Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ixia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ixia

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ixia
    Objavljeno: 15 Siječanj 2010 u 20:50
Kupila sam u jesen lukovice Ixie. S obzirom da na netu nisam ništa našla o tome cvijeću zanima me ima li tko iskustva sa njima. Na pakiranju piše da se sade 9-12 mj. i 3-6 mj. , cvatu 5-8. S obzirom da su mi neke lukovice meni nepoznate propale, ove još nisam posadila ...... čekaju proljeće.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2010 u 21:08
Imala sam ixie. Ako ih posadiš na proljeće, cvjetat će u ljeto. Posadi ih u skupini, koliko ih ima u pakiranju, tako će izgledati ljepše. Trebaju sunčani položaj.
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2010 u 21:52
može koja sličica? (prvi put čujem za ovu biljčicu)
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2010 u 10:52
Ixia ne podnosi smrzavanje, tako da se u hladnijim krajevima mora vaditi iz zemlje i čuvati unutra zimi.
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2010 u 12:11
Ja sam ih sadila par puta,prvi put nisam znala da ne mogu prezimiti kod nas na kontinetu,pa su se smrzle.Ostala dva puta sam imala po jedan dva cvjetića,jako mala i nikakva.Odustala sam od nje,mislim da je bolja za toplije krajeve nego za naše hladne..
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2010 u 20:29
Iksije sam imala prošlo ljeto, kupila sam ih Vrtnom centru Zrinjevac.
 To su prekrasne biljke s lukovicom vrlo lake za njegu. Imaju  duge i uske listove, vrlo tanke i cvjetove čije su latice u obliku zvijezde. Cvjetovi su najraznovrsnijih boja, a najčešće su žuta, bordo, zelenoplava, tirkizna, purpurna.
Lukovice se u principu sade u jesen, pa biljka cvate u kasno  proljeće, ali se mogu saditi i u rano proljeće pa onda cvatu kasnije /rujan,listopad/.
Od starijih i većih gomolja odvojimo manje, novonastale gomolje koje posebno posadimo u zemlju. Ti mali gomolji se razvijaju u principu dvije godine i onda cvatu.
Velike gomolje sadimo odjednom 5 komada na dubinu 5-8cm.Zemlja mora biti stalno vlažna jer se gomolji ne smiju osušiti, ali ne previše zalijevati da gomolji ne istrunu.Biljku treba smjestiti na svijetlo i sunčano mjesto.Prihranjivati svakih 14 dana.
Nakon što ocvatu, smanjimo zalijevanje, a kada stabljika i listovi požute, gomolje treba izvaditi i spremiti na suho mjesto.
 
 
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2010 u 15:52
R. Saro to si ti njih u teglama imala posađene?
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2010 u 18:08
Da, ja sam ih imala u teglama.  Ništa ne mijenja, ako ih posadiš u vrt, jedino moraš izvaditi gomolje na vrijeme.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2010 u 15:14
Ovo je ixia u cvatu
 
Listovi ixie od velikih gomolja, posađeno jesenas
 
Listiovi ixie od malih gomoljića koji se trebaju razvijati sljedeće dvije godine
 
 
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2010 u 14:55
Ixia maculata
Opis biljke
Lukovica je okruglasta, oko 3 cm u prečniku. Visina biljke je oko 40 cm. Listovi su skoncentrisani pri zemlji, uski i lancetasti. Cvast je mnogocvetna, klasolika, cveta sredinom leta uglavnom žutim cvetovima. Latice se široko otvaraju, raznobojni cvetovi imaju tamnije središte, promera su oko 4 cm, a noću se cvetovi zatvaraju.

Ixia viridiflora
opis biljke
Ixia viridiflora – ima zelenkaste sitnije cvetove sa purpurno crnim središnjim delom. Latice su uže u odnosu na ostale vrste iz roda Ixia, zaoštrene na vrhu pa cvet ima zvezdast izgled. Ova vrsta je retka i teško se nabavlja sadni materijal.Za ovu vrstu kažu da je najteža za uzgajanje i veoma osetljiva biljka. Način uzgajanja kao kod hibridne Iksije.

Ixia x hybrida
opis biljke
Višegodišnja lukovičasta biljka, poreklom iz Južne Afrike. Postoji preko 40 vrsta Iksija, a nekoliko vrsta se gaji, kao i veći broj novostvorenih hibrida. Visine su 30-50 cm, sa uskim, bledo zelenim listovima, mnogobrojnim cvetovima u klasolikim ili metličastim cvastima (uglavnom 6-12 kod većine vrsta, a hibridi znatno veći broj cvetova) na bezlisnom cvetnom stablu. Cvetovi su raznobojni, najčešće živih boja (žuti, crveni, roza, narandžasti) sa tamnocrvenim ili smeđim središnjim delom. Cvetanje je u rano proleće u trajanju od tri nedelje. Lukovice su nevelike, malo spljoštene. Obično se uzgajaju niži hibridi visine 15 do 45 cm, sa cvetovima promera 2,5 do 5 cm. Hibridne iksije cvetaju ranije u proleće (april, maj).
Hibrid Blue Bird ima plavkaste cvetove sa belim, Mabel karmin crvene cvetove, Early Suprise karmin crvene sa belim, Castor i Vulkan crvene, Marquette žute, kao i Hollands Glory, Hogarth ima krem cvetove, Giant belo-krem, Rose Emperor svetlo roza... Gaji se od 1770. godine.

Način uzgajanja
Obično se na tržištu nalaze lukovice raznobojnih cvetova, a u zadnje vreme se sve više prodaju različite boje odvojeno. Traži sunčano mesto, bogatu, laku zemlju i dosta vlage u periodu vegetacije, a u periodu mirovanja da su lukovice na suvom. Sadnja lukovica može biti u kasnu jesen i tada je cvetanje u maju i junu mesecu ili u proleće, kada je cvetanje nešto kasnije, u julu mesecu.U uslovima umerene klime gomolji se sade u baštu na rastojanju od 5 cm i dubinu od 8 -12 cm, što kasnije, obično u novembru, kako lukovice ne bi krenule sa vegetacijom do proleća. Mesto sa posađenim lukovicama treba malčirati u toku zime, a malč ukloniti rano u proleće. U predelima sa jakim mrazevima preporučuje se prolećna sadnja na dubinu od 5 cm. Nakon cvetanja lukovice ostaju u zemlji do početka osmog meseca, zatim se vade i čuvaju na suvom i prohladnom mestu do nove sadnje. Za cvetanje krajem zime u saksije se u oktobru sadi 5-6 lukovica na dubinu od 3-5 cm. U mešavinu baštenske i kupovne zemlje obavezno se dodaje krupniji pesak radi poboljšane drenaže, a preporučuje se i dodavanje koštanog brašna u količini 2 kg na kubni metar zemljišnog supstrata. Nakon sadnje lukovica u saksije 2-3 nedelje se drže na prohladnom i tamnom mestu (7-8 stepeni). Nakon nicanja najviše odgovaraju temperature od 5-8, a u fazi butonizacije 13-15 stepeni. Zalivanje je umereno do butonizacije, a u vreme cvetanja zahteva mnogo vode.

Razmnožavanje
Vegetativno, delenjem gnezda lukovica i semenom. Biljke dobijene iz semena cvetaju nakon tri godine, dok razmnožavanjem malim lukovicama cvetanje nastupa nakon 2 godine.

Saveti
Pogodne su za sadnju u manjim grupama u baštama i kamenjarima. Kao rezan cvet traje 2-3 nedelje.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2010 u 18:02
pa voki je to krasno informirao a  znam da ja imam na svojoj temi sigurno slikice roze i crvene al na kojoj stranici nemam pojma,inače su mi simpa jer cvijeteki dugo traju , posađeni su u grupici i to na sunčano mjesto ..ja ih ne vadim  iz zemlje ali ja sam na moru tako da mi uvijek cvatu  u proljeće nadam se cvijetekima i ove godine već su izašle naveliko 
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2010 u 23:40
meni prošle god niti jedna nije nikla Unhappy
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2010 u 21:38
pa i ja sam malkice u nedoumici oće li i meni cvijetati jer već sad od te prevelike vlage su jako izrasle pa se bojim da će potrošit energiju na dugačku zelenu stabljiku a cveteka nebu..no nadam se da sam u krivu 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2010 u 20:01
Danas sam i ja kupila jednu vrećicu ixie, privukao me cvijet na slici, posadila sam ih kako piše, pa da vidimo hoće li biti uspješno.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2010 u 20:02
Moje su iznikle i rastu
Na vrh
springy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje springy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2010 u 02:12
Baš sam kupio paketić lukovica ixie u Billi prije par dana, nadam se da će uspijeti u cvijetnjaku.
Jel' ima tko kakav savjet kako biti najsigurniji da će biljka niknuti jer vidim da mnogima nije niknula!?
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2010 u 18:23
SREĆA!
Na vrh
Lora View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 21 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 4104
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2010 u 19:43
Niti jedna, ali niti jedna nije mi nikla. Imam loše iskustvo s njimaLOLLOL

Rijeka

Prijatelji su kao dragulji, samo pravi traju vječn
Na vrh
springy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 05 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje springy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2010 u 20:55
Jupiiiiiii, za sad su nam nikla tri mala izdanka, nekako sad imam vjere da će ih biti još kroz sljedećih par dana. Držite mi palčeve...Thumbs%20Up
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2012 u 11:28
Hm, iskreno za ovu biljku sam prvi put čula ove jeseni kad mi je suprug donio lukovice. Kako ih je kupio kao jesnsku lukovicu i na njoj pisalo da se sadi od 09 -12 mjeseca posadila sam i h u listopadu, ali evo još ne niču, kao ni anemone, presličice i mali ukrasni luk. Vjerojatno su izmrzle ili kasne kao i tulipani koje sam posadila isti dan.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.