Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bolesti kaktusa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bolesti kaktusa

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 8>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2013 u 21:45
Uki pozdrav i tebi ! 
Naravno da se svi ne prijave na forum tek kad imaju problem. Mi smo ovdje prvenstveno zbog druženja, razmjene iskustava i nesebičnog dijeljenja znanja.
Al kad si već tu, da ti velim svoje: ovo ti nije kaktus, to je euphorbia. A to što si pokazao nije problem, vremenom će nestati, samo nemoj ju naglo početi zalijevati, ako ti je 2 mjeseca bila bez vode, sad polako doziraj.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
uki View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Srpanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje uki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2013 u 14:18
Fiki, hala na ideji.

Ipak, ovo je već četvrta godina kako iznosimo kaktus na balkon i do sada nije bilo nikakvih problema. Tj. prve godine je išao direktno na sunce i požutio, ostale godine stavljamo trsku ispod krova tako da je kaktus u sjeni.

A temperatura u stanu je slična onoj na balkonu. Zadnjih dana su balkonska vrata otvorena pa je temperatura s balkona ušla i u boravak ;)
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2013 u 20:01
Moje mišljenje je da se vjerovatno radi,,,da ste odjednom iz mirovanja izbacili kaktus van na sunce....to je temperaturni šok!
Na vrh
uki View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Srpanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje uki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2013 u 15:19
Pozdrav!

Naravno da se na forum prijaviš tek kad imaš problem Smile
Kod zadnjeg preseljenja kaktusa iz stana na balkon nešto se dogodilo s kaktusom. Vrhovi su počeli venuti. Naborani su, meki, kao da su dehidrirali.

Po preporuci prodavačice kaktus smo zalijevali svaka tri tjedna ljeti, svaki mjesec u ostala doba godine. Zadnje presađivanje smo napravili prošle godine odmah po iznošenju na balkon i tad je narastao 10-ak centimetara preko ljeta.

Pred iznošenje (prije dva tjedna) kaktus je bio dva mjeseca bez vode (da bude lakši za transport tako da vjerojatno nije razlog previše vlage). Nakon prenošenja na balkon zalili smo kaktus sa dodatkom prehrane...

U stanu je bio zdrav. Ovakvih prenošenja smo imali 5-6 (proljeće-jesen) i nije bilo nikakvih problema. 

Po pojavi problema sam čitao neku knjigu o kaktusima gdje autor kaže da se zimi uopće ne zalijeva, a ljeti jednom do dvaput tjedno. Zato smo već nakon tjedan dana opet zalili kaktus. Prošao je novi tjedan. Nema pomaka na bolje. Flomasterom sam zabilježio granicu vrhova zdravog i "uvelog" područja. Granica se ne pomjera. Ali, čini mi se da su vrhovi sve smežraniji i mekšiCry

- Kaktus - 


- Zdravi dio s bolesnim dijelom -
 

- Bolesni vrh - 
 

Može li netko pomoći?


Na vrh
kajictomo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Travanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kajictomo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2013 u 11:44
Na mojim kaktusima bile su vunaste uši i u vrtnom centru sam kupio nesto i pospricao i to je nestalo
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 19:38
Vjerovatno vunaste uši.Probaj očistiti alkoholom,a ako ih ima previše pošpricaj nekim insekticidom.Ako možeš poslikaj da vidimo.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
kajictomo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Travanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kajictomo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 18:01
Meni je po kaktusu bilo nesto bijelo mao pjena a u tome neka buba.Ako netko zna sta je to neka mi rekne.
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 20:14
smile186 Super su!
Gospod e GOLEM!
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 18:54
Ja sto vise citam to me vise panika lovi ,postajem hipohondar na bolesti katusa...Evo ja sam pofotkala ..jel ima tu kakve bolestine slicno pinusovom kaktusu ,meni se cini da kao da ima plijesni a sad dal je il fakat pocinjem umisljat ,pogledajte vi ..
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 14:01
Prvo sam mislila da je to tvoja slika,a onda sam shvatila da je Pinusova.
Evo,baš je on na prethodnoj stranici opisao kako liječiti kaktus,tako i ti napravi,nema ti druge nego sutra u poljoapoteku i kupi fungicid,a bijele fleke su vjerovatno vunaste uši,njih također pošpricaj,a možeš i oprati s alkoholom.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 13:34
[QUOTE=Pinus]
.



Jucer sam kupila 3 kaktusa u konzumovoj cvijcarni,i kako sam citala ovdje o bolestima,primjetila sam i na svom kaktusu ovako nesto ..sad cekam da dodjem doma pa ih takodjer mislim ocistit ,ali trenutno nema nista od preparata ...jel se moze nekako drukcije maknut tu bijelu paucinu...??

Takodjer sam primjetila da su 2 kaktusa spricana necim bijelim,imaju bijele flekice po sebi ,dal da to obrisem stapicem ili nesmeta ? nadam se sto brzem odgovoru ,da mi ne krepaju ,nisu skupi (7kn) al opet bi mi bilo zao ..trenutno su u zemlji toj u prostoriji di je temperatura 15C.Smile

Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 12:11
ajoj ,natalijaCry!
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 08:35
kakva je ovo bolest na mojoj crassulli? ima je i na stabljici, na listovima, kao što se vidi, širi se od vrha prema dole



i sa čime da je liječim?
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 07:59
Dragi  dečki,
dobro je doći na ove stranice,uvijek ima lijepog i poučnog.Clap
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 07:01
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Pinus,da nije možda rebutia marsoneri?
Dobro ju izliječi,to je lijep kaktus!

Pinus, to je definitivno rebutia marsoneri (Werdermann 1937).
Kako reče kaktusić vrlo lijep kaktus! Cvijet mu je oker-žuti.
Pinus, bez uvrede, ja nikada nisam kupio cvjetajući kaktus! Dobro si detektirao, veliki prodajni lanci "futraju" sve proizvode organske prirode (jabuke, naranče, banane, mandarine...) pa zašto onda vjerovati da to ne čine i sa kaktusima.
Dobro posuši supstrat, posadi u mješavinu koju i ja upotrebljavam (vidi moj napis o rebutiama), zalij odmah prvi dan-malo i onda ništa do 20 dana. Nakon toga tretman je onakav kakav ti imaš u svome okruženju držanja kaktusa u zimovniku....
Pozdrav............schumy Smile
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 21:18
Embarrassed
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 21:16

Mali kaktus, ide to tebi. Mislim da si pravilno ID.

Uglavnom kada otvori cvijet do kraja biti ću sigurniji dali je to to.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 20:53
Pinus,da nije možda rebutia marsoneri?
Dobro ju izliječi,to je lijep kaktus!
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 19:51
.
Danas sam kupio kaktus koji me je privukao svojim neobičnim žutim cvijećem.   Meni neobičnim zato što peteljke cvijeta izlaze iz supstrata ili iz donjeg dijela kaktusa a ne s vrha ili tijela kaktusa. (rebutia ???)

Povremeno diskutiramo koje je najbolje vrijeme za presađivanje kaktusa. Ja obično presađujem odmah poslije kupnje. Danas se to pokazalo korisnim. Kada sam kaktus izvadio iz tegle imao sam što vidjeti. Neke gljivice plijesni su napale supstrat i korijen kaktusa. Korijen i supstrat sam očistio koliko se dalo bez da previše povrijedim korijen i sve pošpricao sa fungicidom. Par dana ću sušiti supstrat nakon toga presađujem.

Mislim da sam napravio prvu grešku kupujući cvjetajući kaktus sada preko zime. Vjerojatno ne bi cvjetao da ga nisu zalijevali i držali na toplom. No što je tu je. Škola za ubuduće. Molim kakvog znalca za ID.
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2011 u 13:12
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Ništa ti se neće dogoditi ako se ubodeš,od euphorbie je otrovan njihov sok.A ti je nečeš jesti,jel da.Wink
Malo sam se našalila,to upozorenje vrijedi kod rezanja euphorbija,ako ih želiš razmnožiti,onda treba paziti da sok ne dođe u dodir s kakvom ranom ili s očima.


Paa, baš sam mislio smutit neki šejk od istog... Wink

ok, hvala na infou! Thumbs%20Up
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.