Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Jetrenka - Hepatica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Jetrenka - Hepatica

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (2) Hvala(2)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Jetrenka - Hepatica
    Objavljeno: 25 Siječanj 2010 u 22:24
Hepatica - jetrenka je zimzelena trajnica za polusjenovite i sjenovite položaje - između grmova i stabala.
 
Ima ih više vrsta. Kod nas je samonikla u bjelogoričnim šumama H. Nobilis (npr. u okolici Samobora), koja cvati u 3. i 4. mj. prekrasnim plavim cvijetovima.
Jetrenke mogu imati cvijetove bijele, plave, plavolila i roza boje.
 
H. Transsylvanica cvati već u 2. mj. krupnijim cvijetovima, bujnijeg je rasta i manje zahtjevna od naše domaće.
Europska "Roter Zwerg" je rozacrvena.
Japanske sorte imaju prekrasne cvijetove, jednostavne, polupune ili pune, bijele, roza, plave, plavolila pa čak i žute -  ali ne podnose našu kontinentalnu zimu. 
 
Uspijeva na vapnenastom, humusom bogatom, umjereno vlažnom tlu.
 
Gnojiti ju u kasnu jesen zrelim kompostom.
 
Hepatica nobilis








 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2011 u 09:20
Žao mi je što ne znam tko je donio ovu prekrasnu biljku na jučerašnju kavu, ali kad sam ja vidjela te nježne plave cvjetove, nije bilo šanse da je s nekim podjelim. Drage moji ne mogu baš reći da mi je žao što sam vam je otela "ispred nosa", ali ja sam jednostavno morala to imati.
Slikica slijedi kad je posadim!
Hvala nekome..... čija je......bila!
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2011 u 15:52
Ima jetrenki u šumi kod mene...
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2011 u 17:52

Triša, uz još neke biljke ja sam donijela i jetrenke i želim da ti budu lijepe i da puno cvjetaju. Meni su to prekrasne biljčice.


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2011 u 19:53
Vau super je, na slici ne izgleda tako, ali tek je posađena, već sutra će ona dignuti glavice.
smile79
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2011 u 21:18
....da  li  je  ta  "oteta  ljepotica"    kultivar  ili  nassa  sumska?
 
...imala  sam  je  prilike  vidjeti u  okolici  Zg,  divna  boja...
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2011 u 21:23
Manči je to je "oteta ljepotica" kakvo si joj dobro ime nadjenula- sada ću je tako zvati. Prve su slike predivne i takva je ona, čekaj koji dan da se oporavi od puta i presađivanja i otimačine.smile96
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2011 u 21:54
triša za prekrasnu biljčicu si se izborila
i ja sam joj se divila proljetos na plitvicama, nisam znala o kojem se cvjetiću radi - do nedavno

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2011 u 18:34

Manči, to je naša samonikla Hepatica nobilis - sestrica one moje gore na slici. Inače joj je dom bio samoborsko gorje.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2011 u 19:35
....aha,  dobro,  tako  sam  i  mislila,  bilo  mi  cudno  da  je  kultivar  a  izgleda  kao  sumska....Smile
Na vrh
mirjana44 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirjana44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2012 u 17:54
Već se dugo vremena mučim gdje i kako nabaviti sadnicu jetrenke,
molim za pomoć
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2012 u 17:57
u prirodi je zaštičena, prema tome oprez! Nisam je vidjela za kupiti.
Na vrh
mirjana44 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirjana44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2012 u 18:08
poznato mi je da je to zaštićena biljka, možda je neko ima posađeno u vrtu
pa da mi malo ustupi
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2012 u 21:26
http://www.cvijet.info/trajnice/biljka_jetrenka___hepatica_nobilis/5809.aspx

Kakva su vaša iskustva s ovim cvjetićem?
Gdje ste ga u Zagrebu kupili?
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2012 u 22:50
Slika je sa neta... Prekrasna je trajnica!
 
Rijeka

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.