Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Četinjače - identifikacija
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Četinjače - identifikacija

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 19>
Korisnik
Poruka
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2010 u 13:14
Da, zar uspijeva u Zagrebu. Jer čempresi su više manje mediteranska stabla. Koja vrsta bi to onda bila, Cupressus sempervirens možda?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2010 u 13:42
Nisi pažljivo pročitao što sam napisao, citiram sam sebe:
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Ova četinjača pripada obitelji Cupressaceae ali ne pripada rodu Cupressus.
To nije čempres. Najbolje uspijeva u klimatskim zonama USDA zone 6 – 8. ( min. temp. – 30 C). Znam da raste u botaničkom vrtu u Ljubljani, arboretumu Volčji potok itd.
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Svibanj 2010 u 14:35
onda sigurno nije iz roda Cupressus. Onda je možda iz rodova Chamaecyparis ili Thuja. Jer rod Cupressus ne izdrži takve nizke temperature.
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 00:34
Calocedrus decurrens?
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 05:32
Pa da, i to je moguče, kalifornijska kalocedra. Na nju sam zaboravio. Ona sigurno podnosi te temperature. Slične luske ima kao Thuja, pačempres, thujopsis...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 13:27
Da, da to lijepo drvo je Calocedrus decurrens.
Prirodno stanište Calocedrus decurrensa se proteže od planinskih šuma južnog Oregona, kroz Kaliforniju, zapadnu Nevadu, do poluotoka Baja California. Calocedrus decurrens je važan sastavni dio mješovitih crnogoričnih šuma toga područja. C. decurrens je zimzeleno stablo koje može u svom prirodnom staništu narasti do 60 m. Na visokim nadmorskim visinama i na suhim izloženim položajima stabla su mala i zakržljala. Krošnja mladih stabla je gusta, simetrična piramida s granama koje leže do tla.
C. decurrens je jednodomna četinjača kod koje proizvodnja sjemena varira po godinama. Drveće proizvodi sjeme u izobilju svake 3 do 6 godina. U nekim godinama stabla uopće ne proizvode sjeme. Disperziju sjemena C. decurrensa vrši vjetar. Sjemena su lagana i imaju veliko krilo , do 25 mm. Sjemena padaju polagano i može ih se naći na prostoru i do 60 m od stabla roditelja .
U kontroliranim uvjetima klijavost varira između 20% i 40%. Optimalna temperatura za klijanje je 20 C. Potrebna je stratifikacija na temperaturi 3 do 5 C u trajanju od 8 tjedana. U pogledu tla nije izbirljiv ali mu najbolje odgovaraju duboka, dobro drenirana pješčana i glinena tla. C. decurrens je otporan na sušu i dobro podnosi niske temperature.
Kod nas je slabo zastupljen kao ukrasno drvo. Što je čudno s obzirom da mu odgovaraju klimatski uvjeti. Ne znam što bi mogao biti razlog za to ?
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 15:02
Lijepo si to napisao.
A sada ima ja jedno pitanje za tebe , Pinus. Da vidim, očeš li pogodit. Koje stablo je to :
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 16:21
Pinus bungeana
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 17:23
Nije mi poznat taj bor, ali nije to. Izvor biljke je Japan. Nije bor, nego prije je bio u familiji Taxodiaceae, ali ga je sada DNA-analiza dala u svoju grupu bez bližnjeg fodjaka, u kojoj je jedini predstavnik. Ta je vrsta jedna izmedju najstarijih predstavnika biljaka na Zemlji pored ginka, araucarie, cycas, metaskvoje, diksonije.
Odogovor slijedi sledečoj poruki
Na vrh
Zrinka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Kolovoz 2009
Status: Offline
Bodovi: 208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zrinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 17:31
Sciadopytis verticillata - japanska pršljenka Wink
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2010 u 17:57
Da, to je to. Sciadopitys verticillata ili japanese umbrella pine.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 15:33
prijatelji, prepoznajte mi ove ljepotane:
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 16:00
Cedrus atlantica"Glauca"
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 18:31
puno hvala
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 22:15
Bar mislim, da je tako. Pinus sigurno zna.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2010 u 07:13
Nemoj ti mene zafrkavati. Slikano je iz daljine, stabla su mlada i teško je točno reći.
Grane izlaze iz stabla horizontalno, pa pretpostavljam da bi to možda bili Cedrus libani.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2010 u 13:19
sljedeći put ću pofotkat bliže.
 
Ti su cedrovi posađeni prije dvije godine na jednom dijelu plaže u Senju, zajedno s još nekim četinjačama. Izloženi su soli, hladnoći, žegama, burama i jugu.
Svi ostali primjerci četinjača su uginuli osim njih. Oni izgledaju sjajno.
Zato sam zaključila da bih takav jedan primjerak mogao krasiti i moj vrt, gdje su isti uvjeti, pa sam molila za identifikaciju.
No s obzirom da kažete da su cedrovi, to će za mene, nažalost, biti nemoguća misija, jer su oni jaaako skupi.
Ali, ipak bih voljela znati koji su, pa slijedi novi fotosejšn.
lijepi pozdrav
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2010 u 21:56
Izvinjavam se, Pinuse. Ali vidim, da zaista dobro poznaješ dendrofloru. Tako, da sam u istinu trebao tvoju potvrdu o toj vrsti cedre.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2010 u 22:07
Nemaš potrebu da se izvinjavaš, ja sam se šalio i ništa ozbiljno nisam mislio.   
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2010 u 21:35
Ženi i klincima je ovo naša najljepša četinjača. Zna li netko o kojoj četinjači se razgovaramo ?

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 19>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,195 sekundi.