Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Artičoke
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Artičoke

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2008 u 22:07
A zašto bi je ubio?...Presadiš ju najesen u teglu i staviš nutra... A možda i prežive...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2008 u 10:28
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

A zašto bi je ubio?...Presadiš ju najesen u teglu i staviš nutra... A možda i prežive...
 
To ću i pokušati sa dvije ili tri sadnice, ali ću bar 10-15 morati baciti jer nemam toliko prostora ...
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 23:11
Dobil sem glavicu ,rekla je da je artičoka zad sam izvadil sjemenje(muka ježova) i posadil pa bumo vidli kaj bo?'Ako ko zna kaj o uzgoju  pripremanju nek piše!!!Smile
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2008 u 23:35
Artičoka je povrće. Jedu se pupoljci  koji su jako veliki ( cijela biljka je vrlo velika). Pupoljci su tamno zeleni, kožasti, a pripremaju se najčešće sa graškom. Artičoka daje jelu poseban okus ali  nema se što puno za pojesti , slično kao kliješta škampa , samo se izgrickaju. Artičoka je neobičan specijalitet.   
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 02:28
Articoka je jako lekovita.
Pomaze varenje masnoca i potpomaze rad zuci i jetre.
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 10:23
e jucer sam kuhala articoke ili kak moja sister kaze umjetnicke coke. donjela ih frendica iz Zadra po 2 kn/kom sto je jaaaaako jeftino obzirom sam ih na Dolcu placala 8-10 kn. o uzgoju neznam nista ali zato o jedenju istih jako puno
hajd frida posalji sliju kad tvoje articoke budu imale plod. jako me zanima kak to izgleda!
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 13:28
i zaboravih pitat ako netko zna, dal je potrebna nekakva prihrana (gnojenje) za bolji rast iliti urod? posadio naime moj tata na Krku pa pita
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 10:51
haloooooo, trebam jos malo vise info o uzgoju. tata posadio a nista nezna ko ni ja. ako nista ne saznam reci cu mu da krene mozda uspije.
Na vrh
tanja1306 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanja1306 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2008 u 11:41
evo ovako samo da vam nešto napišem u vezi artičoka. imam 23 godine i imam jako dobra iskustva sa artičocima. to mi je najdraže povrće koje obožavam. ja sam svojih pet sadnica artičoka kupila prošle godine i posadila ih u devetom mjesecu kako se i sada i danas je to prekrasan grm pun plodova samo ih ima više vrsta. neki budu zelenkasti i veliki ko šake a neki budu ljubičasti i manji. htjela sam reći da je bolje kupiti ih u sadnicama nego u sjemenu jer će se bolje primiti u sadnicama i bitno ih je posaditi u devetom mjesecu da bi ih u ovo doba već brali. ja sam ih već dva puta brala za ručak i mogu reći da su jako dobri.Tongue  
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2008 u 11:54
hvala tanja ! moj tatek ih je nazalost posadio tek prije koji tjedan pa cemo vidjet dal ce bit sta od plodova.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2008 u 11:34
Originalno poslano od člana dada dada napisao:

haloooooo, trebam jos malo vise info o uzgoju. tata posadio a nista nezna ko ni ja. ako nista ne saznam reci cu mu da krene mozda uspije.
¸
Nema veze što ih je posadio tek sad.Bit će plodova dogodine.Smile
Ja već dulje vrijeme uzgajam artičoke, samo za kućnu upotrebu i dekoraciju.
Evo neka moja iskustva:
Artičoka uopće nije zahtjevna za uzgoj.Posadila sam je na vrlo sunčano mjesto ( u Dalmaciji ).Da, najbolje je mlade biljke odvojiti od starih i presaditi ih u 9. mjesecu, ne gusto jer će se one brzo raširiti i pokriti zemlju (najmanje 1 m jednu od druge).Zalijevati ih dok se ne ukorijene.U zimi, kad krenu malo okopati i pognojiti (neko od NPK gnojiva ili još bolje stajsko ).Budući da imaju jako veliku lisnu masu treba ih povremeno zalijevati (ako je proljeće sušno ).Kad da plodove (t.j. cvjetove ),trebalo bi je dobro zalijevati jer su artičoke tada manje gorke.
Obožavam jela od artičoka ali uvijek ostavim po koji cvijet da se rascvijeta .Dok ima lijepu ljubičastu boju uberem ga, obijesim naglavačke i sušim u hladu (mraku).Prekrasan je za suhe aranžmane.smile57
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2008 u 13:33
hvala Fermina-Daza. proslijedit cu tati a kad odem na Krk i vidim, obavijestit cu vas kak napreduje!
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2008 u 18:34
Opet staro pitanje,kada brati artičoke.Jednom mi kažu da sam ubrala još zelene,drugi put mi kažu da sam ubrala stare.Da li mene moji ukućani zekaju?
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2008 u 12:59
Originalno poslano od člana Lavandablue Lavandablue napisao:

Articoka je jako lekovita.
Pomaze varenje masnoca i potpomaze rad zuci i jetre.
 
Molim da se stave recepti kako je spravljate točno!!
Ja nisam iz tog podneblja, ali ako je tako zdrava svakako bih je pokušala spravljati!!!
 
U Njemačkoj sam je jela na pici i bila mi je super, ali kod nas nisam našla takav oblik artičoke???
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2008 u 09:01
Ove su artičoke posađene iz sjemena negdje u 3. mjesecu i do dan danas, a to je skoro 4 mjeseca narasle su 10 cm. Je li to njihova normalna vegetacija ili nešto ne valja s uvjetima. Trenutno su (već duže vrijeme) vani na sunčanom položaju, u običnom humusu za cvijeće i redovno su zalijevane.
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2008 u 09:50
Nickless, sada je faza mirovanja za artičoke.Prirodno, one su dale "plod "i završile svoju vegetaciju za ovu godinu.Moje su se napr. skoro potpuno osušile.Ljeti uopće ne rade.Stare biljke se uklone i čeka porast novih.Tamo od polovine ljeta kad počnu noći duljiti počet će izbijati mlade biljke iz podanka.Tada se pomalo počnu zalijevati i ako gusto niknu u 8.-9. mjesecu se presađuju na razmak od 80-100 cm.
 
Dakle, čak i da ne zalijevaš ove tvoje artičoke one će ponovno udariti.
Bolje bi bilo da ih u 8. mj. posadiš vani u vrt ako imaš uvjete.Buknut će najesen i rasti cijelu zimu da bi u proljeće cvjetale.Tako je ovdje u Dalmaciji.Ako si na kontinentu, ima znalaca koji će te sigurno bolje savjetovati što ti je činiti.
 
btw. Artičoke je bolje saditi dijeljenjem podanka nego iz sjemena iz poznatog razloga da sjeme nosi osobine mnogih prijašnjih generacija a podanak samo one biljke od koje je uzet.
Sad bi ih trebao samo povremeno malo zaliti da podanak ostane živ.Nikako prihranjivati!
 
Sretno sa artičokama.smile127
 
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2008 u 10:15
presadi ih u vrt i po zimi malo nagrni a na proljeće bi trebale dati roda i normalno narasti,kad su uzgajane iz sjemena rode i vidljivo rastu tek iduće godine tak su barem moje malo dugotrajniji proces al se isplatiTongue
sutra je novi dan
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2008 u 10:59
S obzirom da sam na kontinentalnom području (VG) mislim da nema smisla saditi ih u zemlju jer će se smrznuti. Pričekaću onda jesen pa ću vidjeti što s njima. Inače, zimi osjetljive biljke držim u podrumu gdje je temperatura ok, ali nema baš previše svijetla, hoće li to biti dobro za te artičoke ili da se odmah pozdravim s njima? I da li ih sada s obzirom na malu potrebu zalijevanja držati na suncu ili u sjeni?
 
Koja komplicirana biljka Unhappy
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2008 u 09:12
Ma mislim da neće biti problema sa smrzavanjem.mislim da dugokosa ima pravo.Po zimi ih samo malo nagrni lišćem ili sijenom.Ja sam u Primorju i kod nas zna biti i dobro ispod nule ali one rastu kao lude.Imaju sada valjda više od 1,60 m..Nego mene muči drugi problem,plodovi su mi puni mušica pa moji neće da ih jedu.To se desilo ove godine prvi put.Kako da se tih mušica riješim?
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2008 u 09:27
1.6m!? Shocked
 
Pa koliko treba prostora u širinu? I koliko sunca, puno ili je polusjena dobra?
 
Baš bih volio vidjeti sliku jedne tako ogromne.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,235 sekundi.