Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orezivanje polugrmova i grmova
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Orezivanje polugrmova i grmova

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Orezivanje polugrmova i grmova
    Objavljeno: 12 Travanj 2015 u 13:06
euonimus (kurika)


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
lucy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2541
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lucy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2015 u 23:33
I dobro je da je sve na jednom mjestu. Super!
Sutra je novi dan.
Na vrh
rubensica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 16 Srpanj 2013
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rubensica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2015 u 17:38
Dobro je malo se podsjetiti sto se uskoro obrezuje
“Nije dovoljno samo živjeti!” – reče leptir, “Potrebno je imati malo sunca, malo slobode i malo cvijeća!” (H.C.Andersen)
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2014 u 20:47
Evo i mene u orezivanju, gledam ima li nade za moje biljčice u Fužinama.Smile

Ima, bar za ono što se orezuje do zemljeUnhappy
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2014 u 19:18
Retriver Sara smile186
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2014 u 19:14
...zahvaljujući moon pripremam se za proljeće, pravim bilješke i ponavljam gradivo...
pozdrav Cimi!
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2013 u 18:02
Moram orezivati lovor, malo sam google-la i pronašla da se
Laurus nobillis - lovor - orezuje 1-2 puta godišnje, , i to rano u proljeće i ljeti.


Na vrh
mandina View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Svibanj 2013
Lokacija: bih
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2013 u 22:21
hvala na svim ovim savjetima,svaki dan nadjem neki koristan savjet,nadam se da ce moje hortenzije konacno zivnuti,jer sada zahvaljujuci vama znam kako ih orezivati,hvala cimi!
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2013 u 00:52
Mali kaktus, slavuj, cimi, moon Thumbs%20Up
Htjela sam vaše mišljenje i sada mi je lakše uzeti škare u ruke Smile
Rijeka

Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2013 u 23:25
MiroK...ja bih ju skroz orezala do malo iznad tla. To je moje iskustvo s njom, buknula je iz zemlje s puno novih grana i narasla je u lijepo formiran grm. Vidjela si i sama koliki je bio. Ja sam ju ponovno, kao i prethodne godine orezala u kasnu kasnu jesen.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2013 u 22:01
Na kontinentu mi nikada nisu preko zime grane gaure opstale. Uvijek ih hladnoća uništi tako da se onda i obavezno orezuje.
Kako ona cvati iz novoizraslih mladih grančica, neznam kako će se prošlogodišnje grane ponašati. Pokušaj ostaviti i te grane (možeš malo skratiti krajnje tanke grančice) pa ćeš vidjeti da li će možda iz tih lanjskih  što potjerati i cvjetati. Ako ne bude ništa, uvijek ih stigneš i kasnije orezati. A ona će ionako pri korjenu potjerati mlade izdanke koji će sigurno cvasti.

Vrtnom sljezu tako orezuješ krajnje grančice, a ne debele glavne grane (inače nebi nikada niti izrastao u veći grm ili stabalce).
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2013 u 21:59
gauri svakako podreži prošlogodisnje grane jer one neće cvjetati. i sama si napisala da cvjeta na ovogodišnjim granama. ja ju imam nekoliko god i ovo je prva zima da nije izmrzla do korjena valjda zato što je bila pod snijegom kada su bili najveći minusi.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2013 u 21:42
MiraK,za gauru neznam,ja ju imam prvu godinu,ali moje su još uvijek pod snijegom,dakle moraju mlade izrasti ili neće biti ništa od njih,Hibiskus možeš porezati koliko te volja,on jako brzo raste,a cvasti će bez brige budi.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2013 u 21:16
Malo me zbunjue moja gaura a i vrtni hibiskus 
 
Cimi kaže:
 
GAURA: (cvati na ovogodišnjim novoizraslim grančicama) -u proljeće prikratiti izdanke na 10-15 cm. Ljeti se izdanci mogu prikratiti na 20 cm da se oformi gušći grm.
Moja ima još zelene grane koje sam malo prikratila ali pri korjenu izbijaju mlade. Što da napravim sa granama, dali da ih sasvim skratim da bi se mogle razviti mlade koje su nikle?
 
 
HIBISCUS SIRIACUS - Sljez vrtni (sirijski): (cvati na ovogodišnjim novoizraslim granama) - U proljeće odrezati sve izdanke koji su cvali prošle sezone na 6-8 cm ili na 2-3 pupa. U toku cvatnje odrezivati ocvale cvijetove i tobolce.
 
Grmovi su veliki,  pa me je strah da ih tako nisko skratim. Hoće li baciti nove i cvasti? Kakvo je vaše iskustvo? 
Rijeka

Na vrh
Fanika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 61
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fanika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2013 u 18:40
Cimicifuga, hvala na korisnim informacijama, otkako sam na forumu svaki put naiđem na nešto zanimljivo i meni nadasve korisno
Let the sunshine, let the sunshine in...
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 15:42
Došla sam ponoviti gradivo prije proljeća.
Cimi hvala na toliko korisnih informacija na jednom mjestu !
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
Zelenka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 26 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 207
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 10:50
 Hvala na korisnim informacijama ! :)
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2011 u 01:23
 
Našla sam ovo:
 
Redovitim orezivanjem drveća i grmlja postižemo obilniju cvatnju, gušći sklop grana i odstranjivanje izumrlih, bolesnih i oštećenih grana. Također, sa orezivanjem dajemo drvetu ili grmu oblik.
Orezivanje cvjetajućih grmova

 

 
Potpuno orezivanje grma za podmlađivanje
 
 
 
 
 
 
 
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2011 u 01:11

Ukrasno grmlje

Ukrasno grmlje morate prorjeđivati svake 2-3 godine. Stoga na bazi grma odrežite stare grane i grančice. Rane blizu poda zatvorite.

I evo još nešto..
 

Orezivanje

Nekoliko je osnovnih pravila orezivanja. Prvi je korak uklanjanje odumrlih i oboljelih grana, nakon kojeg će se dobiti bolji uvid u krošnju. Drugi je korak uklanjanje kržljavih izboja i onih koji se dodiruju, križaju i isprepliću. Cilj je treće i najvažnije faze orezivanja održavanje krošnje u željenu obliku i poticanje novog rasta. Da bi se to postiglo, treba odabrati i potpuno ukloniti nekoliko najstarijih izboja. Ostali izboji prikrate se na dvije trećine dužine. Preostaje još samo provjeriti je li svaka grana na svom mjestu, i ako neka strši ukloniti je. Slabašne grane orezuju se jače, kako bi potjerale snažnije izboje. Obrnuto je kod grmova snažna rasta, koji se lagano prorjeđuju i oblikuju. Prorjeđivanje i uklanjanje bolesnih i oštećenih grana obavlja se prije listanja, jer se tada takve grane lakše uočavaju. Grmovima koji cvatu u proljeće ocvale se grane uklone ili prikrate neposredno nakon cvatnje (jorgovan, forzicija, japanska dunja, dojcija, suručica, kerija). Ove vrste cvatu na prošlogodišnjim granama, pa bismo rezanjem zimi ili početkom proljeća uništili zametke cvjetova za iduću godinu.

Rijeka

Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 20:53
Hvala Lora! Ako primjetite što obavjestite me da mi ne prođe. Zapravo tko god ovo primjeti, dojavite na pp . Hvala!!!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.