Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pinus mugo - Planinski bor
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pinus mugo - Planinski bor

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pinus mugo - Planinski bor
    Objavljeno: 17 Svibanj 2010 u 21:04
Pinus mugo (Hrv. Bor krivulj, Planinski bor)

Pinus mugo je dvoigličasti bor. Njegovo prirodno stanište su visoki planinski lanci: Alpe, Karpati, Apeninsko gorje te Dinarsko gorje Balkanskog poluotoka. On dolazi u širokom rasponu oblika od drveća pa do kompaktnih grmova. Razmnožavanje bora se vrši sjemenom i podložno je mutaciji. Nije potrebna stratifikacija sjemena.
Danas postoji 50ak njegovih kultivara. Kultivari se razmnožavaju reznicama i cijepljenjem. Vegetativno razmnožavanje kultivara je teško i zahtjeva puno znanja i strpljenja. Pinus mugo je sporo rastuća četinjača, neke sorte narastu i manje od 5 cm godišnje. Bor je tolerantan na širok raspon tipova tla. Uspijeva u klimatskom području USDA zone 3 do 8a. Odgovara mu sunčani položaj i normalno zalijevanje vrta. Slabo podnosi sušu.
Ako želite zadržati kompaktni izgled biljke, potrebno je bor pincirati u kasno proljeće (sada je pravo vrijeme za to) zakidajući mu pola svijeće. Na taj način potencirate rast bočnih izbojaka i bor poprimi ljepši kompaktniji izgled. Od kultivara koji se mogu nabaviti kod nas preporuča se pinciranje Pinus mugo Pumilia Sporo rastući Pinus mugo Mops nije potrebno pincirati . Evo par slika mojih kultivara :

...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 14:34
dragi Pinus, sada sam u šoku i brizi...kada sam kupovala moj P.m.pumilio,
rečeno mi je da dobro podnosi mediteransku klimu i sušu koja ide uz to.
Slične informacije sam i pročitala u časopisu Moj Cvijet.
 
Znaš, kada smo tri tjedna nakon prošlog boravka došli u Senj, nekako mi je sumnjivo izgledao, kao nekako sav klonuo, rekla sam MM da mi je sumnjiv,no nakon kiše koja je odmah pala, oporavio se. Sljedeća dva tjedna sam ga svakodnevno pratila i bio je jako zadovoljan za nas ljude,lošom vremenskom situacijom. Njemu je bilo dobro, narasle su mu svijeće, promijenile boju u svježe zelenu, a ja ga se nisam usudila pincirati, bojeći se da je možda prerano, dva mjeseca nakon sadnje.
 
I sad me brine, što ću kad nastupe vrućine, a nas nema često tamo.
Kaj da radim? Da malčiram oko njega?
lijepi pozdrav
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 19:26
Prve dvije godine dok se dobro ne ukorijeni su problematične. Na odlasku ga dobro zalij. Pomoć kakve susjede pri zalijevanju bi sigurno dobro došla a i malč je definitivno dobra ideja.
Pinciranje nije neophodno. To je stvar izbora. Sve zavisi od toga kako želiš da bor izgleda.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 19:51
Ovo je citat iz članka Balkanski borovi dr. A.Z. Lovrića :

Bor krivulj, P. mugo

Bor krivulj, P. mugo Turra s.l. (Velebit: "klekovača", Krasno: "mićibôr"), raste zonalno kao klimaks klekovine na gornjoj granici šume (1500-1800 m) u kopnenom gorju jugoistočne Europe, ali ne podnosi sušu pa izostaje na južnim planinama u Turskoj, Grčkoj i uz jadran na obalnim Dinaridima južnije od Velebita. Tipski je oblik krivulja češći u zavjetrinama sniježnih ponikava, dok na jačim vjetrometinama južnih Dinarida npr. južni Velebit, Dinara, Kamešnica i hercegovačke planine u olujnoj južnoj klekovini Seslerio robustae-Pinetum mughi pridolazi poseban kseromorfni ekotip (KUŠAN 1964, LAKUŠIĆ 1980) kojega neki smatraju za srednjoeuropsku podvrstu pumilio Haen. (BECK 1920, DEGEN 1936), a drugi (npr. SVOBODA 1953) za posebnu dinarsku geografsku rasu P. mugo subsp. illyrica Svob. Dosadanji nalazi više upućuju na drugu mogućnost, ali to pitanje ostaje otvorenim do podrobnijih poredbenih analiza. Na južnim obalnim Dinaridima mjestimice ga zamjenjuje još kseromorfnija prijelazna svojta (? križanac) izmedju P. mugo i P. nigra, tzv. P. nigra var. balcanica

Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 20:10
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Prve dvije godine dok se dobro ne ukorijeni su problematične. Na odlasku ga dobro zalij. Pomoć kakve susjede pri zalijevanju bi sigurno dobro došla a i malč je definitivno dobra ideja.
Pinciranje nije neophodno. To je stvar izbora. Sve zavisi od toga kako želiš da bor izgleda.
Znaš kaj bih volila, da bude onak niski poput grma, s malo širom krošnjom, da bura previše ne mlati po njemu, a i tak mi se najviše sviđa.
Hvala na savjetima.Smile
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2010 u 11:55
Ovih dana sam nabavio za svoj pinetum dva rijetka kultivara Pinus mugo bora. Pinus mugo Sherwood Compact i Pinus mugo Carstens.
P. m. Sherwood je super patuljak kompaktnog okruglog habitusa. Raste oko 2 cm na godinu. Tamno zelene boje kroz cijelu godinu.
P.M. Carstens je patuljasti bor nepravilnog oblika. Kada se dobro zakorijeni raste oko 10 cm na godinu. P.m. Carstens mijenja boju tokom godine. Preko ljeta ima zelenu boju iglica a preko zime promjeni boju svojih iglica u zlatnu.
U našim rasadnicima vlada oskudica spororastućih zimzelenih biljaka. Jednom kada posadiš određeni broj velikih drva koji čine osnovni skelet vrta ili okućnice spororastuće patuljaste četinjače su jedina mogućnost za nešto novog i zanimljivog u vrtu. Pitanje je što je razlog tako slaboj ponudi spororastućih patuljastih četinjača. Dali mala potražnja za njima ili znanje potrebno za njihov uzgoj ?
Evo slika mojih novih borića :



Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2014 u 23:43
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,336 sekundi.