Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Četinjače - identifikacija
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Četinjače - identifikacija

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1415161718 19>
Korisnik
Poruka
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2012 u 09:49
Super da je jela, to sam i htio!
Kako misliš da su sjemenke prazne? Pa trebalo bi nešto bit u njima, jednu po jedno sam kupiom iz trave i kamenja..
 
Da li možda netko može doći do češera abies grandis? Ja ih znam za par komada kod mene ali od češera ništa?
 
Na kraju sad ne znam koja jela to je??
GROW!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2012 u 23:41
Natalija taj bor je crni bor-Pinus nigra.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 06:56
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

Natalija taj bor je crni bor-Pinus nigra.


hvala na id, jako mi se sviđa kako izgleda, naravno, kad nije na udaru bure, i prekrasne su mi njegove male šiškice

da je moći imati ga u dvoru... možda s vremenom LOL


Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 09:35
Seqoiadendrone bio si u pravu! Sjemenke su sve prazne, samo neki eterični sok špricne iz njih, miris po limunu, totalno dobar.
Pa zašto je to?
Izgleda da ništa od tog sjemena..
GROW!
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 09:58
Pretpostavljam da je i ovo taj crni bor, pokupio sam dosta češera.
Usput pitanje - koja je ono vrsta bora koja raste po dalmatinskom kršu i otocima, sličan je ovo, ali nije ovako taman?
 
 
GROW!
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 10:19
Ovo bi mogao biti crni bor. Po Dalmaciji rastu i Crni bor (Pinus nigra). Ali ima jako dosta varieteta crnog bora po cijeloj Evropi. Zati u Dlamciji još rastu alepksi bor (P.halepensis), obmorski bor (P.pinaster) i pinija (P.pinea). Ali ovi ti baš ne vole niske temperature.

Potraži neku stariju jelu, tamo ima sigurno sjemena dobrog. ALi problem je da od starih jela če ša nači jedino našu jelu (A.alba) ili kavkašku jelu (A.nordmanianna). Ostale su dosta redke
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 12:27
Ovo di sam brao sjeme su stare jele, ali zašto je sjeme neispravno?
Oni borovi po Dalmaciji mi se čine svjetlijim od ovih crnih, zato pitam?
 
Malo sam progooglao, ovo što sam pitao je upravo Abies Alba!
Jedino su na ovoj mojoj slici iglice raspoređene po cijeloj grančici, akod albe su plosnato, kao češalj, to mi malo budi sumnju..
GROW!
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 22:01
Kod tih jela je dosta šturih sjemenki.Ja sam u Zadru nastojao skupiti sjeme španjolske jele-A.pinsapo,ali to je nemoguća misija.Stotine sjemenki a di di koja puna,i onda je već osušena,treba ih odmah skupiti čim padnu i stratificirati u vlažni supstrat,inače brzo propadnu.Kod jela su šiške na samom vrhu,a prašnici su doli,pa pretpostavljam da je to razlog zašto je malo oplođenih sjemenki(još ako su stabla više manje usamljena).
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2012 u 07:37
Jel zna netko kad su češeri jele po prilici zreli da ih se ubere prije raspada i propasti?
Imam tu opciju samo da ih ne otkinem prerano.
Trava jesi vidio onu jelu što sam stavio za idnt.? Da li se slažeš s nama da je Abies Alba?
 
Evo još jedne vrste za prepoznavanje. Gazdarica mi je rekla da je to srebrna smreka. Ako je trebao bi mi još i latinski..?
 
 
GROW!
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Siječanj 2012 u 08:35
Picea pungens ili srebrna smreka ili bodljikava smreka. Kada se češeri se počnu več polagano otvarati, tada ih ja pokupim. Barem kod cedre, tamon je slično, jer raspada na stablu. Onda se vrh češera polagano počne otvarati.
Na vrh
zagy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zagy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 10:02
pozdrav,zna li netko četinjaču koja ima crne bobice slicne borovnici,kad se te bobice otvore unutra su dvije do tri sjemenke??????
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 12:54
Pozdrav!
Evo me sa još par pitanja po pitanju identifikacije..
 
Slika prva, da li je ovo cedrus libani, ili što je, iza na slici su smreke, da vas ne zabuni?
 
 
Da li su ovo omorike, vjerojatno nisu iste vrste, nadam se da ćete zanti koje su i Latinski za svaki slučaj? Ispod ove prve su i njeni češeri..
 
 
 
 
Ovo dolje pretpostavljam je duglazija glauca, ali nisam siguran..
 
 
 
ovo su njeni češeri
 
GROW!
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 13:01
Originalno poslano od člana zagy zagy napisao:

pozdrav,zna li netko četinjaču koja ima crne bobice slicne borovnici,kad se te bobice otvore unutra su dvije do tri sjemenke?????? [IMG]smileys/a108%5b1%5d.gif" align="middle" />
Ako se ne varam to može da bude Juniperus communis odnosno kleka ,možda da ima slika pa d s može vidjeti
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 13:33
One prvo je neka cedra, a ono zadnje nism siguran, d alije duglazija. Iglice ako ih malo potrljaš, miriše na limun. I deblo počne, mislim da poslije 20 godine, jako da puca, kod tla.
Na vrh
zagy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zagy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 15:26
hvala medy,pogledao sam slike i to je borovica,znas li mozda kako se razmnožava?
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 19:34
Omorika bi mogla biti ona na slici ispod slike onih šiški omorike.Ta zadnja ne sliči na guglaziju,šiške su slične duglaziji,ali ljuske nemaju na sredini onaj produžetak koji imaju šiške duglazije,nedavno sam skupio malo sjemena duglazije.Za jele nisam neki stručnjak,po slikama koje imam u knjigama i koje se mogu vidjeti na internetu ima ih dvojakoh,takvih kakvu si ti uslikao kao i onih koje imaju ravno posložene iglice,čini mi se da je ipak obična jela.Španjolska ima kraće i gušće grančice,i iglice još više uokolo granćice,možda je neka druga jela,ima njih ohoho,da ne govorimo o varijetetima.Treba dobro usporediti slike iglica,sjemenki i ljuski.
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2012 u 09:06
Hvala na odgovorima, ova zadnja na slici mi je vrlo lijepa i nadam se da ćemo ipak odgonetnuti o kojoj je vrsti riječ, a kora joj je dosta ispucala zato sam i mislio da je duglazija, mada češeri nisu oni tipični.. A ova njena krošnja je dosta specifična, nije piramidalna već zašiljena, a donje grane nisu i najdulje.
 
Što se tiče prethodnih slika jela, čini mi se kako su iglice ravno posložene na obje, ali na onoj najmlađoj grančici su kružno po cijeloj osi.
GROW!
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2012 u 14:58
Čula sam da se neki ljudi bave uzgojem borovnjaka u rasadnicima ali ja na žalost o tome ne znam ništa samo ono što sam učila u školi iz dendrologije ili fitocenologije više se i ne sjećam a to je da obična borovnica Vacinnium Myrthilus raste u crnogoričnim i bjelogoričnim šumama u skupinama i razmnožava se spolno i vegetativno.Pa eto ako sam mogla nekako pomoći bilo bi mi drago
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2012 u 17:52
Medy,borovnica nema nikakve veze sa četinjačama,crnogoričnim stablima,jelama,smrekama,borovima.Borovnica-Vicinnium myrthilus ima svoju temu među voćkama.
Na vrh
medy View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 23 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 325
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2012 u 19:27
joj stvarno mi je žao ja sam pročitala borovnica a ne borovac izvinite molim vas
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1415161718 19>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.