Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bolesti kaktusa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bolesti kaktusa

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678>
Korisnik
Poruka
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 13:34
[QUOTE=Pinus]
.



Jucer sam kupila 3 kaktusa u konzumovoj cvijcarni,i kako sam citala ovdje o bolestima,primjetila sam i na svom kaktusu ovako nesto ..sad cekam da dodjem doma pa ih takodjer mislim ocistit ,ali trenutno nema nista od preparata ...jel se moze nekako drukcije maknut tu bijelu paucinu...??

Takodjer sam primjetila da su 2 kaktusa spricana necim bijelim,imaju bijele flekice po sebi ,dal da to obrisem stapicem ili nesmeta ? nadam se sto brzem odgovoru ,da mi ne krepaju ,nisu skupi (7kn) al opet bi mi bilo zao ..trenutno su u zemlji toj u prostoriji di je temperatura 15C.Smile

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 14:01
Prvo sam mislila da je to tvoja slika,a onda sam shvatila da je Pinusova.
Evo,baš je on na prethodnoj stranici opisao kako liječiti kaktus,tako i ti napravi,nema ti druge nego sutra u poljoapoteku i kupi fungicid,a bijele fleke su vjerovatno vunaste uši,njih također pošpricaj,a možeš i oprati s alkoholom.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 18:54
Ja sto vise citam to me vise panika lovi ,postajem hipohondar na bolesti katusa...Evo ja sam pofotkala ..jel ima tu kakve bolestine slicno pinusovom kaktusu ,meni se cini da kao da ima plijesni a sad dal je il fakat pocinjem umisljat ,pogledajte vi ..
Na vrh
Astrophytum View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 21 Prosinac 2009
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Astrophytum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2012 u 20:14
smile186 Super su!
Gospod e GOLEM!
Na vrh
kajictomo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Travanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kajictomo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 18:01
Meni je po kaktusu bilo nesto bijelo mao pjena a u tome neka buba.Ako netko zna sta je to neka mi rekne.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2013 u 19:38
Vjerovatno vunaste uši.Probaj očistiti alkoholom,a ako ih ima previše pošpricaj nekim insekticidom.Ako možeš poslikaj da vidimo.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
kajictomo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 10 Travanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kajictomo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2013 u 11:44
Na mojim kaktusima bile su vunaste uši i u vrtnom centru sam kupio nesto i pospricao i to je nestalo
Na vrh
uki View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Srpanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje uki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2013 u 15:19
Pozdrav!

Naravno da se na forum prijaviš tek kad imaš problem Smile
Kod zadnjeg preseljenja kaktusa iz stana na balkon nešto se dogodilo s kaktusom. Vrhovi su počeli venuti. Naborani su, meki, kao da su dehidrirali.

Po preporuci prodavačice kaktus smo zalijevali svaka tri tjedna ljeti, svaki mjesec u ostala doba godine. Zadnje presađivanje smo napravili prošle godine odmah po iznošenju na balkon i tad je narastao 10-ak centimetara preko ljeta.

Pred iznošenje (prije dva tjedna) kaktus je bio dva mjeseca bez vode (da bude lakši za transport tako da vjerojatno nije razlog previše vlage). Nakon prenošenja na balkon zalili smo kaktus sa dodatkom prehrane...

U stanu je bio zdrav. Ovakvih prenošenja smo imali 5-6 (proljeće-jesen) i nije bilo nikakvih problema. 

Po pojavi problema sam čitao neku knjigu o kaktusima gdje autor kaže da se zimi uopće ne zalijeva, a ljeti jednom do dvaput tjedno. Zato smo već nakon tjedan dana opet zalili kaktus. Prošao je novi tjedan. Nema pomaka na bolje. Flomasterom sam zabilježio granicu vrhova zdravog i "uvelog" područja. Granica se ne pomjera. Ali, čini mi se da su vrhovi sve smežraniji i mekšiCry

- Kaktus - 


- Zdravi dio s bolesnim dijelom -
 

- Bolesni vrh - 
 

Može li netko pomoći?


Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2013 u 20:01
Moje mišljenje je da se vjerovatno radi,,,da ste odjednom iz mirovanja izbacili kaktus van na sunce....to je temperaturni šok!
Na vrh
uki View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Srpanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje uki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2013 u 14:18
Fiki, hala na ideji.

Ipak, ovo je već četvrta godina kako iznosimo kaktus na balkon i do sada nije bilo nikakvih problema. Tj. prve godine je išao direktno na sunce i požutio, ostale godine stavljamo trsku ispod krova tako da je kaktus u sjeni.

A temperatura u stanu je slična onoj na balkonu. Zadnjih dana su balkonska vrata otvorena pa je temperatura s balkona ušla i u boravak ;)
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2013 u 21:45
Uki pozdrav i tebi ! 
Naravno da se svi ne prijave na forum tek kad imaju problem. Mi smo ovdje prvenstveno zbog druženja, razmjene iskustava i nesebičnog dijeljenja znanja.
Al kad si već tu, da ti velim svoje: ovo ti nije kaktus, to je euphorbia. A to što si pokazao nije problem, vremenom će nestati, samo nemoj ju naglo početi zalijevati, ako ti je 2 mjeseca bila bez vode, sad polako doziraj.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2013 u 22:39
Da je to moja euforbija , prvo bi  joj porezao mekane dijelove (možda je to početak truljenja) i to ovako kako sam označio,  očistio korijen od starog  možda zaraženog  supstrata

 nakon toga pošpricao korijen jakom otopinom captana  te presadio euforbiju u friški zdravi supstrat.

mjesto reza moraš oprati najbolje je vodom pod pritiskom iz crijeva, sok je  otrovan

Na vrh
uki View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 15 Srpanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje uki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2013 u 19:47
Glikice, hvala na riječima ohrabrenja. Nadam se da si u pravu.


Pinus, ti mora da si kirurg Smile
 Ne bih ja rezao ništa ako ne moram. Prošle godine sam odrezao jednu "ruku" koja mi nije bila simetrična i pustila je korijenje u drugoj posudi.

Meni se čini više da je problem ispod zemlje. Da je tamo dio korijenja uništen ili sl. i da sukulent (jel tako Glikice Wink
 ) ne može prehraniti cijelo tijelo i zato ektremiteti trpe.

Čitao sam da od previše vlage ili od nametnika koji napadnu korijen može struliti taj dio sukulenta.

 

Kad sam otkopao dio zemlje...
Užas...



1. Zdravi nadzemni dio

2. Znakovi trulenja, uglavnom nadzemni dio

3. Zravi podzemni dio (korast)

4. Crv kojeg sam našao u zemlji (prodavačica prije par godina rekla da nije opasan)

5. Brzonogi, mnogonogi, sitna buba u zemlji

-> bolesni dio, otvorene rane

Nisam vidio bijele uši, doduše, još nisam ni došao do korjenja.

Ne znam koliko je trup jak, otporan na savijanje. Naime, kad smo iznosili, morali smo ga iznositi pod kutem da može izaći kroz balkonska vrata. Posudu smo prenijeli na transportnim kolicima, a jedna je osoba pridržavala kakt... sukulent da bude okomit u odnosu na posudu. U jednom trenutku kut je malo bio u nesrazmjeru s kutem posude. Ali cijeli postupak je išao polako i bez naglih pokreta. Ne znam da li je to moglo uzrokovati pucanje vlakana i stvaranje rana. 


Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2013 u 21:42
Ovo je stvarno strašno, baš mi je žao. Čisti ga, reži bolesni dio bez milosti i spasi što se spasiti da.
Sretno !
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
ivana000 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Srpanj 2013
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivana000 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2013 u 14:55
Danas sam na dva kaktusa primjetila vunaste uši Cry a baš sam bila happy što vec dugo nisam imala problema sa nikakvim nametnicima i bolestima. valjda mi se to sad obilo o glavu Unhappy uglavnom, dva pacijenta sam odmah izolirala od ostatka, sa čačkalicom sam očistila sve bijele fleke što sam vidjela i do kojih sam mogla doprijeti te sam ih premazala sa čačkalicom za uši natopljenom u alkoholu. nekako se bojim da to nece biti dovoljno. na netu sam maloprije pročitala da ih ljudi znaju poprskati vodom u kojoj su se par dana namakale cigarete. pa sam htjela pitati dal ste vi to ikad koristili? u biti, piše da se to koristi više kao prevencija, nego kao lijek. 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2013 u 15:45
Prošle godine mislim da u  veljači sam  imao napad vunastih ušiju Dead na 20tak tegli sa kaktusima. Po savjetu susjede pripremio sam cca. 30 lit. otopine mospilan 20 i confidora. Kaktuse sam izvadio iz tegli i takve bez tegli ali sa supstratom oko korijena držao potpuno potopljene po nekoliko minuta u pripremljenoj otopini.Shocked
 Kaktuse sam pustio da se posuše  i tjedan dana kasnije presadio u friški supstrat i nove tegle.
gubitaka zbog vunastih ušiu nisam imao Big smile

 

Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2013 u 21:10
Ovo sam našla u supstratu graptopelatuma, od listova skrojeno i napravljene čahure. Vidjela sam da okolo lete neke bube slične osama, ali malo manje.


Uploaded with ImageShack.us
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2013 u 16:51
mislim da te to ne treba zabrinjavati, ima dosta vrsta insekata cije larve skupljaju materijale oko sebe i rade od toga zastitne cahure. vecinom zive u slatkim vodama al ima i kopnenih. vecinom uzimaju vec otpale grancice, kamencice, listice i sl. te ose koje lete okolo ih vrlo vjerojatno love, ako uspiju copit larvu ubacit ce svoja jajasca u nju i onda osine licinke pojedu larvu iznutra.

ugl, nekome je palo na pamet da bi im mogli dati malo zanimljivije materijale za izgradnju, pa je onda to izgledalo ovako :D 
http://geekologie.com/2013/02/insects-making-larvae-casing-out-of-gold.php

velika gorica
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2013 u 17:13
ok, tnx W.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
ivana000 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Srpanj 2013
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivana000 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Kolovoz 2013 u 19:16

nisam bila doma dva tjedna, vratim se i skužim ovo Cry što mu se desilo i dali ima ikakve pomoći za ovog mališana? smile226
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.