Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Agave
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Agave

 Odgovori Odgovori Stranica  123 15>
Korisnik
Poruka
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Agave
    Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 15:23
Budući da ne mogu naći na forumu topić o agavama, otvorila sam ovaj, ali ako negdje postoji šapnite mi i ovo ću zamoliti administratora da obriše.

Dobila sam ove godine dvije, a o njima stvarno ništa ne znam pa molim vaše savjete.
Ovo niže je sve što sam do sada našla

Porodica: Agavaceae

Zemlja porijekla: Mexsiko - na serdozemlju udomacena

Pogodno mjesto: Suncano - podnosi polusjenovito

Da bi se pojavio do 8 metara visoki cvijetni stub mora agava dobrano ostariti. Po nekima 30 - 40 godina, a po nekima cak 80 godina. U svakom slucaju, nakon cvjetanja maticna biljka umire, ali ostavi za sobom dovoljno potomaka da bi se ciklus ponovio. Pored vrste sa cisto zelenim listovima, postoje i one sa kremasto bijelim ili zutim prugama ili rubovima. Debeli, mesnati listovi mogu narasti cak i u loncu na balkonu i do metar u duzinu.

Umjereno zalijevati. U periodu rasta 1 - 2 puta dodati djubrivo za kaktuse. Prezimiti mora u svijetlom prostoru - ne hladnijem od 5°C. Po poptrebi u proljece presaditi. Razmnozava se putem malih biljaka koje izrastaju uz maticnu biljku ili iz sjemena.

UPOZORENJE: Agava ima snazno izrazene trnove na kraju listova ( a i sa strana ) pa treba biti narocito oprezan tamo gdje se igraju mala djeca. Mozda je bolje odreci se uzgoja agave u periodu dok djeca odrastaju.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 15:24
A ovo su moje dvije




i još k tome sam ih stavila na krivo mjesto, ajde plizzzzz neka to netko tko zna, umije i smije preseli u kaktuse i sl.... smile180definitivno danas nije moj dan.

Hvala što sam spašena u nevolji i vlastitom neznanju.


Ažurirao TeaK - 10 Listopad 2007 u 21:17
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 17:45
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
nadglednik View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 15 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nadglednik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2007 u 22:04
I ja imam agavu onakvu kao tvoja donja i znam o njima koliko i ti pa vas i ja skupa sa TeaK molim da me nećemu podućite a zauzvrat ćete dobiti zahvalnu agavu.smile195
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2007 u 22:09
Gore sve lijepo i točno piše. Dodala bih samo da dobro podnosi rezanje donjih listova, a i ne smeta joj ako joj porežete vrhove listova (trnove).
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2007 u 13:43
Vidi se da podnosi rezanje donjih listova, led ju je dobrano podrezao smile48
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2007 u 23:00
 Imam i agavicu...majusnu ( za sada) Jel to aloe vera?


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 00:05
Hmm ne znam.Tibor je negdje stavio sliku aloe vere,a dina je,ko i uvijekWink,stručno savjetovala o njenim ljekovitim svojstvima.E sad di je to poima nema,moguće tu  ili pod moji kaktusi ili ima post sa aloe verom.Ja ,ko laik,mislim da je aloe vera ona sa mekšim listovima.Naći ću post o njojWink
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 00:06
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=50&PN=9
To je aloe vera,a jel agava u nekom bliskom srodstvu ne znam
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 00:13
 Da, kao ona Tiborova , bila je i matična biljka s koje sam uzela pelcer...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 00:15
Sutra će ti stručnjaci reći,kad stignu,šta jeWink
Na vrh
vepar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vepar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 00:21
Aloa vera ima ako me dobro služi sjećanje nekoliko stotina vrsta a samo su tri vrste ljekovite.Kiki treba uputiti pitanje ,ona je dr.za kaktusiće.
meni ovo Fridino liči na agavu koje su raširene po našoj Dalmaciji
vozi sigurno vozi bager
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 00:25
 Ne, Vepre, nije ona agava na koju misliš...Ovo je raslo u pitaru i identično je onoj na Tiborovoj slici...ma, ima toga kod nas ovdje gotovo u svakom seoskom dvoru, ali čini mi se da je uvijek u pitaru...ne na otvorenom....
Na vrh
vepar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Kolovoz 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vepar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 00:26
Aloa vera je ovo ako budete uspjeli vidjeti

vozi sigurno vozi bager
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 00:26
Agava i Aloa su dvije različite biljke. Ova Fridina biljka bi mogla biti Aloa arborescens, ali mi na ovoj slici pomalo liči i na malu agavu.
Frida, možeš li uslikati još jednom, ali se fokusiraj na vrh biljke da bih ti mogla točno odgovoriti.
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 00:29
 Evo idem, ali moram reći da mi jako sliči i na tvoju samo je tvoja manje bujna nego prijateljičina... Imala je to tanko deblo što nisam kod agava vidjela...
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 00:56
Originalno poslano od člana vepar vepar napisao:

Aloa vera ima ako me dobro služi sjećanje nekoliko stotina vrsta a samo su tri vrste ljekovite.Kiki treba uputiti pitanje ,ona je dr.za kaktusiće.
meni ovo Fridino liči na agavu koje su raširene po našoj Dalmaciji
 
Vepre, četiri su ljekovite, a ne tri. Ne može se baš reći da sam dr. za Aloe, ali sam zato ovim postom ušla u klub 500. Spaz 
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 00:59
kika smile55

sad ces nas moći i gledati....
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 02:09
evo, stvarno se ne da bolje...


Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2007 u 13:00
Aloa arborescens, 100%, ljekovita.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.