Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Koje trave trenutno berete?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Koje trave trenutno berete?

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Koje trave trenutno berete?
    Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 23:16
Evo jedna nova tema.Mogla bi biti od koristi posebno za identifikaciju bilja ukoliko stavimo i slikice bilja koje trenutno beremo.Ne bi bilo loše napisati nešto o biljci i čemu pomaže.Do kraja godine mogla bi se skupiti lijepa datoteka ljekovitog bilja.Naročito ako se svi potrudimo.
Pitanja o bilju su dodrodošla a odgovori još i više.Big%20smile
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Ožujak 2010 u 23:47
Ja sam danas brala rusomaču (Capsella bursa pastoris ) iliti pastirsku torbicu, meni jako dragu i korisnu travu.
Dobra je za zaustavljanje krvarenja svih vrsta: iz nosa, pluća, želuca...
Preporučuje se kod visokog i niskog tlaka.Ona, zapravo, regulira tlak jer poboljšava tonus krvnih žila.
Pije se za razne smetnje kod izmjene tvari, bolesti bubrega, mjehura i jetre.
Učvršćuje maternicu pa je dobra u slučaju spuštene maternice i jakog krvarenja.Pomaže u klimakteriju......
U ovo vrijeme je ima dosta i najbolja je u rano proljeće.Evo jedne iz mog vrta (u prvom planu):




Prepoznatljiva je po malim srcolikim mahunicama koje podsjećaju na pastirsku torbicu pa joj odatle i ime.(mislim da se dobro razaznaju na drugoj slici ).
Inače, nekada je to bila prva proljetna biljka koja se kuhala i jela na salatu nakon duge zime.Nije čudo što su ljudi tada bili zdraviji.Pogledajte joj samo boju, crvena je, sigurno bogata željezom.


Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2010 u 00:56
Brala sam i trputac (Plantago lanceolata ) jer se u mojoj kući sad čiste pluća od zaostalog zimskog kašlja.A to najbolje radi trputac.
Sad baš nije optimalno vrijeme za njegovo branje.Najbolje ga je brati pred cvjetanje a ljeti kad sazriju klasići s plodovima dobro je i njih brati.Dobro će nam doći kod pravljenja trputčeva sirupa za kašalj kada se uz svježe listove doda i dio sjemenki.
Trputac je protubakterijska biljka pa je kao takav dobar za dišne puteve, liječi kašalj, bronhitis, astmu, promuklost...Osim toga čisti krv, liječi rane, proširene vene, venske rane i trombozu pa je zato dobar dodatak u kremama za rane i proširene vene.
Sad je trputac pun soka pa je možda pravo vrijeme za napraviti sirup od trputca.
Ovdje govorimo o uskolisnom trputcu za razliku od širokolisnog koji je manje ljekovit.
Evo i nekoliko slika ove vrijedne biljke:




Prepoznatljiv je po tome što na naličju lista ima 5 dobro vidljivih usporednih crta.
 
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 19:51
ja brala vrlo mladu koprivu, cvijet podbijela, mlade pupiće gdje će doći iglice primorskog bora i mlado lišće za salatu koje je krenulo ( maslačak, trputac, jaglac, tratinčica i sl :) i kod nas cvate rusomača ( malo je poranila čini mi se :)
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 22:20
Je li to hoćeš reći da listove trputca i tratinčice jedete na salatu?
Ovdje se jede žućenica (vodopija), maslačak, mladi kostriješ i nešto što zovu pakoleč(šarenih listova)
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
neretva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje neretva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2010 u 15:03
pa jedite i ljubičice iz svog vrta ako ih imate, i kuke, maslačak... sirovo ih jedite ako volite i ako ste sigurni u njihovu čistoću, naravno, i cvijet badema.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2010 u 23:12
Ljubičice kuham za čaj, a maslačak i sirov i kuhan i u čaju.
Bademov cvijet?To je šteta, radije ga ostavim da imam mjendela za tortu.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2010 u 22:59
Počela je berba majčine dušice.
Sada se beru cvjetovi, uglavnom.Ali može i zeleni dio biljke.
Treba je brati nakon 3 sunčana dana, preko podne.
Tada cijela priroda miriše njenim opojnim mirisom.
evo malo i sličica:


 


Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2010 u 23:06


Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2010 u 23:27
Majčina dušica (Thymus serpyllum ) je dobra u zimskim čajevima protiv prehlade, kašlja, bronhitisa....Od nje se u tu svrhu može napraviti odličan sirup za čišćenje pluća pogotovo ako se kombinira s trputcem ( pola-pola ).

Dobra je i za želudac, jetru, crijeva pa se u tu svrhu koristi kao začin.

Sv. Hildegarde iz Bingena je još u 12. st. majčinom dušicom liječila uzetost, gubu, živčane bolesti...
U tu svrhu od nje se prave kupke, uljni macerat i tinktura za masiranje.
Takva upotreba preporuča se kod moždanog udara, skleroze multipleks, atrofije mišića...
Tu vrijednu biljku treba uvijek imati u kući a i u vrtu da je uvijek imate pri ruci!


Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2010 u 23:40
Ovih dana berem cvjetove crnog sljeza (Malva sylvestris ).
Imam ga svuda po vrtu.
Njegove cvjetove  a i list obavezno stavljam u zimske čajeve protiv prehlade i kašlja. Dobro dođe i za grgljanje kod upale grla, naizmjenično s kaduljom ili zajedno.
U svoju ljekovitu kremu često dodam i cvijet sljeza..Pomaže zacjeljivanju rana, uz trputac i neven.



Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2010 u 23:56
Neven (Calendula officinalis ) berem svakodnevno.On mi je dragocjen, neophodan sastojak mojih ljekovitih krema.Radim, naravno, i nevenovu kremu za rane, opekotine, udarce...Ali više volim kreme s više različitih ljekovitih biljaka.
Ove zime mi se neven izgubio pa ga sad nanovo sadim zato će i prava berba kasniti ali ne sumnjam da će biti bogata.
Osim u kreme neven stavljan i u anti-tumorski čaj (kopriva, stolisnik, neven).Barem jednom godišnje popijem turu ovog čaja, zlunetrebalo!!!


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 00:26
Kod nas je već počela berba kadulje (Salvia officinalis ).
Ja je volim brati u fazi pred cvjetanje, dok još nije otvorila cvijet.Kažu da je tada najbolja.I kažu da je najbolje brati onu koja ne gleda na more, kojoj vjetar s mora ne raspiruje eterična ulja.
Radi nje svake godine idem na Lisačke Rudine ( oko 500 m nadmorske visine ) gdje  je berem i prije cvjetanja i u cvijetu.Ta zbilja ima poseban miris.
Kadulje se ne smije previše piti jer njen sastojak tujon može izazvati grčeve ali ja ipak uvijek u zimske čajeve stavim i malo kadulje.Ona je prirodni antibiotik i pomaže kod prehlade, upale grla, gripe...
Grgljanje čajem od kadulje odličan je lijek kod upale grla i krajnika.
Moja djeca samo tako liječe grlo i upale su se prorijedile i nikad nisu jake.
Više nema potrebe za antibioticima!!!

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 00:34
Kažu da postoji i kadulja bez tujona.Takvu kadulju mi je poslao Domingo.
List joj je nešto zagasitije zelene boje a miris mi se čini isti kao u naše domaće.I boja cvijeta je nešto zagasitija.
Je li ona zaista bez tujona, ne znam.Trebalo bi je dati ispitati.
Ali takva su ispitivanja skupa pa će za sada ostati tajna ima li ona ili nema -  tujona.
Evo i njene slike prije rascvjetavanja.Stavit ću i sliku kad procvjeta:


Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 01:12
 Imam pitanje...bere li sa samo list kadulje za čaj ili i cvijet ?
 Naime, na otoku me uvjeravaju da se bere i cvijet i zajedno s listom suši za čaj...ja sam do sada sam uvijek brala samo list...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 21:11
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 Imam pitanje...bere li sa samo list kadulje za čaj ili i cvijet ?
 Naime, na otoku me uvjeravaju da se bere i cvijet i zajedno s listom suši za čaj...ja sam do sada sam uvijek brala samo list...



sa cvijetom :))) itekako sa cvijetom :))))  a posebni fensi čaj se radi samo od cvijeta :)
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 23:19
Na nekoliko mjesta sam pročitala da je kadulja najbolja upravo pred cvjetanje kad sva snaga krene gore prema cvijetu.
Ja je berem tada ali berem i cvijet i posebno ga spremam.
Ipak najviše koristim ovu moju koja mi raste u vrtu a uberem je kad mi zatreba i pripremam svježu.
Važno je napomenuti da se beru uvijek vršni izdanci bez drvenastog dijela i starih listova jer su pregorki.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 23:34
Hvala cure...znala sam da cu od vas dobiti odgovor kojem vjerujem...
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2010 u 10:27
...daj isčačkaj štogod o toj tvojoj kadulji.... malo mi je čudno da se radilo na genima kada je tujon .opasan samo u koncentraciji od eteričnog ulja a u koncetrac d herbe nema skoro nikakvog učnka...
ja osobno ne volim ništa u čije je gene općenito ( selekciju i sl) čovjek mješa prste...
Na vrh
neretva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje neretva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2010 u 22:06
a jel sad vrijeme branja pelina? prija i ja danas išle u brdo brati majčinu dušicu i  kadulju i nabrale samo Bogu hvala....a ubrale smo i pelin koji je tek mladi u pupoljku..al ipak se pitamo jel smo trebale ga već brati?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.