Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tulipani - Tulipa sp.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Tulipani - Tulipa sp.

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 12>
Korisnik
Poruka
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2010 u 04:44
 gute, bez slike ništa ne znamo Embarrassed... kakvog smijeha smile75, tu smo da nešto naučimo, a i podijelimo ono što znamo,
bez obzira radilo se o cvijeću ili nečem drugom smile74
ja često "bubnem" nešto pa ostanem živa,

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2011 u 20:24
Imam jedno pitanje?

 Da li postoje neplodne lukovice?
Znači od matične lukovice nastaju male koje puste samo list. I onda nakon par godina bude hrpa lišća. A i matična lukovica ne cvate. Bio sam ih vadio van, pa vraćao velike, a ove male probao posadit na drugo mjesto.

Ali ništa , opet lišće pustile. da li su te lukovice neplodne i da li da ih bacim?
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2011 u 19:40

Ja vadim iz zemlje svoje tulipane svakih nekoliko godina, odvojim podmladak - sitne lukovice i njih posadim u "školicu" - negdje u zabitom dijelu vrta ili u obližnju šumu i tamo ih zaboravim na par godina. One porastu, udebljaju se i kada počnu cvjetati preselim ih nazad u svoj vrt.
A zašto matična lukovica nakon nekog vremena ne cvjeta to neznam. To se i meni događa i sa tulipanima i sa narcisima.

Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2011 u 09:41
Znači male lukovice zaboraviš koju godinu i onda procvjetaju???

Ajoj jučer sam ih povadio masu samo sa lišćem. Hmm , negdje ću ih već ukopati i vidjeti. Al zašto stare propadaju nemam pojma. Uglavnom tulipani, i to čak nakon godinu dvije.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2011 u 19:34

Sada sam se sjetila da sam negdje pročitala da neke sorte tulipana nisu dugog vijeka, ali da proizvođači o tome ne daju podatke. Možda je i tako nešto u pitanju.
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2011 u 10:24
Vrlo moguće, kod tih umjetnih, hibridnih vrsta. Baka je imala tulipane koji su 20 god cvali, a nama su neki već nakon 2 god samo na lišću ostali. A ništa ašov i kopanje van, grozno izgledaju te hrpe lišća bez cvijetova. Čak mislim da ću počet tražit alternativu.
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2011 u 00:24
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2011 u 01:28
Žuti tulipani,malo čudni imam ih ove godine prvi put.URL=http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/moj_cvjetni_vrt/24675.aspx][/URL]
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2011 u 14:14
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2011 u 15:29
WinkKlimatis ,tulipani bi se trebali vaditi svake barem treće godine ili kad vidiš da manje cvjetaju ,a imaju više lišća iz razloga što sa svakom narednom sezonom lukovica dublje propada i odlazi u zemlju.A znaš i sama da se tulipani sade na dubinu od nekih 10 cm.Sam razvoj lukovice poprimi potpuno druge osobine ako je lukovica dublje zakopana i to je jedini razlog njihovog izostanka cvjetanja.Ja osobno veći dio lukovica vadim van svake godine ,a ne bi bilo potrebno 2 do 3 godine jer su u tom periodu divni ako se ne vade,nego ja imam zemlju di ih sunce spali i to je jedini razlog zašto ih vadim.Kod tulipana je bitno nakon cvatnje odrezati cvjetne stapke nisko i to odmah dok odcvatu ,a stabljiku i lišće ostaviti da se osuši jer se lukovica na taj naćin priprema za iduću cvatnju ,dakle hrani se i skuplja energiju koju je tokom cvatnje izgubila.Kad je sve požutjelo lukovice se izvade,u hladu dan dva prosuše,otresu od zemlje i do jeseni spreme na hladno,mračno i suho mjesto,naravno naj bolje su meni kutje od cipela.Pritom paziti da nisu vlažne nimalo i da je zemlja dobro otresena ,a ja ih malo i očistim od starog korjena to jednostavno otpadne jer inaće bi pljesnivile.Na kutji izbušite male rupe da ima malo zraka i saditi početkom devetog mjeseca jer jako je bitno da lukovica na vrjeme dođe u zemlju jer joj se u toj naj ranijoj fazi na jesen razvija cvjetni pup unutar lukovice i o tome da li ste na vrjeme posadili lukovice ovisi kakve će cvjetove Vaši tulipani imati iduće proljeće.Eto bilo mi je drago ako sam nekome pomogla ,a sad idem odrezati cvjetne stapke na mojim odcvalim tulipanima.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2011 u 21:25
Moji tulipani:




 


































Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2011 u 22:02
Cimicifuga,jako su Vam lijepi tulipani,prava uživancija za oči.smile181
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2011 u 23:44
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2011 u 23:52
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2011 u 00:01
Na vrh
FLORAMYE View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 14 Siječanj 2011
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1321
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FLORAMYE Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2011 u 09:02
Cimicifuga i Silvestra: prekrasni tulipani i prekrasne kombinacije!
StarStarStarStarStar
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 09:05
Prekrasni tulipani!!!SmileSmile

Puno hvala na savjetu. Znam ja to u teoriji, ali u praksi je to malo teže izvesti jer preko njih raste hrpa drugog bilja, pokrivača tla i svega. Znam da smo neke sadili prošle i pretprošle godine a da ove nije bilo ni traga ni glasa od cvjetova, samo hrpa lišća.A niš kad se posuše idemo na vađenje.

A male lukovice onda zakopat negdje sa strane i čekat god, dvije da cvjetaju?
Da li vrijedi isto za zumbule kao za narcise i tulipane?
Neka se sve zeleni
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2011 u 23:18
Klimatis mislim da sve lukovičaste biljke imaju slićan tretman oko sadnje i vađenja lukovica jer u isto doba i cvatu,a sad kad si rekla da imaš dosta prekrivačica tlasmile127 onda mi je bilo jasno zašto ne cvatu jer se teško i probiju kroz taj prekrivač od bilja.Takovo iskustvo sam i ja imala na pojedinim mjestima.
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2011 u 14:02
Moram priznat da je izbor u poljopoatekama ogroman...svakakve kombinacije, boje smile70
Ljubitelji tulipana slobodno navalite Thumbs%20Up
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2011 u 18:22
URL=http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/cvjetna_aleja/33884.aspx][/URL]

U gredicu na slici posadili smo veliki broj tulipana (150), narcisa (50) šavrana (100) anemone, i dr. cvijeće koje se u jesen sadi za proljeće. Nadamo se i isčekujemo veliku radost u proljeće. No, sad se brinem što ću kad oni ocvjetaju. Smijem li preko njih posijati ili posaditi neke ljetnice, a da ne vadim lukovice, te da li mogu na prazna mjesta posaditi neke niske trajnice tipa phloxa. Kako smo veliki ljubitelji gladiola i dalija u planu smo uz ogradu posaditi njih, a ispred njih niske ljetnice - petunije, kadifce, begonije...

Možda je moja žeđ prevelika, zato i tražim savjet, što da radim.

Pored toga želim podijeliti s vama svoje iskustvo glede tulipana koji ne cvjetaju. Mislim da je problem u ranom rezanju listova nakon cvatnje. Kako nisam imala svoj vrt ranijih godina sam svoju želju za tulipanima ispunjavala u svekrvinom vrtu u koji sam nemilice sadila velike količine tulipana. Medjutim, ona ne voli gledati neuredne listove i sve bi ih porezala odmah nakon cvatnje. Ove godine izrasla je džungla lišća s tek po nekim skromnim cvijetom tulipana ili narcisa. Možda se varam, ali eto, to je moje iskustvo.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.