Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Supstrat za kaktuse
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Supstrat za kaktuse

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 345
Korisnik
Poruka
jkonsta1 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 01 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jkonsta1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2014 u 06:04

Pozz! Mene zanima gdje se kupi perlit? Jel su to one bijele kamenčići za groblje? Ili je to nešto posebno?Pardon na pitanjuConfused

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2014 u 08:35
Originalno poslano od člana Dini55 Dini55 napisao:

Mogu li kaktuse posaditi u mješavinu glistenjaka i tenisita u omjeri 50%-50%?
Mislim da to ne bi bilo dobro. Kaktuse gnojim tokom proljeća i jeseni, preko  ljeta za vrijeme najvećih vrućina  ne gnojim. Gnojim gnojivom sa malim postotkom dušika. Svakoj vrst prilazim posebno. Ono što je dobro za meksičke nije dobro za epifitske kaktuse i sl. Organski materijal je idealan za rast bakterija, gljivica i ti kaktusi bi bili podložni truljenju. Osim toga u glistenjaku imaš previše dušika, kaktusi bi prebrzo nekontrolirano rasli a to je ono što ne želimo.  Tenisit zbog kalcija ima  u vodi blago alkalnu reakciju, glistenjak je također neutralan do blago alkalan. Velika većina kaktusa preferira kisele supstrate. 
 20 % steriliziranog komposta u supstratu mislim da nije slabo i ja ga stavljam tamo gdje mislim da je potrebno no osnova mojih supstrata je pumica (bims)

Adeniumi nisu toliko osjetljivi na pH vrijednost supstrata kod njih je to druga priča.  


Na vrh
jkonsta1 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 01 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jkonsta1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2014 u 19:01
Upss, krivi gumb! Danas pitam za perlit u cvjećarnici, nemaju pojma ni kaj je to ni kud se stavlja.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2014 u 19:41
Otvori si "google", ukucaj perlit pa listaj i čitaj do mile volje. A kupiti ga možeš uglavnom u većim vrtnim centrima i to teško. Pokušaj na njuškalu, mislim da sam vidjela da netko prodaje. 
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2014 u 20:24
Originalno poslano od člana jkonsta1 jkonsta1 napisao:

Upss, krivi gumb! Danas pitam za perlit u cvjećarnici, nemaju pojma ni kaj je to ni kud se stavlja.


o perlitu pogledaj ovdje (klik)

perlit sam viđala u jednom od bau bau
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
jkonsta1 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 01 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jkonsta1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2014 u 21:09
Toliko čitam u zadnje vrijeme u vezi toga da ću uskoro diplomirati mineralogiju. Ukratko za perlit - najbolji je za sjeme, dalje se miješa bla-bla, vermikulit se koristi (između ostalog) kao pjesak za mačke. Dakle ako ne nađem vreću manju od 100kg, mogu kupiti pjesak za mace i ubaciti ka biljkama(?), kad sam već tako koristila pjesak od papige!Geek Inače mislim da bi sve to trebala imati svaka mala i velika trgovina ukrasnim biljem i to u malim vrećama.
Na vrh
Dini55 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2013
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 151
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dini55 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2014 u 20:44
Ja sam perlit kupio u bauhausu. Za 15 kn dode malo pakiranje.
Na vrh
jkonsta1 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 01 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jkonsta1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2014 u 21:32
Super! Hvala na info!
Na vrh
jkonsta1 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 01 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jkonsta1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2014 u 20:57
Evo, kupila i ja za 15 kn u Bauhausu. Bože koji sam ja idiot: "Kamenčići za groblje!"
Na vrh
borzoj View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje borzoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2014 u 20:44
imaš ga u bauhaus, baumax i u bivšoj kaliji, malo pakovanje 3lit. oko 11 kuna
Na vrh
jkonsta1 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 01 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jkonsta1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2014 u 21:41
Ma znam ja tu tvar- ali mozak mi zablokira u zadnje vrijeme. Kalia je propala, jel? Tamo sam znala kupovati.
Na vrh
borzoj View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje borzoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2014 u 06:18
samo je drugi gazda i novo ime, drugo uređenje....

Na vrh
jkonsta1 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 01 Ožujak 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 105
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jkonsta1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2014 u 13:34
Čest slučaj u zadnje vrijeme!
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2014 u 14:02
...znam da je već paučina na ovoj temi, ali možda nekome pomogne friška informacija...anas sam bila u MBM-u, u Lučkom i kupila vrećicu perlita, 12,90 kn za 2,5 litre...
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2014 u 14:55
Saro, imaš u Lučkom i Biogranule .  Vreća 3 kg  15 kn, mbm lučko  ili 25 kg/ 45 kn, tenisit stridona. Perlit ne može absorbirati gnojivo ili vodu, biogranule  mogu. Biogranule upiju prilikom gnojenja  a zatim postupno oslobađaju hranjive tvari  u supstratu. Hranjive tvari na taj način postaju dugoročno dostupne. Bolje su biogranule (drobljena cigla) nego perlit kao sastavni dio supstrata.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2014 u 18:32
ok Pinus, hvala...znači...biogranule, to je zdrobljena cigla?
 Muž mi je nedavno zdrobio i usitnio dvije-tri prastare cigle upravo za dodavanje supstratu za sukulente (kaktuse nemam)...jel to isto u redu?

 A koja je onda svrha kuglica perlita u supstratu, molim te reci mi, neda mi se sada čitati sve ispočetka na temi...svi sukulenti koje sam do sada kupila bili su posađeni u mješavinu treseta i perlita...
Zahvaljujem na strpljenju i odgovoruSmile
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2014 u 18:53
Originalno poslano od člana Retriver Sara Retriver Sara napisao:

... A koja je onda svrha kuglica perlita u supstratu 

Perlit osigura odličnu razmjenu plinova oko korijena. Isto tako ako ga pravilno doziraš ne dozvoli da supstrat upije previše vode. No, sve to rade i biogranule a imaju još i druga pozitivna svojstva.

Kod pahića i kod acidofilnih kaktusa: epifita, diskokaktusa, ...itd. miješam perlit kao dio supstrata u kombinaciji sa tresetom. Pokazalo se za sada dobro. Naročito sam zadovoljan kako reagiraju pahići na kombinaciju trest + perlit.  Biogranule bi u toj kombinaciji dignule ph supstrata. 

Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2014 u 19:22
hvala ti Pinus...to je malo preveč naučni pristup za mene, nemam vremena za študiranje, najbolje mi  je nešto univerzalno i jednostavno...znaš kak ti ja napravim...uzmem šaku zemlje, šaku pijeska, šaku zdrobljene cigle i sada eto i šaku perlita, pa ak mi se čini da je premalo crno, onda dodam još malo zemlje, haha...pa kaj ispadneLOL
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
borzoj View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje borzoj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2014 u 21:26
napravila ste dobar supstrat, bez previše kompliciranja a dobar za večinu kaktusa

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 345
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,238 sekundi.