Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gljive   južne Hrvatske
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gljive južne Hrvatske

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
Korisnik
Poruka
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 00:27
4. Ova mala ljepotica me oduševila i prva crvena gljiva koju sam vidio.



Manči, ovu sam ubrao ne namjerno. Unhappy
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 00:29
Ajoj. Daj mi reci vidiš li na slici ijednu da je sigurno jestiva pa da ih berem u više primjeraka kada opet naiđem na njih, ako je to ovako moguće.
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 01:18
5. Ova točkasta mi je zanimljiva i sumnjiva.



Što kažete?
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 01:28
6. Ovih ima dosta i ako se može odrediti, da li su jestive, bilo bi mi drago!?



Imaju dosta jak miris, ne puštaju nikakav sok iz sebe pri presjeku.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 01:37
Teško je odgovoriti na onakvoj skupnoj slici gljiva ( gdje ih je više).

Slika  gljive mora biti pojedinačna za svaku gljivu i jasna .Slikati sve odozgo, odozgo i otkinuti dio gljive tj presjek. Gljive pojedine se moraju i mirisati. Gljive se ne smiju brati ako su mlade i nerazvijene, velika mogućnost pogreške.

Ako ne znaš sigurno što su krasnice ni u ludilu ne probavaj.
Kod mene u knjizi Božca je navedeno 21 vrsta kasnica i od toga 7 vrsta nejestivih ( među njima ima i crvenih).

Ponavljam ti da se moraš konsultirati sa iskusnim gljivarima, gljive ne biramo po izgledu nego jestivosti.

Ako nikada nisi brao gljive, nije dobra opcija da ih uopće bereš na ovakav način. Netko ti može sliku pravilno identificirati, a ti da zamjeniš u stvarnosti sa nejestivom zbog neiskustva.



Pazi dobro što radiš.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 01:39
Stavljaj brojeve pored slika da je lakše odgovarati. Zadnja je po meni zavodnica - otrovna.

A predzadnja mi je malo nejasna, možda je panterova muhara-otrovna. Ne vidi joj se prsten i donja strana, te dno gljive.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 02:04
Dobro, hvala ti smrcko. Poslušat ću te. 
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 02:06
7. Ova je našla lijepo mjesto i više je prilažem radi fotogeničnosti, a koja je, ne znam.





Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 02:10
8. Je li ovo sunčanica?



Ako jest, napapat ću se. Tongue
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 03:51
9. Ove gljive ima dosta, pa ako se može idetificirati, a i dosta su velike i mesnate. Miris im je običan.


 

    
        







Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 21:17
Danas sa bio u šetnji u Konavlima - Dubrovačka županija i bio iznenađen sa malom količinom gljiva koje sam vidio.
Obišao sam nekoliko maslinika u selu Gornje Vataje i ovo je to.

Ove dvije vrste ne znam koje su pa ako netko može nešto reći za njih, bilo bi dobro.

Prva je imala divnu kremastu boju ispod klobuka, a druga je imala tamnu boju ispod njega i to mi je bilo upečatljivo.





    

Na vrh
Agaricus View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 03 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 103
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Agaricus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2010 u 21:51
Pozdrav Dalmaciji,

moram reći da je opasno determinirati putem slika, a pogotovo kad netko iskaže namjeru da će nešto tako i jesti!!!

Dakle, nikako ne jesti dok nisi 100%siguran.

Broj 2.
je mlada Sunčanica (Macrolepiota procera).
Nju jesti samo kad odraste i kada je klobuk širi od 10-15 cm da ne pojedeš otrovnu Lepiotu ...

Broj 4.
Russula (Krasnica) gotovo neodredivo preko slike da li je jestiva ili ne ...
(Lijepo su kolege pisale jučer i danas)

Broj 5.
Vjerovatno mlada Amanita pantherina (Panterova muhara) - strašna otrovnica

Broj 6.
Omphalotus illudens (olearius) - Zavodnica - otrovna

Broj 7.
Neki Boletus (Vrganjevka) - otrovna jer se čini da je iz vrste Purpurnih vrganja. Teško odrediva i kad je imaš u ruci ...

Broj 8.
Sunčanica

Broj 9.
Rekao bi jedna od Krasnica (Russula) a koja ... pričali smo ....

Bez broja:
E, zadnje 4 slike u jednom postu:
tu je sve smiješano,
vide se barim 2 različite vrste

ona bijela sa vjenčićem (prstenom) je Agaricus (rođak našeg šampinjona) među kojima ima i otrovnih. Polako ...


Uživaj i dalje u gljivarenju (i učiti učiti učiti)
i ja sam danas malo do šume :)

LP
A

"Na mjestima gdje plešu šumske vile, gljive izrastaju u krug..."
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2010 u 08:56
Puno hvala na odgovorima i nadam se da ćemo vidjeti vašu šetnju šumom.
Na vrh
sampjer View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Prosinac 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sampjer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2010 u 18:10
Puno pozdrava za sve na forumu. Nisam se neko vrijeme javljao.
Ja sam isto početnik za moge, ali eto u ovo godinu dana skupio sam neko iskustvo i berem par vrsta za koje sam siguran.
Za jug Hrvatske je karakteristična gljiva koja raste u borovini, a za men je vrlo ukusna , a to je rujnica, koje ima i na otocima. Ja sam je počeo brati ovog mjeseca i oduševila me na žaru, a i s jajima. Kuvali smo je i na brujet i ukiselili.
Ove kisele sam provao i čeini se da će bit dobre. evo par fotografija:
(narančasto mlijeko)
( crveno mlijeko)
( jedne i druge)

Malo se pozabavite ovim gljivama i neće Vam biti žao. Dobro su obrađene na internetu, a i ovo karakteristično mlijeko je velika pomoć kod determinacije.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2010 u 18:26
I ja često susrećem rujnice, ali mi ne pašu .
Jedna gospođa starija( srela sam je u šumi) mi je rekla da je to dobar pokazatelj i da je nebi ni trebala jesti. Jednostavno nekome sjedne , nekome ne.
To mi je jedna od najljepših gljiva.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2010 u 22:16
.......evo   i  mene...upravo  se  vratila   sa  vikenda  na  Peljescu.....rujnice su  bile  na  gradelama  sa   komadicem  pancete i   na  toc  sa  rizima...... nas  prijatelj ih  pozna i sad  sam  ih  i  ja  naucila...nasao  je  Lactarius  deliciousus     koja  ima  narancasto mljijeko  i  lazne  rujnice  koje  nisu  za  jelo,  nesto  su  svjetlije ,   vrlo   slicne ali  mlijeko  im  je  bjelkasto-krem.... bas  dobro  za  nauciti  razliku... 
 
.....na Peljescu  ih  cak  i cesce beru  i  konzumiraju....
 
.....pozdrav Juznom, odlicno  si  slikao .......izgleda da  si pronasao  uzasno  otrovnu gljivu   panterovku....
 
...pozdrav Sampjeru....da li  berete Suilluse?     
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2010 u 22:37
.....evo pada kisa...bas  sam  iznenadjena   da  u    Solitudu ima  toliko   vrsta....
 
...Juzni,  nemoj  zuriti  sa  jelom...trebas prvo  promatrati  i  zapazati...vrlo  je  opasno  zaletiti  se....i   suncanice  su  delikatne za odredjivanje.....
 
...dje  je  tocno  bila  gljiva  br 5 ?
Na vrh
Južni View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 22 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 95
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Južni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2010 u 23:06
Skonto sam manči. Ona mlada je bila zatvorena i nije bila sama i taj dan sam to doznao navečer i poradovao se kako ću marendat i danas odem tamo da ih vidim jesu li što porasle, a ono sve na podu počupane, slomljene i bačene sa strane. Trebo sam sebi snimit facu tada umjesto gljive i izgledo bi ko panterka. Smile

Ipak, ostala je jedna koju nisam ni ja prvi put vidio i slikao sam je, te je možeš vidjeti ubrzo na mojoj temi. Bio sam i na Petki, ali nisam nešto puno našao iako sam se zavukao duboko i umalo izgubio. LOL

Onda sam se vratio u Solitudo i možeš vidjeti gljive iz Solituda nakon 5-6 snimki gljiva sa Petke.

Bio sam se zabrinuo, đe si nestala. Drago mi je da si uživala.

Što se tiče papanja, ne žurim, ali sam za sunčanicu sada siguran radi prstena, a mladu je neću brati.

Žao mi je što ostale nisu jestive koje sam snimio, osobito ona koju sam samu priložio iz više kuteva jer je ima dosta.

Isto tako, moram naći negdje mjesto gdje ih ima dosta, a nema ljudi. Nislim da je to san svakog gljivka. Smile
Na vrh
sampjer View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Prosinac 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sampjer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2010 u 21:44
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

.......evo   i  mene...upravo  se  vratila   sa  vikenda  na  Peljescu.....rujnice su  bile  na  gradelama  sa   komadicem  pancete i   na  toc  sa  rizima...... nas  prijatelj ih  pozna i sad  sam  ih  i  ja  naucila...nasao  je  Lactarius  deliciousus     koja  ima  narancasto mljijeko  i  lazne  rujnice  koje  nisu  za  jelo,  nesto  su  svjetlije ,   vrlo   slicne ali  mlijeko  im  je  bjelkasto-krem.... bas  dobro  za  nauciti  razliku... 
 
.....na Peljescu  ih  cak  i cesce beru  i  konzumiraju....
 
.....pozdrav Juznom, odlicno  si  slikao .......izgleda da  si pronasao  uzasno  otrovnu gljivu   panterovku....
 
...pozdrav Sampjeru....da li  berete Suilluse?     


Hvala na pozdravima. Suillusa ima dosta po borovini, ali ih još ne konzumiramo. Tu i tamo po kojeg uberemo radi konzultacija, ali još nismo na "ti" s njima.
Na vrh
sampjer View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 01 Prosinac 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sampjer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2010 u 21:49
Originalno poslano od člana Južni Južni napisao:

Skonto sam manči. Ona mlada je bila zatvorena i nije bila sama i taj dan sam to doznao navečer i poradovao se kako ću marendat i danas odem tamo da ih vidim jesu li što porasle, a ono sve na podu počupane, slomljene i bačene sa strane. Trebo sam sebi snimit facu tada umjesto gljive i izgledo bi ko panterka. Smile

Ipak, ostala je jedna koju nisam ni ja prvi put vidio i slikao sam je, te je možeš vidjeti ubrzo na mojoj temi. Bio sam i na Petki, ali nisam nešto puno našao iako sam se zavukao duboko i umalo izgubio. LOL

Onda sam se vratio u Solitudo i možeš vidjeti gljive iz Solituda nakon 5-6 snimki gljiva sa Petke.

Bio sam se zabrinuo, đe si nestala. Drago mi je da si uživala.

Što se tiče papanja, ne žurim, ali sam za sunčanicu sada siguran radi prstena, a mladu je neću brati.





Žao mi je što ostale nisu jestive koje sam snimio, osobito ona koju sam samu priložio iz više kuteva jer je ima dosta.

Isto tako, moram naći negdje mjesto gdje ih ima dosta, a nema ljudi. Nislim da je to san svakog gljivka. Smile

Evo ovo su moji nalazi od prije desetak dana, ali ipak nisam konzumirao, jer nisam imao potvrdu da se radi o jestivim sunčanicama, iako sve na to ukazuje. Ipak bolje biti oprezan

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,191 sekundi.