Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Stepska svijeća - Eremurus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Stepska svijeća - Eremurus

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Stepska svijeća - Eremurus
    Objavljeno: 27 Rujan 2007 u 20:19
Danas sam kupila neku biljku koja prekrasno izgleda.Nije klasična lukovica,već neki gomolj ima.E sad kako ja ništa ne znam ,tako ni o njoj ne znam a na omotu ništa ne piše.Piše to ima,da se sadi od 09-12 mj a cvate 6-8 mj. i naraste do 125cm.Ako išta znate pomagajte

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2007 u 21:15

Biljka je prekrasna. Vidjela sam je samo u literaturi. O njoj ti mogu samo nešto "pročitati" iz jedne moje knjige:

Eremurus je dosta zahtjevna biljka za uzgoj. Teško se prilagođava. Traži propusno tlo, obilno zalijevanje za suha vremena u proljeće, puno sunca ( naročito poslije podne i predveće-zapadna strana) i zaštita od hladnih vjetrova. Produženi mraz zimi, može ubiti biljku pa je treba u kasnu jesen zaštititi lišćem paprati i tresetom.
Razmnožava se djeljenjem grumena u jesen ili u proljeće.
Ako želiš progooglat evo ti i nazivi tri najpopularnije vrste:
1.Eremurus robustus - 240-300 cm
2.Eremurus elwesii - nešto niži
3.Eremurus bungei - najniži, 90 cm
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2007 u 12:45
Eremurus ili stepska sveća ne voli kiselo zemljište, već zemljište bazne reakcije (lužnate).
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2007 u 21:49
Hvala Kika pregledat ću malo na netu a i ovo mi je puno pomoglo kako ja baš ništa ne znam.Prvi puta sam to kod nas vidjela i predivna mi je.
Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2007 u 15:58
imaju moje kolegice sa posla i vele da nije nikaj specijalno zahtjevna. Jedna je samo posadila di je bilo mjesta (tak je rekla) i to navodno raste. Bilo ih je i lani za kupiti bijelih,žutih i narančastih ali sam ih vidjela pred kraj sezone pa sam odustala
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2010 u 16:59
Eremurus - stepska svijeća nije baš zahtjevna biljka ako ju se posadi na odgovarajući položaj. To je inače zimzelena trajnica kojoj su postojbina suhe polupustinjske ravnice zap. i sred. Azije.
 
Zemlja u kojoj raste treba biti pjeskovita, hranjiva, propusna i dobro drenirana, više sušna da se voda ne zadržava. Naime, ima zvjezdasti gomolj (malo sličan georginama - dalijama) koji je sklon truljenju ako je zemlja previše vlažna.
 
Kada se malčira, ne smije se stavljati malč uz samu biljku jer to izaziva trulenje.
 
Podnosi kontinentalne hladnoće zimi, ali su mladi proljetni izdanci osjetljivi na kasnoproljetne mrazove, pa u noćima kada prijete, treba biljku zaštititi flisom ili jednostavno ju preko noći pokriti nekim loncem.
 
Kada se sadi, gomolj se treba posaditi tako da središte bude neposredno pod površinom zemlje (ne smije se duboko posaditi).
 
Razmnožava se i sjemenom u jesen (klija u hladnom), a tako uzgojene biljke cvjetaju tek nakon nekoliko godina.
Na vrh
josipa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Prosinac 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 992
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josipa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2010 u 20:48
I ja sam od skoro vlasnik naranđastog eremurusa.smile213
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2011 u 19:21
Danas sam kupila gomolj eremurusa i sad imam pitanje, kad da ga posadim, sad ili na proljeće?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2011 u 15:16
Stepska svijeća (Eremurus) rano kreće u proljeće u vegetaciju pa se sadi u kasno ljeto ili sada ujesen. Kod teškog tla dobro je u sadnu jamu nanijeti 20-tak cm šljunka, na njega sloj krupnog pijeska, rasporediti zvjezdaste rizome i zatrpati zemljom. Dobro je zaštiti korijen slojem suhog lišća ili smrekovim granama. U proljeće ne prerano ukloniti zaštitu jer su mladi izboji osjetljivi na mraz. 
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2011 u 18:50
Hvala na odgovoru Baka Bea.
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2012 u 11:01
Niknula mi je i sasvim lijepo napreduje stepska svijeća smile202...prije tjedan je virio samo vrh a sad se već sasvim lijepo vidi Big%20smile...Malo sam se bojala zbog ove zime a bogme nisam ju ničim niti zaštitila prema uputama BBEmbarrassed (naravno da sam zaboravila) ali vidim da joj ipak nije naškodila...
Na vrh
matilda View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2010
Lokacija: Krapina
Status: Offline
Bodovi: 540
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje matilda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2012 u 18:31



Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2012 u 20:03
matilda prekrasna je.to mi je prvi susret s tom biljkom,ali obožavam cvijet u obliku klasa.potrudit ću se na jesen da ju nađem
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2012 u 11:03
Nisam je do sada primjetila a baš je lijepa, liči mi na lupinusa
 
 
Korijen, sika je sa neta
 
 
 
Rijeka

Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2012 u 20:57
Ja ne znam što se sa mojom svijećom dogodilo Unhappy...lijepo je niknula (prošle jeseni posađena), počela sasvim solidno napredovati, čak je bacila i cvijetni pup i odjednom se osušila, naprosto nestala...Nisam kopkala da vidim što se dogodilo u zemlji ali mislim da ne odustajem od nje jer i meni je prekrasna...
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2012 u 10:48

Jedno glupo pitanje. U kojem položaju posaditi gomolj? Tj. što ide gore, a što dolje? U položaju kako je na slici Mire K ili obrnuto? Mene taj korijen zbunjuje jer mi se čini da može i jedno i drugo. Osim toga, mora li ga se posaditi da su ovi "kraci" rašireni ili se mogu malo zgurati?

Na vrh
kamelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1016
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2012 u 21:08
Treba posaditi onako kako stoji na ruci.
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2012 u 22:29
Čini mi se da ću iskopati van pa posaditi ponovno! Sva sreća da imam koga pitati. Hvala!
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2014 u 06:53
Jučer sam si kupila jedan eremurus ( Cleopatra ), posadila ga naravno odmah, sve po ps-u i iskreno se nadam cvatu već ove godine..... Sjećam se ,ali nekako u magli onih divnih kod tebe Anabistrica i znam da si nešto pričala za njih tada, ali sam pozabila Confused. Jel uopće cvatu iste godine ili ne ?
belica,zagreb
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2014 u 23:09
Belica, moji su već stari, a stara sam i ja pa ti stvarno ne znam jesu li cvali iste godine kad sam ih posadila
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.