Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sjemenje vrtnog cvjeca
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sjemenje vrtnog cvjeca

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 12>
Korisnik
Poruka
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2010 u 16:56
Ma možda ima nekih biljaka koje se sada siju, ali za sijanje ljetnica je svakako prerano. Biljkama za isklijavanje i za rast osim topline treba i svjetlost, a dani su još uvijek jako kratki. A da nešto i izraste, što bi onda s malim biljčicama - presadili bi ih u vrt i čekali da možda padne snijeg, ili?

Što se sijanja tiče još možemo dobra dva mjeseca a i više biti na miru.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2010 u 17:10
smile160Slažem se Otok. Probala sam ja to i ništa, nema smisla prije ožujka. Onda je dug dan, nije više tako hladno - recimo - i biljkice će uspješno rasti.
Dakle baka imamo još vremena, a svrbe te prsti znam i mene.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
stefkaja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3563
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefkaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2010 u 21:47
Jooj baš dobro da sam naišla na ovu temu jer moram priznat da me već lagano svrbe prstići..a vidim da je još prerano za sijanje..dali ništa ne sijete prije ožujka ili ima nekih sjemenki koje bih možda trebalo već sada posijati??Ja ove godine prvi put nešta sijem pa nemam pojma kada treba šta sijati..
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 11:52
Možeš, krajem 1. mjeseca osteospermum, u 2. mjesecu paprika, patliđan i rajčica, ali za sve ostalo radije pričekaj 3. mjesecWink
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 15:56
Ja sam posijala sjemenke kojima treba hladna stratifikacija da bi mogle proklijati,pa dok i ako one proklijaju,bit će već ožujak!
Kuća bez cvijeća i dlaka nije dom!
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 17:00

Otok, hvala na informaciji. Ti si već i znala otprilike  za koje ja biljke pitam.

Znači mogu mirno spavati do ožujka.

Jedino se moram odlučiti posaditi amarilise. A nikako  krenuti s kišobranom do šupe gdje imam lukovice  i ostalo što mi treba.

Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 17:31

E baš dobro da je došla SilveK u ovu temu jer sam dobila neke sjemenke papričica, za koje kažu da su najljuće na svijetu i da su ušle po tome u Gunesovu knjigu. Posijem drugi mjesec, pa ćemo djeliti biljčice, tko bude htio ljute papričice. Imam i naziv, a sada vidim da su tu dvije vrste:

Bhut jolokia i Fatali - već sam miris sjemenki je "fatalan".

 

 

RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 17:51
Zasad treba samo skupljati posudice u koje ćemo sijati, meni su najbolje one plastične posude u kojima se prodaje mrkva i drugo povrće, a za one velike sjemenke koje se siju pojedinačno plastične čaše od jogurta ili malo veće.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 17:56
Otočiću vidim da neki pokrivaju najlonom te posijane sjemenke ili imaju plastični poklopac, ja nisam tako nikada, a ti - daj educiraj malo narod
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 18:21
Što se tiče sijanja - normalno razlika je da li se radi o kontinentu ili priobalju.
Na kontinentu sam sijala zadnjih godina u ovom periodu:

SIJANJE U KUĆI (za presadnice):

05. ožujak: paprika (dan prije sjeme namočiti u vodu u kojoj je otopljen aspirin ili andol da ubije plijesan i bakterije), blitva, celer, salata, od cvijeća neke trajnice.

15. ožujak: paradajz, bosiljak, jednogodišnje cvijeće (kleome, kosmos, cinije, neven, lijepa kata...), dalije i kane se mogu posaditi u kući u lonce da ranije procvjetaju.

15. travanj: krastavci, buče, dinje

SIJANJE U VRTU:

15. ožujak: sije se blitva, češnjak, kopar, mrkva, lučice, peršin, rotkvice, salata, mak, crnjika...
- sade se presadnice salate u vrt

01. travanj: rukola
- sade se presadnice blitve u vrt

15. travanj: sije se jednogodišnje cvijeće: kleome, kosmos, cinije, lijepe kate, neven...

05. - 15. sviibnja: siju se bundeve, dinje, krastavci, mahune,
- sade se dalije, kane, gladiole
- sade se presadnice paprike, paradajza, krastavaca, buče, dinje, celera, bosiljka, te presadnice trajnica i jednogodišnjeg cvijeća.
Presadnice se ne smije odmah iz kuće posaditi u vrt, već ih se treba iznijeti van na zaštićeno mjesto, ako treba  za žestokog sunca i noću flisomj ih pokriti i tako ih držati jedno tjedan dana da se aklimatiziraju, pa tek onda ih posaditi na gredicu.

Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 18:25
Ja isto sijem u posude od povrća, a sve složim jednu plastičnu kutiju i pokrijem staklom. Klijance sam lani pikirala u one najmanje plastične čašice za jednokratnu uporabu.
Posložila sam ih naopačke na stol, na plamenu zagrijanom glavom čavla sam svakoj izbušila dno.
Imala sam sadnice za sebe, prijateljice, forumašice, a sve me koštalo 10-tak kuna i malo zemlje.
Sjeme je naravno bilo iz naše razmjene.
 
 
Cimi, super - ovo si spremim!
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 18:35
Ja za presadnice odmah sijem u male teglice od pola litre. Posijem po 4 sjemenke paprike ili paradajza pa kada malo porastu ostavim samo dva flanca i poslije ih tako sa zemljom posadim u vrt. Krastavaca ostavim 3 - 4 flanca u jednoj tegli jer se i u vrtu sije u "kućice" po nekoliko sjemenki.
Od nekih vrsta cvijeća u takvoj tegli ostavim i po 5-6 biljaka i tako ih i posadim bez razdvajanja.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 21:37
Biljke, čije sjeme mora biti izloženo hladnoći (da bi proradili hormoni koji sprečavaju da sjeme proklije prije proljeća), inače se siju u studenom, u posudice koje se drže vani na zaklonjenom mjestu, - mogu se još uvijek posijati (treba im oko 2 mjeseca izloženosti hladnoći).
To su npr.: sasa (Pulsatilla), jaglac (Primula), vrkuta (Alchemilla), kukurjek (Helleborus), srdašce (Dicentra), jednogodišnji plamenac (Phlox Drummondii), plavi mak (Meconopsis), astilbe, zvončići...
U veljači treba posudice staviti na sunce, zemlju držati umjereno vlažnom - i u ožujku bi trebalo niknuti!!!
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Siječanj 2010 u 22:35
Sijanje trajnica u stakleničkim uvjetima sa obiljem svjetla i topline:

Tko ima gore navedene uvjete može u siječnju i veljači posijati trajnice pa će mu već iste godine procvjetati - jer inače kod kasnijeg sijanja procvjetaju tek slijedeće godine. Uz gore navedene uvjete treba imati i malo sreće - da bude što više sunčanih dana jer će u suprotnom biljke biti izdužene zbog malo sunca.

Dok kliju trebaju biti na 18 - 20 st. C, a kad narastu na veličinu presadnice drže se na 15 - 18 st. C. U ožujku se mogu preko dana držati na otvorenom (ili otvoriti staklenik). Sredinom travnja se mogu posaditi u vrt.
To su npr.: Gailardia, kokotić (Delphinium), helenij, naprstak (Digitalis), žuta pupavica (Rudbeckia fulgida)...

Od sjetve do cvatnje prode 4 do 5 mjeseci.
Na vrh
stefkaja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3563
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefkaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2010 u 13:59
Daj mi recite kad sijem jel mogu u jednu teglicu posaditi više sjemenki..ili je bolje saditi u kutiju od jaja pa svaku posebno?? Eh da još samo nešto..jel mogu posaditi sjemenke u kartonske kutije od jaja, nemam plastične..
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2010 u 16:09
Stefkaja,mislim da je tema negdje pod savjetima ili uradi sam di je Monna(čini mi se)pisala kako od papira napraviti  teglice male za sjetvu.Možeš u kutije od jaja,zašto ne.Po mom mišljenju su papirnate i bolje jer kad budeš mladicu presađivala u vrt ili veću teglu,posadiš je sa tim papirom,on se raspadne s vremenom,što kod plastike ne možeš.Što se količine tiče,sitno sjeme posij u neku teglu,malo dužu i naravno da tu ide više sjemenki(prkos,pakujac ,kokotić i sl sitno sjeme)Da ti nebi na jednom mjestu "šuma" mladih niknula a okolo ništa,pomješaj sjemeke sa pijeskom i posij,tako će biti ravnomjernije raspoređeno sjeme.Jednu sjemenku po posudici siješ ono sjeme koje je deblje(noćurak,osteospermum,slijez,lantane...).
Mislim da je još rano za neko sijanje.Možda neku biljku kojoj treba duže da nikne ili neku egzotičnu,da sad posiješ.Ostalo ostavi za 3 mjesec,sve će na vrijeme niknuti i narasti,ne boj se.
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2010 u 09:48
Molim savjet, planiram posaditi u vrtu (sjenoviti dio) ove godine Vodenice, i to više njih, pa sam mislila ih posijati (a ja i sijanje 2 pojmaBig%20smile).
Kako se ponaša sjeme, na što je potrebno paziti prilikom sijanja (temp., svjetlost, vrijeme sijanja....), jedno sjeme u jednu teglicu...?
ILI bi bilo bolje da kupim gotove sadnice? Thks!
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2010 u 10:07
Ja vodenice sijem u 3. mjesecu, posudu prekrijem staklom ili nekim najlonom. Treba samo paziti da se ne posije pregusto.

Ako ti sijanje ne ide od ruke, možeš kupiti i sadnice (nisu skupe - budu od 3-6 kn). Kad te sadnice malo porastu, možeš iz njih vrlo lako uzgojiti puno vodenika, vrlo lako se razmnožavaju. Otkineš grančicu, staviš u vodu i one vrlo brzo puste korjenčiće. Kad puste korjenčiće posadiš ih u zemlju i imaš vodenika koliko hoćeš.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2010 u 11:55
Vodenice-jel mislite na impatinese?Ako da,onda zavisi koju vrstu siješ,ima ih više vrsta.One sa dugom cvijetnom štapkom,balzamine one nicu jako brzo i vrlo lako i to sijanjem direkt na stalno mjesto,kad temperature ne budu  u minusu.Sve zavisi od podneblja u kojem se nalazimo.Ja svoje sijem direkt u baštu krajem februara il početkom marta,ako nema minusa..Onu drugu vrstu,new gvinea ,njih sam sijala par puta u saksije i nisam imala uspijeha sa njima.Možda je sjeme bilo loše il ja nemam sreće sa njima.Kupovala sam gotovoe biljke i kako Otok reče lako ih razmnožavala od reznica...Ako su ti saksijice veće,stavi više sjemenki,kasnije ih možeš rasaditi na željeno mjesto.Ja sjeme balzamine nakupim u ruku i bacim po bašti,niču kao ludeLOL,ove druge me bojkotuju,izgleda!I ako si na kontinetnu nemoj žuriti sa sijanjem ako nemaš uslove. Klijanci uginu čekajući lijepo vrijeme da idu napolje.To iz svog iskustva kažem..
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2010 u 14:43

OTOK I alisa hvala na brzom odgovoru, vjerojatno ću kupiti sadnice, al znam da će me dosta svrbiti prstići da ja to vidim kako će meni niknuti.

alisa što se tiće vrste- nemam pojma koja je, samo znam u kojem škartoćiću (kesici) se nalazi u dućanu (trgovini)LOL, jedino to znam u vezi vodenica. Po tvome tekstu mogu zaključiti da ti rastu i na direktnom suncu, kad kažeš da ih posiješ po bašti?
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.