Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Nekakvi crvi
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Nekakvi crvi

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Maya:) View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maya:) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Nekakvi crvi
    Objavljeno: 23 Ožujak 2010 u 16:15
Danas kad sam isla nesto posaditi u korito, na dubini od nekih 10 cm sam nasla desetak ovakvih crvica. Zna li netko sta je to? Jesu opasni, ce mi pojesti korijenje, ili se ne moram brinuti? Molim pomoc! Cry

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2010 u 16:19
ti crvici jedu korijenje pa ih zato odma unisti.Imam ih svake godine u vrtu inarocito mi jedu korijen salate dok vec dođe u glavice.Vidim da salata pocinje venuti  pokledam a ona bez korijena.
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
Maya:) View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maya:) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2010 u 16:32
Joj, toga sam se i bojala! Cry Nego, probat cu ih unistiti, ali oni su od necega morali nastati, znaci da bi trebala nac nekog velikog crva isto? Ili pricam gluposti?!
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2010 u 16:48
malo surfaj po internetu pa pronađes.Dali je to
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
Maya:) View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maya:) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2010 u 17:19
Mislim da nije, nema ove nogice... A opet, to je mozda zato sto su manje... Mislila sam ic potrazit neke granule protiv tih licinki... Samo ne znam da li bas moram znati koje su tocno, ili je svejedno!?
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2010 u 17:35
Maya ti crvići su ličinke kornjaša, surlaša (pipe, Otiorrhynchus sulcatus) proguglaj pa ćeš naći sliku. U odraslom stadiju noću odgrizaju rubove lišća u obliku polumjeseca, po tome se može prepoznati napad). Kao ličinke 'crvi' izgrizu korijen. Promijeni suptrat, operi sandučić, prije nego vratiš biljku pregledaj korijen. U vrtu ih je teško kemijskim sredstvima tretirati, uništavaju se biološki nematodama. Neke biljke ih izrazito privlače, npr. bergenije, jaglaci, a od grmlja rododendroni, kurike, fotinije.
Na vrh
Maya:) View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maya:) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2010 u 20:21
A znaci postoje neke kemijske metode protiv njih? Morat cu ici vidjeti za to, jer za ove nematode bas ne znam... A stvar je u tome  sto to nije vrt, nego korito, velicine 2m x 0,5m )pa pretpostavljam da bi te kemijske metode mogle djelovati), ali je problem sto ne mozemo izvaditi zemlju iz njega... (da ne duzim,necu sad pisati zbog cega..)
Puno vam hvala na odgovorima!! Thumbs%20Up
Na vrh
Uriah View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Uriah Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 18:00
Molio bi vas za pomoć, naime imam problema sa crvima enormne veličine, neki su bili i do 10 cm veliki, koje sam našao u uginuloj impatiens.smile85
Neki crvi su bili do 3 cm u uginulim jaglacima. Volio bi znati od kuda se stvaraju, koji uzročnici dovode do rađanja tako odvratne gamadi (podle čak). Molim vas za savijet kako se obraniti. Čuo sam da ima neka fora sa šibicom, no da li je to riješenje. Stvarno imam veliki broj biljaka i ne želimm ih gledati kako propadaju. smile143

Unaprijed hvala.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 19:06
Teško je bez detaljnijeg opisa i slike reći o kakvim se crvima radi. Ako imaš u blizini poljoapoteku pitaj prodavače, ako nemaš pokušaj ih slikati. Moji prijatelji su našli crve na koraljnim zvončićima i riješili su ih se Dursbanom, ali to je kao propisivati lijek napamet. Malo me čudi ona dužina od 10 cm, da nije možda riječ o kišnoj glisti, točnije gujavici.
Na vrh
Uriah View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Uriah Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2010 u 21:20
Inače sam medicinar po struci, iako ne radim u njoj, i malo mi se stvari gadi, ali ovo me je stvarno šokiralo. U vazi veličine promjera 10 cm crv veličine 10 cm. Jasno mi je da bi mogla biti....samo mi nije jasno od kuda glisti mjesto u kući. I to u vazi...smile68

Hvala na savijetu, trčim u biljnu ljekarnu po pripravak, da se razračunam da crvima.smile98
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2010 u 21:45
Gujavice ili popularno nazvane kišne gliste su bezazlena stvorenja, bezopasna, štoviše, korisna vrtlarima jer nevjerovatno marljivo prevrću tlo i pomažu izmjeni tvari, odnosno stvaranju humusa od suhog lišća i dr. Kod nekih ljudi izazivaju gađenje, iako to nisu zaslužile. Nemoj je ubiti, prenesi je u vrt. bit će ti zahvalna. Nekim suptratima se za povećanje hranjivosti dodaje glistal, a u njemu ima jajašaca glista, pa se iz njih u povoljnim okolnostima izlegu mlade. To je dokaz da je supstrat dobar, jer glista nema u mrtvom ili zatrovanom tlu.
Na vrh
Uriah View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Uriah Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2010 u 17:07
Evo i mene opet, ovaj puta imam malo šokantne slike pa molim da se djecu skloni ispred monitora (Lcd-a).smile100Šalim se.

Evo slika upecanog crva kojeg sam upravo izvadio iz uginule biljake.



Prvo je bila skupljen nalik na crva, no poslije se je rastegla kao na slici i ličila mi je na najobičniju glistu. Ok može biti da je u supstratima bilo predispozicija za glistama, no da li je stvarno riječ o glisti ili o nametniku to ostravljam vama da prosudite.


Na vrh
Uriah View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Uriah Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2010 u 17:09
Nabavio sam Dursban smile127i krenuo u borbu protiv nametnika u zemlji (vazama).
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2010 u 20:56
Ma prenesi je sirotu na neki komadić zemlje i ne pucaj topovima na vrapce. To je kalifornijska glista, možeš kupiti cijelo leglo, staviti je na kompost i dobiti odlično gnojivo. Kemija je za malo opasnije neprijatelje kao oni gore na slici, te žičnjake, sovice, livadne komare. Nije ti ona ubila biljku. Što se tiče sklanjanja djece, dvoje moje sada odraslih i četvero unučadi odrasli su sa svim mogućim kućnim i drugim životinjama, žabe Hajdi i Klara, kornjača Ofelija, sljepići, a kad su našli glistu malo je držali i opažali, a onda se oprostili riječima: 'Hodi Max doma sojoj mami', tko se sjeća crtića Pčelica Maja i gliste Maxa.
Na vrh
Uriah View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Uriah Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2010 u 20:21
Hvala na informaciji. Iskreno hvala, no ne pucam na vrapce, volim životinje i nebi im nikada htio zlo, u tom duhu sam odgajan, da volim prirodu i sve što u njoj diše. Smile
Na vrh
pr1nc0 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pr1nc0 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Kolovoz 2012 u 20:39
Pozdrav. Zna li itko od vas koji su ovo crvi i kako ih se riješiti? Izgleda da ih je najviše u komposteru i oko septičke jame. Hvala.
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2012 u 12:46
Nisam sigurna, ali čini mi se da su to crvi one velike muhe, koju inače u Slavoniji zovu "zunzara".
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Rokolina View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2014
Lokacija: Grobnik
Status: Offline
Bodovi: 146
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rokolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2014 u 23:34
imam nešto u vrtu što mi jede salatu ..taman krene u glavicu, i cap .. pregrize korijen. na gredici s blitvom sam danas naišla na bijele crve .. ako nije rovac, onda je crv, u svakom slučaju kako eleiminirati te crvaste  štetočne?
Ja samo znam da ništa ne znam
Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2014 u 08:26
Veliki ili mali crvi? Moglo bi biti svasta, od licinke hrusta ili pipe do muha... Bojim se da se na njih uglavnom djeluje preventivno, kemikalije imaju dugu karencu pa ih u ovoj fazi ne bi trebalo primjenjivati...
zatvori usta, otvori oci
Na vrh
Rokolina View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2014
Lokacija: Grobnik
Status: Offline
Bodovi: 146
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rokolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2014 u 10:39
moguće da je ličnka hrušta, jer ih je bilo poprilično pred neko vrijeme ... Da li je moguće da je šumska zemlja, da tako kažem zaraženija svime i svačime, od naše vrtne?

ah ništa onda znači baj baj salatica. Koja je preventiva?

E da .. male crve sam našla.. mali bijeli debeli .. bilo mi je to i u žardinjeri sa pelargonijama .. i baj baj pelargonije, na kraju sam tu zemlju iz žardinjere bacila.

Edit: upravo sam iskopala korijen, nisu debeli crvi, nego mali mršavi, imaju tamno smeđu glavu ili guzu .. ne znam šta je spreda šta straga :)
Ja samo znam da ništa ne znam
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.