Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Četinjače - identifikacija
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Četinjače - identifikacija

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 19>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 14:43
Originalno poslano od člana Liquidambar Liquidambar napisao:

Tako sam se i ja bahato ove zime ponio prema svom Cedrus deodara pendula...
Nisam ga vezao za kolac i snijeg ga je slomio u deblu, pola metra iznad tla... kao trijesku. Naivno sam ga vratio, povezao... i gle čuda! Frajer se u potpunosti oporavio. Štoviše, godišnji izboji su mu preko 30 cm.

 


 



Čarobni trenutak zalaska sunca. Deodara upravo bliješti suncem obasjana.
A živica iza nje ? Dali je to Thuja plicata?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 15:58
Živica su obične Thuje occidentalis (sjemenske)... kupljene na "akciji" u Jaski, u Šumarskom institutu, 10 kuna komad, 50/70 cm...
Sve to bajno izgleda na papiru i preko telefona... a kad su mi stigle... polumrtve, vrlo lošeg habitusa, masakriranog korjena kod vađenja...
Već ih tri godine oživljavam da liče na nešto.
Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 16:05
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

Bravo,dali je puklo na onom mjestu gdje se vidi ono zadebljenje,može li jedna slika izbliza da se vidi kako je sraslo?
 
A propos puknutog cedra... evo kako je zarasla rana.
 
 
Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 16:48

 

Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 18:59
Evo nešto za Pinusa...
Vidim da ovaj bor nisi nigdje spomenuo...
Determiniraj ovog mališu koji kod mene raste.
 
 
Na vrh
sequoiadendron View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 30 Travanj 2010
Lokacija: Slovenia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sequoiadendron Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 20:03
Neki kultivar crnog bora (Pinus nigra)
Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 20:08
Ne, nije kultivar Pinus nigre...
Pogledaj mu bijelu koru na granama...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 20:10
Debele tamno zelene iglice. dvoigličasti?
Vuče me na neki kultivar Pinus nigre ?

Navedi prirodno stanište, dali je kultivar i koliko je igličasti (2,3, 5)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 20:12
Munika ? Bijelokori bor
Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 20:12

Postojbina - Balkanski poluotok

Nije kultivar... autohtona vrsta
 
dvoigličasti
Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 20:13
Bijela kora = Leuco+dermis
Pinus Leucodermis
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 20:51
Hrvatski naziv za Pinus Leukodermis je Bijelokori bor.( Munjika-Munika)
Zavelo me to što si naveo da njega nisam nigdje spomenuo. Pogledaj OVDJE
Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 20:53
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Hrvatski naziv za Pinus Leukodermis je Bijelokori bor.( Munjika-Munika)
Zavelo me to što si naveo da njega nisam nigdje spomenuo. Pogledaj OVDJE
Istina... promaklo mi je.
Anyway... četinjača nikad dosta!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2010 u 21:36
Evo kako je teška identifikacija mladih borova:

.

Nisu pretjerano slični. Pinus Leucodermis 2x
Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 09:33
Vidiš, za moje oko oni su si jako slični...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 13:49
U tom slučaju imaš sigurno veće znanje i iskustvo sa četinjačama.
Moje je vezano na promatranje mojih vlastitih četinjača, a glavni izvor informacija mi je net.
Prije deset godina sam krenuo sa uređenjem okućnice. Odlučio sam se za četinjače i danas mi nije žao . Uživam promatrajući svoje četinjače kroz sva godišnja razdoblja.
Imam ih poprilično a zbirka još uvijek raste. Sada mi prevladavaju estetski problemi vezani za četinjače. Htio bi svakako da to sve skupa prije svega skladno izgleda.
Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2010 u 16:05
Meni je to profesija (sa kojom se ne bavim već 15 godina)...
Zato na gruntu konačno radim svoj perivoj.
 
I ja sam na početku govorio zakonima struke pa nisam htio posaditi npr. Cedrus deodara pored Juniperus virginiana Grey Owl i Chamaecyparis pisifera Boulevard... jer su kao svo troje plave, svijetle nijanse...
Uvijek sam pazio na nijanse boja...
 
A kasnije vidiš da to sve ionako izgleda odlično... priroda se sama brine za ljepotu.
 
 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2010 u 15:19
Evo još jedna slika krasnog drveća sa moje ovogodišnje odiseje po Cresu i Lošinju. Znam da je to Cedra ali nisam siguran koja ? Pomoć pri točnoj identifikaciji bi dobro došla.

. . . . . . . . . . . .
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2010 u 16:29
dečki svaka čast, meni je to sve isto
Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2010 u 20:23
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Evo još jedna slika krasnog drveća sa moje ovogodišnje odiseje po Cresu i Lošinju. Znam da je to Cedra ali nisam siguran koja ? Pomoć pri točnoj identifikaciji bi dobro došla.

. . . . . . . . . . . .
 
 
Ovdje imamo nekoliko prekrasnih primjeraka Cedrus Libani... i to mlađahnih momaka (25-30 godina) koji će svoju punu ljepotu i pravi habitus dostići za jedno 50tak godina...
 
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 19>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,270 sekundi.