Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Supstrat za kaktuse
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Supstrat za kaktuse

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Supstrat za kaktuse
    Objavljeno: 03 Siječanj 2010 u 12:07
Pozdrav!!

Koja mesavina je najbolja za uspesan rast kaktusa?

Postoi li univerzalna ili . . .
Gospod e GOLEM!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
borzoj View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje borzoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2010 u 08:36
univerzalna mješavina substrata za kaktuse-postoji- ali samo u prodavaonicama.
no to ne znaći da u njima neke vrste kaktusa neče i uspjevati,dapače,ali te mješavine nemogu biti jednako pogodne za recimo mamilarije i za astrophitume . to su kaktusi sa totalno različitim zahtjevima pa tako i za supstratom. za epiphilume i rhipsalise je potrebna opet potpuno drugačija smjesa supstrata.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2010 u 20:52
Ja stavim jedan dio sitnog pijeska, jedan vrtne zemlje, a jedan nekog supstrata za kućno bilje, za sada se pokazalo dobro.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2010 u 09:09
Što je lisnjača, ima neke veze s lišćem, ili.....
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2010 u 14:41

Smile

Gospod e GOLEM!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2010 u 15:05
To sam i pretpostavljala, to obično stavljam u kompost, a sigurno pogoduje i kaktusima.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2011 u 16:00
kako napraviti zemlju za kaktuse ako nismo u mogucnosti kupiti gotovu? kako postici kiselost ili luznatost tla? Sleepy
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 16:46
Zemljište mora, pre svega, biti veoma porozno, bez trajno podzemnih voda. Od hranljivih sastojaka nesmije prevladava dušik — jer bi rast bio prilično bujan, a tkivo kaktusa suviše krhko. U zemlju treba pomješati dosta pepela mrkog uglja i veliku dozu Tomasovog brašna, čime ćemo bogatiti zemlju kalijem, fosforom i kalcijumom, uz istovremeno oslobadjanje od suvišnog dušika.

Tomasovo brašno - je kalcijev fosfat
dobiva se kao nusprodukt u proizvodnji čelika
maseni udio fosforova(V) oksida je 10 – 14%
maseni udio kalcijeva oksida je 45% (pogodan za kisela tla)
sadrži i male količine mikroelemenata Mn, Mo, Zn
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 18:30
Za svoje kaktuse upotrebljavam mješavinu komposta, krtičnjaka i tensita (prodaje MBM pod imenom bio granule). Uzimam približno 1/3 volumnog dijela od svega navedenog. Kompost je stari odležani, stari 5 – 10 god. Kompost i zemlju prije miješanja steriliziram u pečnici.
Božikovine je napisao: „Zemljište mora, pre svega, biti veoma porozno“. Čini mi se da je to najvažnije i to sam postigao svojom mješavinom. Ph mješavine nisam mjerio, pretpostavljam da je blago kisela. Koliko sam do sada naučio o kaktusima (ne puno) mislim da kaktusima odgovara blago kisela do neutralna zemlja. O lužnatoj zemlji za kaktuse uopće ne razmišljam.

Večina kaktusa koje kupim je nizozemskog porijekla i pretežno su posađeni u tresetu. Kako bi to komentirali ?
Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 18:47
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Za svoje kaktuse upotrebljavam mješavinu komposta, krtičnjaka i tensita (prodaje MBM pod imenom bio granule). Uzimam približno 1/3 volumnog dijela od svega navedenog. Kompost je stari odležani, stari 5 – 10 god. Kompost i zemlju prije miješanja steriliziram u pečnici.
Božikovine je napisao: „Zemljište mora, pre svega, biti veoma porozno“. Čini mi se da je to najvažnije i to sam postigao svojom mješavinom. Ph mješavine nisam mjerio, pretpostavljam da je blago kisela. Koliko sam do sada naučio o kaktusima (ne puno) mislim da kaktusima odgovara blago kisela do neutralna zemlja. O lužnatoj zemlji za kaktuse uopće ne razmišljam.

Večina kaktusa koje kupim je nizozemskog porijekla i pretežno su posađeni u tresetu. Kako bi to komentirali ?
U tresetu biljka najlakše razvija korijen ali on nema nikakvih hranjivih sastojaka zato ih u masovnoj proizvodnji stalno zalijevaju gnojivom. Treset duže zadržava vlago što je kaktusima dok su mali potrebno.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 11:06
Zna li tko gdje se može kupiti „pumica“ – vulkanska lagana zemlja ?
Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2011 u 15:37
Kod nas nigdje jer naši vrtni centri misle da nama to ne treba ja sam napokon našla perlite u Zrinjevcu kod rotora a i oni ih do sada nisu držali.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2012 u 07:24
Gdje se može kupiti diatomejska zemlja (Kieselguhr) ?
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2012 u 10:11
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Gdje se može kupiti diatomejska zemlja (Kieselguhr) ?


Trazila sam, kod nas nisam nasla. Vani, prodaje se kao macji pijesak za sitnu lovu. Probala sam zicat pet centar da naruci jer imaju pijesak od firme koja radi i diatomejski, ali oni drze neki bentonitni. Nisu bili zainteresirani.
Ti ak vec mozes lako doc do pumice ili zeolita, to ti je vjerojatno isto ako ne i bolje po svojstvima. Ili kad si u sloveniji baci oko mozda ima po pet shopovima.
velika gorica
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2012 u 14:16
Velika nalazišta diatomejske zemlje su na Medvjednici (Podsusedsko dolje i Markuševac).Zato sam pitao na forumu o njoj. Htio bi sa njome zamijeniti treset u supstratu. Njena reakcija u vodnoj otopini je kisela. Mislim da bi za većinu pahipodia to bila prava stvar. Dobar je i treset ali mi malo predugo supstrat ostaje vlažan.To me smeta sada preko zime.
Čitam da je dobra i za uzgoj kaktusa. Navodno je najbolje ako se upotrebljava u granulaciji od 1 – 3 mm. Kod nas je nigdje nisam našao za kupiti a za pet shopove se nisam sjetio , pogledati ću i tamo.

Originalno poslano od člana Wolfsbane Wolfsbane napisao:

Ti ak vec mozes lako doc do pumice ili zeolita, to ti je vjerojatno isto ako ne i bolje po svojstvima.

Čitam da su pumica i perlit inertni (neutralni) a zeolit se u kiseloj sredini ponaša alkalno isto kao i vermikulit zato nisu dobri za uzgoj većine kaktusa (zeolit i vermikulit).
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2012 u 15:36
ak hoces zakiselit metni ko ja borovu koru. ovisno o velicini i postotku bude ti zadrzavanje vlaznosti ali nikad ne napravi blato. trazi malc od borove kore, koji ima cestice tak ko i pumice, imas po vrtnim centrima. brill ima odlicnu koru, malo vecu ali vec prosijanu i unifromne velicine, mana je kaj je skupa. ima i jeftinijih dobrih ali koje moras malo prosijat ipak. obavezno ne obojenu. ima i kora za reptile u pet shopovima al je skupa.

citala sam da su najveca nalazista diatomita u europi u srbiji, ali nema nigdje za kupit tu, najveci preradjivac je damolin u europi, i prodaje se tamo za sicu. bonsaisti jako puno koriste gdje ima, cak uzgajaju drva samo u tome.

velika gorica
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2012 u 12:25
Malč od borove kore upotrebljavam dugo. Ali samo kao malč i ništa drugo. Finu granulaciju malča od borove kore od recimo 1 – 5 mm ili nešto slično nisam vidio. Ako ne uspijem nabaviti diatomejsku zemlju ostajem i dalje na tresetu. Radi se o približno 20tak tegli pahiča koji trebaju za zdravi rast kiseli supstrat.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2013 u 21:42
Da malo i ovu temu oživimo, evo da se nadovežem na Wolfsbane: naši bonsaistri masovno koriste floreopor za svoja drvca, ili čisti ili tek sa 10-tak % bijelog treseta.
Floreopor se može nabaviti u Murskom središću, firma " Agro Hoblaj"
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2013 u 21:45

FLOREOPOR®

Floreopor® je prirodni proizvod dobiven iz ekspandirane gline i u obliku je lakih kuglica (granula) te ima strukturu s mnogo malih zračnih pora (komora). Zbog tog biljkama omogućuje 30% povećano preuzimanje vlage.

Floreopor® se uspješno koristi za zadržavanje vlage i hranjivih sastojaka, te za prozračivanje zemlje kod zelenih površina - travnjaka, kao i za sve vrste biljaka u lončanicama na dvorištu i u kući.

Floreopor® se primjenjuje za postizanje bolje strukture zemlje kod sadnje drveća ili saniranja starog drveća, grmlja ili zelenih biljaka. Svojojm strukturom dozvoljava korijenu veću prozračnost te dovoljne količine vode.

Ujedno, vrlo korisno djeluje na sadnice u sprečavanju štetnih aktivnosti od voluharica i sličnih štetočina.

Floreopor® se zbog svoje lake i stabilne strukture i dobrog svojstva zadržavanja vlage koristi bez problema na krovovima, balkonima i terasama, te se tako mogu stvoriti male oaze - krovni vrtovi i zelene terase.

Floreopor® biljkama omogućava zdrav i bujan rast, te se koristi i kod uređenja travnjaka, kod sadnje sobnog ukrasnog bilja, balkonskog cvijeća i ostalog ukrasnog bilja.

Floreopor® svojom bojom i oblikom ima i izražena dekorativna svojstva, nije kemijski aktivan i postojan je na djelovanje kiselina i lužina te je organskog porijekla pa time njegovim korištenjem ne zagađujemo okoliš.

PREPORUKA : kod sadnje i presadnje u balkonske tegle ili posude koje su izložene izravnom utjecaju sunca, preporučamo na dno posude staviti sloj od 2 - 4 cm proizvoda floreopor®, ovisno o dubini posude, a zbog lakšeg odtjecanja viška vode.

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2013 u 21:56
Postoji još nešto jako dobro za postizanje dobre drenaže, a to je Liapor( može se naći i pod nazivom LECA). To je također expandirana glina, a nabavlja se u trgovinama građevnog materijala.
Ja sam nedavno kupila vreću 50 l, cijena 67 kn. Jako je lagan, propustan, a opet zadržava dovoljnu količinu vlage.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,270 sekundi.