Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - hibiskus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


hibiskus

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: hibiskus
    Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 07:57
Sto se toga tice ne mogu se pozaliti. Ovdje stvarno nema nikakve teske industrije, a i sve ostalo sto se radi strogo se kontrolira...kazne su ogromne za one koji se ne drze propisa tako da priroda, a i mi sa njom profitiramo od toga. 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2007 u 07:34
Lišaj se neće razvijati gde je sredina zatrovana. Znači Ljiljo da živiš u zdravoj i čistoj sredini, čim se lišajevi tako razvijaju.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 20:15
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Ma ko kaže? Evo ti još jedan različit savjet, čisto da te zbunimo. Uzmi plavog kamena (modra galica) i otopi malo kamena u vodi. Sa tom otopinom natopi spužvicu i prebriši grane. Ovo nakon nekoliko dana ponovi. Možeš tu otopinu staviti i u malu prskalicu, pa orošavati grane. Plavi kamen neće smetati biljci, a lišaj će se osušiti. Inače plavi kamen u sebi sadrži bakar, a ne šteti biljkama. Plavi kamen je odličan i za borbu protiv algi. U malim vodenim vrtovima u vodu treba ubaciti malo plavog kamena i sve alge će nestati.


Hvala voki! Znaci ipak ti pratis iz prikrajka sta se tu dogadja. Wink

Odlican savjet...s obzirom na to da sam danas primjetila jos jedno drvce (naravno da nemam pojma koje je i kako se zove) na kojemu se lisaj poceo pojavljivati.

Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 14:28
Aurora, ja sam na jednom velikom svjetskom forumu hibiskusasa, i tu se okupljaju najveci strucnjaci na tom polju. Kad su mi dvojica potvrdila da lisaj nije uopce opasan, ja im vjerujem.
 
Sto se orezivanja tice, za sve biljke vrijedi isto: izbjegava se orezivanje u jesen, jer cim se biljka oreze, (za tjedan, dva, tri, kako koja biljka), ona pocinje tjerati mlade izbojke, a ti mladi izbojci su osjetljivi na hladnocu, i sansa je da ce ih zima ubiti. Zato se ne orezuje nikad prije nego sto prodje opasnost od mrazeva.
 
Oni gore spomenuti savjetuju orezivanje ne zato da eliminiras lisaj (on je cak i koristan), vec zato sto lisaj  ne bi ni bio tu da je sa tim granama sve u redu, one su dakle vec polumrtve.
 
Ti ucini kako zelis. Malo ekseprimenta, uostalom, nikad nije na odmet. Syriacus ce u proljece i tako potjerati iz korijena opet, ma sta da mu se dogodi ove zime, tako da ne mozes previse pogrijesiti, a ubiti ga sigurno neces.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 14:17
Ma ko kaže? Evo ti još jedan različit savjet, čisto da te zbunimo. Uzmi plavog kamena (modra galica) i otopi malo kamena u vodi. Sa tom otopinom natopi spužvicu i prebriši grane. Ovo nakon nekoliko dana ponovi. Možeš tu otopinu staviti i u malu prskalicu, pa orošavati grane. Plavi kamen neće smetati biljci, a lišaj će se osušiti. Inače plavi kamen u sebi sadrži bakar, a ne šteti biljkama. Plavi kamen je odličan i za borbu protiv algi. U malim vodenim vrtovima u vodu treba ubaciti malo plavog kamena i sve alge će nestati.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 13:15
Voki ignorira moj hibiskus. smile220
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 12:04
Voki bi ipak mogao dati najbolji savjet !
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 10:00
Eto ti ga sad....i koga sad da poslusam?? smile181
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 09:30
Originalno poslano od člana aurora2 aurora2 napisao:

A kada da izvrsim operaciju? Uvijek isto pitam...da li sada u jesen ili u proljece? smile190
PRVO USTANOVI STO JE.. LISAJ ILI NEKI DRUGI NAMETNIK, U SVAKOM SLUCAJU BOLJE JE UJESEN KASNO, KADA PRESTANE VEGETACIJA  jer u proljece ce lakse potjerati a ovo sto je na njemu nece se  razvijati..
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 08:59
Ajme nina...ako je ovo vrijeme tocno kad si pisala post onda se ili dizes rano ili ides kasno leci. LOL
Nisam do sada jos nista uradila, pa cu te poslusati i pricekati proljece (iako bi ja to najradije vec sad napravila ali pusticu ga ovako - da ne bi bilo vise stete nego koristi)....kad je bio cijelo vrijeme moze jos par mjeseci.

U svakom slucaju puno hvala na trudu...lipo je da imamo tu jos jednog znalca. smile186


Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 05:03
HI, Aurora,
 
Evo, pitala sam strucnjake:
 
Lisaj uopce nije opasan za biljku, i ni na koji joj nacin ne moze stetiti. Dapace, cuva je od hladnoce.
 
Ako ga bas hoces skidati, onda bolje u proljece. Kemijsko skidanje se radi sa fungicidom na bazi bakra.
 
 
Svi se slazu da ga je najbolje orezati, jer lisajevi idu na stare grane koje su ili suhe, ili blizu tome da se sasuse, ali se takodjer i svi slazu da se to treba napraviti u proljece, ne sada, iako se radi o vrtnom hibiksusu koji podnosi niske tempereature.
 
Dakle, ako jos nista nisi poduzela, ni nemoj do proljeca. Ako jesi, pretpostavljam da se nece dogoditi nista zla, jer ne vjerujem da ce potjerati mlade sada jer su temp. vec krenule dolje.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2007 u 20:46
Hvala nina.....po mojoj procjeni (i nekom saznanju o bivsim stanarima ovdje) hibiskus bi trebao biti star minimalno sest godina.
Posadjen je na vrh terase, tako da je stvarno izlozen svemu i svacemu i koliko ja znam o njemu se nitko nije ni brinuo (kao sto vidis, jer inace ne bi sad bio takav). Cry
Pokusacu skinuti taj lisaj sa njega koliko bude islo i orezati ga pa cu vidjeti na proljece sta ce biti od njega....radovalo bi me da ga spasim i da ga vidim lijepog i zelenog (sa puno cvjetova naravno).
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2007 u 10:11
Hi, Aurora,

To sto ti imas je hibiscus syriacus ili vrtni hibiskus

I ja mislim da je to lisaj. Skini ga mehanicki za sada. Nemam pojma kako se on kemijski skida, pitata cu na jednom hibiskus forumu, jer pretpostavljam da ga nikad mehanicki ne mozes tako dobro skinuti da on nece ponovo krenuti iz neke sporice. Ne znam ni koliko on steti biljci, pitat cu i to.

Tvoja biljka izgleda kao jako stara, orezivanje ce joj u svakom slucaju super prijati da je omladi.


OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2007 u 17:13
sretno
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2007 u 07:37
Hvala cure...znaci slijedi mu operacija....vidjecemo sta ce biti od njega na proljece. 
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2007 u 22:34
i ja bih sad malo to dotjerala ipak je zima duga
samo mozda nebi bilo lose da ih i malo zastitis
od mzara barem te mlade
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2007 u 20:53
Mislim da bi mogla već i ove jeseni... imam poznanika koji je obrezao jednog prije zime i dobro je krenuo na proljeće...
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2007 u 20:43
A kada da izvrsim operaciju? Uvijek isto pitam...da li sada u jesen ili u proljece? smile190
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2007 u 17:33
cini mi se da ove mlade nisu "zarazene"
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2007 u 17:32
mouzda da suhe drane odrezes a one zdravije
da fizicki otklonis
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,195 sekundi.