Početna stranica Početna stranica > Hobistika - Forum za hobi > Ručni radovi i Izrada nakita
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Male tajne polimerne gline
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Male tajne polimerne gline

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Primavera View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1915
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Primavera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Male tajne polimerne gline
    Objavljeno: 14 Travanj 2010 u 22:11
...već dugo obećavam pokazati vam bar neke trikove u radu s polimernom glinom, koju kod nas uglavnom (krivo) zovu fimo.... Fimo je samo brend, mada je s njim manje-više sve počelo... No, o kratkoj povijesti pisat ću drugom zgodom, danas vam želim pokazati najpopularniju i najviše korištenu tehniku koju koriste zaljubljenici u ovaj jedinstveni materijal...
 
Zove se skinner blend i ime je dobila po Judith Skinner, američkoj umjetnici koja ju je patentirala...
 
 ...tutorial je nastao zahvaljujući fotografijama posredovanim sa stranice Eugene Topine, uz dodatak mojih objašnjenja. Nažalost, još nisam ekipirana da i sama snimam postupke rada, no doći ćemo valjda i do toga. Idemo na posao Wink
 
 
1.
Odaberite dvije boje koje želite, otprilike istu količinu, npr. pola pakunga polimerne gline od svake boje, i prije svega svaku dobro izgnječite, tj. ako možete kondicionirajte pomoću mašine za tijesto. Kad je glina podatna za rad, dlanovima oblikujte dvije kuglice, valjkom ih izravnajte na otprilike par milimetara širine i provucite kroz mašinu za tijesto da dobijete dvije plahtice iste debljine. Obrežite plahtice tako da budu pravokutnog oblika, položite ih lagano jednu na drugu i prerežite dijagonalno, te isto tako pažljivo odvojite. Dobit ćete 2 para trokuta koje spojite kao na slici, s tim da preporučam gornji i donji dio još malo odrezati tako da ovi uži vrškovi budu piramidalnog oblika.
 
2. Pažljivo prstima malo pritisnite po dijagonali da trokuti prionu jedan uz drugi i isto tako pažljivo uhvatite novonastalu plahticu pomažući si nožem za pol. glinu (ako ga nemate izvadite onaj iz tapetarskog noža) te plahticu umetnite u mašinu za tijesto kraćom stranicom, tj. onom gdje imate obje boje pol. gline. Sve zajedno provaljajte, pazeći da se boje drže zajedno.
 
3. Dobit ćete novu, ovaj puta puno dulju plahticu koju presavijte napola na način kako je prikazano na slici, boja na boju. Poravnajte i pregib tako da lagano pritisnite na mjestu prelamanja, te rukom prođite prema vanjskim rubovima. 
 
4. Presavinutu plahticu stranom na kojoj je pregib ponovo uvucite u mašinu za tijesto. Razvaljajte. Važno!!! Kad god valjate polimernu glinu kroz mašinu za tijesto uvijek prvo umetnite presavinuti dio, na taj način valjanjem istiskujete van mjehuriće zraka koji u kasnijem postupku mogu biti jako nezgodni, naročito tijekom pečenja, jer se glina na mjestu gdje je mjehurić zraka obično izdigne, napuhne dok se peče.
 
5. Ponovite posljednja dva koraka, tj. savijanje i rolanje kroz mašinu za tijesto tako dugo dok ne dobijete zadovoljavajući rezultat. Na gornjoj slici možete vidjeti kako izgleda naša plahtica nakon otprilike 6-7 presavijanja i rolanja, što u nekim projektima može biti zadovoljavajuće, ali obično je potrebno puno više rolanja.
 
6. Na posljednjoj slici prikazano je kako bi trebala izgledati plahtica nakon 20-25 presavijanja i rolanja u mašini za tijesto. Imperfekcije koje se vide s obje strane jednostavno se na kraju odrežu i plahtica se dalje koristi po želji.
moja adresa u globalnom selu: http://www.primaveraidea.com
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Primavera View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1915
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Primavera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2010 u 19:06
...hvala svima koji virnu i u ovaj dio foruma... obećala sam tutorijale, pa je red da obećanje i ispunim...
 
...danas vam predstavljam jedan koji je u potpunosti mojih ruku djelo, snimala sam, manje ili više uspješno, izradu tzv. Klimt tubice (Klimt cane)... ovdje neću dodatno puno pisati jer sam tutorijal napravila u maniri foto-stripa, dakle sve potrebno piše na samoj fotki, no svako vaše pitanje dobit će i odgovor, dakle, slobodno pitajte u ovom istom topicu i rado ću vam odgovoriti...
 
 
Kako napraviti tzv. Klimt tubicu (Klimt patterned cane) 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
moja adresa u globalnom selu: http://www.primaveraidea.com
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2010 u 20:03
smile141
Na vrh
Primavera View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1915
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Primavera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2010 u 20:24
...hvaaaaala Admine od sveg srca, baš mi je drago da ti se svidja moj skromni doprinos našem najdražem forumu Thank%20You
moja adresa u globalnom selu: http://www.primaveraidea.com
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2010 u 22:31
smile58 savršeno! Hvala!
"Friends are Flowers in the Garden of Life"
cvjetnavila.blogspot
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2010 u 22:13
.....bravo...super prikazano.....
....ove zime cemo u akciju....da li alata ima u nasim shopovima?
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2010 u 06:38
Primavera, morala sam škicnuti čim sam vidjela tvoje ime. Znala sam da ću vidjeti nešto što će mi se svidjeti. Ovako izgleda vrlo jednostavno. Znam da nije, ali ... znam ja sebe, moglo bi mi se dogoditi da i to pokušam!
Na vrh
ElzaBuba View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 19 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ElzaBuba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2010 u 17:31
iako nemam veze kako raditi sa fimom, ovo si tako lijepo objasnila da mi se čini da bih i ja znala, ali ipak ću izradu nakita ostaviti majstoricama.
veliko je da si tako velikodušna, pa dijeliš znanje 
Na vrh
Primavera View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1915
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Primavera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2010 u 17:47
...drage moje Monna, Manči, Hoya, Elza B... hvala vam od srca smile79, drago mi je da vam se svidja kako sam složila tutorial, bit će ih još, samo da bude zdravlja i dovoljno vremena... za Monnu znam da je majstorica i da će se sigurno okušati u ovome, a svi ostali kojima polimerna glina nije baš najpoznatiji medij, vjerujte mi na riječ, doista je jednostavno, no mora se imati ovaj alat, bez toga nažalost ne ide... koliko znam za sada ga nema kod nas, ali nije ni to danas problem, i ja sam svojega naručila online, a možda će i naši hobby dućani povećati s vremenom svoju ponudu... happy claying 
moja adresa u globalnom selu: http://www.primaveraidea.com
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2010 u 19:29
Znam da ću sad ispasti plavuša ali jel mi može netko reći čemu to služi uopće? Prvi put vidim tako nešto.
Na vrh
Primavera View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1915
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Primavera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2010 u 17:27
...haha, draga Željka, ne ispadaš plavuša, slobodno pitaj kaj god te zanima...
 
...tutorial nosi naslov "Male tajne polimerne gline" i sve što u njemu je i bude prikazano odnosi se na rad s tim krasnim materijalom kod nas poznatijim pod imenom Fimo, iako je to samo jedan (mada prvi uopće) brend, a danas ih ima nekoliko... ja se već 8 godina bavim polimernom glinom i od nje uglavnom izradjujem nakit, ali i "oblačim" uporabne i dekorativne predmete poput vaza, svijećnjaka i sl., a jako volim i izradjivati pisanice uz pomoć polimerne gline što sve možeš vidjeti u dvije moje galerije na ovom dijelu foruma, prva uglavnom s nakitom, a druga više blagdanskog tipa s prigodnim radovima za Božić i Uskrs, evo ti linkovi da puno ne tražiš:
 
 
 
...a konkretno ovaj tutorial pokazuje kako se može napraviti tzv. Klimt uzorak (ovdje u narančastim tonovima) i primijeniti već prema zamisli i afinitetima, ja sam npr. i ovaj nakit radila s tim uzorkom ali u drugim bojama:
 
 
 
 
 
 
...eto, nadam se da sam ti uspjela malo približiti bar djelić onoga što se može napraviti s polimernom glinom... sva pitanja su dobrodošla i vrlo rado ću na svako odgovoriti jer možda kroz tutorial i nije posve jasno o čemu pišem.... hvala ti na posjetu i suradnji smile78
moja adresa u globalnom selu: http://www.primaveraidea.com
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2010 u 19:18
Jako lijepo! Thanks za odgovor, baš zanimljivo.
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2010 u 14:01
Draga primavera baš sam uživala čitajući pomno tvoj tekst. Drago mi je da si imala vremena i volje podijeliti svoje znanje sa nama.
A sada ti idem malo u galerije, tamo nisam bila " stoljećima". Smile
Na vrh
Primavera View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1915
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Primavera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2010 u 00:54
...drago Proljeće, hvala ti od sveg srca i na posjetu i na krasnom komentaru smile78 ...i sama sam postala kampanjac što se tiče foruma, nešto malo zezaju i boleštine, ali vjerujem da ću uskoro nastaviti malo pravilnijim ritmom ponovo puniti ove stranice....upravo pripremam još jedan tutorial, nadam se da će biti od koristi....pozdrav svima...
moja adresa u globalnom selu: http://www.primaveraidea.com
Na vrh
sovasu View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2011
Lokacija: Australia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sovasu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2011 u 18:44
ako moze pomoc gde kupiti tj naruciti extruder  i koliko kosta ?

hvalaaaaa !!! :)



Na vrh
Primavera View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1915
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Primavera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2011 u 12:28
...hvala na interesu draga Sovasu, imate poruku, a za sve ostale evo i ovdje linka, mada se jednostavnim ukucavanjem u google možda može naći i negdje bliže i jeftinije ...

http://prairiecraft.com/kato/MK/M35055.html





moja adresa u globalnom selu: http://www.primaveraidea.com
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2011 u 13:42
....zanima  me  srebrna  polimerna  glina...da  li  ste  radili  s   tim???
...citam  da je  to  pravo  srebro  u  kombinaciji  sa  polimernom  masom!? 
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2011 u 14:05
smile177
Na vrh
Fifi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 759
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fifi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2011 u 18:44
Ovo je stvarno super,a tek one krasne narukvice...Thumbs%20Up
Na vrh
Primavera View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 07 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1915
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Primavera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 13:38
...hvala puno Manči, Mari, Fifi smile79
moja adresa u globalnom selu: http://www.primaveraidea.com
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.