Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Dnevnik radova
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šmrckov dnevnik radova
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šmrckov dnevnik radova

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3536373839 85>
Korisnik
Poruka
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2011 u 23:41
Učimo zajednosmilie_girl_076.gif
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2011 u 00:35
Živice možemo podijeliti na:

tradicionalne živice:
1. Carpinus betulus - grab
2. Cupressocyparis leylandii
3. Fagus sylvatica - bukva
4. Ilex aquifolium - božikovina
5. Ligustrum - kalina
Ligustrum ovalifolium 'Aureum'
6. Lonicera nitida - kozja krv
7. Prunus laurocerasus - lovorvišnja
8. Taxus baccata - tisa

'cvjetne' živice:
9. Berberis x stenophylla - žutika
Berberis thunbergii 'Atropurpureum' - crvenolisna žutika
10. Escallonia macrantha
11. Pyracantha - pirakanta
Pyracantha crenulata
12. Rosmarinus officinalis - ružmarin

niske živice
13. Berberis thunbergii 'Atropurpurea Nana' - crvenolisna niska žutika
14. Buxus sempervirens - šimšir
Buxus sempervirens 'Suffruticosa' - patuljasti šimšir
15. Erica - vrijes
16. Lavandula - lavanda
17. Philadelphus x 'Manteau d'Hermine' - jasmin
18. Santolina chamaecyparissus - santolina, svetolin
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2011 u 08:58
Smrcko,
bas sam se lepo naoruzala znanjem citajuci ovako korisne savete,
bas lepo sto si tako vedna!Thumbs%20Up
Moracu jos koji put ovo precesljati jer verujem da priroda leci prirodu...
imala sam vec iskustva...
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 02:48
Samo se posluži informacijama i ako imate kakav savjet je uvjek dobrodošaoHug

Početak akcije, nadam se većem uspjehu ove godine a ne praznoj njivi zbog loše klijavosti sjemena.Embarrassed


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 06:47
Ako ti ovo bijelog korjena nije pastrnjak svakako i njega odi kupiti.
Biljka koju sam jednom probala i onda više nisam bez nje u vrtu. A kažu jedna od najzdravijih korijenastih biljaka.
Moji odmah osjete kad ga nema u hrani Confused.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 11:57

Evo mene s malim savjetom.. Nedavno sam pročitala da je sjeme dobro sijati u zemlju koja je ovako složena - donja polovica posude obična zemlja, a gornja polovica posude zemlja za klijanje. Tako se sjeme razvije u gornjem dijelu i stvara korjenčiće koji će, taman kad narastu, doći do donjeg dijela posude gdje je zemlja bogatija hranjivim tvarima! Jednostavno a korisno Smile

"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 12:28
Hoja pastrnjak kupljen jučersmiley3728.gif.
MM kaže da sam luda totalno ( mislim počesto mi to kažeLOL) kad je vidio količinu sjemenja.
 Kad sam mu pokazala hipertufu ovako je reagirao

Sad je već duplo više sjemena na slici. Gledam datume sijanja pa tako i kupujem, da je bar do 2012 i da mi ostane za iduću godinu.

Ostao mi je još krumpir i grah ( sjeme ) za kupiti.Smile
---

Anaidica super idejaHug
Tako ću i napraviti, s tim da ću toj donjoj kupovnoj dodati malo vrtne crveniceSmile
Ali znam da zemlja iz Kaufića neće doći u kontakt sa mojim cvjećem, što dotakne uništi.Confused
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 19:37
Olala pa ti si se već dobro opskrbila za sjetvu,ja još nisam ni počela.
Mali savjet,ja sam počela kupovati mrkvu šiljastog vrha ne okroglog,jer sam primijetila da ako vrh dođe do kakvog kamenčića u zemlji prestane rasti u dubinu i mrkva je mala.I peršun mi puno više klije lisnati od korjenastog,a razlog neznam.Crnene rotkvice i blitvu nisi kupila?
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 01:40
Ma to je tek pola, ali kupujem za dvije godine. Bolje svega po maloWink

Dobro da si mi to rekla za mrkvicu, kod mene je kamenito tlo te se sva iskrivi.Hug
Blitvu imam od prošle godine, a crna rotkva je u dvije vrećice ( išla bez spiskaConfused) i to lijevo jedna do druge.
Peršin celer je i korjen i list kupljen, za nedaj Bože a tu i je i pastrnjakWink
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 01:41
Sjetva prema mjesecu - mjenama

Sva stvorenja na zemlji reagiraju na životne cikluse, plima i oseka, blizina Mjeseca, izlazak i zalazak Sunca.

Uz pomoć  praćenja Mjesečeva utjecaja se ubrzava klijavost i rast biljaka.
To su koristili i drevni narodi i to vrlo uspješno.

Ovisno o Mjesecu mijenja se vlažnost tla, pogotovo kad je mlad i pun mjesec.
Kako taj snažni i neustrašivi Mjesec pokreće velike oceanske površine, takođe utječe na vlažnost zemlje i svu tekućinu koja je preduvjet za klijanje i razvoj biljaka. Naučno je dokazano da sjeme apsorbira više vlage za vrijeme punog mjeseca.

#Za vrijeme mladog mjeseca podiže se razina vode što utječe na bubrenje i klijanje sjemenki. A to je jedna od najbitnijih stvari za rast svake biljke.

Taj period je nabolji za sadnju biljaka koje imaju sjeme odvojeno od ploda:  salata, kelj, špinat, celer, cvjetača.
Iako se krastavci razlikuju od spomenutih biljaka, takođe vole ovu fazu mjeseca.

#Prva četvrt mjeseca gravitacijski uticaj Mjeseca je slabiji, ali je zato Mjesečeva svjetlost obilata.
Ova faza mjeseca snažno utječe na rast listova ( pojačava rast listova), a i dalje je pogodna za sadnju, naročito dva dana prije punog mjeseca.
Ova faza mjeseca odlična je za sadnju biljaka koje imaju sjeme u sebi ( u plodu) a to su grah, grašak, pomidor, tikve, paprike, dinje.

#Padanje mjeseca ( uštap) energija se kreće u suprotnom smjeru.
Tjekom punog mjeseca gravitacijske sile su jake, povećavaju vlažnost zemlje, ali nakon tog preiod se svjetlost mjeseca počinje smanjivati i usmjerava energiju prema korjenu.
Zato se u ovom periodu sade biljke koje stvaraju plod u korjenu: krumpir, repa, mrkva, luk,..
U  ovoj fazi je najbolje saditi jednogodišnje i višegodišnje biljke, lukovice i gomolje , i za presađivanje istih.

Obrezivanje biljak se obavlja kad mjesec pada. Ako radite to dok mjesec raste,  to što ste obrezali će ponovo rasti.

# Posljednja četvrt, gravitacija i svjetlost su minimalni ( a tako i njihov uticaj), tada počinje faza mirovanja.
Ovaj period je najbolji za branje plodova, žetve, presađivanje, obrezivanje, priprema tla.

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 02:04
Mjesečev kalendar za 2011


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 07:15
Ja povrtnjak još nemam - ali ima ga moja sveki koja živi preko puta nas pa joj tamo pomažem u radovima (naime, nas je samo troje - MM, sveki i ja pa nema potrebe za sada da i ja imam vrt kad ga ona ima) i uvijk kad nešto kopamo, pljevimo, sadimo...ja pričam o Smrčkici Smile Smile  i drugim curama s foruma i o njihovim savjetima, idejama, poteškoćama u uzgoju, uspjesima...
Jesi li bila kaj u brdima- na gradilištu? Još sve spava?
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 07:36
Evo dodatka tvom postu. Mjesečev kalendar:
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 14:16
Cure ovo je stvarno dobro što ste nam dale.Sve je favoritizirano!
Na vrh
martina1306 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 189
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1306 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 20:50
smrcko jeli imas kakvu dobru ideju di posaditi persin/celer a da nije vrt? nekakav pitar ili nesto?

inace pola tvojih savjeta je u mojoj biljeznici Hug
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 21:26
Možeš ga posaditi u duguljaste posude, sa drenažom na dnu. Išle bi recimo tri biljke u jednu posudu. Ili zasebno u manje posude.

Evo neki savjeti

#U posude ti najbolje idu začini koji vole sušu i siromašno tlo.
Takve biljke su origano, kadulja , timjan.

#Dok vlasac, peršin i bosiljak traže više vlage. Negdje se čak predlaže da im se začepe rupice za otjecanje vode da im bude vlažnije. Tada se u donji dio stavlja drenažni sloj . Tad vjerojatno ne smiju kisnuti, zbog začepljenih rupica.

# Teba pratiti razvoj biljke, ako je lišće i tvrđe treba rjeđe zaljevati

# Ako ćemo saditi više biljaka najbolje je u nivoima , gore biljke koje vole sušu a dolje koje vole vlagu.

 


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 21:26

Link za naručivanje sjemena

http://www.plant-world-seeds.com/
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2011 u 21:29
Hvala vam cure na posjeti i uzajamnoj pomoći:laie:
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2011 u 06:32

Imaš i na sjemenarna.hr knjižicu zanimljivu, o sijanju.

"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
martina1306 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 189
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje martina1306 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2011 u 13:52
Hvala draga smile79
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3536373839 85>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.