Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zumbuli - Hyacinthus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zumbuli - Hyacinthus

 Odgovori Odgovori Stranica  123 14>
Korisnik
Poruka
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zumbuli - Hyacinthus
    Objavljeno: 27 Rujan 2007 u 00:21
 Ja sam evo veceras kupila lukovice zumbula i to žute..nisam baš
često vidjela žute zumbule...ovih dana ih stavljam u vazu s vodom i
nadam se da ce cvjetati jos ove jeseni...naravno da ce biti slika

http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/5/savjet/16.aspx

a fotografije naših zumbula možete vidjeti ovdje:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1489
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2007 u 10:05

Jel mogu već sada posaditi zumbul i ako ga držim u stanu?

Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2007 u 10:26
Ako je sada kupljena lukovica možeš ga posaditi u stanu, jer obično su lukovice iz uvoza već pripremljene za sadnju. Ako je tvoja lukovica najpre je umotaj u papir i stavi u frižider nekoliko nedelja. Možeš je i posaditi u saksiju, pa saksiju prekriti folijom ili papirom i staviti je u frižider. Ako lukovice ne prođu taj hladan period pre aktiviranja, cvetovi budu mali, a čak cvetanje može i izostati. Kada lukovice zumbula provedu 4-6 nedelja na hladnom cvetovi su im bogatiji i veći.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2007 u 12:33
još malo detalja molim vas,
 lako za preparirane lukovice  al'  ove koje se mogu kupiti a ne piše da su preparirane da li se i one mogu saditi kao ''sobni'' zumbuli , odnosno, što je potrebno da za takve lukovice a kad je u pitanju sadnja u tegle
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2007 u 12:36
I ja trebam detalje..........
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2007 u 12:55
U literaturi piše da lukovice treba prvo posaditi u posudu, a zatim posudu sa lukovicom ostaviti na tamnom i hladnom mestu (4 stepena C) kako bi se razvilo korenje. Nakon 6-10 nedelja izboji su oko 2.5-5 cm i tada posudu treba premestiti u prostoriju sa temperaturom od 10 stepeni, prvo na polusenovito mesto, a nakon toga je primaknuti prozoru. Kada poteraju listovi i pojave se cvetni pupovi posudu sa lukovicama treba premestiti na željeno mesto, ali temperatura ne bi trebalo da prelazi 21 stepen. posuda se redovno okreće kako se ne bi biljke savile prema izvoru svetlosti. Nakon precvetavanja lukovicu ostaviti na hladnijem mestu i u proleće je posaditi u baštu. Ne preporučuje se forsiranje iste lukovice i sledeće zime.
E sada da ti napišem kako sam to ja radio. Posadio sam 3 lukovice zumbula u saksiju, prekrio sa aluminijumskom folijom i stavio u frižider (gde se drži povrće) Tamo su mi lukovice stajale 4 nedelje i ispostavilo se da je to bilo dovoljno vremena, jer cvetovi su bili predivni. Nakon precvetavanja saksiju sam ostavio u hodniku gde je niža temperatura, a ima dovoljno svetla. U proleće sam lukovice presadio u baštu i sledećeg proleća su cvetale kao baštenske biljke. Jedna koleginica je držala samo lukovice u frižideru, bez sađenja u zemlju i ona mi je rekla da su odlično cvetali. Ako imaš mogućnost bolje je prvo posaditi lukovicu, pa je držati na hladnom (može i u bašti, ali je prekrij jer joj treba tama), jer stvar je u tome da se na tamnom i hladnom mestu brže razvija koren, tako da lukovica bolje usvaja hranjive materije iz zemljišta, pa su i cvetovi krupniji.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2007 u 13:16
Hvala Voki na iscrpnom odgovoru. Pati me jedino ovo sa stavljanjem u frižider nije baš velik a ionako je uvijek pretrpan. Ali budem nagurala pa ćemo vidjeti
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2007 u 14:47
Samo pazi da ga neko ne pojede.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2007 u 19:31
A ništ,moram još jedan frižider kupiti...ili dva Ako mi i za hranu bude trebalo čak i 3!!!LOL
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2007 u 19:36
znaci ove godine porast broja kupljenih frižidera
je zbog shashe
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2007 u 08:06
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 Ja sam evo veceras kupila lukovice zumbula i to žute..nisam baš često vidjela žute zumbule...ovih dana ih stavljam u vazu s vodom i nadam se da ce cvjetati jos ove jeseni...naravno da ce biti slikaWink
 
Frida, mogla bi i sad staviti sličicu,
nisam uspjela naći vazu za sadnju zumbula pa bih rado vidjela tvoj način sadnje u vaze, možda mogu što kombinirati od postojećih staklenki ???
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2007 u 08:07

Voki, hvala na odgovoru

Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2007 u 22:02
 imala sam krasnu malu plavu vazicu oblika bas pogodnog za to, ali ju je MD nedavno razbio ( prilikom seljenja Cry )..no, ne zalim bas puno jer sam nasla isto dobro rjesenje....
znas li sto zovemo BOCUN za vino...to ti je boca koja ima dugo usko grlo s proširenjem na vrhu...kupis manju ( od 1/2 l) i u to grlo smjestis lukovicu...unutra nalijes vodu da se samo dotiče lukovice...i zumbul pusta zile....uslikat cu tu bocu pa ces vidjeti kako izgleda...ja svoj jos nisam posadila....
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2007 u 22:04
 A sto se tice staklenki...imam i za to ideju...malo ti spretnosti u prstima treba....stavi lukovicu u sredinu otvora i podboči je s plutenim čepovima s dvije ili četiri strane...četiri je mozda ipak previše...
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2007 u 23:31
Evo sličice BOCUNA...naravno za zumbule treba manji, od 1/2 litre jer ima uže grlo....




Ažurirao frida - 28 Rujan 2007 u 23:32
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2007 u 21:52
Heart Frida, hvala na pomoći, ideje su ti sjajne 
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2007 u 21:52
Na jednoj njemackoj stranici procitala sam da voda koja se stavlja u vazu (ili bocun) ispod lukovice mora biti prokuhana i mlaka i da se mora mijenjati svaki tjedan. Da li je to tocno? I zasto mijenjati...da li nije dovoljno nadoliti jos vode?
I jos tamo pise da nije lose u vodu dodati komadic aktivnog ugljena. Je l to ovaj drveni ugljen koji se tu koristi za gril ili je to nesto drugo? I koja mu je svrha?


Ažurirao aurora2 - 01 Listopad 2007 u 21:53
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2007 u 02:49
Ništa od toga ja nisam radila i cvjetao je...samo sam ponekad dolila malo vode, ali ne prečesto...pusti on dugooo korijenje....
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2007 u 21:27
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

Ništa od toga ja nisam radila i cvjetao je...samo sam ponekad dolila malo vode, ali ne prečesto...pusti on dugooo korijenje....
 
da li si lukovice u početku držala na tamnom mjestu Frida, odnosno sa onim  ''tamnim vrećicama'' ,
po internute puno piše a ti izgleda imaš neki jednostavan način ?
(bocuni su kupljeni sad samo da vodu  temperiram i svjetlo podesim)
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2007 u 02:14
 Cuj, i ja sam sad stavila lukovice u frizider ( vec par dana)...pojma neman kad da ih izvadim...mislim da cu drugi tjedan ja to u vodu staviti...
vidjet cemo sto ce se dogadjati...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,637 sekundi.