Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zumbuli - Hyacinthus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zumbuli - Hyacinthus

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 14>
Korisnik
Poruka
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2007 u 09:28
smile181 ah ti zumbuli, imaju miris zbog kojeg ne odustajem pa ako i fulam neće mi biti žao
 
Frida, hvala Heart
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2007 u 09:55
držim fige da uspije ( a hoće, zašto ne bi ) i da uzivas u njima....
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2007 u 22:37
Danas, pri sadnji lukovica Zumbula, sledila sam upute gospodina Vokija. Posadila sam pojedinacno svaku lukovicu u saksiju, umotala u foliju i stavila u frizider. Jasno mi je zasto pribegavamo ovoj tehnici s folijom i friziderom: pre aktiviranja, lukovicama treba obezbediti tamno i hladno mesto kako bi se razvilo korenje i dobio krupan i bogat cvet. To je lepo objasnio gospodin Voki.

Medjutim, neke stvari su mi jos uvek nepoznate i zelela bih, ako je to moguce, da dobijem odgovor na sledeca pitanja:

Prvo: da li je ovo tehnika 'forsiranja lukovice' i da li lukovicu treba povremeno "obilaziti", da bi je npr. zalili?
Zatim: ako saksija stoji u frizideru nekoliko nedelja, do izboja visine 2,5-5cm, za mene ostaje nejasno kako ce do njega uopste doci ako je saksija umotana u foliju.
I na kraju: ako je ovo tehnika forsiranja, postoji li drugi nacin sadnje lukovica zumbula (u zemlju), za one strpljive?

Unapred hvala za ocekivane odgovore i hvala na dobrodoslici.




Aglaja
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2007 u 22:49
Dobro nam došla Aglaja!smile75
Koliko sam ja skužila Vokija,to sa forsiranjem je da cvatu  u 12 mjesecu negdje.Za strpljive će cvasti u proljeće.Ako je u kući ranije od onih vani posađenih.
Ovo sa folijom ni ja ne kužim,no ni ne trudim se jer ih ne mislim tako saditi.Ja to sve lijepo lupim van u zemlju pa nek same tjeraju i cvatu kad hoćesmile198
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 07:46
Ako se lukovice zumbula sade vani u bašti, tada u prirodnim uslovima imaju hladan period i tamu, jer se vani lukovice sade dublje nego u saksije. Mogu se lukovice posaditi i u saksije i držati vani prekrivene papirom ili nekom tkaninom, ali ako su jaki mrazevi najbolje je saksiju ukopati u zemlju. Nakon 5-6 nedelja provedenih na hladnom saksija se vadi i unosi u toplu prostoriju. Ja sam sadio zumbule u saksiju i stavljao u frižider i cvetovi su bili krupni kao u bašti, a lukovice koje sam posadio i držao u kući svo vreme na toplom dale su nekako izduženu cvetnu stapku sa malobrojnim i retko raspoređenim sitnim cvetovima, dok nekoliko lukovica nije ni cvetalo. Mogu se kupiti i već forsirane lukovice koje su izvesni period provele na hladnom i tamnom mestu i one se obično prodaju sa staklenim posudama za vodu zajedno uz lukovicu.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 07:55
Ostao sam dužan odgovor. Aluminijumsku foliju treba malo olabaviti, ne da se zategne preko lukovica da ne smeta izbojima, a ja sam lukovice zalio pre stavljanja u frižider i 4 nedelje nisam zalivao jer je zemlja bila vlažna zbog niske temperature i folije koja sprečava da se zemlja osuši. Odprilike jednom do dva puta nedeljno sam vadio saksiju iz frižidera da proverim šta se dešava i otvarao foliju da lukovice dobiju zraka. Svako držanje lukovica na hladnom i tamnom mestu u cilju postizanja cvetanja u kućnim uslovima je forsiranje lukovica.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 08:05
A ove lukovice koje se sad mogu kupiti...da li i njih treba forsirati na taj nacin ako se zeli postici da cvjetaju u kucnim uslovima ili su one to vec prosle?

I kakve veze ima onaj aktivni ugljen o kojem sam gore pitala? Koja mu je svrha?
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 09:09
Dobro došla AGLAJA, a također i puno sreće sa zumbulima i da uskoro imamo puuuuuuuuno lijepih slčica od tebe. smile79
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 09:34
Obično na pakovanju ne piše da li su lukovice prošle period mirovanja na hladnom mestu, ja bih ipak odradio taj postupak radi sigurnosti. Kod nas ima na tržištu Holandsko (Nizozemsko)pakovanje sa lukovicom i staklenom posudom, jedino na njima piše da su lukovice spremne za vegetaciju bez forsiranja. Aktivni ugljen znam da je dobar iz razloga što sakuplja iz vode sve negativne sastojke, npr hlor iz vode.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 10:49
Hvala gospodinu Vokiju na odgovorima! Drugima - na dobrodoslici.
Ja sam prvo saksije sa lukovicama htela da odnesem u podrum, ali tamo nije tako hladno, jeseni, kao i zime su nam sve toplije. Takodje, nisu mi bile poznate stvari, pomislila sam: ako zelim da mi zumbul uopste procveta, moram ga staviti u frizider. Sada mi je jasno da postoje i drugi nacini na koji mozemo dobiti zdrav i lep cvet. Ali ja necu sada izvaditi zumbule iz frizidera. Izvrsicu eksperiment do kraja, kako bi svi mi saznali da li je uspeo. To naravno nece biti provera samog postupka, moze se desiti da kod mene ne uspe, a kod nekog drugog uspe. Zato me zanima, jeste li i ove godine, gospodine Voki, posadili zumbule?
Pozdrav!
Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 11:47
aglaja
Dobro dosla
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Listopad 2007 u 11:58
Ove godine nisam sadio zumbule da mi cvetaju u kući, jer imam 120 saksija sobnog cveća, plus oko 40 lukovica amarilisa koje trebam zasaditi kada poteraju pupoljke. Jednostavno nemam mesta za zumbule. Sadio sam ih u bašti. A ogled će ti uspeti, siguran sam. Evo ovde da ti zaželim dobrodošlicu i ugodno druženje sa svima nama! I još nešto, ovde smo svi na ti, tako da je nepotrebno ono gospodin... dovoljno je Voki.

Ažurirao voki - 12 Listopad 2007 u 12:18
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Maret@ View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 19 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maret@ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2007 u 12:27
Ja danas posadila zumbule...ipak en u zemlju, odlucila se za jednu veću vrtnu posudu. Nadam se da nije prerano i da ih ovo jesenje sunce neće izmamiti prije vremena van?! Danas sam stavila i par tulipana, ali njih sam u vrt stavila...uh kako sam ponosna i veselim se :)
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2007 u 12:53
Mater@, samo ih uvijek sadi u skupinama, nekih 10-am cm razmaka izmedju lukovica neka bude, i onda kad cvjetaju ljepsi su kad su u grupama, onako pojedinacno ne dolaze do izrazaja.... a kakve si lukovice kupila? Jesu vec bile proklijale? Te sto su ti u posudi se nadam da se zimi nece smrznuti....trebala bi biti veca posuda da ima dosta zemlje da se ne smrznu, mada si ti na krajnjem jugu pa mozda i nece biti veliki minus zimi...
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2007 u 12:54
....cuj mene Mater@   smile96
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2007 u 12:55
Maret@ nisi jedina....ja sam skroz friska u svemu ovome i bas me zanima sta ce od svega toga biti...drugim rijecima, cekam proljece....
...a inace, da te utjesim, vidjela sam da su neke moje lukovice vec krenule Wink
Na vrh
Maret@ View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 19 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 52
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maret@ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2007 u 18:19

E da Matera još nisam ali uskoro maso Tongue... sve sam ja to tako lijepo posadila kako piše, ali jako je toplo pa se mislim možda krene prije nego bude trebalo-pa da ga bura ne spraši! A za minus ne brini ovdje ne pada temp nikada ispod nule, niti ispod 2+

A na lukovicama zumbula viri mali zeleni vrh, to dobro ili?
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2007 u 19:34
Originalno poslano od člana Maret@ Maret@ napisao:

E da Matera još nisam ali uskoro maso Tongue... sve sam ja to tako lijepo posadila kako piše, ali jako je toplo pa se mislim možda krene prije nego bude trebalo-pa da ga bura ne spraši! A za minus ne brini ovdje ne pada temp nikada ispod nule, niti ispod 2+

A na lukovicama zumbula viri mali zeleni vrh, to dobro ili?


Sve je O.K.
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 00:38
danas sam kupila par lukovica zumbula
što mi predlažete:
-sadnju u pitar ( vani ili u kući )
-da ih stavim u bocune s vodom
-ili je za sve kasno?

Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 00:44
za nista od toga nije kasno, pitanje je samo gdje ih hoces imati i kada....
....uglavnom, mislim da sad vise nema sanse da ti cvjetaju za Bozic ali to ne znaci da ih ne mozes u bocunima imati i kasnije
... ja sam danas nasla neke tri zaboravljene lukovice zumbula i zabola ih u pitare...preko zime cu ih drzati u zatvorenom (bice im onako hladno ali nece se moci smrznuti), a kad im dodje vrijeme onda cu ih stavit van...
...uglavnom nije kasno Wink
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 14>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,391 sekundi.