Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ciklame - Cyclamen
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ciklame - Cyclamen

 Odgovori Odgovori Stranica  123 37>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ciklame - Cyclamen
    Objavljeno: 20 Rujan 2007 u 12:09
Ciklama je zimska cvetnica, ali na žalost veoma osetljiva. Idealno mesto u stanu za ciklame je severni prozor, zaštićen od direktnih sunčevih zraka. Topla prostorija skraćuje vek ciklamama, pogoduju im svežija okruženja. Idealna temperatura za ciklame je od 10-16 stepeni celzijusovih. Ciklame ne podnose temperaturu iznad 16 stepeni. Kompost u kome su posađene mora biti stalno vlažan, najbolje je uroniti celu saksiju u vodu. Vazduh treba vlažiti finim rasprskivačem, ne direktno po ciklami, a saksiju držati u podmetaču na vlažnim kamenčićima. Ciklame se razmnožavaju semenom krajem leta, a do cvetanja im treba period od 15-18 meseci. Minijaturne ciklame procvetaju mnogo ranije, za oko polovine tog vremena. Nakon cvetanja treba smanjiti zalivanje i prekinuti sa prihranjivanjem. Saksiju treba ostaviti na svežem mestu i obustaviti zalivanje do sredine leta. Tada se presade gomolji u novi supstrat, tako da gomoljčići budu do pola u zemlji. Zemlja se održava vlažnom, a saksija drži na svetlom i hladnijem mestu. Ako su ciklame na pretoplom mestu period cvetanja biće veoma kratak, isto kao i ako je suv vazduh i nedovoljno vlažna zemlja ili ako nema u zemlji dovoljno hraniva. Usled preteranog zalivanja gomolji trule. Ciklame se ne smiju zalivati odozgo, jer tada se vlaga zadržava na gomoljima i prouzrokuje njihovo propadanje. Ukoliko je vazduh suv, temperatura previsoka ili su izložene direktnom suncu, ciklamini listovi žute i venu.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2007 u 12:51
I moja je vikala za mnom u trgovini ; vodi me kući , pa je evo došla

Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2007 u 14:51
Ma kako je samo znala (ciklama) da u kući imam prazan sjevern prozor???smile60 pametni mali cjetić, zato je i molila u dućanu da ju kupim.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2007 u 18:46
smile55cure,prekrasne su.E zato ja izbjegavam takve dućane ,znam ja njih,mene svako malo neki cvijetić tako zezne
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2007 u 18:48
Joj Shasha kad vidim kako je tamo tužno, nezaliveno i u očajnim uvjetima , jednostavno ne mogu odoliti.
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2007 u 19:42
onda nemoj ni ici u prodavnice
ja od danas vise ne idem
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2007 u 20:15
Ma kad ih već i u dućanima speceraja drže smile42
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2007 u 20:24
smile55 za ciklame i sve vas;
moram priznati da mi  je ''opća zbunjola'',  u cvatu nam je i proljeće i jesen;
ove ciklame sam malo kasnije ''očekivala'' smile183
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2007 u 21:39
angi, pa bas je dobro tako...tako nema pauze, uvijek nesto cvjeta i sareni se... smile213
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2007 u 13:40
Originalno poslano od člana aurora2 aurora2 napisao:

angi, pa bas je dobro tako...tako nema pauze, uvijek nesto cvjeta i sareni se... smile213
 
samo aurora da se i mi ne zašarenimo..smile85
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2007 u 20:26
Originalno poslano od člana aurora2 aurora2 napisao:

haha, a jesam se sad nasmijala....ovaj smile85bas pase uz tekst  smile197smile96


A čuj stalno koristim ova srculencasmile71 ...pa je vrime da počnem koristiti i ove lipše....likove...smile207
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2007 u 19:15
tek sad vidila ovu temu, ostavila sam post pod jesenje lukoviceEmbarrassed
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2007 u 23:38
kupila danas jedan gomolj ciklame, sad ga treba hitno sadit, pomagajte sa
 savjetima: koja zemlja, gdje držat, kako zalivat, sunce ili tamno mjesto, i
 slično.
veliko FALA
smile82
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2007 u 15:51
Vrati se na 1 stranu Voki je to jako lijepo opisao. 
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2007 u 15:58
istina, samo što sam ja nabavila gomolj, a ne čitavu biljku,
pa me zanimalo što raditi
Embarrassed
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2007 u 16:43
Sorrrry nisam pažljivo čitala. Ja sm kupila čitavu biljku tako da je bolje da čekaš nekog iskusnijeg.
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2007 u 17:38
sve ok
našla sam na nekim stranicama da se gomolj posadi do pola u zemlju, al me zanima koju stranu okrenem prema gori a što prema zemlji?
gomolj pomalo podsjeća na zdjelu i u blagoj udubini je nešto što liči na stabljike cvjetova i nešto što podsjeća na korijen.
smile226
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2007 u 17:43
Prije nego se javi netko ko zna tebi će ciklama procvasti u vrečici.
Stavi ti kako misliš da je ispravno.Ako se nazire stabljika ili korjen onda tako i sadi.Naravno korijen u zemlju stavišsmiley_147
Nikad nisam lukovicu ciklame sadila ali lukovice općenito ma kako ih posadiš tjeraju stabljiku prema van.Tako da i naopačke posadiš ona će potjerati smiley_198
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2007 u 17:47
pa i čini mi se da će procvast
samo što je zbunjujuće što i stabljika i korijen stoje na istoj strani, onoj udubljenoj
da to okrenem onda u zemlju?!?



Ažurirao Arwen - 08 Listopad 2007 u 18:06
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2007 u 17:54
A da ti to uslikaš da vidim? Iskreno,trenutno si ne mogu ni zamisliti izgled te lukovice.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 37>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.