Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - kako pomoći čempresima?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


kako pomoći čempresima?

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
pčelica maja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 31
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica maja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: kako pomoći čempresima?
    Objavljeno: 08 Svibanj 2010 u 12:07


Kada smo dobili ove čemprese prije 4 godine,bili su prekrasni,lijepo formirani,i bilo ih je 6,dva su riknula,a i ovi su na dobrom putu da im se pridruže.Mijenjali smo im odozgo zemlju,gnojili ih specijalnim gnojivom,zalijevali po ljeti,čistili od paučine i suhih grančica,ali svejedno lagano umiru.Imate li možda kakvu ideju ili savjet što bi još mogli probati da ne umru?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2010 u 14:01
Koliko vidim sa slike to nisu čempresi nego thuje. Pretpostavljam da je to neko gljivično oboljenje korijena. Probaj zaliti (okupati cijelu korijensku grudu) sa nekim fungicidom, npr. Kaptanom. Možda ne bi bilo slabo i da pošpricaš sa nekim fungicidom koji djeluje preko lista npr. Quadris.

Iskreno, thuje su jako bolesne, predugo si čekala, tako mislim da su šanse male ali isplati se probati.
Na vrh
pčelica maja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 31
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica maja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2010 u 21:59
Hvala na savjetu,pokušat ću sa fungicidom,a i čini mi se kad sam im micala gornji sloj zemlje kao da je neka skroz sitna ,fina paučina u toj zemlji. A jadne,ja sam ih orezivala i šišala kad bi se kaj posušilo,nije mi uopće palo na pamet da bi to mogla biti kakva bolest. Hvala još jednom.
Na vrh
pčelica maja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 31
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica maja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2010 u 14:04
Evo zalila sam ih sa Captanom,ali nisam špricala grane,jer izgleda da bude kiša padala,pa nema smisla. Napravila sam 10 l otopine i raspodjelila na njih 4.Imam još jedno pitanje-da li bi možda bilo dobro da im u podloške stavim krupnog kamenja,tak da budu van vode,kao što se radi s orhidejama,a zalijevam ih odozgora? E da,sve zelene grane dobile su ,ne znam kak se to kaže -mladi proljetni izrast.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2010 u 18:31
Majo ti svoje thuje držiš u teglama 4 god. To je za njih očito previše. Thuje nisu niti spororastući niti patuljasti četinari. Njihova potreba za zemljom je velika (široki razgranati korijen). Za tvoje thuje su to definitivno premale tegle.
Ovo sa kamenjem nije loša ideja. Thuje vole vlažnu zemlju ali ne i mokre noge. Bolesne i suhe grane odreži i spali. Suhe i bolesne grane se neće regenerirati
Na vrh
pčelica maja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 31
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica maja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2010 u 10:04
uh,osjećam se ko tlačitelj jadnih biljaka. A nemam mjesta gdje bi ih presadila,jedino kad bi našla veće tegle,a i trebala bi ekipu za to,uopće nisam pametna,tak sam sad jadna. Hvala na odgovoru,probat ću nešto smisliti,stvarno mi ih je žao.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2010 u 20:08
Ah, daleko od toga. Evo nekoliko prijedloga za tegle. Sve su to spororastuće ili patuljaste četinjače.


. .
. ,
Na vrh
pčelica maja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Svibanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 31
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica maja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2010 u 23:51
Prekrasno. Užitak za gledati. Odmah dobijem volju da i ja nešto iskombiniram. Ali prvo nek mi thuje prežive.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2010 u 11:27
Pćelice nebih da te razočaram,ali mislim da tvojim tujama(čempresima,jer su i tuje rod čempresa)nema spasa!!!One kad krenu propadati malo što ih može spasiti.Skoro pa sam diplomirala tu problematiku stečenu iskustvom sa tim ljepoticama.Odustala sam od njih!Ako imaš kućnog ljubimca,psa ,jednom nek ih obilježi one su kraj!Osjetljive su na mnogo šta.Ali kada se jednom dobro ukorijene i održe,tad im nema smrti.Moje komšije imaju ogradu od njih,Cijelu parcelu su uokvirili thujama.Prvih godina stalno su dopunjavali,jer poslije svake zime imali su štetu.Sad su im ok!Ja ih imam samo u jednom dijelu bašte i tu jedini prežive sve.A one koje krenu da žute i boluju,one su gotove.Sve sam probala,sve savjete poslušala,ali ishod uvijek isti.Kasnije sam shvatila i naučila da kada jednom krenu da propadaju,to je kraj!!Saksije ne vole nimalo!!Nisu mi opstale nikada u saksijama,a nisu ni komšijama..
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2010 u 13:44
alisa je napisala:
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:


Pćelice nebih da te razočaram,ali mislim da tvojim tujama(čempresima,jer su i tuje rod čempresa)

Imam jedno pitanje za tebe alisa: Ako su Tuje četinjače koje po tebi pripadaju rodu Čempresa, koje četinjače po tebi pripadaju rodu Tuja
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2010 u 18:49
Nisam ja stručnjak za Thuje niti za bilo koje druge četinjače,ali tražeći savjete i pomoć za svoj problem,naučila sam da su thuje rod četinara iz familije čempresa(Cupressaceae)..Rod obuhvata nekih 5 vrsta..Moj lapsus je to da sam napisala da su tuje rod čempresa!!Izvinjavam se na tom lapsusu..

Na vrh
imart213 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje imart213 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2010 u 15:11
Dobar dan!Vidim da se razumijete u thuje pa imam jedno pitanje.Prije 3.5 mj. sam premjestio 3 thuje već dosta velike s jednog mjesta dvorišta na drugo .Jedno vrijeme mi se činilo da je sve ok.,ali sad vidim da žute.Kako ih spasiti?Evo šaljem vam i par sličica ,te vas molim da mi odgovorite.Novi sam na ovom forumu pa ne znam dali postupam dobro.Hvala!!!
http://img193.imageshack.us/i/dsc08001o.jpg/
http://img294.imageshack.us/i/dsc07998zs.jpg/
http://img28.imageshack.us/i/dsc07999h.jpg/
http://img180.imageshack.us/i/dsc08000y.jpg/
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2010 u 17:36
Pozdrav imart213 !
Koliko vidim sa slika radi se o Thuji Columni.
Presađivao si prije 3,5 mjeseca, znači početkom ljeta. To nije dobro vrijeme za presađivanje. Problem je što treba proći određeno vrijeme da zemlja dobro nalegne oko korijena. Sada je pravo vrijeme za sadnju i presađivanje. Ljeta su obično razdoblja sa premalo vlage i novo posađene Tuje imaju problema.
Tuja preferira normalno do vlažno dobro drenirano tlo a tvoje Tuje nisu mogle u dovoljnoj mjeri iskoristiti i ono malo vlage od ljetnih kiša. Tuje će preživjeti ali za oko dugo vremena neće biti lijepe. Tuja svake godine u jesen odbaci jedan dio „lišća“ uz centralno stablo to je normalan proces, kod tvojih Tuja se to događa malo preintezivno. Predlažem da početkom proljeća odrežeš grane koje su se posušile do vrha a početkom Lipnja skratiš novu rast za cca 5 cm. Time ćeš promicati grananje i zagustiti habitus.
Na vrh
imart213 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Listopad 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje imart213 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2010 u 11:47

Hvala Pinus!

Čemprese sam presadio početkom ljeta ,ali samo zato jer sam na tom mjestu imao 30 g.staru jelu koju je vjetar srušio,a srušio ju je samo radi toga što je pukla vodovodna cijev negdje u blizini njenog korjena.Zemlja pod tom jelom je bila potpuno raskvašena.Kad sam presadio te thuje,praktički sam ih stavio u blato.Nakon dan , dva sam ih već zaljevao bojeći se da bi im falila voda.Kad sam ih otkopavao,široko sam ih otkopao i odmah sa njihovom zemljom presadio u rupe.Dobro sam zagazio zemlju oko korjena.Ova godina je bila dosta vlažne pa si mislim da su thuje imale dosta vlage.Dali bi ih možda morao još malo pognojiti?Još jednom hvala!!!
 
 
                                                                                     Gido
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2010 u 14:30
Ja svoje ukorijenjene četinjače ne gnojim. Ali prve dvije godine po sadnji nije slabo pognojiti prije sezone rasta , u proljeće. Idealno je neko organsko gnojivo (kompost) ili NPK 10 10 10.
Na vrh
ksilvia3 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 09 Svibanj 2013
Lokacija: bjelovar
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ksilvia3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2013 u 13:30
Molim pomoc ako mi tko moze pomoci. Moja Tuji nani suši se grane sa vanjske strane, dok iz sredine najnormalnije zdravo raste.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.