Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Četinjače - identifikacija
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Četinjače - identifikacija

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1314151617 19>
Korisnik
Poruka
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 11:06
Pozdrav svim znalcima!
Može mi tko prepoznat ovaj bor.
Prije 20 g. je bio lijep, zelen, visok oko 3 m., sada se počeo sušit, (raste i vazi), mislim da ga treba presadit u vrt, ako mu ima spasa?



Možda je araucaria????

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Kreos View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 414
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kreos Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 11:21
Mislim da bi mogla biti sobna jela Araucaria hetefophila
Na vrh
marino15 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 17 Rujan 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marino15 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 13:54
Zanima me sta je ovo koliko to dođe veliko?



Uploaded with ImageShack.us
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 13:54
Hvala na brzom odg. Kreos.
Počele su mu sušit grane, a i vrh, pa se nadam da se može spasiti u vrtu na zaklonjenom mjestu.
Kod mene u primorju sunce prži, a i zima zna bit ponekad ispod 0.
Pokušat ću, nemam što izgubit.

smile161    Hvala još jednom.

Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 13:58
Marino15, dal taj borić ima bodljikave iglice ili ne? I dal su mu to na grančicama bobice ili mladi izdanci?
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 14:01
Da ja imam takvog sigurno bi ga okitila ko božićnu jelku.
Super je!
Thumbs%20Up
Na vrh
marino15 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 17 Rujan 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marino15 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 14:06
da,ima bodljikave iglice,a ovo ja mislim nisu bobice nego mlade izdanciWink
Na vrh
marino15 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 17 Rujan 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marino15 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2011 u 14:27
Evo moje kolekcije borića!

zna neko kako se ovo zove i dokoliko visine raste?



Uploaded with ImageShack.us

kako se ovo zove i do koliko raste?



Uploaded with ImageShack.us

koja je ovo vrsta? star je cca 18godina ali se je osusio zato sta ga je otac sa šikarama oblikovaoConfused



Uploaded with ImageShack.us

koja je ovo vrsta jelke?to smo uzeli iz gorskog kotra 93 ili 94 stvarno je ogromna jos ljepse izgleda po zimi kad je prekrivena snijegom



koja je ovo vrsta i koliko  metara naraste?


Uploaded with ImageShack.us

ovo mi je naljepsi.. koja je to vrsta i koliko metara naraste sad ima jedno cca 2 metra star je cca 3-4 god


Uploaded with ImageShack.us

sad sam ih kupio jos tri pa cu poslje poslikat kad posadim..






Uploaded with ImageShack.us

Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 15:37
svidio mi se ovaj čupavac i kupila sam ga ...zna li netko šta mu više odgovara sunce ili sjena i koliko brzo raste
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2011 u 00:12
Pinus,surfao sam malo po četinjačama pa sam naišao na Cupressus lusitanica,nekako mi se čini da bi to moglo biti ono stablo,prije nego C.macrocarpa.Mislim da jedan macrocarpa ima u Zadru i to je drvo puno drugačije od onog koje sam stavio na identifikaciju.Što ti misliš?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2011 u 19:13
Da, da ovaj puta mislim da je to, to. Cupressus lusitanica, osobno prvi puta čujem za njega ali po slikama češera i detalja grančice podudaranje je veliko da ne kažem 100 %.
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2011 u 23:47
Ajde,neka smo i to riješili.Probao sam ga sijati ali mi ni jedan nije niknuo,nisam ih baš previše pazio,mislim da sam pregrubo prskao vodom po posijanom sjemenu,vjerojatno je pomalo izletilo iz kontejnera,drugi put ću malo pažljivije.

Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2011 u 23:54
Kamenjar,taj grmić je Chamaecyparis pisifera-Boulevard varijetet,kaže za njega da voli malo svježiju klimu,dobro drenirano tlo ,vlažno dobro drenirano tlo.sunce ili poluhlad,treba ga zaštiti od vjetra,stvarno neznam gdje bi ga mogla posaditi u tvom vrtu,možda tamo uz onu kuću iza one juke?
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Listopad 2011 u 00:00
Marino,tako iz daljeg slikano puno četinjača izgleda jednako,za dobru identifikaciju treba poslikati izbliza,detalj grančice-listova,pupova,češera,približi nam malo da bolje vidimo.
Na vrh
emka View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 82
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 09:16
Jel možda kome poznati koja je vrsta kao malog lažnog čempresića vrlo gust može se šišati, mekan pod rukom, naraste cca do 2 m. Prodaju u MBM-u ali tako kao i uvijek ne napišu točan naziv. Napisali su nešto kao conifere mix tako nešto
Hvala, pozdrav.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2011 u 17:55
pogled iz moje sobe
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
medomann View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 16 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje medomann Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2012 u 22:47
Pozdrav svima!
 
Evo kako sam se počeo zanimati za četinjače bacio sam se na skupljanje češera. U toj potrazi naletio sam na par ugodnih iznenađenja i ovdje stavljam slike ovog najugodnijeg da ga identificiramo. Preoduševljen sam ljepotom ovih stabala!
Ispod ova dva što su zajedno našao sam sjemena i razlomljenih češera, ali niti jednog cijelog, a ispod ovog osamljenog stabla 20 mladih biljčica i srećom tu ugledah identične dijelove češera kao i kod ona dva stabla pa sam gotovo siguran da se radi o istoj vrsti i presretan što sam odmah našao i mlade biljčice!
Pretpostavljam da se radi o Pinusovoj kraljici - Picea Pungens..
Najmlađi izbojci su joj srebrnkasti, o ostale grane tamno zelene, sjemenke su dosta velike kao i oni listići češera.
 
Na prvoj slici boja baš nije prirodna, malo je zbog slabijeg svjetla cijelo stablo ispalo srebrnlasto, inače je tamnozelena kao ova na drugoj slici, osim najmađih izbojaka.
 
 
 
 
GROW!
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2012 u 00:15
To bi trebala biti Abies alba ili ti jela,smrekama se ne raspadaju šišarke kao jelama.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2012 u 06:24
a ovaj bor



Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2012 u 07:50
Medomane, to ti je neka od jela. Mogla bi biti Abies nordaminana, ali sličnu sam jučer vidio blizu kod mene a utvrdio sam , da je Abies pinsapo ili španjolska jela. A i koliko vidim sjemenke su prazne. Probaj koju prerizati, onda vidiš ako je puna-onda ima bjela sjemenka unutra
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1314151617 19>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.