Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne cvjetajuće biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sobna begonija
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sobna begonija

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sobna begonija
    Objavljeno: 12 Ožujak 2010 u 19:24
Mislim da ova biljka zaslužuje da ima svoju temu. Sobna begonija, moja je Begonia elatior. Kod mene se nalaze od kraja Siječnja. Skroz do prije par dana je obilno cvijetala. Zalijevam dva puta tjedno. Begonije držim na svijetlom i toplom mjestu 20 – 22 C. Cvijet ima vrlo atraktivan, suhi zrak joj izgleda ne šteti pod uvjetom da je zemlja konstantno vlažna. Evo par slika:

.....
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 17:38
Tvoje begonije su savršene ljepote, žuta i narančasta moji favoriti.
Dakle , zaista su nezahtjevne ako unatoč relativno visokoj temperaturi i suhom zraku tako lijepo i zdravi izgledaju. Pretpostavljam da ih prihranjuješ nekim kvelitetnim sredstvom.
Čestitam na ljepoticama,
lijepi pozdrav
 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 19:49
Begonije zalijevam dva puta tjedno sa vodom kojoj svaki puta dodam malo tekućeg gnojiva.
Meni se čini da imam puno ukrasnog bilja pa tekuće gnojivo radim sam (puuuno jeftinije ) Uzimam tri djela NPK i jedan dio Kan-a i sve to zajedno otopim u toploj vodi. Poslije spremim u 5 litarski kanistar. Gnojim sve svoje biljke koje je potrebno gnojiti na isti način, (mijenjam samo koncetraciju i povremeno omjer NPK prema Kan-u) u zavisnosti od potrebe različitih biljaka. Koncetracija gnojiva u vodi sa kojoj zalijevam je jedan čep na 3 lit. vode. Malo sam zakomplicirao kod objašnjenja ali to je to.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 20:05
Zaboravio sam napisati da Begonije držim u spavaćoj sobi koju ne grijem (18-20 C) i dnevnoj koja je topla (22 C) . Begonije iz dnevne su skoro gotove sa cvijetanjem dok se ove druge još dobro drže. Odgovara im nešto niža temperatura nego ova koju sam im pružao. To su mi prve i nisam im pružio idealne uvjete, drugi puta će biti bolje.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2010 u 23:18
Čuj, dragi Pinus, ove  tvoje komplicirane kombinacije mislim da kužim, 3/4 čepa NPK, 1/4 Kan-a pomiješati s 3 l vode, jel taako? Sorkač, možda ispadam glupava, ali s obzirom da koristim Cvetal ili Floriol , reci molim te, kaj je to NPK i Kan?
Izvlačim se na poslovicu, da nije glupost ne znati, već je glupost ne pitati!
                  A sasvim je očito da tvojim begonijama paše ono sa čime ih hraniš.
lijepi pozdrav
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 06:11
NPK i Kan je ono kaj ti delaju u Kutini. To su one kuglice kaj bacaš po njivama da biljke bolje rastu. Nisu tak lepe zelene ili crvene boje ko razni Floriali ili Cvetali ali stvar funkcionira i još je domače i puuuno jeftinije.
Na vrh
DANČI View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 29 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 378
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje DANČI Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 08:56
prekrasne su ti begonije..kao da su na izložbi..
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 12:39
Dragi Pinus, hvala na informacijama, pokušat ću nabaviti ta sredstva.
Vjerujem da će sve moje biljke biti zadovoljne promjenom u prihrani.
lijepi pozdrav
Na vrh
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 13:48
Čuj Pinus, dugo, dugo ništa a onda odjednom buuuum  smile227kakve begonije.. moja žuta nije preživjela...sa tvojim savjetima pokušat ću ponovno. Zahvaljujući tebi bila sam danas i u Americi, divno, predivno putovanje.smile78
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 18:09
Bravo pinus, begonije su prekrasne Clap.
Ali da si malo zakomplicirao sa gnojivoj, jesi...... napisao si 3/4 NPK i 1/4 KAN, ali nisi napisao koliko je to (mjera?), jer nije nevažno da li je to 75 g i 25 g pa rastopljeno u 5 litara vode ili 10 puta više...... daj ti to nama pojasni.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 21:58
Gnojivo je priča za sebe. Godišnje ga potrošim oko 100 kg. Kada bi kupovao specijalna gnojiva (za travu, za kaktuse, za surfinije, za pelargonije, za sobne cvjetajuće biljke, za sobne zelene biljke, za ojačavanje korijena, za crnogorično drveće i još za puuuno toga za) I kada bi sve to bilo pakirano u lijepim flašicama sa lijepim cvjetićima na etiketi. Otopina lijepo pofarbana npr.u crveno ili žuto, to valjda radi toga da se boje usklade sa bojom cvijeta to bi platio………Ovako gnojim po potrebi. Tekuća gnojiva radim sam. Isto tako znam i sam otopiti granulat. Bitno je da nikada ne pretjerate sa koncetracijom prilikom zalijevanja . Nema univerzalnog pravila kao što nema univerzalnog pravila za zalijevanje. Svaka biljka je posebna, svako godišnje doba je posebno. O tome vodim strogo računa.
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2010 u 23:56
Prekrasne su ti begonije. Ne znam koja je ljepša, roza ili žuta. Ipak mislim crvena a i narančasta je posebna.
Ja sam imala crvenu punu cvjetova. Držala na prozoru u kuhinji. Otišla mi je za par dana, otpali cvjetovi pa lišće onda na kraju cijela. Mislila sam da sam ju previše zaljevlakao da joj je istrunio korjen. Ne znam!!??
znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 06:51
Lilie, mislim da je kod tebe problem bio u temperaturi prostorije. Kao što sam već jednom napisao Begonije koje držim u negrijanoj svijetloj prostoriji (spavača soba) su još uvijek u punom cvijetu i tjeraju nove cvjetiće. Begonije iz dnevne sobe imaju 20% nekadašnjih cvjetova. Problem može biti i Sunce. Ako je bila direktno izložena Suncu to je za nju bila katastrofa. Veliki problem su i ukrasne tegle. Ako ju držiš u ukrasnoj tegli tada ju moraš dooobro odcijediti poslije zalijevanja.
Na vrh
lilie View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Belišće
Status: Offline
Bodovi: 2319
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lilie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 20:57

Mislila sam da joj je najbolje u kuhinji jer ima najviše vlage. Sunca nije  bilo. Moj problem je što preko zime nemam mjeta za sobno cvijeće. Sobe se griju (centralno plinsko), Prozori su dupli pa između ne stanu a i strah me da im ne bude prehladno od vanjskih krila. A muke su i što je u sobama dosta tamno. Kada se sve skupi nije ni čudo što je otišla ne samo Begonija nego i drugo cvijeće.

znati mnogo ne znači biti mudar
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2010 u 07:52
Zračna vlaga ti nije toliko važna. Po mojem skromnom iskustvu, glavni uvjet za „zdravi“ izgled i dugo cvjetanje je temperatura staništa, vlažnost zemlje, i difuzno svijetlo.
Na vrh
orchid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orchid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2011 u 10:42
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Mislim da ova biljka zaslužuje da ima svoju temu. Sobna begonija, moja je Begonia elatior. Kod mene se nalaze od kraja Siječnja. Skroz do prije par dana je obilno cvijetala. Zalijevam dva puta tjedno. Begonije držim na svijetlom i toplom mjestu 20 – 22 C. Cvijet ima vrlo atraktivan, suhi zrak joj izgleda ne šteti pod uvjetom da je zemlja konstantno vlažna. Evo par slika:

.....
 
Opet ja, Pinus, dobila sam dvije narandžaste begonije, mislim da su ove, sobne. Postoji li mogucnost da ih presadim vani u zardinjere preko ljeta?SmileSmileThanks
 
Na vrh
šnjurko View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje šnjurko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2011 u 10:49
i ja sam dobila istu takvu prije nekih tjedan dana...cvjetici se osusili,  al ima jos nekh zelenkastih pupova pa se nadam da joj to nije krajWink
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2011 u 22:21
Ne pratim temu pa dugo nisam vidio što si pitala orchid. Možeš presadit Begoniu elatior van. Voli jutarnje sunce ali ne i popodnevno. Vrlo je krhka pa suho cvijeće skidaj škarama ako želiš da ti cvijeta. Supstrat održavaj vlažnim i jednom tjedno gnoji nekim uravnoteženim gnojivom. Još jednom pazi - Begonia elatior ne podnosi popodnevno sunce .
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2011 u 22:55
Kako su ti lijepe, ali ih i paziš i maziš!Big%20smile
Na vrh
orchid View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje orchid Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2011 u 10:12
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Ne pratim temu pa dugo nisam vidio što si pitala orchid. Možeš presadit Begoniu elatior van. Voli jutarnje sunce ali ne i popodnevno. Vrlo je krhka pa suho cvijeće skidaj škarama ako želiš da ti cvijeta. Supstrat održavaj vlažnim i jednom tjedno gnoji nekim uravnoteženim gnojivom. Još jednom pazi - Begonia elatior ne podnosi popodnevno sunce .
Pinus, hvala na odgovoru Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,137 sekundi.