Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bolesti kaktusa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bolesti kaktusa

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 8>
Korisnik
Poruka
vesna34 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vesna34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 21:41
Triša, mislim da se radi o truleži stabljike, koja počinje žutim oštećenjima, a kasnije su tamnosmeđa.
Naime, radi se o gljivičnom oboljenju. Gljivice ulaze u biljku kroz rane.
Otkloni sve zaražene biljke, koristi sterilizirani kompost i poškropi fungicidom.
LP
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2011 u 22:23

Vesna puno ti hvala, baš imam neki fungicid doma, odmah ću sutra primjeniti, a oštećene listove već sam odrezala, pa ću ga onda i presaditi kako si sugerirala.

RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
vesna34 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vesna34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 16:10
očekujem pozitivnu reakciju...
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 17:35
Ja ću samo dodati da sam jednostavno bacila moje oboljele kaktuse u smeće!Cry
Za sada su bili jedini, bili su izolirani i nakon malo razmišljanja zaključila sam da ih je bolje prežaliti nego da kad donesem ostale sa zimovanja, prenesem neku zarazu!Confused 
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 19:52
Originalno poslano od člana vesna34 vesna34 napisao:

očekujem pozitivnu reakciju...
E danas sam postupila kako si mi rekla, dobro sam ih pošpricala sa fungicidom i presadila u supstrat za kaktuse, koji sam naravno sterilizirala  pod Uv zrakama (imam mogućnost), pa se nadam da će biti ok.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
vesna34 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 06 Veljača 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vesna34 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2011 u 22:51
baka, ovisi o oštećenju, zar ne? ono šta se ne da spasiti, ne da se. ili bolje spriječiti nego liječiti...
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2011 u 06:54
Točno Vesna. Bila su u pitanju dva, onaj koji je smeđio je bio previše zahvaćen a ovaj drugi isto mini a pun bijelih....Osim toga, priznajem, imam patološki strah od kemikalija. Ako mogu kupiti u sprayu o.k. al' da sama mućkam, mješam i kombiniram....Shockedsmile100kidam na lijevo!Embarrassed
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2011 u 13:51
Pozdrav svima!

Prije mjesec i pol dana sam se preselio u novi stan, i ponio sa sobom (između ostalog) i kaktuse koje vidite na slikama. Međutim, prije nekih 2 tjedna primjetio sam da se vrhovi istih počinju sušiti, točnije postaju potpuno crni, poput izgorjele šibice. Imam balkon, ali ih držim unutri. Zna li netko što bi mogao biti uzrok ovome? Trebam li odrezati te pocrnijele vrhove?
Inače, ostatak biljke je potpuno zdrav, a ako pogledate bolje, na drugoj slici se vide mali, zeleni izdanci, pa pretpostavljam da, štogod da jest, zahvaća samo vrh biljke (i širi se prema dolje).

Nalazi se u dužoj posudi s još dvije vrste (na gornjoj slici se vidi dio jednog od ta dva druga kaktusa), koje mi također djeluju zdravo i mislim da imaju svi dovoljno mjesta. No, svejedno, bih li taj oboljeli kaktus možda trebao presaditi u drugu posudu?






Još jedno pitanje: kakvi su simptomi ako kaktus ne dobiva dovoljno svijetla?

Zna li netko o kojoj se vrsti kaktusa ovdje radi (dobio sam ga na poklon, a osoba koja mi ga je poklonila također nije znala o kakvom se kaktusu radi)?

Hvala unaprijed na svakom odgovoru!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2011 u 20:31
Aleks, ova tvoja biljka nije kaktus nego euforbija, čini mi se da je to Euphorbia pentagona. Njezin sok je vrlo otrovan.
Kakvi su simptomi ako kaktus ( i ostali sukulenti) ne dobiva dovoljno svijetla?
Zavisi i o temperaturi prezimljavanja. Ako ga držiš na temperaturi ispod 10 C sve je u redu. No tada ne smiješ niti zalijevati. Ako zalijevaš, držiš na toplom i bez svijetla, sukulenti krenu u vegetaciju bez fotosinteze koristeći svoju uskladištenu energiju. Tada dobe izduženi, deformirani izgled.
Što je točno uzrok bolesti tvoje euforbije ne znam.
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2011 u 11:33
Pinus, hvala na odgovorima! Inače, za informaciju svima: odstranio sam bolesne izdanke ("crnilo" se na kraju bilo proširilo po cijelom izdanku), a ostatak (zdrave) biljke presadio u zasebnu posudu. Sad je sve ok: operacija uspjela i pacijent živ (i zdrav)! Thumbs%20Up
Iako još ne znam što je bilo u pitanju, no više nije ni bitno... Big%20smile

Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Aleks, ova tvoja biljka nije kaktus nego euforbija, čini mi se da je to Euphorbia pentagona. Njezin sok je vrlo otrovan.


Shocked!!! Koliko otrovan? Šta ako se ubodem? Nuke
;-)))
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2011 u 11:59
Ništa ti se neće dogoditi ako se ubodeš,od euphorbie je otrovan njihov sok.A ti je nečeš jesti,jel da.Wink
Malo sam se našalila,to upozorenje vrijedi kod rezanja euphorbija,ako ih želiš razmnožiti,onda treba paziti da sok ne dođe u dodir s kakvom ranom ili s očima.
Na vrh
aleks View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aleks Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2011 u 13:12
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Ništa ti se neće dogoditi ako se ubodeš,od euphorbie je otrovan njihov sok.A ti je nečeš jesti,jel da.Wink
Malo sam se našalila,to upozorenje vrijedi kod rezanja euphorbija,ako ih želiš razmnožiti,onda treba paziti da sok ne dođe u dodir s kakvom ranom ili s očima.


Paa, baš sam mislio smutit neki šejk od istog... Wink

ok, hvala na infou! Thumbs%20Up
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 19:51
.
Danas sam kupio kaktus koji me je privukao svojim neobičnim žutim cvijećem.   Meni neobičnim zato što peteljke cvijeta izlaze iz supstrata ili iz donjeg dijela kaktusa a ne s vrha ili tijela kaktusa. (rebutia ???)

Povremeno diskutiramo koje je najbolje vrijeme za presađivanje kaktusa. Ja obično presađujem odmah poslije kupnje. Danas se to pokazalo korisnim. Kada sam kaktus izvadio iz tegle imao sam što vidjeti. Neke gljivice plijesni su napale supstrat i korijen kaktusa. Korijen i supstrat sam očistio koliko se dalo bez da previše povrijedim korijen i sve pošpricao sa fungicidom. Par dana ću sušiti supstrat nakon toga presađujem.

Mislim da sam napravio prvu grešku kupujući cvjetajući kaktus sada preko zime. Vjerojatno ne bi cvjetao da ga nisu zalijevali i držali na toplom. No što je tu je. Škola za ubuduće. Molim kakvog znalca za ID.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 20:53
Pinus,da nije možda rebutia marsoneri?
Dobro ju izliječi,to je lijep kaktus!
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 21:16

Mali kaktus, ide to tebi. Mislim da si pravilno ID.

Uglavnom kada otvori cvijet do kraja biti ću sigurniji dali je to to.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2012 u 21:18
Embarrassed
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
schumy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 26 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 465
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje schumy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 07:01
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Pinus,da nije možda rebutia marsoneri?
Dobro ju izliječi,to je lijep kaktus!

Pinus, to je definitivno rebutia marsoneri (Werdermann 1937).
Kako reče kaktusić vrlo lijep kaktus! Cvijet mu je oker-žuti.
Pinus, bez uvrede, ja nikada nisam kupio cvjetajući kaktus! Dobro si detektirao, veliki prodajni lanci "futraju" sve proizvode organske prirode (jabuke, naranče, banane, mandarine...) pa zašto onda vjerovati da to ne čine i sa kaktusima.
Dobro posuši supstrat, posadi u mješavinu koju i ja upotrebljavam (vidi moj napis o rebutiama), zalij odmah prvi dan-malo i onda ništa do 20 dana. Nakon toga tretman je onakav kakav ti imaš u svome okruženju držanja kaktusa u zimovniku....
Pozdrav............schumy Smile
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 07:59
Dragi  dečki,
dobro je doći na ove stranice,uvijek ima lijepog i poučnog.Clap
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 08:35
kakva je ovo bolest na mojoj crassulli? ima je i na stabljici, na listovima, kao što se vidi, širi se od vrha prema dole



i sa čime da je liječim?
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2012 u 12:11
ajoj ,natalijaCry!
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.