Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bolesti kaktusa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bolesti kaktusa

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 8>
Korisnik
Poruka
Vrijedni mrav View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vrijedni mrav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2007 u 16:08
Ja sam u brzini svog odgovora navela samo jedan primjer kako mogu nastati.  Visoka temperatura i vellika vlažnost zraka može dovesti do pojave vunastih ušiju takodjer. Glupo je da Vam sad citiram autore iz literatura koje posjedujem.

Na kraju krajeva moj je odgovor bio upućen pokretaču teme jer sam pročitala da idete u krivom smjeru sa štitastim ušima.  Vunaste upi na kaktusima ne dolaze od previše suhog zraka nego na sobnim biljkama. I to je onda istina. Prevelika temperatura i suh zrak , ali ne tretira se sobno bilje isto kao kaktusi. To vam pokušavam reći. Kaktusima smeta vlažnost, a posebno ako se ta vlaga IZ ZEMLJE ne može brzo apsorbirati bez obzira na temperaturu zimovanja ( što je temp. niža to je mogućnost truljenja, a ne zaraze ušima veća).
Što se tiče deformacije VISOKA TEMPERATURA, a malo svjetlosti dovodi do izobličavanja kaktusa.

No svejedno.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2007 u 16:19
E, Vrijedni mrav, zato sam ja reagovala i slozila se s Kikom. Jer niska sobna temperatura + voda bi, po mom sudu, pre dovelo do pojave truljenja, nego v.vasi.

Pozdrav i dobrodosla.

Aglaja
Na vrh
bubica 78 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 259
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubica 78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2008 u 13:15
Skoro svi kaktusi, posebice ove sorte, mi imaju ove smeđe lišajeve, (ne znam kako bi to nazvala) i to već godinama.
Jel znam netko zašto se to javlja?
 
začin mora teći
Na vrh
Vrijedni mrav View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vrijedni mrav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2008 u 13:38
u životu sam vidjela puno kaktusa. Stvaaarno puno, ali echinopsis u ovakvom stanju nikada. Iskreno s obzirom na poziciju tih " krasti " meni najviše sliči na štitaste uši. Ali ako se one ne mogu skinuti - čačkalicom primjerice onda možda i griješim. Fleke definitvno nisu od tvrde vode jer se one ne javljaju po cijelom tijelu kaktusa u takvom intezitetu. Opekline ? Hm ? pa nisam baš sigurna ni u tu dijagnozu. Ako ti nije bed daj ga slikaj i sa strane da nešto vidim, ali definitvno provjeri mogu li se te ljuskice skinuti sa kaktusa, odnosno kad pokušaš skinuti odstraniš li dio u obliku ljuskice. I definitivno ako su odgovori pozitivni pogledaj kakve je boje ljuskica s unutrašne strane. Hajde, ako možeš odgovori mi na ta pitanja pa da još točnije postavimo dijagnozu. Ako ti nije bed uslikaj još jedan kaktus koji ima " kraste ". 
Na vrh
bubica 78 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 259
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubica 78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2008 u 13:57
One su dio kaktusa, kada se to skine  ispod je meso kaktusa. Imaju one bijele uši po sebi, ali one su došle puno kasnije ( s kojima se već godinama borim, bezuspješno).
Ove kaktuse imam preko 15 godina i ovo je uvijek na njima. Mladi kaktusi koji izbijaju na njima to nemaju, ali s vremenom to nastane na njima.
Također mi povremeno cvijetaju.
Ne znam opekline ? One jesu na vanjskom hodniku gdje zna biti jako vruće, ali ovaj mjesec ih selim na balkon. Po ljeti su opet direkt na suncu gdje je opet jako vruće.
Stavit ću još slika.
začin mora teći
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2008 u 22:43
da su opekline nevjerujem jer su kaktusi jako izdrzljivi a i rekla si da mladi to nemaju nego dobiju s vremenom. znam da kaktusi znaju imati slicne kraste kad ih bura opali na moru tj po ljeti kad puse topla ali ne tako jako i ne ciejlo vrijeme. a i nevidi ti se bas kako to tocno izgleda malo je mutna slika. imas neki fotic koji ima bolji zoom?
Per aspera ad astra.



Na vrh
bubica 78 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 259
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubica 78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 13:47
evo još slika
 
ovom je "glava" toliko velika da pada, ne može stajati ravno od težine
 
 
i evo po prvi put nekoliko zdravih kaktusa nakon dugo vremena(ova dva "zdrava" su prije izgledala kao onaj treći
 
začin mora teći
Na vrh
bubica 78 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 259
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubica 78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 13:54
Uz put kako da se riješim onih malih bijelih bubica.  Već godinama pokušavam ali bezupsješno. Od prskanja do fizičkog uklanjanja, ali ništa.
Neki put kada se te bijele bubice( imaju nožice, polukružnog su oblika  oblika,površina im je baršunasta ) razmnože, kaktus reagira isto produkcijom tih "krasti", ali one su drugačije nego ove na slikama i najčešće se na tom mjestu malo deformira.
začin mora teći
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2008 u 20:07
Jesi li probala s sredstvom na bazi buhača? Ja ga koristim kod najezde štitastih i klasičnih uši i djeluje, a u poljoapoteci mi je prodavač skeptično rekao da baš ne vjeruje u djelotvornost tih "prirodnih" preparata...
A da probaš rasaditi zdrave kaktuse od bolesnih?
Stvarno ne znam što bi to moglo biti...
Na vrh
agava View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje agava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Travanj 2008 u 21:22
Neki moji isto to imaju. Neznam koji je razlog ali pretpostavljam da je to zbog toga što sam ga u krivo vrijeme presađivala,ili što sam ga dirala dok je još bio mokar od kiše.Možda je taj dio propao,a ostatak se normalno razvija pa zato tako izgleda.  
Na vrh
bubica 78 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 259
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubica 78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 01:02
Ili je neka bolest kaktusa u pitanju,
ili odgovor na fizikalne elemente ( tipa sunce, toplina...).
 
A stavim ih na balkon koji je na zapadnoj strani,  dio budu u hladu a dio na suncu. Jedog sam ostavila cijelu zimu na balkonu i ok je, i ima isto krasta kao i prije.
Dio ih je sada na balkonu, a dio na valjskom hodniku koji je nešto kao staklenik. Ne mogu naći neku poveznicu za ovo.
 
U jednoj sam knjizi pročitala " Smeđa , smežurana područja na lopaticama često su posljedica fizičkog oštećenja. Dijelovi zahvaćeni  oštećenjem se mogu odrezati , i izloženo tkivo obraditi fungicidom u prahu kako bi se daljnje širenje prekinulo"
-ovo piše u jednoj knjizi, mada mi apsolutno nema smisla to što piše.
začin mora teći
Na vrh
goran_2711 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran_2711 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2009 u 21:42
Dakle radi se o sukulentu (barem mislim), nema pravih listova, već se cijela biljka sastoji od malih zelenih štapića. Ja bih rekao da je člankovita LOL. Znači na jedan štapić se nadovezuje sljedeči ili više njih i tako dalje. Na vrhovima cvate malim žutim cvjetićima. Već samo ime biljke bi mi puno pomoglo, jer bi mogao tako sznati nešto više o njoj i pružiti joj bolje životne uvijet, ako je u tome problem.

Problem je u tome što su ti zeleni štapići prekriveni smeđe, sivim mrljama koje se suše i šire te svremenom oni otpadaju, dok se neki potpuno posuše  i tako ostanu.

Žao mi je biljke Cry, jer ima snažnu želju za životom.  Što je najzanimjivije dans sam primjetio da su se na vrhovima pojavili mali žuti cvjetni pupoljci ShockedCryShockedCry.

Molio bih ako je netko iz mojih opisa uspio shvatiti o kojoj je biljci riječ ili čak u čemu je problem neka kaže koju rijeć. Ili barem kako se stavi fotka, možda to više pomogne.

Hvala.
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2009 u 19:30
Da nije rhipsalis? 
Na vrh
goran_2711 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran_2711 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2009 u 13:10
Puno hvala na odgovodu. Ubacio sam Rhipsalis u googleov pretraživać slika i rekao bi da je moj Rhipsalis cereuscula. Sad ću napokon nešto i moć pronać o svojoj biljci.
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Prosinac 2009 u 00:51
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Prosinac 2009 u 00:52
Zdravo! Molim za pomoc! Koja je ovo bolest i kako se leci?
Na vrh
goran_2711 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran_2711 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2010 u 16:16
Neznam koja je bolest al znam kako možeš pomoć biljci.

Odrežeš neposredno iznad suhog dijela, ostaviš zdravi dio da se posuši jedno bar 5 dana i onda to posadiš.

Sretno.
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2010 u 20:01
Hvala na savetu!Smile
Dali da dezinfikujem rez i sta da upotrebim kao dezinfekciono sredstvo? smile85
Na vrh
goran_2711 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran_2711 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2010 u 21:51
Nemoraš ništa dezinficirat, samo ostaviš da se osuši, ali moraš odrezat sve što je bolesno, rađe i malo zdravog da budeš siguran.
Sretno
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2010 u 10:38

Uh svašta sam ovdje pročitala, malo prepucavanja, ali ipak i neki koristan savjet. Upravo mi se "ta paučina" dogodila na jednoj krasuli, a sada sam primjetila i na drugoj. Pokušat ću s insekticidom koji je preporučen jer ga imam doma, ali kako je ova tema od 2007, a od tada imamo puno novih članova, možda nebi bio na odmet još neki savjet.

 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.