Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orezivanje polugrmova i grmova
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Orezivanje polugrmova i grmova

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (3) Hvala(3)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Orezivanje polugrmova i grmova
    Objavljeno: 11 Siječanj 2010 u 19:18
OREZIVANJE POLUGRMOVA I GRMOVA

ARTEMISIA - Pelin: Oštro orezati u proljeće prije izbijanja.
BUDDLEIA DAVIDII  - Ljetni jorgovan: (cvati na ovogodišnjim novoizraslim granama u proljeće oštro podrezati izdanke na 2-3 pupa.
BUXUS - Šimšir: od 5.-9. mj. svaka 4 tjedna šišati - što češće, to bolje.
CALLUNA - Vrijesak: potkraj zime odrezati ocvale izdanke do lišća ilido mladog izdanka.
CAMPSIS R. - Tekoma: (cvati na ovogodišnjim novoizraslim granama) - poslije cvatnje skratiti bočne izdanke na 60 – 70 cm, a u proljeće sve bočne izdanke skratiti na 3-4 pupa.
CARIOPTERIS: u proljeće oštro podrezati izdanke na 3-5 pupova.
CERATOSTIGMA PLUMBAGINOIDES: u proljeće sve izdanke podrezati na 5 cm, u toku cvatnje odrezivati ocvale cvatove da se razgranava.
CHAENOMELES - japanska ili ukrasna dunja: (cvati na prošlogodišnjim granama) svake 3 g. nakon cvatnje odrezati neke najstarije izdanke ili ih skratiti do mladog izdanka. Jednogodišnje duge izdanke prikratiti za 1/3
CYTISUS - Zanovijet: (cvati na prošlogodišnjim grančicama) - poslije cvatnje podrezati za 1/3 - može škarama za živicu.
CLEMATIS MONTANA: (cvati i na prošlogodišnjim grančicama) -ne treba orezivanje, ali. ako se hoće obuzdati rast ili podmladiti orezati u proljeće poslije cvatnje.  (Neki ju povremeno orežu kao gliciniju).
CLEMATIS PIILU: (cvati u 5.i 6. mj. na prošlogodišnjim grančicama sa punim cvijetovima, a na ovogodišnjim novoizraslim grančicama u 8. i 9. mj. sa jednostavnim cvijetovima) -ne orezuje se. Može se poslije prve cvatnje dio grana skratiti za 1/3 ili 1/2.
CLEMATIS VILLE DE LYON: (cvati na ovogodišnjim novoizraslim grančicama) - u proljeće skratiti veći dio izdanaka na 15-50 cm.
CORNUS ALBA -Drijen/Svib: početkom 3. mj. odrezati sve grane starije od 3 g. na par cm od tla, (jer su zimi crvene samo mlade grane)
DEUTZIA: (cvati na prošlogodišnjim granama) svake 3 g. nakon cvatnje odrezati neke najstarije izdanke ili ih skratiti do mladog izdanka. Jednogodišnje duge izdanke prikratiti za 1/3.
FORSYTHIA: (cvati na prošlogodišnjim granama). Svake 3 g. nakon cvatnje odrezati neke najstarije izdanke ili ih skratiti do mladog izdanka. Jednogodišnje duge izdanke prikratiti za 1/3.
FUCHSIA: (cvati na ovogodišnjim novoizraslim grančicama) -u jesen samo malo prikratiti grane i otkinuti cvijetove, pupove i žuto lišće. U proljeće odrezati grane na 1/3 ili samo na 3-4 pupa. Mlade izdanke duge 10-15 cm pincirati.
GAURA: (cvati na ovogodišnjim novoizraslim grančicama) -u proljeće prikratiti izdanke na 10-15 cm. Ljeti se izdanci mogu prikratiti na 20 cm da se oformi gušći grm.
HELIANTHEMUM: poslije prvog cvjetanja može (i ne mora) se prikratiti da bude gušća. Ako se ne prikrati poslije prve cvatnje, onda se u 8. mj.  prikrati da bude gušća i da lakše prezimi. Za podmlađivanje  treba  izdanke oštro podrezati na 10 – 15 cm.
HIBISCUS MOSCHEUTOS - Hibiskus močvarni / zeljasti: u toku cvatnje odrezivati ocvale cvijetove. Pred zimu sve stabljike odrezati blizu tla. .
HIBISCUS SIRIACUS - Sljez vrtni (sirijski): (cvati na ovogodišnjim novoizraslim granama) - U proljeće odrezati sve izdanke koji su cvali prošle sezone na 6-8 cm ili na 2-3 pupa. U toku cvatnje odrezivati ocvale cvijetove i tobolce.
HYDRANGEA MACROPHYLA - Hortenzija: (cvati na prošlogodišnjim pupovima) -u proljeće odrezati suhe lanjske cvatove i stare oštećene grane. Poslije cvjetanja odrezati poneku staru granu ili ju prikratiti do novog pupa.
HYPERICUM INODORUM - Pljuskavica: u proljeće skratiti grane za 1/3.
IBERIS - Snježnica: (cvati na prošlogodišnjim izdancima) -nakon cvatnje orezati vrhove grančica do listova ili mladih izbojaka. Ne orezati previše jer će biljka uginuti.
ILEX - Božikovina: u 7. mj. može se orezivati. Dobro podnosi orezivanje, tako da se može održavati u željenoj veličini i obliku.
JUNIPERUS "Gold Coast" - Kleka: podnosi orezivanje.
KNIPHOFIA U. - Tritoma: poslije cvjetanja odrezati stapku i lišće napola odrezati – to stimulira novi rast.
LABURNUM - Zlatna kiša: ne podnosi jače orezivanje.
LAVANDULA: Poslije cvatnje odrezati ocvale cvjetne stapke. Grančice se može podrezati, ali samo "u zeleno"
LAVATERA ARBOREA - Drvolika stola: u proljeće oštro odrezati sve grane na 30-50 cm.
Poslije glavne cvatnje mogu se grane na pola odrezati da bolje izgleda.
LONICERA: Svake 3 g. odrezati dio starih izdanaka do tla ili do snažnog  mladog pupa. Nakon cvatnje ocvale izboje odrezati do mladih pupova.
PARTHENOCISSUS - Lozica: ne treba rezidbu. Ako joj treba obuzdavati rast u proljeće se može podrezati, čak do starog drveta.
PEROVSKIA: u proljeće podrezati sve izbojke na 10 cm.
PHILADELPHUS SP. - Pajasmin: svake 3. g. poslije cvjetanja odrezati dio najstarijih grana do tla ili do snažnog mladog pupa. Jednogodišnje duge grane skratiti za 1/3. Mladice prorijediti.
PYRACANTHA - Vatreni trn: U proljeće se može neke jako stare grane odrezati do tla ili do snažnog mladog izboja. Poslije cvatnje orezivati (u toku sezone se može malo orezivati radi održavanja oblika). Pogodan je za stvaranje raznih oblika.
PLUMBAGO - Vranjemil: u proljeće oštro podrezati pa će biti grmolik, a inače je penjačica koja traži potporanj. Ocvale cvatove treba orezivati.
POTENTILA FRUTICOSA - Petoprsta: u proljeće pokratiti grančice na 10 cm.
RHODODENDRON - AZALEA: ako baš treba, može se rezati i u drvo, ali ne niže od 50 cm iznad zemlje. Poslije cvatnje pažljivo otkinuti ocvale cvijetove.
ROSMARINUS OFF. - Ružmarin: krajem zime orezati da zadrži oblik.
SAMBUCUS RACEMOZA - Bazga: svakih 3 g. najstarije izdanke odrezati do tla ili snažnog mladog pupa. Poslije cvatnje skratiti predugačke izdanke.
SYMPHORICARPUS - Biserak: svake 3 g. nakon cvatnje odrezati poneki stari izdanak do tla ili mladog pupa. Mlade duge izdanke skratiti za 1/3.
SYRINGA - Jorgovan: (cvati na prošlogodišnjim granama) -poslije cvatnje odrezati ocvale cvijetove netom ispod cvijeta..
SOLANUM - Krumpirov grm: (cvati na ovogodišnjim novoizraslim grančicama) -u rano proljeće podrezati grančice na 15 cm. Tijekom ljeta prikraćivati predugačke grančice da se zadrži oblik.
SPIRAEA DOUGLASII - Suručica (roza mucasta stožasto-špičasta) -(cvati na ovogodišnjim novoizraslim granama) - u proljeće sve izdanke oštro odrezati na 10 cm od tla, ali da ostanu najmanje 3 pupa od tla.
SPIRAEA JAPONICA - Suručica (roza štitasta): (cvati na ovogodišnjim novoizraslim grančicama) - u proljeće sve izbojke malo prikratiti - može škarama za živicu.
SPIRAEA VANHOUTTEI - Suručica: (cvati na prošlogodišnjim granama) - svake 3 g. poslije cvatnje najstarije izdanke odrezati do tla ili do snažnog mladog pupa. Jednogodišnje duge izdanke skratiti za 1/3.
TAXUS - Tisa: jedina crnogorica koja dobro podnosi rezidbu i tjera iz starog drveta. Orezuje se ljeti kada mladi izdanci prestanu rasti. Mogu se formirati razni oblici.
THUJA: ne podnosi rezidbu. Ako je nužno, ljeti kada mladi izdanci prestanu rasti, mogu se vršni dijelovi malo podrezati radi oblikovanja. Ne rezati u staro drvo jer iz njega ne tjera mladice.
VACCINUM CARYMBOSUM - Američka borovnica: prva rezidba nakon 4 godine. Grm treba imati 5-8 osnovnih izdanaka. Odrezati izdanke starije od 4 godine do tla ili do mladog snažnog pupa.
WEIGELA: (cvati na prošlogodišnjim i dvogodišnjim granama) -poslije cvjetanja orezati ocvale izboje do mladog izboja. Duge mlade izboje skratiti za 1/3.
VIBURNUM OPULUS: prva rezidba nakon 4 g. Nakon cvatnje odrezati najstarije izdanke do tla ili do snažnog mladog pupa. Jednogodišnje duge izdanke skratiti za 1/3.
VIBURNUM PLICATUM : ne orezuje se.
VIBURNUM TINUS: dobro podnosi orezivanjei izbija puno mladica. Sporo raste.
VIBURNUMI ostali: tu i tamo prorijediti.
WISTERIA S. - Glicinija: u proljeće podrezati sve bočne izdanke na 3-5 pupova. Tijekom ljeta sve bočne izdanke skraćivati na 20 – 30 cm.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2010 u 20:57
Hvala Cimi, korisne i dobrodošle informacije na jednom mjestu.
Na vrh
stefkaja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3563
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefkaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2010 u 21:33
Jooj hvala Cimi na ovome..meni početniku jako koristan tekst..
Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2010 u 23:56
Tak i ja imam teku u kojoj su svi moji grmovi-bome mi je dobro došla.Sad mi više ne treba,sve je sjelo u glavu.Obožavam orezivati!
Kuća bez cvijeća i dlaka nije dom!
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (3) Hvala(3)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2010 u 00:57
OREZIVANJE VAZDAZELENIH LISTAČA I ČETINJAČA

Vazdazelene listače:
većinom dobro podnose jače orezivanje sve do debljih grana bez lišća, stoga se mogu po želji rezidbom oblikovati: od proljeća do kasnog ljeta.

AUCUBA (aukuba)
BUXUS (šimšir)
EUONYMUS (kurika)
ILEX (božikovina) - teško i polako nadoknađuje odrezane izbojke
LIGUSTRUM (kalina)
PIERIS
PRUNUS LAUROCERASUS (lovorvišnja)
RHODODENDRON (rododendron)


Vazdazelene četinjače:
ne tjeraju nove grane iz golog drveta i njih se uopće ne orezuje:

ABIES (jela)
CHAMAECYPARIS (pačempres)
JUNIPERUS (borovica)
PICEA (smreka i omorika)
PINUS (bor)
THUJA (tuja)

TAXUS (tisa) je iznimka jer dobro podnosi orezivanje. (Prirodno izraste u veliki grm).

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (3) Hvala(3)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2010 u 15:12
GRMOVI KOJIMA OREZIVANJE NE TREBA ILI JE ČAK ŠTETNO

Nekim grmovima i stablima nije potrebno ili im čak može štetiti orezivanje.
Radi se o vrstama kod kojih orezivanje nema nikakav utjecaj na cvatnju, niti pridonosi skladnom rastu krošnje, a kod nekih rane od orezivanja teško i sporo zarastaju. To su npr.:

ACER PALMATUM (javor dlanolisni)
AMELANCHIER (krušvica ili merala)
CERSIS (judić)
CORNUS FLORIDA (drijenovi cvatući)
CORYLOPSIS (korilopsis)
HAMAMELIS
LABURNUM (zlatna kiša ili negnjil)
MAGNOLIJE
PAEONIA (božur drvenasti)
PRUNUS SERULATA (trešnja ukrasna)
UKRASNA JABUKA
VIBURNUM PLICATUM  (udikovine -većina vrsta)

HYDRANGEA MACROPHILLA (vrtna ili velelisna hortenzija)
- krajem 2. mj. samo odrezati stare cvijetove, suhe i smrznute grane - više nikakvo orezivanje nije nužno. Eventualno se može neke najstarije grane odrezati do tla ili skratiti do snažnog mladog izdanka ili pupa.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2010 u 22:12
Moj muz je jucer obrezival Forsythyju i radi toga smo se porijeckali jer sam ja njemu rekla da se to SADA nesmije raditi ! Prije nismo mogli jer nas nije bilo tu ! 

Ko je u pravu ?  smile180
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 10:38
Ja došla ponoviti gradivo za proljeće..
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 11:33
Cimi Clap i hvala ti!
 
Anaida
baš ti hvala što si oživila temu!
Tražila sam neke već gotove modele za orezivanje figura ali ih nisam našla... 
Rijeka

Na vrh
Lora View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 4104
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 23:40
Lani je u Bauhausu, bilo toga dosta na proljeće. Vjerojatno će to biti i ove godine...... Treba samo pratiti njihov katalog.....

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 20:53
Hvala Lora! Ako primjetite što obavjestite me da mi ne prođe. Zapravo tko god ovo primjeti, dojavite na pp . Hvala!!!
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2011 u 01:11

Ukrasno grmlje

Ukrasno grmlje morate prorjeđivati svake 2-3 godine. Stoga na bazi grma odrežite stare grane i grančice. Rane blizu poda zatvorite.

I evo još nešto..
 

Orezivanje

Nekoliko je osnovnih pravila orezivanja. Prvi je korak uklanjanje odumrlih i oboljelih grana, nakon kojeg će se dobiti bolji uvid u krošnju. Drugi je korak uklanjanje kržljavih izboja i onih koji se dodiruju, križaju i isprepliću. Cilj je treće i najvažnije faze orezivanja održavanje krošnje u željenu obliku i poticanje novog rasta. Da bi se to postiglo, treba odabrati i potpuno ukloniti nekoliko najstarijih izboja. Ostali izboji prikrate se na dvije trećine dužine. Preostaje još samo provjeriti je li svaka grana na svom mjestu, i ako neka strši ukloniti je. Slabašne grane orezuju se jače, kako bi potjerale snažnije izboje. Obrnuto je kod grmova snažna rasta, koji se lagano prorjeđuju i oblikuju. Prorjeđivanje i uklanjanje bolesnih i oštećenih grana obavlja se prije listanja, jer se tada takve grane lakše uočavaju. Grmovima koji cvatu u proljeće ocvale se grane uklone ili prikrate neposredno nakon cvatnje (jorgovan, forzicija, japanska dunja, dojcija, suručica, kerija). Ove vrste cvatu na prošlogodišnjim granama, pa bismo rezanjem zimi ili početkom proljeća uništili zametke cvjetova za iduću godinu.

Rijeka

Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2011 u 01:23
 
Našla sam ovo:
 
Redovitim orezivanjem drveća i grmlja postižemo obilniju cvatnju, gušći sklop grana i odstranjivanje izumrlih, bolesnih i oštećenih grana. Također, sa orezivanjem dajemo drvetu ili grmu oblik.
Orezivanje cvjetajućih grmova

 

 
Potpuno orezivanje grma za podmlađivanje
 
 
 
 
 
 
 
Na vrh
Zelenka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 26 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 207
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 10:50
 Hvala na korisnim informacijama ! :)
Na vrh
Anastazija_ View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
1. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 09 Lipanj 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 6004
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anastazija_ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2011 u 15:42
Došla sam ponoviti gradivo prije proljeća.
Cimi hvala na toliko korisnih informacija na jednom mjestu !
U životu nije važno koliko puta padneš , već koliko si se puta spreman dignuti.
Na vrh
Fanika View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 61
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fanika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2013 u 18:40
Cimicifuga, hvala na korisnim informacijama, otkako sam na forumu svaki put naiđem na nešto zanimljivo i meni nadasve korisno
Let the sunshine, let the sunshine in...
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2013 u 21:16
Malo me zbunjue moja gaura a i vrtni hibiskus 
 
Cimi kaže:
 
GAURA: (cvati na ovogodišnjim novoizraslim grančicama) -u proljeće prikratiti izdanke na 10-15 cm. Ljeti se izdanci mogu prikratiti na 20 cm da se oformi gušći grm.
Moja ima još zelene grane koje sam malo prikratila ali pri korjenu izbijaju mlade. Što da napravim sa granama, dali da ih sasvim skratim da bi se mogle razviti mlade koje su nikle?
 
 
HIBISCUS SIRIACUS - Sljez vrtni (sirijski): (cvati na ovogodišnjim novoizraslim granama) - U proljeće odrezati sve izdanke koji su cvali prošle sezone na 6-8 cm ili na 2-3 pupa. U toku cvatnje odrezivati ocvale cvijetove i tobolce.
 
Grmovi su veliki,  pa me je strah da ih tako nisko skratim. Hoće li baciti nove i cvasti? Kakvo je vaše iskustvo? 
Rijeka

Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2013 u 21:42
MiraK,za gauru neznam,ja ju imam prvu godinu,ali moje su još uvijek pod snijegom,dakle moraju mlade izrasti ili neće biti ništa od njih,Hibiskus možeš porezati koliko te volja,on jako brzo raste,a cvasti će bez brige budi.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2013 u 21:59
gauri svakako podreži prošlogodisnje grane jer one neće cvjetati. i sama si napisala da cvjeta na ovogodišnjim granama. ja ju imam nekoliko god i ovo je prva zima da nije izmrzla do korjena valjda zato što je bila pod snijegom kada su bili najveći minusi.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2013 u 22:01
Na kontinentu mi nikada nisu preko zime grane gaure opstale. Uvijek ih hladnoća uništi tako da se onda i obavezno orezuje.
Kako ona cvati iz novoizraslih mladih grančica, neznam kako će se prošlogodišnje grane ponašati. Pokušaj ostaviti i te grane (možeš malo skratiti krajnje tanke grančice) pa ćeš vidjeti da li će možda iz tih lanjskih  što potjerati i cvjetati. Ako ne bude ništa, uvijek ih stigneš i kasnije orezati. A ona će ionako pri korjenu potjerati mlade izdanke koji će sigurno cvasti.

Vrtnom sljezu tako orezuješ krajnje grančice, a ne debele glavne grane (inače nebi nikada niti izrastao u veći grm ili stabalce).
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,215 sekundi.