Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tulipani - Tulipa sp.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Tulipani - Tulipa sp.

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 12>
Korisnik
Poruka
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2012 u 10:57
Novije sorte tulipana treba svake 3 godine izvaditi, podijeliti i opet posaditi. Inace prestanu cvjetati.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2012 u 11:41
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

Obavezno javi rezultate eksperimenta sa frižiderom i vještačkom zimom za lukovice! :DI ja sam ih kupovala u proljeće tako po akcijama a,li su mi cvjetali tek sledeče sezone,ali nisam ih forsirala u frižideru i baš me interesuje hoće li uspijeti..

Zaboravila sam napisat ,sada nakon sto su kao prosle zimovanje u hladnjaku(1 dan) ,umocila sam ih u vodu na 3-4 sata (tako je rekla teta) i onda ih idem sadit u zemlju ...Imene interesira jel bu cvale ...
Velika gorica
Na vrh
Vijavica View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vijavica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2012 u 21:48
Pozdrav,
 
napravila sam veliki no-no tulipanima. Da bih spasila stare tulipane od kompletnog uništenja (15 god minimalno divljaju bez nadzora, jedne lukovice propadaju, druge nastaju...) morala sam ih iskapati usred vegetacije. Pojedine lukovice su bile na dubini vecoj od visine štihače (ne drške, naravno). Zasadila sam lukovice s listovima (cvjetne stapke se nisu formirale) u svoj vrt, ali puno pliće i sad mi na zemlji leže bijele stapke (koje su bile pod zemljom) s velikim listovima.
 
Naravno da ne očekujem cvatnju, ali, hoće li lukovice i na ovaj način uspjeti skupiti energije za iduće proljeće? Pomišljala sam da ih zakopam dublje, ali stapka od lukovice do lista je izuzetno krhka i puca i bojim ih se uopće dirati.
 
Ti starinski tulipani su mi divni i nadam se da će barem jedan preživjeti...
Preko trnja do zvijezda...
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2012 u 08:15
nisam sigurna da si ih trebala sada vaditi
Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 08:35
evo malo tulipana,ja ih vadim svake godine
proljeće
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 08:42
Originalno poslano od člana mandevila mandevila napisao:

evo malo tulipana,ja ih vadim svake godine
proljeće
PREDIVNO, pazi samo na šimšire,dolazi epidemija na njima
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 08:44
Originalno poslano od člana Vijavica Vijavica napisao:

Pozdrav,
 
napravila sam veliki no-no tulipanima. Da bih spasila stare tulipane od kompletnog uništenja (15 god minimalno divljaju bez nadzora, jedne lukovice propadaju, druge nastaju...) morala sam ih iskapati usred vegetacije. Pojedine lukovice su bile na dubini vecoj od visine štihače (ne drške, naravno). Zasadila sam lukovice s listovima (cvjetne stapke se nisu formirale) u svoj vrt, ali puno pliće i sad mi na zemlji leže bijele stapke (koje su bile pod zemljom) s velikim listovima.
 
Naravno da ne očekujem cvatnju, ali, hoće li lukovice i na ovaj način uspjeti skupiti energije za iduće proljeće? Pomišljala sam da ih zakopam dublje, ali stapka od lukovice do lista je izuzetno krhka i puca i bojim ih se uopće dirati.
 
Ti starinski tulipani su mi divni i nadam se da će barem jedan preživjeti...
itekako si dobro napravila,ono što je bijelo će pozelenjeti,a lukovice će ionako sa godinama otići dublje.što više zelenoga,to više hrane u lukovice.ako su se dignuli listovi i nisu uvenuli,znači da su tvoji tulipani sretni i zahvalni:)
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2012 u 08:46
Mandevila, zašto vadite tulipane svake godine? Pitam ovo jer sam i sama u dilemi vaditi ili ne. Ove godine u jesen kad su se sadili tulipani ja sam bila bolesna pa je suprug umjesto mene obavio taj posao, ali je sve izmješao (tulipani i narcisi u istoj skupini). Drugui problem mi je sadnja ljetnica. Pošto jako volim tulipane posadila sam cijelu gomilu, a sad kad oni prođu neću imati mjesta za ljetnice. Razmišljam da ih sadi između tulipana pa kad njima propadne list, ljetnice će nastaviti rasti po svom. Možda ovo i ne može tako kako sam zamislila zato tražim savjet iskusnijih.

Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2012 u 17:48
Zribal, prekrasni su vam tulipani!!!!Moji nažalost ove godine štrajkaju, čitava jedna gredica, trebam Vaš savjet!!!! Dakle, čitava gredica tulipana je sada kutak rugla u dvorištu, pošto ni jedan nije ni pupoljak pustio, a i lišće mi je neko sumljivo... Šta da radim s njima??? Voljela bi ih izvaditi, ali šta sa lišćem, i lukovicama? Pomozite Embarrassed
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2012 u 22:44
Hvala vila2. Nisam baš najpozvanija osoba za savjete, jer i sama učim. Ne znam od kad su vam ti tulipani, na kakvom mjestu su posađeni itd. Predlažem ovako. Kada ocvatu cvjetovi otkinite cvijetnu stapku, ali ne listove. Listove sačekajte da sami potpuno uvenu i požute, a tada vilama lijepo izvadite sve lukovice. Ostavite u hladu par dana da se dobro osuše i onda očistite staro korijenje, ljuske i svakako zemlju. Netko još i nabavi neki fungicid za zaštitu, ja ne. Ja ih ostavim u gajbama, a možete i staviti u papirnate vrećice. Koncem rujna izaberite mjesto koje vam se sviđa, bolje sunčani ili polusunčani položaj i posadite lukovice na dubinu koja je 3 puta veća od lukovice. Dakle, ako je lukovica velika 3 cm, posadite je na dubinu od 9 itd. Ako koji znalac pročita ovo moje mišljenje neka me odmah ispravi ako u čemu griješim.

Drugi problem može biti i ako ste tulipane tek kupili. Ja imam i drugu skupinu koju nisam slikala. Kupljeni ove godine u Baumaxu. Prvo sam se jako razočarala jer kada su ovi tulipani sa slike bili već 10 cm visine, drugi nisu bili ni proklijali. Medjutim, oni su iznikli, ali nekakvi sitni, jadni, mali. bitno je da su tu i ja se nadam da će i oni dogodine biti kao ovi.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 07:23
Originalno poslano od člana vila2 vila2 napisao:

Zribal, prekrasni su vam tulipani!!!!Moji nažalost ove godine štrajkaju, čitava jedna gredica, trebam Vaš savjet!!!! Dakle, čitava gredica tulipana je sada kutak rugla u dvorištu, pošto ni jedan nije ni pupoljak pustio, a i lišće mi je neko sumljivo... Šta da radim s njima??? Voljela bi ih izvaditi, ali šta sa lišćem, i lukovicama? Pomozite Embarrassed
SLIKA?
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 07:31
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

Hvala vila2. Nisam baš najpozvanija osoba za savjete, jer i sama učim. Ne znam od kad su vam ti tulipani, na kakvom mjestu su posađeni itd. Predlažem ovako. Kada ocvatu cvjetovi otkinite cvijetnu stapku, ali ne listove. Listove sačekajte da sami potpuno uvenu i požute, a tada vilama lijepo izvadite sve lukovice. Ostavite u hladu par dana da se dobro osuše i onda očistite staro korijenje, ljuske i svakako zemlju. Netko još i nabavi neki fungicid za zaštitu, ja ne. Ja ih ostavim u gajbama, a možete i staviti u papirnate vrećice. Koncem rujna izaberite mjesto koje vam se sviđa, bolje sunčani ili polusunčani položaj i posadite lukovice na dubinu koja je 3 puta veća od lukovice. Dakle, ako je lukovica velika 3 cm, posadite je na dubinu od 9 itd. Ako koji znalac pročita ovo moje mišljenje neka me odmah ispravi ako u čemu griješim.

Drugi problem može biti i ako ste tulipane tek kupili. Ja imam i drugu skupinu koju nisam slikala. Kupljeni ove godine u Baumaxu. Prvo sam se jako razočarala jer kada su ovi tulipani sa slike bili već 10 cm visine, drugi nisu bili ni proklijali. Medjutim, oni su iznikli, ali nekakvi sitni, jadni, mali. bitno je da su tu i ja se nadam da će i oni dogodine biti kao ovi.
Ovo je sve ok,samo tu je dosta posla.Ja radim ovako:
odem u svoju omiljenu željezariju u kojoj im padne mrak na oči kad vide mene na vratima sa novim prohtjevom.Zamolim da mi odrežu mrežu za ogradu za piliće,koja je tanka,savitljiva i najjeftinija.onda napravim od te mreže komade cca 50x50 cm, oblikujem ih u obliku košare iliti tegle.iskopam rupu,stavim mrežu,lukovice,zakopam.nakon cvatnje sve skupa iščupam van,izplazim jezik voluharicama koje se nisu mogle gostiti i takve lonce sa zemljom i lukovicama u njima stavim u drvene kašete na otvoreno.one lijepo miruju,listovi zrele,polako žute.u 6.mjesecu sve je fino suho,zemlja se kroz rupice osipa,ostanu lukovice,pregledam ih,odvojim djecu od mame,posadim ih u školu,a  mame na policu u garažu do jeseni.tukipani se sade kasnije,pa ih sadim iza 1.11.kad imam vremena nakon maćuhica i krizantema.Eto nije veliki posao osim prve godine.Zaboravio sma reći da nekad rubove mreže držim ispod zemlje,a kod nekih sorti vire pa pridržavaju listove i teške duple cvjetove kad pada kiša.
Na vrh
viridarivm View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 224
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje viridarivm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 07:35
Originalno poslano od člana makk makk napisao:

Novije sorte tulipana treba svake 3 godine izvaditi, podijeliti i opet posaditi. Inace prestanu cvjetati.
Ima tu nešto,no nema smisla tražiti razloge u bilo čemu u čemu imaju prste Nizozemci.Vjerujte.Filozofija uzgoja i vodećeg mjesta u svijetu nije sigurno:ponudimo tržištu lukovice koje će cvjetati svake godine i širiti se ko blesave.Zato kad vidim neku lukovicu koja mi se sviđa,kupim i sadim.jer u proljeće kad vidim negdje nešto rascvjetalo i posebno mogu samo uzet letvu i po glavi kako sam bio škrt najesen.Ovo proljeće mi je puno dvorište tegli sa šašavim narcisama i pitam se kad sam ja to i gdje kupio?ne sjećam se više,al nebitno,odlične su!
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 12:06
viri malo nam poslikaj da to vidimo
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 16:35
Puno Vam hvala na odgovorima! Iako, nisam baš dobro objasnila o čemu se radi... Te sam tulipane dobila baš iz Nizozemske na poklon prošle godine, posadila sam ih u proljeće i cvali su na ljeto, ali baš nekako nakaradno... Cvijetovi su bili pri zemlji, a lišće duplo duže... Ti isti ove godine imaju samo hrpu neuglednog lišća.... Šta sa njima? Da ih presadim negdje do jeseni, pa spremim, ili da ih bacim, ili... Cvijeće me boli srce bacati, ali zauzimaju mi jednu od tri jadne cvjetne gredice za koje imam mjesta :(
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 20:04
Nemoj ih baciti, strpi se nekako do polovine lipnja da se listovi sami osuše i tek tada izvadi, sačuvaj i ovisno o klimi, posadi prije pojave mraza. Vjerujem da će oni lijepo cvjetati slijedećeg proljeća. Posađeni su u nevrijeme vjerojatno ih je to malo zbunilo.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 21:38
Hvala na savjetima!Heart  Poslušat ću Vas, neću ih dirati onda još neko vrijeme...
Željno očekujem još slika Vaših divnih tulipana!
Na vrh
matilda View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2010
Lokacija: Krapina
Status: Offline
Bodovi: 540
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje matilda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2012 u 18:25
moji tulipani

















Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2012 u 18:51
Moji nisu tako lijepi ali meni su dragi...


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2012 u 18:52
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,563 sekundi.