Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Blaženak - Geum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Blaženak - Geum

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Blaženak - Geum
    Objavljeno: 25 Siječanj 2010 u 19:06

Geum - blaženak je zimzelena trajnica za sunčane do polusjenovite položaje.

Cvjeta u 5. i 6. mj. cvijetovima žute, narančaste, crvene ili roza boje.

Ima ih više vrsta: G. Coccineum, Chiloense...

Zimsko lišće je nešto sitnije i uvijek ne izdrži cijelu zimu. Ako se više puta kroz zimu izmijene razdoblja mraza i nešto toplijeg vremena, lišće će vjerojatno povenuti, a u proljeće će novo potjerati.

Geum uspijeva na humusnom, hranjivom, umjereno vlažnom tlu.

Gnojiti ga treba u proljeće i ev. još jednom u ljetu.

Zalijevati jedino ako je veća suša.

pročitajte još:


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2010 u 19:29
simpatična cvijećka i definitivno ju treba potražiti, odlično Cimi Thumbs%20Up
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 00:24

Geum je vrlo lijep mali grm. Posadila sam ga u rujnu ove godine. Cijelo vrijeme cvjeta. Ovih par noći temperatura je bila -4° i puhala je bura. Pretpostavljam da će sad nestati do proljeća, no vidjet ćemo. Evo slika

 
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2010 u 13:14
Moon, Geum nebi trebao nestati tjekom zime, uvijek ima par zelenih listova. Ako je zima blaga onda znaju ostati skroz zeleni. Ja inace uzgajam
Geum rivale - mocvarni blazenak
Geum urbanum
Geum montanum
Geum chiloense Fireball
Mislim da cu nabaviti jos koju vrstu jer su jednostavne i ljepe biljke  a savrsene su za popunjavanje praznina na gredicama (ili ispod grmova) pogotovo kad neznate sta bi te na takva mjesta stavili. Jednostavno uklapaju se u svaku kombinaciju.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 10:34
"Zimsko lišće je nešto sitnije i uvijek ne izdrži cijelu zimu. Ako se više puta kroz zimu izmijene razdoblja mraza i nešto toplijeg vremena, lišće će vjerojatno povenuti, a u proljeće će novo potjerati."
- upravo to se mojem blaženku dogodilo ove zime. A i mravci su sagradili dom u jednom od njih Smile .. Nadam se da će se s proljećem lijepo oporaviti.
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 10:47

Kod mojih geuma, u "srcu" biljke, se svake godine pojavljuje jedan štetnik u obliku bijelog debelog crvića koji ispušta sluzavu "pjenu".

Kako nerado upotrebljavam kemikalije, do sada sam ih jednostavno odstranjivala štapićem i uništavala.

Zna li možda netko o kakvom štetniku se radi i kako ih se riješiti, a da se ne upotrebljava neka jača kemikalija?
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 11:30
ne znam kako se zove točno taj štetnik ali znam na kojeg misliš.Ja sam ih se rješavala juhom od pelina ili češnjaka
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 11:35

Hana, kako si napravila tu "juhu"?
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 11:45
od pelina sam napravila tako da sam u litri vode močila 3gr suhog ili 30gr svježeg pelina (nije mi više trebalo ali obično se radi od 10l vode). To je odstajalo 24 sata i može se nerazrijeđeno prskati po biljkama. A od češnjaka se namoče protisnuti režnjevi sa ljuskom....75gr na 10 litara vode.Mora odstajati barem 5 sati i onda prskati. Recepti su iz knjige Bio-vrt M.L Krauter i provjereni su
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 12:20

Oprosti što se nisam sjetila odmah upitati: za što sve upotrebljavaš te pripravke?
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 12:24
ma daj Cimi,zato smo tu da pomognemo tko zna. pelin je opčenito za sve nametnike dobar - od ušiju svih vrsta,gusjenica,mrava,kupusnog bijelca,jabučnog savijača,ribizlove hrđe..... isto tako i juha od češnjaka
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 12:36

Tek sam sada vidjela da su iz prvog posta nestale slike od nekih vrsta geuma pa ću ih ponovo staviti

Ovaj geum je najčešći u našim vrtovima: Geum coccineum



Geum Princess Juliana



Geum pentapetalum



Geum montanum



Geum blazing sunset form



Geum rivale leonards variety



Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 16:01
Bas je lepa ova biljcica,a ja je nikad nisam srela,bas cu obratiti
paznju da je nadjem,verovatno se razmnozava deljenjem korena....?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 16:41
Ajme što ti je montanum velik, ili je moj neki niski varietet ili sam ga previše izgladnila. Dodala sam puno šljunka da ne istrune od silne prošlogodišnje kišurine.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 17:25
Cim to su tvoje slike ili s neta? Ovaj pentapetalum me odusevio! I moj montanum je nakako manji hmm mozda je i taj na slici manji ali izgleda veci. Zar geum rivale leonards variety nebi trebao imati narancaste cvijetove (apricot boja)?
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 17:59

Ovo nisu moji geumi - pa nisam to niti napisala. Ja imam samo Geum coccineum, Geum rivale (ali drugačiji od ovog na slici) i još jedan visoki žuti sličan Geumu Princess Juliane.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 18:05
ok, steta imala bis ljepu kolekciju ;) Ovaj visoki slican geumu moze biti Geum urbanum. Ta vrsta naraste do nekih 30 cm. Ima manje cvijetice žute boje, ali sjemenke su iste kao i u drugim geumima.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 18:28

Imaš pravo, Geum rivale leonards variety ima više aprikot boju - ovu fotku su očito malo "fotošopirali".
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 09:30
Moj je najsličniji ovom crvenom, sunset form, ali ću ga slikati proljetos pa da vidite kakvog imam ja. Koliko znam dijeli se korijenjem jer sam ga ja dosta već dijelila, i vele da se lako ukorijenji kod novog domaćina.. Moj raste "u krug" tj. baš se dosta pravilno širi.
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 10:29
....lijepa  vrsta   biljke...
 
 
....da  li   neko  ima  iskustvo  sa  tom  biljkom  u   Dalmaciji? 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.