slike  pa  ako  vam  je  nesto  poznato   napisite.....imam jos  od  lani  snimljenog   materijala....ove godine  nisam   bila  jos  u  sumi,  mislim  da  je    rano....ne  planiram   konzumirati   gljive,  ucim   cisto  iz   gusta  prirodnjaka.....
Na vrh
Agaricus View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Agaricus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2010 u 22:20
Pa, da naučim i ja nešto od tebe ...

Kada se kreće u gljive kod vas?

Mislio sam i ja otići malo  8.10. u jednu prekrasnu šumicu hrasta medunca (Quercus pubescens) blizu Zadra u nadi da ću naći neku gljivicu?

Da li je prerano?

Hvala
Agaricus
"Na mjestima gdje plešu šumske vile, gljive izrastaju u krug..."
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2010 u 22:58
.....ja sam  skroz na  jugu    HR....tek  je  pala  prva  kisa prije 2-3 dana....
....ako  bude  listopad  bez  kise  nece   jos biti  gljiva....kraj desetog   i   jedanaesti mjesec  su  sigurniji....kod  nas se  gljive  ne  beru i  ne  konzumiraju,  nije  to  uvrijezeno.....tek  rijetki  pojedinci  odlaze  u  Hercegovinu  i  skupljaju  par vrsta.....
 
.....ja  to  vise  proucavam  iz  gusta prirodnjaka,  nemam namjeru  kuhati....
...kad nesto  saznam  novo o  nasim  gljivama  napisat  cu....
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2010 u 05:46
Dobro jutro svima, osobito tebi, manči jer sam tvoj patriot iz Grada.

Radio sam noćnu smjenu i evo idem doma i odlučio ispričati moju jučerašnju priču sa gljivama.

Jučer sam bio u šetnji kampom Solitudo i naišao na nekoliko vrsta gljiva od koji je jedna bila jako velika, boje na bijelu kavu i došao sam doma i malo surfao o gljivama i počele su me zanimati, a inače ih volim papati.

Žena mi se nije složila da ćemo ih papati, ali rekao sam da ćemo vidjeti ako su zicer, ok.

Evo, danas ću ih poći slikati i postaviti ovdje na razmatranje.

Sviđa mi se ovaj tvoj potez, da i u Južnoj Dalmaciji ljudi imaju uvid u gljive oko  njih, pa ću nadam se i ja pomoći.

Pozdrav. Smile
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2010 u 09:52
......pozzz Juzni....
 
.....drago  mi je da ima  jos ljubitelja gljiva na jugu.....
 
.....ne jedem  gljive  jer  su  mi  tesko  probavljive  i ne  znam  o  njima   dovoljno ali  sam  sa prijateljima  pocela  proucavati  i  za  sad  sa  sigurnoscu  poznam  bijelu  puharu  koja  raste  na  livadama.....sad  joj  je  vrijeme.....
 
...treba  biti  vrlo  oprezan  i  polako  uciti...
 
...za  pocetak  je  vazno  gledati  i  slikavati....
 
...prosetat   cu   se do  Solituda,  nisam   se  ni  sjetila  da  ih  tamo  moze   biti....    
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2010 u 17:22
Evo me iz auto kampa Solitudo i cijeloga sam prešao.

Joj, danas kada sam tražio gljive, jako puno sam ih našao i fasciniran sa nekima jer su tako lijepe, druge opet čudne. Koliko sam se zanio u traženju i slikavanju, bio sam izgubio očale i vratio se nazad i uz jednu molitvicu Smile opet ih našao.

Sada nemam vremena prebaciti slike, ali mislim da ću večeras.

Bilo mi je super i jedva čekam opet poći na novi teren.

Sutra idem u Konavle u posjetu pa ću ako bude lijepo vrijeme i tamo fotkati gljivice.

Danas sam ih doživio kao poklone od samog Boga. Odjednom se stvore ispred tebe. A terapija za fokusirati se, je samo takva. Tko je rastresen, gljive tražiti.

Evo sam pokušao na brzinu postaviti jednu sliku sveukupno ubranih gljiva od danas, pa nisam uspio.

Ajde mi manči kaži kako uploadirati slike, koji je kod foruma, kako to ide?

Kopirao sam ovaj link http://tinypic.com/  ali ne znam što staviti u "tags" , valjda je tu kod foruma, a ja ga ne znam.

Help.

Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2010 u 23:27
Evo sam se snašao. Tongue
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2010 u 23:34
Originalno poslano od člana Južni Južni napisao:

  1. Autokamp "Solitudo" - Dubrovnik


Evo sam uspio. Ovo su sve gljive koje sam ubrao, ali ne sve koje sam slikao iz razloga da bi ih ti manči mogla vidjeti i slikati. Znači duplikati svih ovih su još u kampu osim ove prve s lijeva jer je želim kušati i još jedne koju ću postaviti, malešna je i crvene je boje po vrhu.

Iznenađen sam kolio vrsta tu ima na tako malom prostoru.
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2010 u 23:47
Joj, nešto mi ne štima pisanje teksta pa moram ponoviti sa "citiraj".
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2010 u 23:50
Originalno poslano od člana Južni Južni napisao:

2. Zna li tko, koja je ovo gljiva i da li je jestiva?


S ovom sam bio zadivljen. Tako čudna. Ima ih 4 u krugu od 4-5 metara. Manči, ovu ti nisam brao, pa je pođi vidjeti. Nalazi se u lijevom djeli kampa kada se siđe ispod wc-a, negdje po sredini.
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 00:11


3. Ova gljiva nema peteljku i ovakva leži skroz na podu. Zna li tko koja je?
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 00:12
S obzirom da si totlni početnik sa gljivama ne bi ti savjetovala da išta jedeš!!! Probaj se uključiti u gljivarsku udrugu ili gljivariti sa iskusnim gljivarem, baš zato što imaš veliku želju za gljivarenjem i to može biti pasno kod početnika.

Ja sam od djetinstva brala gljive, a takođe i moj suprug. I veoma smo oprezni sa upoznavanjem novih gljiva. Gljive moraš prepoznavati u svaki detalj i miris, i opet i iskusnim se dese katastrofalne greške.

I točno od kraja do kraja zemlje gljive se razlikuju. U krajevima di sam rođena  imali smo obilje sirovki ( sirogriza ) i mliječnica, ovdje di ih sad berem sirovku smo vidjeli samo jednu a mliječnice ne mogu da raspoznam od drugih gliva koje su slične. Tako da gljivarim od nule.
Suprug je brao od malena lisičice , vrganje i sunčanice.
Tako da smo oboje imali nekakav start.

Suprug i ja imamo sličan ukus i već sada izbacujemo gljive koje nam ne pašu rujnice, puhare, prosenjaci ( ako budu ukišeljenji ok onda samo takvi).

Na onoj skupnoj srici, ako se ne varam crvenkasta gljiva koja je na više mjesta mi liči na otrovnu zavodnicu, koju zamjene sa lisičicom.

Gljive nije dobro brati ni ako su blizu otrovnice i to zna biti kobno, niti u mladom stadiju jer između dvije jestive ti se može uvući najotrovnija.

Ova slika zadnja bi trebala biti sunčanica, ali evo ti na ovom linku i otrovne sunčanice koje bi poljuljalje sakoga kad ih vidi. To je sa riječke izložbe.
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=4078&PN=3
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 00:17
Joj krivu sliku sam stavio. Embarrassed
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 00:21
Hvala ti na info. Baš mi je žao što je to tako osjetljivo područje. Volim papati gljive i sigurno ću provati za ono u što sam skroz siguran. Npr. s desne strane skupne slike, na dnu, se vide krasnice i meni je to tako očito!?
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 00:25
Osobno ne berem krasnice, to mi je nekako opasno područje. Ima otrovnih i čini mi se da im boja zna varirati, tu ti ne mogu pomoći. Samo paziSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,547 sekundi.