Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mušmula
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mušmula

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Mušmula
    Objavljeno: 05 Listopad 2007 u 22:48
Evo, malo obrnutog slučaja....
Znam da ovo voće raste više po sjevernim krajevima, a nitko je nije opisao, pa mislim da bi netko mogao uhvatiti vremena, barem nakon jesenjskih radova i staviti nešto o njoj na ovim temama!!! Wink

Ja ću u prvu ruku sliku staviti, pa... Cry
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2007 u 14:54
kod mene muslmula raste u slabo osuncanom dijelu
jako mnogo ima plodova i jako brzo raste
dok druga koja je posađena u suncanom djelu baste nikako ne napreduje i jos uvijek je mala
evo stavit cu ti slikicu od ove godine

Ažurirao dina - 06 Listopad 2007 u 14:55
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2007 u 14:54
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2007 u 14:57
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2007 u 15:12
Hej, nisam zamijetila cvijet!!! smile42 Samo plodove... smile50
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2007 u 15:23
pa ovo je slikano nekad u proljece

Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2007 u 15:23
tek cu sutra da slikam plodove
(nadam se)
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:52
Mušmula - Mespilus germanica
Mušmula je listopadno drvo sa crvenkasto smeđom ljuspasto ispucalom korom. Listovi su celi po obodu, tamnozeleni i bez dlačica, a sa naličja svetlozeleni i dlakavi. Na vrhovima grančica javljaju se krupni cvetovi bele boje, sa dužim čašičnim listićima od kruničnih. Cvetovi su u promeru 3-5 cm. Plod je krupan žutosmeđe boje koji sazreva u jesen (10. mesec) . Plodovi se beru posle prvih mrazeva i ostavljaju se da ugnjile i postanu mekani. Mušmula raste samonikla po šumama, ali se i gaji. Gajene forme imaju krupnije plodove. Postoji i bezsemena sorta mušmula, nastala umnožavanjem bezsemene mušmule pronađene u pomoravlju.
U svojoj bašti imam dva stabla sa krupnim plodovima, ali sa semenkama (selekcija voćarskog instituta iz Novog Sada).
Nakon prvih mrazeva oberem plodove mušmule i u jednu kutiju stavim na dno sloj slame na koje ređam plodove, zatim opet stavljam red slame, pa red mušmula i kada poredam sve mušmule od gore stavim sloj slame. Ovako spakovane mušmule ostavljam u garaži gde ostaju dok nisu za upotrebu. Od početka 12. meseca jednom nedeljno proveravam koji su plodovi mekani za jelo i njih odvajam, a tvrde plodove ostavljam da ugnjile.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 16:09
Dino ima li tvoja musmula mladih biljkica ili mozda se moze oziliti reznicom ali ne znam kada je najpogodnije.
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Ožujak 2010 u 21:25
ja imam mušmulu i kada je udari prvi mraz mekane plodove berem i jedem
ne berem kao voki sve i ne skladištim
 
kako mi se jede tako i berem ,prošli tjedan sam zadnje pobrala sa drveta i pojela
nema uopče posla oko nje
nabavila sam je u osijeku u rasadnikusmile159
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2011 u 20:16
ovo je moja mlada prosle jeseni posadjena
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2011 u 20:57
Volim jesti mušmule a pošto nemam mjesta da posadim stablo ja kupim  i posladim se svake godine dok traju....


Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2011 u 14:21
Moja je mušmula uvenula Unhappy ,morat ču si na jesen nabaviti drugu .
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 18:12
Tražim već mjesecima sadnicu i nigdje je nema u Zg,jel ju moguce rasaditi reznicom,susjed mi ju ima,al ne vidim mladice oko nje.?
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2012 u 19:17
Ja sam kupila sadnicu mušmule u "Agro-Car" D. Bistra jesenas i sigurna sam da ih imaju još. Inaće je to jedan od najboljih rasadnika u Hr., jedino im parira "Prud" Metković. Kontakt i adresa :

Adresa:      Podgorska 10, 10298 Bistra
Broj(evi) telefona:      01/3391017;
Broj(evi) telefaksa:      01/3357415;

Čim se zemlja odmrzne saditi ili pričekati jesen za sadnju.
         
Na vrh
Marinn View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 75
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marinn Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2012 u 01:37
Moja mušmula ove godine po prvi put ima plodove, i još su jako tvrdi, nisam znao da treba čekati da počnu truliti da bi bili jestivi... u zadru sam a ovdje mrazevi dolaze malo kasnije nego na kontinentu, izgleda da ću se načekati da ih prvi put kušam... nadam se da su ukusne...
Na vrh
khan View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Siječanj 2013
Lokacija: Marsonia
Status: Offline
Bodovi: 91
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje khan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2013 u 21:32
mušmula je prva voćka koju sam posadio u dvorištu nakon kupnje kuće. dobio sam ju od susjeda na poklon kao dobrodošlicu. prekrasna je kad procvate. samo sam na njoj trenirao orezivanje pa se bojim da sam ju malo previše usporio u rastu. pustit ću ju malo ove godine
Ako ne možeš biti visok dva metra, budi pametan dva metra.

-Miles Vorkosigan
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Travanj 2013 u 23:24
bit će mušmula kod mene po prvi puta


<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2013 u 10:28
bi li ovo mogla biti mušmula (molim vas ako netko prepoznaje)


Na vrh
tikvić View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tikvić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2013 u 07:16
Draga Mari to definitivno nije mušmula, po listu bi se dalo zaključiti, da je neka vrsta citrusa.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.