Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Ruže
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kalemljenje ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kalemljenje ruža

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Marina Ćorluka View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Prosinac 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 124
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marina Ćorluka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kalemljenje ruža
    Objavljeno: 29 Siječanj 2010 u 15:56
Zanima me dali je netko kalemio ruže na neku drugu biljku.Naime čula sam da se kaleme na sadnicu hrasta pa se dobije cvijet ruže u crnoj boji?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2010 u 23:32
Za to još nisam čula.
Na vrh
dadoxxl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadoxxl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2010 u 07:26
Originalno poslano od člana Marina Ćorluka Marina Ćorluka napisao:

Zanima me dali je netko kalemio ruže na neku drugu biljku.Naime čula sam da se kaleme na sadnicu hrasta pa se dobije cvijet ruže u crnoj boji?



Prvi put cujem tako nesto.Ruze se kalame na podlogu ruze,a boja zavisi od kalem grancice sa koje je uzeta grancica.Ako uzmete kalem od crne ruze i nakalemite na podlogu dobit cete crnu ruzu.Proces dobijanja kalemljene ruze je 2.godine.
Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2010 u 10:11
Bok Dado,drago mi je da si s nama,nadam se da ćeš podijeliti s nama svoje veliko iskustvo.
Imam jednu ružu pokrivačicu koja mi se jako sviđa,pa bih je htjela nakalemiti na stablo da dobijem pendulastu stablašicu.Da li mogu uzeti stablo divlje ruže,i na njega nakalemiti pupove?Koliko se pupova kalemi,3?Nisam to još nikad radila,ali baš bih htjela probati.poz!
Kuća bez cvijeća i dlaka nije dom!
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2010 u 13:05

rain, vidi ja sam po ovim sličicama učila, pokušala, djelomično uspjela, a sada za koji dan idem popraviti grešku i cijepiti ostale grane:

Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2010 u 13:30
Hoya,ti si živa volja!Nisam uopće vidla ovaj topic,hvala ti.Kad si to radila,u koje doba godine?Jel bi ja to mogla probati u neko doba ove godine?
Kuća bez cvijeća i dlaka nije dom!
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2010 u 14:30

Kod mene su ti, rain, sada taman pupovi oko 5 mm vani i počeo je polako kolati sok pa se na osnovnoj grani lako odgrne kora. Prvi dan kad bude suho vrijeme ću ponoviti cijepljenje.

Znam da treba puno više pažnje, precizosti ..., ali rain ja se igram i uopće me ne sekira ako ne uspije.
 
Ove sam jeseni na divlju višnju (mislim da je višnja), kod nas je zovu rašelja, cijepila trešnju. I to sam samo napravila dugi kosi rez na osnovnoj grani i na novoj, zamotala ih zajedno "vodoinstalaterskim teflonom". Smiješno jest, nije po pravilima, ali meni je izgleda uspjelo i to !  
Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2010 u 14:41
Kaj te briga za pravila,ako nešto uspije.Kod mene su pupovi još potpuno suhi,znači imam vremena naći stabalce.Bum probala,tko nije probal,nije ni uspio,ne?
Kuća bez cvijeća i dlaka nije dom!
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2010 u 14:45
Ja uvijek nešto isprobavam, istražujem, a kad vidim da znam - tražim nove izazove. Sreća da kod cijepljenja postoji više metoda i da ja nisam nekako pristalica kopovanja biljki nego spašavanja, sijanja, uzgoja iz reznice ... Takve više volim!
Slikat ću ti ove dane trešnju da vidiš kako je nabubrio pup!
Na vrh
dadoxxl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadoxxl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2010 u 19:21
Da bi se ruza kalemila tj.uzela kalem grancica ruza sa koje se uzima kalem grancica mora precvjetati.Dakle kalemljenje koje je najednostavnije  na T ili na spavajuci pup obavlja se od 6 do 9 mjeseca.Napravi se ostrim nozem slovo T na podlogi ruze,koje se razmakne nozem.Uzme se kalem grancica tj,kora od ruze gdje se nalazi list u duzini od 3-4 cm odsjece se ostrim nozem povuce rucno i prstom uzmete za list koji ste prethodno odrezali samo da ostane peteljka.Rukom drzite za peteljku ubacite u procijep i dobro stegnete gumicom .Poslije 14.dana rukom dodirnete peteljku ukoliko otpadne kalemljene je uspjelo,ukoliko ne ponovite opet na isti nacin.
Na vrh
dadoxxl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadoxxl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2010 u 19:25
Rain,mozes kalemiti na divlju ruzu koja sada presadis ocistis od trnja i kalemis na ljeto ijesen na nacin na koji sam to opisao.Obicno se kalemi 2.pupa sa strane po jedan,a mozes i dvije boje.Dakle preporucljivo je kalemiti pendula formu,mini ruze,floribunde,dok neke cajevke nisu atraktivne ukoliko se kaleme kao stablasice.
Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2010 u 21:19
E,super,Dado hvala ti.Znači,hitno posaditi podlogu da se primi pošteno do ljeta.Imam jednu krasnu mini pokrivačicu,mislim da bi od nje bila dobra pendulasta stablašica.Probat ću obavezno!
Kuća bez cvijeća i dlaka nije dom!
Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2010 u 18:32
Marina,ja sam probala okulirati ruže na mladicu divlje jabuke(pošto je i ona iz porodice ruža)ali su se oba pupa posušila.
Probala sam u 2mj.cjepiti na rez u koso ali se i to suši.
No ja ne odustajem,čim ocvatu ruže probat ću ja ponovo okulirati.
Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2010 u 19:03
Rain,evo ti malo mojega iskustva.
Ako sad izvadiš divljak ruže i ona se primi do 7mj.više joj nebuš mogel koru odvojiti za okuliranje nego možda čip okulacijom ili čekati da ti potjera novu mladicu a to malo duže traje.Ja sam posijala sjeme šipka,kad je niknuo prepikirala sam i prošle godine nisam dočekala ni jednu dosta debelu mladicu da na nju okuliram,nadam se možda ove godine.
Imam jedan starinski šipak koji cvate samo na prolijeće i jako miriši a pušta krasne debele mladice na koje sam okulirala i sve se primilo a ništa se nije pomrzlo(mada su mi se neke stablašice smrzle jer ih nisam zaštitila)-i tako mislim da je taj šipak naj pogodniji za okuliranje.
Ako te išta još zanima pitaj!
Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2010 u 19:07
Evo tih okuliranih na šipakstablašice
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2012 u 21:07
Da malo oživim temu,... ovo je baš zanimljivo što ste pisali!
Rijeka

Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2018 u 07:00

Za sve one koji su se pitali na koji način se kaleme ruže evo nekoliko mojih video uputstava o kalemljenju ruža koji funkcionisu provereno svjež.

Kalemljenje ruža u proleće na čip

https://youtu.be/_JJtkNAYUTs

Kalemljenje ruža na pupoljak

https://youtu.be/r-jZ1FdWg5I

Kalemljenje ruža na pupoljak nastavak video

https://youtu.be/CKxnpxyjXqM
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2018 u 05:18
Hvala na korisnim linkovima! Vrlo jasno i detaljno objašnjeno.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,264 sekundi.