Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Žižula-kineska datulja- Ziziphus zizyphus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Žižula-kineska datulja- Ziziphus zizyphus

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2008 u 09:38
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Letitia View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Letitia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2008 u 16:22
Thumbs%20Up hvala Ivane, to je to.
Na vrh
VITA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje VITA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2008 u 13:08
Draga Letitia !
Ja u svom vrtu imam dvije žižule. Vrlo su jednostavne za održavanje i traže jako malo njege. Plodovi su jestivi a ovdje kod nas se stavljaju u rakiju - Istra -tako da je to poseban specijalitet. Kada su potpuno zrele smeđe su boje i tada su jestive.Jedna žižula je samonikla iz koštice i njezini su plodovi sitni,dok smo drugu kupili u rasadniku i ona ima plodove velike kao marelice.
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2008 u 19:33
Vita, u kojem stakleniku to prodaju? Meni ništa nije daleko Approve
Na vrh
VITA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 40
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje VITA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2008 u 12:59
Draga Mima !
Ja sam to nabavila u rasadniku u Umagu . Ali mislim da bi trebali imati u svim rasadnicima, ako ti bude problem javi se ,pošaljem ti plodove sredinom ljeta pa probaj sa košticama.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2008 u 17:56
Zna li netko koja je ovo biljka? Hvala.
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2008 u 08:06
Kako ludo izgleda, ali na žalost ne znam što je to. No, bez obzira ajde poslikaj cijelu biljku da vidimo kako raste jer ovako izgleda famozno.
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 11:19
U međuvremenu sam saznao da je to kineska datulja (Ziziphus zizyphus).
 
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 21:49
ok društvo padnite u nesvijest jer ja napokon nešto znam što drugi neznaju a to je da se ovo drvce zove kod nas ČIČINDRA ili ŽIŽULA.
Ja  imam dvije  u vrtu prekrasna su drvca i mogu se formirati ,a ujedno imaju u devetom mjesecu i krasne plodove veličine poveće masline ,izvana su zeleno-smeđi a unutra svjetlozeleni,također je u svakom koštica.Vrlo su ukusni tako da se u mojoj kući grickaju na tone (bolje nego druge grickalice).Kod nas je najviše ih zastupljeno u Skradinu gdje su i povelika stabla jer ona voli puno vode.Ja sam svoje nabavila na placu u Šibeniku u 1mj.Big%20smile nadam se da sam pomogla
Na vrh
Duda-Lave View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Duda-Lave Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2008 u 23:42
evo moja žiža ima i plodove ..kad dobiju malo smećkaste boje bit će fine za papatismile188
Na vrh
Ursula View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ursula Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 18:04
Dobila sam ljetos žižulu. sadnica je visoka nekih 60 cm. cijelo ljeto je imala krasne zelene listove, raste....zadnjih nekoliko dana počeli su joj blijediti listovi ( idu prema žutoj boji ) i polako otpadaju. Što se dešava?
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 19:49
možda jesen.nigdje nisam pročitao da li je to zimzelena biljka.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 21:29
Ja sam lani stavila desetak koštica.
Imali li nade da ta tvrda opna sjemenke još sada pukne i da koja nikne ?
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2008 u 13:33
Imam lijepo stabalce žižule, ali nema plodove. Da li netko zna što je uzrok.
Nije iz koštice, nego grana otkinuta uz korijen veće žižule. 
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2009 u 21:31
Da li mi itko može reći da li su žižula i kostela isto???
Moja kuma u Dalmaciji ima stabla kostele pa mi se učinilo da su plodovi kao ovi kod žižule....da li sam u pravu???
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2009 u 21:37
Tu biljku valjda u svakom mjestu zovu drugačije, kod nas je zovu čičindula, tako da je nemoguće znati da li je to ta biljka od tvoje kume, jedino da je slikaš, pa da vidimo. Karakteristično je da ima bodlje po granama koje jako bodu.
život je more
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2009 u 09:04
Sada se više ne sjećam da li je imala bodlje na granama jer je bila jako visoka, sigurno par metara...a meni nije na pamet palo da gledam baš te bodlje...učinilo mi se radi tih plodova...
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Veljača 2009 u 11:52
Originalno poslano od člana proljeće proljeće napisao:

Da li mi itko može reći da li su žižula i kostela isto???
Moja kuma u Dalmaciji ima stabla kostele pa mi se učinilo da su plodovi kao ovi kod žižule....da li sam u pravu???



Proljeće nije isto drvo. Kostela (celtis australis) ima daleko manji okrugli plod, jede se kad je tamno smeđe boje. Kora drveta je sivai i nema bodlje (kod mene na Braču je zovu kopriva)

Žižula ((Zizyphus Jujuba), ima bodlje na granama. Plod je duguljastog oblika. Od ploda se radi marmelada, rakija i sl.
evo slike s neta ploda žižule

Na vrh
DARK_MESSIAH View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 25 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje DARK_MESSIAH Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2009 u 20:29
pozz ekipo
ja imam toga dosta, ja sam sada tek na forumu doznao da se to inače zove žižula jer kod mene na Rabu zovemo svi čičinka i po Dalmaciji,ja imam dosta stabala i imam ih dosta tih plodova i svako stablo mi izbaci iz zemlje mladice pa ih kada malo narastu posadim negde drugde da ih imam jer to je dobar i ukusan plod a bogami i skup na pijaci
kod nas se prodaje od 50 kuna na dalje čak do 80 zna dogurati jer kupuju oni koji toga nemaju,a neki pokušavaju posaditi tu biljku ali im ne uspijeva,ona nesmije biti u čistoj zemlji mislim u sred vrtla,ona vam voli kamenjar i ona mora rasti na rubu zidova ili starih mocira od kamena jer je ona takva biljka,nije ona za finu normalnu zemlju....eto toliko ako nekome treba još nešto o njoj samo me pitajte...lipi pozz...
Na vrh
nata07 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nata07 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2009 u 09:17
a kako bi to uspjevalo u sjeverozapadnom dijelu lijepe naše??? temperature se znaju spustiti i do -12, 15 a imamo i ponegdje šljunkovito tlo - znači ne baš bogata, fina crna zemlja što bi joj vjerojatno odgovaralo...
Dark Messiah imaš neki link za uzgoj???
ako vas nitko ne voli, cvijeće će vam sigurno uzvratiti
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.