Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Puškinija - Puschkinia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Puškinija - Puschkinia

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Puškinija - Puschkinia
    Objavljeno: 01 Listopad 2007 u 07:28
...

Ažurirao administrator - 24 Prosinac 2007 u 21:08
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2007 u 10:57
jooooj i ja sam to htjela kupiti,ali nisam(što ne znači da neću još)smile198
Stvarno krasno izgleda i nisam još to vidjela,ili mi je nekim čudom promakla!!!
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2007 u 11:40
I kod ovih lukovica piše da se sade od 9 - 12. meseca, ali na dubinu od 5 cm (verovatno zato što su lukovice mnogo sitnije). Razmak između lukovica je 5 cm, cvetaju u 3. mesecu, visina biljke 15 cm.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2008 u 19:05

Uskoro će biti rascvetalih biljčica, baš me zanima da li će biti cvet sa svetloplavim crtama kao na slici.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2008 u 11:27



biljčice su visoke svega 8-10 cm, ali su zanimljive.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 10:23

U jesen nisam odolila i kupila sam lukovice puschkinie mada ih do tada nikada nisam vidjela.

Niknule su mi i doslovno cvijetaju još iz zemlje (hm, možda sam ih preduboko zapiknula Ermm) i stvarno su preslatke s tim plavim crticama. Jedino što sam očekivala da će biti malo veće pa mi je sada velika praznina među njima.

Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 13:29
I ja sam očekivao da će biti višlje biljke, stvarno su minijaturne.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 14:03

Prava riječ, minijaturne :)

Planiram ih u jesen prebaciti sve na jedno mjesto na okup pa mislim da će tako bolje doći do izražaja.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2008 u 18:26
I ja sam se pokajao što ih nisam posadio u krug, jednu lukovicu do druge, mislim da bi efektnije izgledalo nego što sam ih posadio u red.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2008 u 09:04
Sad znamo za drugu godinu :)
 
 
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2008 u 11:11
Meni ovo izgleda kao zumbul.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
korijenko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2008
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 6701
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje korijenko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2008 u 08:27
Ja ću se javiti sa slikicom u rano proljeće. Ove jeseni sam posadila lukovice i to oko maćuhica koje su se već dosta raširile pa će se gužvat. Voki i ostali
koliko traje cvijet puškinije, da li dugo kao zumbul?
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Studeni 2008 u 09:00
Kod mene cvjeta dosta rano, ranije od ostalih lukovica, traje dosta dugo. Jako je mali, ali lijep u kombinaciji sa ostalim cvijećem ili kad ga ima puno.
"nepoderiv" je, kod mene u vrtu više od 15 godina, ne vadim lukovice, samo one što su viška
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2008 u 09:59
i meni se puno dopada,nadam se da ih ima jos u prodaji!?
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2009 u 15:36
Cvetaju li vam Puškinije? Moje su počele sa cvetanjem.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
rose View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
Moderatorica

Pridružen: 16 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 5598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2009 u 15:40
ne,iako sam lukovvice posadila odavno od njih nema nista a nikle su bile jos u vrečici
Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2009 u 19:50
moje su procvjetale ili bolje da kažem osim šafrana jedino one cvjetaju.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
korijenko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2008
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 6701
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje korijenko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2009 u 09:25
Moje su isto procvjetale i dogodilo se ono čega sam se i bojala, maćuhice sa kojima sam posadila puškinije toliko su se raširile da puškinije ne dolaze do izražaja, moram ih na jesen preseliti na mjesto samo za njih.
Inače su jako lijepe, i svaka lukovica je procvala
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)
Na vrh
primorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 769
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje primorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2009 u 11:42
I moje cvjetaju smile213
Ove godine na novom mjestu, u skupini i baš su mi slatke.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2009 u 16:02
Rod Puschkinia ima dve vrste poreklom iz male i prednje Azije i sa Kavkaza. To su dekorativne, višegodišnje, lukovičaste, niske biljke sa 2-3 lista koji se pojavljuju istovremeno sa pupoljcima cvetova. 6 latica su srasle u osnovi Plod je mesnata čaura sa svetlosmeđim semekama. Lukovice su zaštićene tankim listovima.
P. hyacinthoides – Raste na suvim travnatim i kamenitim mestima gornjeg pojasa Istočnog Zakavkazja i severenog Irana. Lukovice su male, do 2 cm u prečniku. Cvetovi su beloplavi ili skroz beli. Listovi su dužine oko 15 cm i širine do 1 cm. Cvast je ovalnog oblika na cvetnoj stabljici visokoj 15 cm. U jednoj cvasti ima 10-20 cvetova. Promer cvetova je oko 1,5 cm. Po sredini latica sa vanjske strane nalaze se plave linije.

Puschkinia scilloides – Nešto je višlja od P. Hyacinthoides. Sreće se od srednjeg do Alpskog pojasa Kavkaza, u severnom Iranu, Turskoj i Libanu. Biljke imaju po dva lista dužine 12-15 cm i cvetno stablo visine do 20 cm. Cvetovi su 1,5-2 cm u prečniku sakupljeni u cvasti dužine do 12 cm. Lukovice su jajolike do 3 cm duge i 2-2,5 cm široke.
P.s. var. Libanotica ima krupnije cvetove i dvostruko nazubljenu unutrašnju krunicu.
Puškinija voli sunčane položaje, ali dobro uspeva i u polusenci. Uspeva na lakim, ocednim i propusnim zemljištima, povoljno reaguje na prihranjivanje i jesenjsko đubrenje mineralnim đubrivima pre sadnje. Treba voditi računa da deo bašte gde su lukovice ove biljke ne obraste travom, jer korovi guše biljke. U proleće zahteva vlažniju zemlju u vreme intenzivnog porasta i cvetanja. U našim uslovima prezimljava bez zaštite. Sadi se na dubinu 5-10 cm, ovisno o veličini lukovica. Na jednom mestu ostaje 5-7 godina, a tada treba izvaditi gnezda lukovica i razdeliti ih. Koristi se za bordure leja, u alpinetumima, kamenjarima, za sadnju oko drveća... Lukovice se sade u jesen od Septembra do Decembra, a cvetanje je u Martu. Nakon sazrevanja semena listovi venu i biljka prelazi u fazu mirovanja. U 10 mesecu po nekoliko lukovica se može posaditi u saksije koje se ostavljaju na tamno i prohladno mesto 2-2,5 meseca. Nakon tog perioda saksije se premeštaju na svetlo mesto sa temperaturom 12-15 stepeni, zalivaju se i nakon nekoliko dana pojaviće se listovi i cvetna stabla.
Lukovicama i semenom. Lukovice Puškinije nakon4-5 godina od sadnje vade se iz zemlje kada im uvenu listovi i odvajaju se mlade lukovice. Veće lukovice se sade u cvetne leje na dubinu od oko 10 cm, a manje se sade radi dorašćivanja na manju dubinu oko, 5 cm. Pri razmnožavanju semenom treba voditi računa o sakupljanju semena, jer se ono lako osipa iz čaura. Biljke iz semena cvetaju za 3-4 godina. Seme se sije u jesen, a često se oko odraslih lukovica iz rasutog semena pojavljuju mlade biljčice. Mesto sa mladim lukovicama zimi treba prekriti lišćem ili senom kako ne bi izmrzle. Setva se obavlja u jesen direktno u baštu, a sledeće godine mlade biljčice se rasađuju u plodnu i rastresitu zemlju na rastojanje 4-5 cm. Pri presađivanju lukovica ne treba ih dugo čuvati van zemlje, pošto imaju tanke zaštitne ovojne listove i brzo se isušuju. Sadnjom lukovica u krug u vreme cvetanja biljke deluju dekorativnije nego kada se sade u redove.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.