Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Jedić - Aconitum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Jedić - Aconitum

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Jedić - Aconitum
    Objavljeno: 23 Siječanj 2010 u 23:34
Trajnica za polusjenovite do sjenovite položaje.Uspijeva na hranjivom, humusno-ilovastom, laganom, dobro dreniranom tlu koje treba uvijek biti malo vlažno (ne i mokro).Ima ih više vrsta - npr.: A. Carmichaelli, Napellus, Paniculatum...Cvijet većine vrsta je intenzivne srednje do tamno plave boje, a ima ih bijelih i svj. žutih.Jedna od najatraktivnijih vrsta je A. Arendsii koji cvjeta od 9. - 10. mj.Neke sorte cvjetaju već od 8. mj.Gnojiti treba u rano proljeće starim stajskim gnojem, kompostom, rožinom...Ljeti zalijevati za vrijeme suše jer treba uvijek malo vlažnu zemlju.Poslije cvatnje stabljike odrezati na 10 cm od zemlje.Razmnožava se sijanjem sjemena ili dijeljenjem rizoma.Otporan je na kontinentalnu zimu, no prve godine je uputno zaštititi slamom ili crnogoričnim grančicama.Cijela biljka je otrovna pa je najbolje raditi u rukavicama i poslije oprati ruke.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2010 u 21:16
O ovoj se biljčici mnogo raspravljalo na ovom forumu, mnogi su ga brkali s delphiniumom Tongue
Imala sam ga na vrtu i nažalost nestao mi je, mislim da zato jer je rastao u sušnijem području vrta, sad čitam tu da treba malo više vlage...dok ga opet nabavim sadim ga na vlažnije mjestoSmile

Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Marinn View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 75
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marinn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2010 u 16:48

Ove godine među ostalima sam kupio i korijen ove biljke, još ga nisam posadija premda je počela nicati! Čekam da ova kiša prestane!!

Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2011 u 21:20
ova biljčica mi je predivna i zato sam kupila gomolje u jednom od vrtnih centara i nadam se da će me razveseliti kojim cvijetićem Smile
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
Nataly View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2009
Lokacija: Lič
Status: Offline
Bodovi: 2666
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nataly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2011 u 21:41
Nadam se da će Aconitum carmichaelli "Arendsii" i ovu zimu opstati kod mene (Gorski kotar). Prošlu zimu prezimio je bez problema i bez ikakve zaštite. Posadila sam ga (greškom) u kamenjar tako da je cijelu prošlu godinu proveo u suhoj zemlji. Ovo je njegova slika pri kraju cvatnje.




Na vrh
igy81 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje igy81 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2011 u 10:33
Ima li vrsta koje cvjetaju ranije npr. u 7.-om i 8.-om mjesecu?Mislim ga staviti sa hostom i srdašcem u polusjenu.Uzgaja li se iz sjemena ili gomolja?
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2011 u 20:55
iz gomoljaiz




<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2011 u 21:35
Originalno poslano od člana igy81 igy81 napisao:

Ima li vrsta koje cvjetaju ranije npr. u 7.-om i 8.-om mjesecu?Mislim ga staviti sa hostom i srdašcem u polusjenu.Uzgaja li se iz sjemena ili gomolja?


Sve to što pitaš piše ti par postova ispred, pa si pročitaj.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2011 u 19:14
evo mog procvjetanog
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Thorne View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thorne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2011 u 00:23
Hmm, evo ovako ja sam skromni početnik u svemu ovome, pa bih samo htio postaviti jedno jednostavno, naizgled smiješno pitanje. Iako pitanje zapravo nije toliko smijšno jer moji poznanici znaju jednako koliko i ja, inače bi ih već pitao XD

Zanima me gdje se ova biljka (ili bilo koja druga) može kupiti (u Osijeku konkretno). Jel toga ima u običnim cvijećarnama ili se mora tražiti malo dalje od toga? (Trenutno, pitanje vrijedi za Aconitum, ali i odgovor koji vrijedi općenito za ostale biljke/cvijeće se također cijeni) =)
hvala unaprijed :D
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2011 u 09:02
thorne dobrodošao
sa neznanjem smo svi počeli, neki znamo manje, neki više, ali zato smo tu, da učimo jedni od drugih


ne znam za osijek, ali biljke možeš naći u prodaji kao gomolj (korijen), znači u onim pakiranjima kao što se prodaju lukovice tulipana, narcisa...
toga bude u poljoapotekama, trg.centrima gdje se inače kupuje spiza i ostale stvari za kućanstvo, biljke im obično stoje negdje uz povrće i voće...
znači kupiš biljku u stanju mirovanja, posadiš je u vrt i čekaš da izraste

ili kao već izrasle sadnice u pevecu, merkuru i sličnim trgovinama
inače se zna naći i zgodnih biljaka kod "bakica na placu" ili u rasadnicima kojih ima skoro u svakom gradu, tj. njegovoj okolici
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2011 u 10:13
ima kod mene Wink samo mi napiši adresu na pp
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2011 u 10:41

Zadnjih 5 - 6 godina nisam nikada naišla na jedić u prodaji niti na placu kod bakica niti u bilo kojoj vrsti trgovina koje prodaju biljke. Jedino sam ga vidjela i kupila uz dostavu poštom kod Dekore u Buzetu, a imala ga je i naša Baka Bea.

Međutim, ja imam veliki problem sa tom biljkom. Sadim je već nekoliko puta i biljka lijepo krene, ali negdje u prvoj polovici ljeta dobije neku bolest kod koje je stabljika i list drav, a vrat i korjen biljke istrune. Napominjem da biljke nisu bile u mokroj zemlji i da je drenaža bila dobra.

Isto mi se dogodilo i sa jednom heuherom.

Zna li možda netko o čemu bi se moglo raditi i kako to spriječiti.


Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2011 u 11:10
Thorne, evo da i ja kažem svoje iskustvo. Jako lijepih i povoljnih  cijena raznih biljaka: lukovica i lončanica sam ovoga  proljeća i ljeta kupovala u sparu. Sigurno da i sada već imaju . To je bilo smješteno pored ulaza , kod povrća i voća.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2011 u 14:30
Takvu propadanje mogu izazvati bakterije, gljivice (venuce -phytium i co.), nematote (pozderu biljku izunutra) a kod heuchera osobito pipe.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2011 u 14:54
Ja ga imam par godina i nikako mi ne cvjeta.Zna li neko razlog?Naraste visok skoro 2 m u visinu.List zelen,zdrav,biljka zdrava,ali od cvijeta ni c!Baš me interesuje zašto?
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2011 u 17:49

Dado, a kako znati da je biljka oboljela i sa kakvim sredstvom ju tretirati
Na vrh
Marinn View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 75
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marinn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2012 u 11:46
Nešto lijepo, plavkasto i otrovno.... napokon je i on procvao.
 
 
 
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Veljača 2014 u 14:24
ovako izgleda danas

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2014 u 15:53
a ovako sada kad cvjeta

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.