Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Božićni kaktus - Zygocactus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Božićni kaktus - Zygocactus

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 41>
Korisnik
Poruka
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 08:18
moj božićni kaktus je krenuo odbacivati pupove
nisam ga micala, ali eto :(
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 09:43
Kika

Da nastavimo.

Maso, Vule (i Vule je pitao da li je taj njegov kaktus ‘uskrsnji kaktus’) imate Epiphyllum. Neki cultivar. Vuletov cveta roza, Shashine mame crveno, a Maso ti ces to tek otkriti, mozda i procveta kao orhideja!

Mislim da znam zasto su ovi pogresili. Sto im nikako ne umanjuje gresku, bas suprotno.
Poveli su se za ovim nazivom Epiphyllum, koji se nudi kao sinonim za Schlumbergera.
Ali ono sto su oni uradili ravno je tome kao da su postavili sliku neke neobicno lepe i retke violine i rekli: Evo jedne interesantne gitare!
I to samo zato sto pripadaju skupini zicanih muzickih instrumenata.


Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 09:46
Originalno poslano od člana alkemicar alkemicar napisao:

moj božićni kaktus je krenuo odbacivati pupove
nisam ga micala, ali eto :(

 


To je pobuna!

Znaju oni da se ovde vodi borba za njihov identitet, za koju njihovi vlasnici i nisu zainteresovani. Kazu, svejedno mi je!

Nece da cvetaju, kad ne znaju ko su i kad bi trebalo da cvetaju!

Zato moj i nece da propupi, dok se stvari ne razbistre do kraja.

Aglaja
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 09:55
Kod nas kraljicom noći zovu onaj okrugli,bodljikavi,kaktus koji cvate predvečer i naravno cijelu noć.Ovi(ephipillum) cvatu i preko dana a cvijet im ne traje samo jedan dan ,ko kod kraljice noći(tj.jednu noć jer je ujutro povenuti već).I mislim da ne miriši toliko jako ko kraljica noći
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 11:14
Koliko sam razumela Kiku, s njenim znanjem dalje baratala i pogledala neke fotografije - kraljica noci je Epiphyllum Oxypetalum. Cveta samo jednu noc i izgleda ovako:





Ono gore je hibrid Pfersdorfii.

Vule ima Epiphyllum koji cveta slicno ovome



a Shashina mama ima slican ovome



Sve su to vrste Epiphyllum-a. Ne moraju da cvetaju u isto vreme, niti im je duzina cvatnje ista.


Jedan uzgajivac je za cvet Schlumbergera-e rekao da ga podseca na egzoticnu pticu u letu. Sta bismo rekli za cvet Epiphyllum-a?

Aglaja
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 12:02
....kako je krasna ta kraljica nocismile93....ova iznad slika kaktus sa crvenim cvjetovima, e mislim da je takav moj taj jadnik koji nikad ne cvjeta, ali se sjecam cvjetova kod svekrve od koje sam i uzela pelcer----takvi nekakvi crveni su bili.....divota!!!!!
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 13:42
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:



To je pobuna!

Znaju oni da se ovde vodi borba za njihov identitet, za koju njihovi vlasnici i nisu zainteresovani. Kazu, svejedno mi je!

Nece da cvetaju, kad ne znaju ko su i kad bi trebalo da cvetaju!

Zato moj i nece da propupi, dok se stvari ne razbistre do kraja.



Aglaja, znaju ONI tko su i kad trebaju cvjetati ali MI ne znamo (ili nismo sigurni u ono sto mislimo da znamo).
Ili stvarno mislis da bi ja sa ova moja dva trebala odrzati jednu sjednicu da im objasnim tko su i u koje vrijeme moraju cvjetati??
Ne kazem da nije lijepo i interesantno znati sve to (pazljivo sam procitala sve sto si napisala) i da nije lijepo kad biljka cvjeta u ono vrijeme kad MI od nje to ocekujemo.
Ali sta da im radim ako krenu cvjetati usred ljeta (kao kod one moje poznanice u münchenu - po ovom tvom opisu ona ima pravi bozicni kaktus koji joj cvjeta dva puta godisnje - jednom usred ljeta i jednom usred zime)? Da im kazem: "Ne neee, ne ljutit mamicu, to se ne radi sad...morate cekati do novembra!!" ??

Ovo pisem jer se osjecam prozvana radi onog "Znaju oni da se ovde vodi borba za njihov identitet, za koju njihovi vlasnici i nisu zainteresovani. Kazu, svejedno mi je!"

Kazem opet: biljka koja cvjeta, zdrava je i zadovoljna biljka, a cvijet kojim nas pocasti u neko neuobicajeno doba godine po mome misljenju je nacin kako nam biljka uzvraca ljubav. A u koje ce doba godine to pokazati ... pokazace kad ona hoce i kad joj odgovara. A mene raduje svaki cvijet bez obzira da li je ocekivan ili ne (ovi neplanirani jos vise).
Zato mi je zaista svejedno da li su ovo kod mene bozicni ili thanksgiving kaktusi...ali to ne znaci da ih radi toga manje volim.

Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 13:44
smile93smile93smile93smile93

kako god da se koji zove - meni je svejedno jer, jer, jer.... PJEKJASNO
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 14:25
Boze, Aurora, pa zar si ti zaista pomislila da sam ja ozbiljno mislila to sto sam napisala?

Da cvet moze imati krizu identiteta?

I kako ja mislim da ce procvetati kada mu to mi kazemo, pod uslovom da znamo pravo vreme cvatnje!

Samo sam posla od nekih pitanja koja su se ovde nametnula i pokusala naci odgovore na njih. (Shvatite to kako hocete, kao profesionalnu deformaciju ili sta vec!)

Zasto se neki bozicnjaci medjusobno razlikuju?
Zasto nasi bozicnjaci cvetaju mnogo prije Bozica?
Zasto ne cvetaju? Koje uslove treba zadovoljiti da bi cvetali?

Izvinite ako sam vas opteretila. To mi uopste nije bila namera. Mislila sam da se nalazim na pravom forumu. Ne izdaju li se mnogi ovde za 'fanatike'? Izgleda da nas fanatizam nije iste vrste. Ali se krece na istom terenu, tako da ne vidim razloga za nerazumevanje. Izvinite jos jednom.

Poz.

P.S.

Ako nekoga zanima, skinula sam 2 uputstava za razmnozavanje i uzgoj Schlumbergera-e, prevela sam i kombinujuci napravila jedno.

Da ga postavim?
Aglaja
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 15:44
svakako! ja čekam s nestrpljenjem.....

Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 15:50
Vidim, vidim da se povela žučna rasprava oko kaktusa.
 Aglaja, nisi me shvatila dobro u vezi Kraljice noći, ali je to moja greška jer nisam spomenula njeno latinsko ime. Njeno latinsko ime je Selenicereus grandiflorus, cvijetovi su veličine do 30 cm i mirišu kao vanilija. Sama stabljika je vrlo neugledna, puzava i već od malena se treba vezati za neki oslonac. Nažalost nikada je nisam vidjela uživo, ali bih je voljela imati zbog prekrasnih cvijetova.
Kaktus koji se kod Shashe zove Kraljicom noći je vjerojatno Morski jež, tj. Echinopsis koji je dosta česti kaktus u "domačem uzgoju". Ja imam bijeli-krem i rozi, a postoji još i crveni, a navodno i ljubičasti koji nisam nikada vidjela čak ni na slici.
Ovaj  Epiphyllum Oxypetalum čiju je sliku postavila Aglaja (1. slika) ne spada ni u božične ni u uskrsne, nije ni kraljica noći, već je to također jedan od hibridnih Epiphylluma. Kratko i jasno-lisnati kaktus.
 
Da još dam svoj prilog cvatnji ovih naših božičnjaka. Postoji Božični kaktus (Schlumbergera hybridii), a isto tako postoji i Novembarski kaktus (Schlumbergera truncata). Obje vrste spadaju u člankovite kaktuse.
 
Novembarski je nešto manji od božičnjaka i ima one nazovimo "zupčaste" članke. Zaboravila sam kako ih je Aglaja nazvala. On cvate nešto ranije od božičnjaka pa već u 10. mjesecu možemo očekivati njegove prve cvijetove pa sve do kraja 11. mjeseca. Koliko se siječam, Aurorin je takav onaj narančasti-boja breskve.
 
Božični kaktusi su kaktusi kratkih dana, pa cvatu kad su dani u godini najkraći, a to je zimi tj. krajem 12. mjeseca. Ima ih u svim bojama i oni imaju ravne rubove članaka, a cvijetovi im uglavnom vise prema dolje.
 
Uskrsni kaktusi su također člankoviti, a latinski naziv im je Rhipsalidopsis gaertnerii. Cvatu u proljeće što i ne mora biti točno za Uskrs.
 
Činjenica je da se vremena cvatnje svih kaktusa mogu djelomično mijenjati što ovisi o temperaturi i svijetlosti zimovališta i dr. uvijetima, ali nam je ipak svima najbitnije da procvatu.
 
Ja u svojoj zbirci od člankovitih kaktusa posjedujem Božični rozi i Uskršnji crveni pa ako bude interesenata oko pelcera mogu mi se na proljeće slobodno javiti. Obje vrste se lagano ukorijenjuju.
Ovo mi je najduži post koji sam ikada napisala i nadam se da vas nisam previše zadavila.
 
Aglaja, meni su tvoji postovi dobrodošli i čekam s nastavkom, a pogotovo ovi prevodi jer ne razumijem engleski pa mi takve stranice nisu previše od koristi.
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 16:46
aglaja, draga, ja obozavam ovo sto ti ovdje pises, a i inace sa velikom paznjom pratim tvoje postove i na drugim temama jer vidim da imas i interesa i znanja u dosta podrucja...puno vise od mene same ... ja sam prema tebi pravi amater, a i ne samo prema tebi ovdje na forumu.

Moze bit da sam ja nesto pogresno shvatila, moze biti da sam reagirala kako nije trebalo...moze bit da je radi PMS-a, moze bit da je radi punog mjeseca....Zapravo sam ti samo htjela objasniti sta sam mislila pod onim "svejedno", a od toga ispao cijeli roman.

Mir? smile73






Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 19:16
Aglaja
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 22:13
Hej, ljudi!

Da nastavimo.

Na prvom mestu, osecam potrebu da odgovorim na pitanje: Zasto sam u okviru rasprave o bozicnjaku povela pricu o Epiphyllumima?

Evo, odmah i odgovora: Kako bi ih izbacila iz igre!

Fotografiju uljeza sama sam postavila.
Kako smo saznali od Kike, hibrid Pfersdorfii se potkrao kao jedan varijetet bozicnjaka. No, ubrzo je kao uljez i razotkriven.

Ali, postoje i drugi razlozi. Maso je za svog Epiphyllum-a pomislila da je bozicnjak, a Vule za svog da je prolecni ili uskrsnji kaktus.

Mislim da je jedino zajednicko izmedju Epiphyllum-a, s jedne strane, i bozicnjaka, jesenjeg (ili Thanksgiving-a) i uskrsenjg kaktusa, s druge strane, u tome sto pripadaju skupini lisnatih kaktusa. Za razliku od Epiphyllum-a ovi su i clankoviti. To je Kika istakla.

Drugo, mene sad muci sto sam opet postavila uljeza. A to je zato sto sam srljala. Povela sam se za lat.imenom kraljice noci koju je dala nbjelov: Oxypetalum, kada je postavljala fotografiju svoje kraljice noci, kako sam razumela.
Ali ipak necu intervenisati. Znamo da one dve slike ne prikazuju kraljicu noci.

Eto toliko.

A sad idem da vam posaljem ono uputstvo.





Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 22:38
Prihvaticemo, dakle, da postoje tri vrste ovih kaktusa:

1. jesenji ili novembarski (kako ga je Kika nazvala) (Schlumbergera truncata)
2. zimski/decembar/bozicni/bozicnjak (Schlumbergera x buckleyi) Ovo x oznacava da je hibrid nastao ukrstanjem, ako opet nisam pogresila.
3. prolecni ili uskrsnji (Rhipsalidopsis gaertneri)

U skladu sa ovim nazvacemo ovo uputstvo:

Kako razmnoziti i uzgojiti ove kaktuse

(Ovo je kompilacija dva uputstva. U originalu, oba se odnose na jesenjeg i bozicnjaka. Mislim da moze da vazi i za prolecnog, osim pripreme za cvatnju. U doba kada ova dva cvetaju, prolecni spava.)

Reznica ovih kaktusa se najlakse zakorenjuje u kasno prolece. Potrebna joj je nesto visa i stabilna temperatura. Ali, sa razmnozavanjem se moze krenuti vec krajem zime-pocetkom proleca. Sto se ranije posadi, veca je verovatnoca da ce cvetati iste godine.

1. Uzmite stabljiku sa najmanje 3 ili 4 clanka i otkinite je uvrtanjem na spojevima, ili odrezite ostrim makazama.

2. Neka reznica stoji najmanje 24 h da bi se osusila, zasticena od direktnih suncevih zraka, u seni. Preporucuje se i do tri dana.

3. Sadnja: U izabranu saksiju postavite drenazni sloj, mesavinu treseta, obicne bastenske zemlje i peska i samo malo navlazite, da ne bude mokra. Reznicu posadite do pola visine prvog clanka.

Ukoliko je vasa reznica predugacka, slobodno je ukopajte i nesto dublje, no budite sigurni da je najmanje jedan clanak pod zemljom.

4. Posadjenu reznicu postavite na svetlo mesto, na prozoru ili vani. Ali je zasitite od direktnih suncevih zraka, narocito leti. Sacuvajte tlo od potpunog isusivanja, ali ne 'navodnjavajte'. Odrzavajte vlaznost.

5. Reznica ce klonuti, omlohaviti. Ne panicite. To je normalno. Nema jos korena da apsorbuje vlagu. Kada ponovo pocne da se vraca u zivot – u to vreme koren ce se vec razviti. Svaki dalji porast reznice je takodje znak da se zakorenila.

6. Kada vidite ovaj znak – mozete poceti sa normalnim zalivanjem, po principu provere povrsinskog sloja zemlje. Ne zalivajte cesto i neumereno. Kada zalivate, sacekajte da voda prodje kroz citavu posudu i iscuri kroz rupice na dnu saksije. Ostatak (visak) vode izlite iz podloska.

Ovi kaktusi ne pripadaju pustinjskim kaktusima, vec poticu iz tropskih suma Juzne Amerike. Zbog toga traze i podnose nesto vise vlage, ali ne preterujte. Zimi zalivajte svakih 10-14 dana, leti jednom nedeljno.

7. Kada reznica poraste za novi segment mozete poceti i sa prihranom, sve do kraja leta (do oktobra/listopada). Prihranjujte je obicnim tecnim djubrivom za kucne biljke.

8. Priprema za cvetanje: Drzite svoju biljku na hladnom i omogucite joj onoliko dnevnog svetla koliko ga ima i vani. Da bi biljka procvetala, potrebna joj je niska jesenja temperatura, kao i kolicina svetlosti karakteristicna za to doba godine.

Kika je bozicnjaka nazvala 'kaktusom kratkog dana' i napomenila da cvetaju kada su dani u godini najkraci - zimi. Ovi autori govore o hladnijim i dugim jesenjim nocima kao 'okidacu' za proizvodnju cvetnih pupoljaka.

9. Ako imate srece, procvetace vec prve godine. Verovatnoca da ce cvetati jos iste godine je veca ako ste reznicu posadili u prolece.

10. Posle cvetanja, biljka treba da se odmara, sve do marta. Obezbedite joj period mirovanja! Smanjite zalivanje, ali ne dopustite da se zemlja potpuno isusi. Ne prihranjujte je sve do pocetka vegetacije.

Drzite svoje kaktuse tokom godine sto je moguce duze vani. Zasitite ih od direktnih suncevih zraka, narocito leti. Malo jutarnjeg sunca je O.K.
Ali ne zaboravite, ovi kaktusi poticu iz tropskih suma juzne Amerike i apsolutno ne podnose mraz. Iznesite ih van u prolece tek kada prodje opasnost od mraza, a u jesen ih unesite unutra kad mraz zapreti.

cicamicaigotovaprica

P.S.

Kada je Edda, mislim da je to bila Edda, poslala uputstvo o razmnozavanju africkih ljubicica, pozvala sam sve one koji u tome imaju islustva, da obogate (ozive) tu recepturu vlastitim iskustvom, komentarima...

Pozivam i sada!
Aglaja
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 23:00
 Dobila si za ovaj prijevod čistu peticu od mene.Thumbs%20Up  Kad nas već pozivaš, tu sam. Ovo sa razmnožavanjem je 1000%Big%20Hug  točno. Još da dodam da možete razmnožiti i iz 1 članka samo će trebati malo više vremena da biljka poraste. Otkinuti članci prije sadnje mogu u hladovini stajati jako dugo, da ne spominjem 1-2 mjeseca. I kada su totalno dehidrirani, to ne znači da se neće ukorijeniti kad ga stavite u vlažnu zemlju.
U vezi zalijevanja se ne slažem s ovim tekstom jer je to relativno. Ovisi o veličini tegle, kao i o temperaturi. U ljeti ih zalijevam češće jer mi stoje na direktnom suncu (zapad) i zemlja se brzo prosuši, a zimi rjeđe od navedenog jer mi stoje na hladnom. Moj savjet o ljetnom zalijevanju je: zalijte ih obilno i kad se zemlja posuši, ponovite zalijevanje. Savjet za zimsko zalijevanje: što je hladnija prostorija zimovanja, manje vode. Moji za hladnih zima dobiju svega 1-2 puta i to vrlo malo vode.
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2007 u 00:11
aglaja, kika smile55

Ažurirao Arwen - 28 Studeni 2007 u 00:12

Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2007 u 00:53
 Zašto su sve cvjećarne, peveci i ini centri u mom gradu, u ovo predbožićno vrijeme prepuni kaktusa koje nazivaju "božićnim", a oni to , zapravo nisu ( barem po ovome što ste sve iskopale s neta ili literature)?
  Mogu li ja nekoga tražiti odštetu, možda Wink?
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2007 u 07:34
Može odšteta - pola kamiona cvećkiWink
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2007 u 11:40
pa da, barem to...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 41>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,187 sekundi.