Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Marelica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Marelica

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Marelica
    Objavljeno: 22 Travanj 2010 u 08:30
Tko ima iskustva sa marelicama.
Ja imam 2 i za sad su ok.Mlade su,jedna je kupovna i rodi drugu godinu a drugu sam sama okulirala na šljivu i ona je prošle godine imala 2 marelice
ali je slabo narasla.
Čujem od prijatelja kako im se suše ne samo grančice od monilije nego i cijelo stablo od apopleksije.
Ako netko zna na kaj cjepiti marelicu da bude dugovječna ,molim za pomoć.
HVALA
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2010 u 08:41

Evo marelice odMARELICA lani.

Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2010 u 12:43
Kaj niko nema marelicu?
Na vrh
UltraDwlux View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 01 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 396
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje UltraDwlux Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2010 u 10:39
Imam ja par komada imao 6 jedna osušila se nakon 5*te godine . Kaže se da marelica ako preživi 5-tu 6-tu godinu biti će dugog vijeka... nisam vjerovao ali istina je, špricanje uljem, ili preparatima nje pomoglo , jedne godine sam skidao sve oštećene grane i listove od "paleži" monilije  ali i dalje ništa . Svakako plodove ostaviti u manjem broju na granama, ne opteretiti drvo. Ujdno ako ostaje na drvetu da se suši voće to poskidati, oštećene grane poskidati/obrezati . Inače sama voćka ne zahtjeva veliku njegu rezidbom ali osobno podrezujem vrhove da ne odlaze baš radi toga da mogu dohvatiti i skinuti sav plod a često ljudi zanemare na vrhovima ostave i to se sasuši, istrune , padne na pod i truje drvo . Prema ovome što vidim na slici obavezno razrjediti voćku ne dozvoliti toliku količinu roda . Ja ostavljam na breskvama i kajsijama/ marelici otprikile na svakih 10 cm jedan plod . Eto ako što pomogne super nisam expert ali imam iskustva sa voćkama ipak ih imam oko 600 :)
Općenito ovako razgovarajući sa tatom koji se isto bavi time često se dogodi prilikom proljetnih kiša "kiselih " kiša (govorim o paleži /frkanju lišća) tako da nije samo uzrok truljenje ili tako nešto....
eh da edit po treći put :D
Svakako da napomenem da se plodovi poskidaju da ih ne bude previše inače se može dogoditi da jednu godinu prekoči da ima ploda !!!!!
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2010 u 22:33
mandevila

Da marelica više traje cijepi se je na šljivu ( izbojci od bistrice ) na visini 1.5m.Zimi je treba pošpricat sa crvenim uljem,u cvatu šprica se sa Teldorom protiv monilije( uveče kad nema pčela )a radi apopleksije reže se u vegetaciji.
Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2010 u 22:22
hvala vam na savjetima,sad sam cjepila žutu šljivu na glog,a onda ću na šljivu cjepiti ili okulirati marelicu,kažu da je tada marelica vječna 
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2011 u 10:37
ova rana već skoro zrela
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2011 u 13:34
Poslije višanja dolaze kajsije, volim ih.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2011 u 16:48
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2013 u 17:32
evo ih danas

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Srpanj 2013 u 22:40
još jedna


<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
pr1nc0 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pr1nc0 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2013 u 11:11
Lijepo je urodila. Kod nas ove godine na marelicama do 10 plodova po stablu, a nekima su se čak i cijela stabla posušila.
Neznam jeste li čuli za nova dva križanca marelice i šljive, Slovenci su voće nazvali papina marelica, a u RH ga nema još za kupiti.

Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2013 u 09:27
lijepo izgleda a sigurno je i fina,mljacsmile181
Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2014 u 08:58
Evo kako kod mene izgleda kajsija :)
Lepo vreme i pcele pocele da oprasuju cvetove, to je inace prva kajsija koja je kod mene u potpunosti cvetala ove druge sto imam su izgleda kasnije sorte i tek sad pocinju da cvetaju.

Video:

http://www.youtube.com/watch?v=3dr51g9zYgk


Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Ožujak 2014 u 09:49
moja rana već cvjeta

<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
misoo83 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2010
Status: Offline
Bodovi: 172
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje misoo83 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2016 u 08:31
Kod mene cvetale kajsije jos pre nekoliko dana a juce je bilo konacno lepse vreme i puno pcela na kajsijama oprasuju cvetove.








Na vrh
SAS View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SAS Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2016 u 22:34
Marelicu je najbolje cijepiti na bijelošljivu ili na divljak marelice. Nemojte kupovati u rasadnicima marelicu cijepljenu na miroblanu jer je danas opće poznato da se marelica neslaže s miroblanom. Možete čak i takvu sadnicu kupiti pa onda tu sortu cijepiti na drugu podlogu kao rezervu, ako se ova marelica cijepljena na miroblani posuši.

Imam tri marelice, dvije stare i jedna mlada Mađarska najbolja posađena prije 4 godine i ove godine su sve tri marelice obilno cvale. Samo ne znam koliko dugo bude živjela ova na Mađarska najbolja jer je cijepljena na mirobalanu pa sam tu sortu cijepio na divljak marelice. Uglavnom cijepio sam na još 3 podloge divlje marelice različite sorte i dozrijevanja iz okolice, i sad mi nema druge nego čekati da pupovi potijeraju. 

Ako sva 4 pupa potijeraju imat ću tada sveukupno 7 marelica, a još me dvije podloge čekaju ! Tongue
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2016 u 01:04
Literatura kaže da su klijanci divlje marelice i klijanci mirobalane dobri samo za toplija i sušnija područja,npr za Dalmaciju.Za kopnene krajeve bolja je bjelošljiva ili klijanci Stenlija.
Neke mirobalane,nisu sve iste,ima i njih raznih sorti,imaju dobar afinitet sa marelicom i preporuča se da se od takvih uzima sjeme .Imam sreću da je na takvoj mirobalani kalemljena i moja marelica,i već dvadestak godina lijepo i bujno raste i plodonosi lijepe i ukusne plodove.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,232 sekundi.