Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bolesti kaktusa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bolesti kaktusa

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 8>
Korisnik
Poruka
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2010 u 15:07
Triša, vjerojatno kasnim, ekspeditivna kao što jesi sigurno si već nešto poduzela. Ali ipak, za svaki slučaj ...
Kao prvo, odmah s pacijentima u karantenu. Vjerujem da to neće biti lako obzirom na omjer broja tvojih biljčica i raspoloživog prostora, ali ti si snalažljiva, pa ćeš i to riješiti. Dobro provjeri i nadalje provjeravaj ostale okolne biljke, jer ta gamad se opako širi, a kad se nakoti na kaktuse sa bodljama, bolje da ne pričam.
Sa zaraženih najprije mehanički sve poskidaj vaticom (super su štapići za uši - množina od uho, ne životinje Wink). Vaticu možeš namočiti u alkohol, laganu otopinu deterdženta za suđe ili otopinu duhana. Ovo zadnje trenutno ne dolazi u obzir, jer bi trebala čekati cijeli dan, ali za ubuduće. Ali kad već imaš doma, možda najbolje vatu namočiti insekticidom, ja sam jednom tako, biljka preživjela, gamad ne.
Tek nakon toga treba prskati nekim insekticidom.
Postoje dvije vrste insekticida: kontaktni i sistemski. Kontaktni djeluju trenutačno, ali samo uništavajući insekte s kojima dođu u direktni kontakt. Sistemske biljka apsorbira, pa se šire biljnim sokovima u sve dijelove biljke.
Ako dobro vidim, na tvojoj krasuli zvjerad se  širi prema dolje. Ako ih ima blizu zemlje, bilo bi dobro provjeriti korijen, jer se naročito zimi vole tamo zavlačiti. Ako je i on zaražen, obavezno promijeniti zemlju. Kad ćeš početi sa zalijevanjem bilo bi dobro zaliti ih insekticidom - ovaj puta onim gore spomenutim sistemskim.
I obavezno ponoviti prskanje prema uputi. To bude najčešće 10-14 dana.
Držim fige!

I da, trenutno zaboravi svoju profesiju, vunaste uši NISU male životinje koje treba liječiti i tetošiti. Big%20smile
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2010 u 17:04
Ha-ha, ma srce si, a vjerujem da će to pomoći možda još nekome. Čim sam otvorila ovu temu , vidjela sam da jeto ta beštija. Očistila sam koliko sam mogla i pošpricala insekticidom, koji sam imala doma (smrdi ko vrag. Budalasto nisam makla biljke, ali evo trčim to odmah učiniti. Za sada sam vividjela na dvije krasule i jednom kaktusu, koje odmah nosim u karantenu- imam jedan mali staklenik pa ću to staviti ispod terase. To će za sada biti bolnica, a ako još primjetim koju oboljelu biljku ide odmah tamo i dobiva isti tretman. Spasila si me nanice.
Zaista volim sve životinje, ali ne bezuvjetno.Thumbs%20Up
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2010 u 21:28
U ovakvoj situaciji ne zaboravite zaliti ih insekticidom!
Prskajte sistemicnim insekticidom, pa ponovite za 10-14 dana.
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 08:08
Krasulu je ipak lakše očistiti, ima relativno ravne površine. Ako trebaš očistiti kaktus oko ili ispod bodlji pomozi si štikadentom Wink. Nadam se da sam dobro napisala, mislila sam na čačkalicu, volim lokalizme.
Nemoj zaboraviti povremeno prozračiti staklenik, ako ti ga snijeg ne zatrpa ovih dana. Evil%20Smile
(O)smijeh je najbolji facelifting   
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 08:27
Triša mogi iz vlastitog (uspješnog ) iskustva preporučiti tretman s alkoholom. Ulijem malo alkohola u neku posudicu i pomoću kista uništavam te beštije. Kist je najbolji, naročito s dugačkom drškom - (u slučaju da se radi o kaktusima koji imaju bodlje) i može doprijeti do svijh   i najmanjih pregiba. Postupak eventualno ponoviti, ovosi o stanju biljke.
Beštije sve pokrepavaju sigurno.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 08:57
Hvala dragi moji. Pošto sam se prvi puta susrela s ovom gamadi, poduzela sam drastične mjere. Sve (uglavnom sukulente) sam izvadila iz zemlje, bacila zemlju, očistila sve bijele nakupine insekticidom natopljenom vaticom, prilično uspješno. Zatim sam biljke stavila u lavor i obilato pošpricala, ustvari okupala insekticidom. Premjestila ih iz tople kuće u hladan staklenik, a danas ću ih presaditi u novu zemlju i nove teglice.
Vjerujem da ću se riješiti beštija, ali moram sistematski pratiti ostale kaktuse i sukulente ako se slučajno napast raširila još negdje.
Još jednom hvala na pomoći - zlatni ste svi.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 08:59
Originalno poslano od člana Retriver Sara Retriver Sara napisao:

Triša mogi iz vlastitog (uspješnog ) iskustva preporučiti tretman s alkoholom. Ulijem malo alkohola u neku posudicu i pomoću kista uništavam te beštije. Kist je najbolji, naročito s dugačkom drškom - (u slučaju da se radi o kaktusima koji imaju bodlje) i može doprijeti do svijh   i najmanjih pregiba. Postupak eventualno ponoviti, ovosi o stanju biljke.
Beštije sve pokrepavaju sigurno.


ja mogu potpisati saru - i ja sam svoje uništila alkoholom u koji sam utapala štapiće za uši pa mackala po kaktusima
kaktuse sam prije toga izvadila iz zemlje jer je ušiju bilo i pri samom dnu biljke, a sve što sam mogla vidjeti sumnjivo probušila sam i čačkalicom - za svaki slučaj smile51
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2010 u 09:02
Hvala natalija, stalno virkam ovu temu, jer moram se toga riješiti.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
deki86 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Veljača 2010
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 7
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje deki86 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2010 u 11:59
treba mi pomoc !!! pre par dana na poklon sam dobila kaktus (ne znam koja je vrsta) jer mi je to prvi kaktus i nista ne znam o njima :(, bio je zdrav ali juce sam videla jednu malu braon fleku pri dnu, inace kaktus je zdrav barem tako mislim jer mu nesto raste izgleda kao mali pupoljci, da li je ta braon fleka neka gljivica ili je mozda nastala od djubriva koje sam malo dodala da bi joj pomogla da procveta?
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2010 u 12:17
napale ove uši i moj kaktus i sinoć sam ga pošpricala alkoholom, pa sad bumo vidli ....
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2010 u 13:50
Nato, izvadi ga obavezno i provjeri korijen. Sigurno su se zavukle.

Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2010 u 12:21
OK Semira, onda danas i ova akcija ....
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
Cenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Prosinac 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Prosinac 2010 u 20:01
Pozdrav svima!Nova cura trazi pomoc! Bavim se kaktusima tek 3 godine, znaci poprilicno sam neiskusna. Imam nekih 40-ak vrsta kaktusa, 15-ak vrsta sukulenata i 30-ak vrsta raznog kucnog cvijeca, zivim u stanu od 25 kvadrata sto znaci kad me nametnici napadnu, odma me ubiju jer cvijece je preblizu jedno drugom. Uglavnom jos na pocetku 5-og mjeseca nakon sto sam  iznila kaktuse vani, na jednom kaktusicu sam primjetila neke male bijele vunaste nakupine, mozda dvi, nista strasno.  Nikakve promjene na njemu se nisu dogadale, nastavia je cvitat i sve je bilo super, te nakupine mi nisu bile sumljive sve do danas, kad sam primjetila iste takve nakupine na jos 6 vrsta, ali ne samo nakupine vec su pored nakupina nekakave gadne svijetlosive licinke koje cak i drsko secu uokolo bez obzira sto ih promataram ispod oka. Inace tih 6 kaktusa nisam zalila ima skoro 2 miseca, dok ostatak jesam zaljevala. Znaci dosle su samo na kaktuse sa suhom zamljom.Pokusala sam ih odstranit sa pincetom ali je kaktus pregust, zatim sam ih cila u panici pospricala sa bio killom jer mi je jedino to bilo pri ruci. Pitarici su mi jednostavno preblizu da se nebi mogli zarazit a nemam ih di priselit. Jos jedn problem, zivim na otoku, na kojemu ocito nitko ne uzgaja kaktuse jer bilo sta da ti za njih treba u apotekama nemaju jer ljudi to kao ne traze, te neke njihove idiotske spike. Ali mozda mogu nesto priko neta narucit. Neki savjet molin vas! Znaci dostupan mi je samo bio kill i neo pitroid. Guzda mene struh!!!!!!!!!!!!!!
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2010 u 11:29
Cenka, trebala bi sve biljke izvaditi iz saksije, otresti zemlju (baciti je), očistiti korijenje. Biljke možeš poprašiti neo pitroidom - mislim da će djelovati. S obzirom da se radi o kaktusima i ostalim sukulentima, nemoj ih ponovo saditi. Neće im ništa biti. Provjeri djeluje li neopitroid, pa ponovi postupak nakon 7-8 dana. Biljke možeš držati, npr.u kutiji do proljeća.
Želim ti sreću. Trebaće ti na tako malom prostoru.
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2010 u 15:27
Ja sam se ujerila da ova gamad najbolje "uspijeva" na suhom zraku. Ja imam problem s mojim orhidejama i nolinom. Nolinu sam oprala, odnijela u podrum (svijetal, temperatura ca.14°-15°C) i bubice su nestale. Zbilja je važno biljku odmah udaljiti od ostalih, jer se širi jako brzo.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
Cenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Prosinac 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2010 u 15:19
Fala Semira, al si mi dala posla a??? Zezan se! Prvo cu probat sa neo pitroidom. Vidila san par slika ode po forumu o tim usima ili kako se vec zovu moji neprijatelji, i moje biljcice nisu u takvom stanju. U biti super izgledaju, imaju mozda po dvi tri male bijele kuglice po sebi koje san ja vec uspjesno skinula, ali sam ih zato pocela primjecivat i na ostatku kaktusa. Znaci na pocetku sam problema ne na kraju, sto me tjesi. A to dizanje zemlje je isto poprilican posal i ne bas jeftin, bar ne na otoku, ode nema za kupit supstrata za kaktuse, u biti nicega za kaktuse. Na onih par kaktusa sta san pospricala sa bio killom nisan vise nista primjetila, ali to u biti nista i ne znaci jer mozda vec sutra opet budu tu.smile226Osjecam se nemocno.
Na vrh
Cenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Prosinac 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2010 u 15:36
Fala i Maku na savjetu, ali nemam podrum, imam jedino hodnik koji je poprilicno osvjetljen i u kojemu je trenutno vlaga oko 80 posto, sto je previse za kaktuse, cidi mi vlaga sa zidova koda je potocic. U stanu je temp izmedu 18 i 22 stupnja, a vlaga izmedu 40 i 50 posto. A cilo lito san vodila borbu protiv crvenog pauka na kucnom cvijecu, tad sam cila bila sretna sto mi stanom dominiraju kaktusi jer s njima nikad nisam imala problema, do sad. Sad sam nesretnaCry!
Na vrh
opuntia View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje opuntia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2011 u 12:38

Pozdrav svima,evo,ja prvi put u svom životu na nekom forumu,sad zamislite kakva me muka natjerala.Jutros krenem u obilazak mog vrta i kad se nisam rasplakala pregledavajući moje prekrasne kaktuse. Živim u Dalmaciji na obali,katusi su na južnoj strani,ovo im je prva zima vani.Natkrila sam ih sa debelim najlonom,bočno su slobodni,tako da imaju dovoljno zraka.Sve do prije 3-4 dana izgledali su fantastično.Sada,tri od 10 vrsta sa vrha biljke su počeli žutiti,a jedan je ljubičasto crn.Pomozite meni i mojim kaktusima!Što treba da uradim,kako ću ih spasiti?

Na vrh
zmaj View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 317
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zmaj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2011 u 14:09
Opuntia prije svega dobro došla na ovaj forum
Bilo bi dobro da ih poslikaš, posebno te oboljele djelove, tako će biti lakše odgonetnuti što im se događa
Dobro bi došao i podatak kojeg su roda, kojoj su najnižoj temperaturi bili izloženi
Nadam se da postoji neki način da im se pomogne, bilo bi ih šteta izgubit
Na vrh
opuntia View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje opuntia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2011 u 20:30
Hvala Zmaje na javljanju,
rod su Browningia(nisam najsigurnija ) i Mammillaria(tako mi je krasno cijelo ljeto i dobar dio jeseni cvjetao).
Izloženi su bili par dana niskim temperaturama.Možda do 5-6 stupnjeva ,a noću i nižim.Jesam pogrešila što sam ih ostavila vani preko zime?
 Browningia je visine 60 cm,vrh je ljubičasto-crn,od vrha 15-20 cm biljka je čvrsta,a ostatak sve do tla mekana.Mammillaria, loptice bez bodlji,koje su cvjetale, su žute i mekane,a ove sa bodljama se još uvije drže.
Nažalost,fotke nisam u mogućnosti staviti.
Kao što sam već ranije rekla,bili su nadkriveni i nevjerujem da su u vlažnom tlu.Ono što mi pada napamet,neznam,možda im je smetala direktna izloženost suncu kroz najlon...Ima to kakve veze?...Ili su štetočine došle na svoje? ...Ili im je ipak bilo prehladno?....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.