Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Identifikacija biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bor - tko me može prepoznati ?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bor - tko me može prepoznati ?

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Bor - tko me može prepoznati ?
    Objavljeno: 11 Ožujak 2010 u 11:10
U najljepšem Zagrebačkom kvartu raste ovaj bor.
Tko ga može prepoznati ?[/IMG]    
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2010 u 17:49
Meni sliči malo na Pinus negro (crni bor). Ispričavam se ako griješim.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2010 u 18:26
Da to je Pinus nigra. Slikao sam ga prije dva tjedna u Gajnicama. Bor se nalazi blizu općinske zgrade na ulazu u naselje uz samo nogometno igralište. Inače Pinus nigra je autohtona vrsta bora na našem području. Rasporstranjen je u srednjoj i južnoj Europi i zapadnoj Aziji. Evo još jedna njegova slika :

[/IMG]
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 15:25
Dragi Pinus, čitala sam prije nekoliko mjeseci neki prilog o ovom ljepotanu u dnevnim novinama u kojima je iznijet podatak da u Zagrebu, navodno, postoji samo nekoliko primjeraka crnog bora i kako bi trebalo nekaj poduzeti da ih se nekako obilježi i zaštiti. Znaš koju su brojku naveli? Pet (5) primjeraka, što mi je od samog početka zvučalo nevjerojatno. Što misliš, zar je moguće?
Obožavam četinjače, a moj suprug i ja sanjamo o primorskom boru (P.pinaster) i pinjolu (P.pinea) , a kojeg neki smatraju najljepšim ukrasnim borom u mediteranskim vrtovima.
Volim i Pinuse mugo, oduševljavaju me njegovi različiti oblici iglica i raspored grana, a nedugo smo nabavilili jednog pumilia.
lijepi pozdrav
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 16:33
svakodnevno prolazim pored njega, prekrasan je
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 20:59
Draga moja Sarice!
Ne znam tko je brojio Pinus nigre po Zagrebu ali taj sigurno nije bio u Gajnicama. U Gajnicama ih ima sigurno više od 20. Ako je taj tvoj podatak točan, možda bi bilo dobro da se u tom slučaju zaštite i Gajnice. Kaj veliš na to?
O Pinus pinei i Pinus pinasteru u kontinentalnom dijelu Hrvatske za sada možemo samo sanjati. Ali nikada se ne zna, navodno se klima mijenja pa možda netko to i doživi da ih počnu saditi po Zagrebu.
Pinus pineu i Pinus pinasteru sam vidio u Lošinju i slažem se sa svime što piše o njihovoj ljepoti.
Pinus mugo je pravi ljepotan, posjedujem 6 primjerka (3 različita kultivara) i prvom prilikom ču se malo pohvaliti sa njihovim slikama.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 07:49
Ovo čemu sam pisala nije moj podatak, već novinarov, dnevne novine, znaš već koje mogu biti... zato sam ga i navela, jer sumnjam u njega.
A možda bi i mogli započeti akciju prebrojavanja po našim kvartovima. Ja živim u N.Zg. u Sopotu, to je staro naselje puno zelenila i parkova.
 
            A što se tiče navedenih pinusa, mi ih namjeravamo posaditi u dvorištu kuće u Senju, koju zajednički koristimo i dijelimo s bratićem (nasljeđe djedova i baka).
Jedva čekam fotke tvojih mugića!
lijepi pozdrav
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 13:34
Evo malo teži zadatak. Kod Pinus nigre ja lol, sam previdio mogućnost ponovnog otvaranja slike. Sada sliku postavljam direktno na post pa da vidim tko ga može prepoznati ? Da bi bilo malo teže bor je pod snijegom. To je jedan od mojih borova.

. . . . . . . . . . . . . . .
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 00:08
dobra večer!
 
sada sam malo zbunjena- tema je bila otvorena na identifikaciji s pitanjem: tko me može prepoznati? Dragi Pinus, kaj je sad ovo - identifikacija ili anketa ili nagradna igra?
Ak sam već prepoznala P.negro, radi zabave, pokušat ću i ovog dobro prikrivenog ljepotana, samo reci koliko pokušaja smije biti!
Ovako zamaskiran sliči mi na P.silvestrus (bijeli bor).
Lijepi pozdravSmile
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 00:17
Pinus i Sara, toliko ste me zaintersirali za ove borove da sam danas istraživala na netu i u prirodi koji to borovi rastu oko mene. Ispred kancelarije bijeli bor P.silvestrus, malo dalje tri ljepotana  P.pinea, a oko hotela ih ima puno, ali još moram pogledati, sigurno ima i mladih, a na Vidovoj gori raste P. nigra. Meni je on najljepši, ali uz more ne raste tek iznad 400 m nadmorske visine.
Eto hvala vam, da niste dotakli ovu temu ne bi znala koji sve borovi oko mene rastu, a gledam ih cijeli dan.
život je more
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 00:27
Draga Lantana, moje zasluge za ovu temu su apsolutno nikakve!
 
Slavom ćemo ovjekovječiti poštovanog Pinusa, koji nas zadnjih dana često časti svojim talentom.WinkWinkWink
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 17:57
Ne to nije Bijeli bor Mala pomoć: Bor sa slike nije autohtona vrsta na našem području. Domovina bora je jedan visoki planinski lanac. Inače vrlo brzo raste. Bor sam posadio 2002 god. Tada je bio visok 80 cm, danas ima približno 5m. Lijepi je dok je mlad. Sa starošću mu se krošnja otvara i njegove duge tanke grane počinju stvarati probleme, naročito ako nema dovoljno prostora oko sebe. Za razliku od drugih borova koji odbacuju donje grane i mogu biti relativno gusto posađeni. U kasnu jesen odbaci i puuuno iglica. Po meni je najljepši ako se sadi kao samostalno drvo.

Lantana, navela si podatak da u okolici gdje radiš ima dosta borova Pinus pine-e. Zanima me dali je običaj da ljudi hodaju u berbu njegovih sjemenki. Kao klinac sam ljeta provodio u M. Lošinju i sjećam se sa kakovim zadovoljstvom sam skupljao sjemenke pine-e. Vrlo su ukusne!
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 21:15
Anketa-?
 
Nagradna igra-?
 
Broj pokušaja-?
 
nema odgovora, nema suradnje...
ali , ak se igramo, ajde da nastavimo iako moje poznavanje ovih vrsta svodi se na onih nekoliko kaj mi se sviđaju -    mmmmmmmmmm, mooožda - "himalajac"?
ajd, bok, neću se više igrati, idem negdje gdje je življe!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 22:02
Bez brige, doći ćeš ti opet .

Četinjače izgleda nisu popularne, što više izgleda da je većina nezainteresirana za boriće i ostalu družinu, šmrc.
Sada si u pravu . To je Himalajski bor - Pinus wallichiana
Pogledajte kako je krasan sredinom jeseni !


Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 20:17
zaista je veličanstvene ljepote!
 
Gledam danas u Vrtnom centru Zrinjevac. P.pinea, oko 2,5m, 1330kn
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 20:45
Pinus da nije bilo ove teme ja nebi razlikovala dvje vrste bora koje rastu ispred zgrade gdje radim, nisam nikad brala pinjole, ali sad mi reci kada oni dozrijevaju, našla sam jednu šišku, ali je bila prazna. Slikat ću ih malo, sad i ja vidim razliku, ali kako razlikovat mlade biljke?
Borovi su ti super, a i tema je dobra Clap
život je more
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 21:56
Pinus, što ne dođeš opet na ljetovanje u Lošinj, još ima sjemenki - pinjola.

Taj bor mi zovemo pinj, a sjemenke pinjole. Svi smo se ulijenili pa ih malo skupljamo. Prije smo skupljali češere, pa ih grijali u pećnici da se otvore, onda vadili sjemenke, pa ih razbijali čekićem i jeli. Ili smo skupljali sjemenke kad već poispadaju same, po tlu ispod pinja. Dok su svježe izvana su crne i dobro zaprljaš prste.
Upravo zobljem pinjole, ali kupljene u dućanu. a bez njih fritule nisu prave.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 22:19
Nisam znao da su sadnice Pinjola tako skupe. U stvari nisam sadnice niti tražio jer kod mene ne bi uspijevao. Sumnjam da bi i u Zagrebu.
Ako ih vi Lošinjani ne berete evo mene sljedeću godinu sa velikom košarom i djecom. Ima da vam sve poberemo!
Oh Lantana bilo bi krasno da ih slikaš.Ja nemam sliku niti jednog domaćeg pinjola pa ču postaviti jednog Grčkog da vidimo o čemu razgovaramo.To je poznati bor sa otoka Rodosa a slika je njihova razglednica.

Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 22:37
Slikat ću ih, oni su relativno mladi, ali ima u mjestu i primeraka koji su jako stari.
Kad smo već kod borova evo jedne slike bora, mislim da je bijeli bor ili ono što je ostalo od njega na plaži Zlatni rat, raste iz žala, a po velikom jugu pliva more oko njega, ali sve izdrži.

život je more
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2010 u 23:46
Gledajući ovu sliku zamirišale su mi gradele i orade a bogami i malo izležavanja u sjeni tih borova. Ležiš i punim plućima udišeš morski zrak pomiješan sa mirisom borova. A navečer….

Ovako sa slike ga je skoro nemoguće identificirati, barem meni. Bijel bor se najlakše identificira po boji kore. Pogledaš mu gore prema granama i ako je boja kore crvenkasta to je 100 %   Bijeli bor.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.