Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Selaginella lepidophylla (Ruža iz Jerihona)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Selaginella lepidophylla (Ruža iz Jerihona)

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Selaginella lepidophylla (Ruža iz Jerihona)
    Objavljeno: 05 Travanj 2010 u 08:07
Selaginella lepidophylla ili ruza iz Jerihona je besmrtna biljka.Naisla sam slucajno na ovu biljku u polj.apoteci dok sam kupovala kane.Ne bi je kupila,prvo zbog cene,drugo zato sto ne cveta,ali kad mi je prodavacica rekla da doosi srecu,nisam se dvoumila,vec je kupila prijateljici za rodjendan.
Evo sto pise o ovoj biljci:
Biljka stara preko cetiri stotine godina i po kojoj su ispricane bezbrojne legende.
Biljka koja zaokuplja paznju naucnika stotinama godina.Prezivela je najstrasnije hiljadugodisnje pustinjske zege,najzesce hladnoce bez i najmanje hrane ili kapi vode u najgorim mogucim prirodnim uslovima gde nijedno zivo bice niti moze niti je ostalo u zivotu.

Ozivece za nekoliko sati i to na zacudjujuci nacin.

Ako ruzu iz Jerihona stavite u obicnu posudu ili tanjir sa malo obicne vode ali i ako je prelijete vrelom ili kljucanom vodom koja ce u normalnim uslovima usmrtiti svaku biljku,ova cudnovata biljka ce za nekoliko sati otvoriti svoje sklupcao telo i poceti da zivi.
Samo za nekoliko sati rozeta ce se otvoriti i postati zelena a posle najvise jednog dana ozelenece cela i ziveti najnormalnije kao da je takva bila godinama.
Ostace takva sve dok je ponovno ne ostavite na neko mesto bez vode.
Tada je ponovno spremna na dugogodisnje mirovanje ili 'klinicku smrt' od pedeset,stotinu ili puno duze,u zavisnosti od toga kada ponovo zelite da postane ziva i ozeleni.Naravno mozete je probuditi kada god to pozelite bez obzira na godisje doba i uz malo vode ona ce vas ponovno obradovati svojim zelenilom i neverovatnom zivotnom snagom a uz to i uzuzetnom lepotom.
Legenda kaze da je Sveta Marija bezeci iz Nazareta u Egipat kako bi spasila sina Isusa od pokolja 'osvetila' ovu biljku i dala joj vecni zivot.Inace egipcani je zovu Kaff Maryyam" ili marijine lopte",alzirci je zovu "ld Fatma Bint el Nabi" ili u prevodu "Ruka Fatime",Muhademove kcerke.
Poznata je i pod nazivom "Biljka koja se ponovno radja",sto asocira na reinkarnaciju,odnosno ponovno radjanje posle smrti.Smatraju je simbolom vekovnog zivota i snage kojom priroda moze da nagradi.
Verovanje po celom svetu je da kuca u kojoj se nalazi i cuva Ruza iz Jerihona blagoslovena,srecna i napredna.

A Ruza iz Jerihona je obicna primitivna pustinjska biljka koja prirdno raste vise od cetiri stotine miliona godina u Egiptu,Siriji,Arapskim zemljama i Meksiku.Inace uopste ne lici na ruzu vec je to biljka sa lepim gustim zeleim grancicama koja prekrivaju jednu drugu cineci neku vrstu zelenog tepiha na tanjiru ili plitkoj posudici u kojoj je drzite.
NE MOZE predugo izdrzati u vodi jer ce njene funkcije slabiti i polagano ce uginuti,
Ukoliko dobijete ovu biljku mejajte joj cesto vodu,a posle 15 dana je ostavite na nekom suvom mestu gde ce se biljka sklupcati i odmarati od zivota u koga ce se ponovno vratiti kad to pozelite.

[IMG]http://i625.photobucket.com/albums/tt332/zlataaa/moj%20vrt/DSC00283.jpg" />

slikala sam je i evo kako se pocela otvarati.



[IMG]http://i625.photobucket.com/albums/tt332/zlataaa/moj%20vrt/DSC00282-1.jpg" />
ovako bi trebala da izgleda kad potpuno ozivi.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2010 u 14:07
zanimljivo Thumbs%20Up,
mislim da sam negdje usput vidjela da prodaju ovu biljku, ali mi nije bila dovoljno interesantna
... do sada, ovaj tvoj opis je super i sigurna sam da ću, ako opet naiđem na nju, obratiti više pažnje Wink
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2010 u 14:41
Ja sam tu biljku vidjela u Neckerman katalogu i znatiželjna što je to naručila.
Bila je potpuno suha, ali kad joj se doda malo vode odmah ozeleni. Pa sam na nju zaboravila, pa opet osuši i uginula mi je kad sam se počela brinuti za nju, kad je stalno bila u vodi.
Stvarno je zanimljiva, ali  isam do sada znala za ovu priču.

Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2010 u 15:32
hvala na ovom divnom opisu
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2010 u 15:36
i meni nije bila interesantna,tek kad je prodavacica ispricala da ukoliko zelite nekome srecu onda je ovaj neugledni crno smedji smotuljak jedan od najlepsih poklona,zato sam se odlucila da je bolje da prijateljici poklonim ovu biljku.Ali naglasila je da ne treba stalno stajati u vodi,jer tad ce uginuti.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2010 u 16:42
uguglala sam njen naziv i pogledala filmić na youtube-u - kako se "otvara" u vodi
stvarno je čudesna
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2010 u 14:32
kod moje prijateljice,nazalost,nije ozelenjela
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2010 u 07:56
da gio, baš sam i pročitala u jednom komentaru (2. komentar na donjem linku) da ovo što se kupi nisu žive biljke tj. njih se ne može opet ozeleniti i oživiti (postići da biljka nastavi rast) već samo  izravnati lišće nakon što ih se namoči u vodu

da bi biljka pozelenila mora se nabaviti cijela - sa rizomom

http://forums.gardenweb.com/forums/load/crypto/msg0215283124784.html
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2010 u 20:19
Gio, ovo je jedna od najljepših priča vezana za cvijeće koje sam čula Clap! Nikad nisam čula za nju, moram priznati Embarrassed.
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2010 u 23:13

Cvijet pustinjska ruža

Imam tu biljku  dobila sam ju za Božić od jedne jako drage osobe.
Priča stoji i da je Majka Božja na toj biljci sušila Isusove pelene kada su bježali od pokolja i zato je tisučljećima ta biljka živa.
 
Za Božić je pretežno sve pod snijegom i nema cvijeća ni zelenila u prirodi....
 
Meni je  ta draga osoba preporučila što da radim .
Na Badnjak zalijem tu biljku s vručom vodom iz slavine i ostavim je u plikoj staklenoj posudi da se otvori .
I pustinjska ruža se zaista otvori za 2-3 h ,svaki dan u toku 7 dana promjenim joj čistu vodu iz slavine .
Ta biljka ne pliva u posudi s vodom nego samo je donji dio biljke u vodi.
Nakon 7 dana istresem vodu i biljka mi u toj ukrasoj zdjelici stoji 2 dana dok se skroz ne zatvori bez vode
Tada ju spremim u platnenu vrečicu u ormar gdje čeka sljedeći  Badnjak da mi poovo procijeta i obraduje me .
 
To mi je prekrasno događanje na Badnjak i Božić kao i rođenje Isusovo !
 
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2010 u 08:02
joj a ja sam je bacila prije dosta godina jer sam mislila da mi je propala, a nisam znala za ovu priču smile43
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2010 u 22:15
Ja sam se naježila od ove priče i baš mi se sviđa ovo rađanje biljke na Božić!.
Vjerujem da ta biljka donosi  kući nešto posebno.
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2010 u 08:59
Originalno poslano od člana anči39 anči39 napisao:

Cvijet pustinjska ruža


Imam tu biljku  dobila sam ju za Božić od jedne jako drage osobe.

Priča stoji i da je Majka Božja na toj biljci sušila Isusove pelene kada su bježali od pokolja i zato je tisučljećima ta biljka živa.

 

Za Božić je pretežno sve pod snijegom i nema cvijeća ni zelenila u prirodi....

 

Meni je  ta draga osoba preporučila što da radim .

Na Badnjak zalijem tu biljku s vručom vodom iz slavine i ostavim je u plikoj staklenoj posudi da se otvori .



I pustinjska ruža se zaista otvori za 2-3 h ,svaki dan u toku 7 dana promjenim joj čistu vodu iz slavine .

Ta biljka ne pliva u posudi s vodom nego samo je donji dio biljke u vodi.

Nakon 7 dana istresem vodu i biljka mi u toj ukrasoj zdjelici stoji 2 dana dok se skroz ne zatvori bez vode

Tada ju spremim u platnenu vrečicu u ormar gdje čeka sljedeći  Badnjak da mi poovo procijeta i obraduje me .

 

To mi je prekrasno događanje na Badnjak i Božić kao i rođenje Isusovo !

 


Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Veljača 2013 u 17:51
evo moje ruže od Jerihona...danas me mm izveo (ili ja njega Wink) u MBMi malo me počastio...



...stavit ću je u vodu i čekati čudo...
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2013 u 20:49
Lovro, koliko si je platila u MBM - u da ne kupujem u Pordenone ako je kod nas povoljniji.
Rijeka

Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2013 u 21:06
jako zanimljiva biljka i prica koja ide uz nju.....ako ikada naletim kupujem obavezno
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2013 u 22:04
MiraK, 16 kn!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Veljača 2013 u 22:06
Hvala Lovro, ne isplati se kupovati u Pordenone.
 
Hvala moderatorici  moon na ispravku naziva Smile
Rijeka

Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2013 u 00:36
Ja isto imam tu biljku. Kupila sam je pred 5 godina u Pordenonu. Nekoliko puta godišnje je zalijem da oživi i onda opet miruje dok je opet ne počastim sa vodom. Nisam znala priču o njoj. Večeras sam je pročitala, pa mi je postala još interesantnija i više ću je cjeniti i brinuti o njoj...
sutra je novi dan
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2013 u 08:34
Kako je upakovana da znam što tražim,mislim jeli u vrećici kao lukovice ili...?
Rado bi je imala  smile71
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,215 sekundi.