Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Četinjače i zimzelene vrste
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Thuja occidentalis "Smaragd"
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Thuja occidentalis "Smaragd"

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Thuja occidentalis "Smaragd"
    Objavljeno: 19 Lipanj 2010 u 16:12
Thuja occidentalis "Smaragd"

Thuja occidentalis (Američka, zapadna tuja) je jednodomna četinjača porijeklom iz sjeveroistočnog dijela Sj. Amerike. Kultivar Thuja occidentalis Smaragd je zimzeleno stablo sa kompaktnim, usko piramidalnim habitusom. Raste relativno sporo i naraste do visine 5 - 6 m. Često je zasađena u živici, isto tako dobro izgleda kao samostalno drvo. Ako se odlučite za živicu od Tuje, Thuja occidentalis Smaragd je po meni najljepša varijanta.
Lišče je preko ljeta smaragdno zelene boje, preko zime malo potamni, kada popusti mraz je nova rast ponovno svježe zelena.
Lišče ima finu meku teksturu ugodnu za oko i za dodir. Nije osjetljiva na tip tla ili pH.vrijednost tla. Najbolje uspijeva u vlažnom dobro dreniranom tlu i na sunčanoj poziciji. Raste u klimatskim zonama USDA 3 – 8. Razmnožava se sa polu drvenim reznicama. Za reznice su najprimjereniji centralni vršni izbojci. Najbolji rezultati vegetativnog razmnožavanja postižu se reznicama uzetim u Kolovozu.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2010 u 08:10
Evo i mog četinjačkog kutića, slikanog od iza. Mix svega i svačega (pa čak i ljetnih čempresa Smile )
 
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2010 u 21:52
Anaida, lijepo je u tvome dvorištu. Smaragdice su male ali bez brige uskoro će preuzeti glavnu riječ u tom dijelu vrta.   
Evo i jedno pitanje : Na što misliš kada kažeš „ljetni čempres“, što je to ljetni čempres?
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Srpanj 2010 u 17:16
Pinus, hvala na lijepim riječima. A ljetni čempres je lat. kochia scoparia, na mojoj prethodnoj slici svjetlozelene boje...
Evo ih i tu
 
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2010 u 21:05
evo ja sam nabavila sjeme iste ove thuje i zanima me kada bih to mogla posijati?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Kolovoz 2010 u 22:20
Thuja occidentalis "Smaragd" iz sjemena ?

Predlažem da krajem jeseni kupiš malu sadnicu (10 – 20 Kn) i odmah posadiš. Ako ti se čini da je to skupo probaj reznicama.   
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2010 u 15:08
a čuj, nije bila moja ideja da krenem od sjemena nego je MM zapeo LOL

uglavnom lijepo se sve informirao i iskopao negdje info da ako se gnoje mineralnim gnojivom da narastu i do 38cm godišnje, što više i ne zvuči tako smiješno jel, naravno nebi ih gnojio dok su još male ..a reznice mi se iskreno neda nabavljati ..ovdje ionak kaj god trebam, baš to niko nema, tak da neću ni pokušavati ..od susjeda isto nitko nema (živim u zg koji je siromašan cvijećem) a sad okolo naokolo žicarit fakat nemam volje.A ne pada mi na pamet kupovati jer mi treba oko 150 kom. a 1500kn mi se ne daje ni u ludilu. 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2010 u 18:49
U pravu si!
Ako trebaš veću količinu isplati se uzgoj iz sjemena. Zadovoljstvo da si Thuje uzgojila sama isto nešto znači. Najbolje vrijeme za sijanje crnogorice je sredina 5 mjeseca. Pročitaj ovu temu: Razmnožavanje crnogorice iz sjemena. Ima tu dosta korisnih savjeta.




P.s. Thuja occidentalis "Smaragd" je kultivar i njega ne možeš razmnožiti iz sjemena.
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2010 u 20:48
Thuji iz sjemena treba par godina da bi narasla 30-40cm.
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2010 u 21:16
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

U pravu si!
Ako trebaš veću količinu isplati se uzgoj iz sjemena. Zadovoljstvo da si Thuje uzgojila sama isto nešto znači. Najbolje vrijeme za sijanje crnogorice je sredina 5 mjeseca. Pročitaj ovu temu: Razmnožavanje crnogorice iz sjemena. Ima tu dosta korisnih savjeta.


Dobro, kolko vidim ovdje piše da se thuja može sijati u zaštićenom prostoru ..jel to znači da bih mogla posijati prije s obzirom da bi ih stavila u plastenik?
Hvala na linku Wink
Na vrh
tanjica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 235
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanjica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Kolovoz 2010 u 21:22
Originalno poslano od člana Željka Željka napisao:

Thuji iz sjemena treba par godina da bi narasla 30-40cm.


Pa meni se nikam ne žuri Smile
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2010 u 10:09
Ovu grančicu sam drpila susjedu iz živice i zapiknula u zemlju, iako nisam siguran da sam to dobro uradila. Da li sam pogodila vrstu thuje ?







Primjetila sam da živice od ove thuje žute i suše se, bez obzira na mjesto i uvjete gdje su posađene. Možda je to zbog ovogodišnjih kiša, jer one koje su zasađenje tako gdje voda otiče suše se manje, ili je nešto drugo.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2010 u 13:17
Čini mi se da je to Thuja smaragd. Tu imaš materiala barem za tri reznice. Grančice otkini prstima, možeš pustiti petu. Petu malo skrati. Dva, tri lista na vrhu grančice pusti ostale pažljivo odstrani žiletom. Popikaj u substrat za cvijeće i redoviti održavaj vlažnim. Skloni od direktnog sunca.
Pročitao sam da je postotak reznica koje se prime na taj način oko 20 – 30 %.
Thuju do sada nisam razmnožavao.


Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2010 u 13:40
hvala
Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2010 u 20:09
Nažalost, moram reći da ovo nisu reznice Thuje occ. Smaragd već Thuje plicate (giganteum)...
Nema veze... i one su prekrasne
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2010 u 20:27
Ne znam koja je, ali susjed na vikendici ima živicu staru 10 god. visoku preko 3 m, nikad ju nije rezao,(on je na privremenom radu u Njemačkoj) ni gnojio. Kak su ju posadili tak raste. Tvori neprobojan zeleni zid, nimalo se ne prorjeđuje, čunjastog je oblika, odmah od zemlje nepregledno gusta.Ove zime joj je malo sniejg polegnuo grane, kad su za Uskrs došli to su malo povezali i niš se više ne pozna. Koja je, da je ali ovak zahvalnu živicu još nisam vidla. Jedino joj se sad malo na dijelu gdje se više zadržava voda suše listovi.
Na vrh
Liquidambar View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 15 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 66
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Liquidambar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2010 u 20:31
Originalno poslano od člana gospina trava gospina trava napisao:

Ne znam koja je...
Pa ja ti velim koja je... Thuja plicata... i točno si je opisala.
 
Ima jedna Thuja plicata u arboretumu Opeka kod Varaždina... posađena prije viđše od 150 godina...
Njene najdoljnje grane su ponovno ušle u zemlju i izašle... i tako tvore prirodni amfiteatar oko debla...
Obično se drži nastava "u tom stablu"...
Moram naći fotke...
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2010 u 20:39
Hvala ti na informacijia, vjerujem ja tebi, to sam rekla više kao poštapalicu.
Na vrh
miroslav79 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Listopad 2010
Lokacija: Italy
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miroslav79 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2010 u 15:59
mene interesuje gdje se moze kupiti sjeme thuja i kad se mogu posijati.HVALA
Na vrh
miroslav79 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Listopad 2010
Lokacija: Italy
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miroslav79 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2010 u 16:04
Ja pokusavam saznati nesto o thujama jer mi treba negdje oko 100-150 pa neznam staje bolje da sijem ili da kupim sadnice i cijene kako se krecu za sadnice.Hvala svima unaprijed koji mi mogu dati neki koristan savjet ili informaciju.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.