Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Oleandar
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Oleandar

 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
Korisnik
Poruka
Ivona View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2007
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Oleandar
    Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 20:35
Da li netko zna šta ga je napalo?
Do nedavno je cvijetao i sad odjednom žuti i baca listove.
Na nekim listovima pojavljuju se crne pjege.
Stavila sam mu i štapiće protiv ušiju u zemlju pa se bojim da to nije razlog.

Hvala

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2007 u 21:04
Evo nešto sam ti našla....a moje mišljenje je pod onim podebljanim...

www.slobodna dalmacija

BOLESTI I ŠTETNICI

U pojedinim godinama, naročito kada ljeti ima dosta kiše, na oleadnrima dolazi do pojave gljivične bolesti znane kao suha trulež. Drugi, česti uzrok propadanja jest pojava raka - gljivične infekcije koja zahvaća gotovo sve biljne dijelove. Zaraženi je dio potrebno odmah odstraniti te uništiti spaljivanjem.
Od štetnika na oleandrima su najčešći lisne uši te oleandrova štitasta uš. Štitaste uši, pogotovo ako se javljaju u manjem broju najjednostavnije je ukloniti vatom koju ste namočili u alkoholu. U slučaju njihove velike brojnosti upotrijebite neki insekticid, jednako kao i kod pojave lisnih ušiju. Kako oba ova štetnika luče mednu rosu, napadnuti listovi postaju sjajni i ljepljivi, a kako se na mednu rosu naseljavaju gljive čađavice, listovi poprimaju crnu boju, suše se i otpadaju.
I još jedna napomena: svako žućenje listova ne mora nužno ukazivati na napad nekog štetnika ili bolesti. Oleandar, kada raste u optimalnim uvjetima, u starim listovima razgrađuje tvari koje potiču tvorbu novih izboja.


P.S. oleandar zna i mijenjati listove....i baš mi to kod tebe tako i izgleda...jer kreće odozdo....nije zahvaćena cijela biljka....

ostatak biljke izgleda zdravo....(na slici)...

 




 
Na vrh
nadglednik View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 15 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nadglednik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2007 u 14:39
Ja sam par puta pokušala uzgojiti oleander ali su mi jako kratko trajaliClown
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2007 u 13:21
Krajem septembra, dobila sam od bake iz susedstva tri pelcera oleandera. Dva su se ozilila. Nadam se da nisu iste boje. Stoje jos uvek u staklenoj boci na prozoru. Kada i kako da ih posadim, i gde potom da ih drzim? Ovde, svi koji ih imaju, u jesen, ali vec odrasla, dugogodisnja stabla, spustaju u podrume. Zato ih u jesen na pijaci mnogi i prodaju.
Aglaja
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 14:41
...i ja bih Oleander Cry i to onaj sa bordo crvenim cvjetovima...Big%20smile
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 16:34
Maso, sad je kasno. Moras cekati prolece. Mislim da je najbolje uzeti reznicu u kasno leto. Nisam sigurna.

Rado bih ti dala reznicu od mojih, kad porastu. Imam samo beli i roza, nedavno sam ih posadila. Dve su se reznice brzo ozilile, a treca ni makac. Meni je bilo zao da je bacim, a i da ne dobijem dva iste boje, pa sam je prikratila jos malo i evo, pusta zilice.


Aglaja
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 17:23
Aglaja ja sam svoje mlade oleandere držala na nešto višoj temp. nego stare i nisu se bunili. Čak mi jedan i procvao.
Maso, ostavila sam sjemenke i trebale bi dozrijeti ove zime. Kad se raspuknu, mogu ti ih poslati da ih posiješ. Ako ne želiš sijati, sjeti me u kasno proljeće da ti pošaljem reznice.
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 18:02
kika
prelijepa im je boja
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 20:04
Kika, tvoji su divni! Moji su jos mali. Zasadila sam ih, pa ima vec mesec dana. Prije toga sam ih isto toliko, ako ne i duze, drzala u vodi (citala sam da ih po oziljenju treba jos neko vreme ostaviti u vodi, da zile ojacaju) Jedna reznica, ona koja se dugo protivila, jos uvek je u vodi.
Drzim ih na prozorskoj dasci, u sobi u kojoj se grije, redovno ih zalivam, ponekad i orosavam. Imaju puno svetla, cak i sunca kada je lep dan. Za sada dobro izgledaju, ali me plasi sta ce biti s njima kada odem krajem decembra na neko vreme. Plasim se i za ostale. Prosle godine sam tako ostala bez ficus elastica-e, mlade benjamine (koju sam doduse udomila kao bolesnicu, ali ipak…), guzmanije…

Ovde, odrasle oleandre ljudi pred zimu spustaju u podrume. Citala sam da im zimi treba hladnije (min 5*C), ali i svetlo mesto. Pa se cudim, kako se odrze. Nas podrum je u potpunom mraku, a baka koja zivi pored mene ih tamo vec godinama zimi spremi i ne propadnu joj.

Sledece godine ja moje bome necu u mrak.
Aglaja
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 20:15
Aglaja, prije putovanja stavi ih slobodno u nešto hladniju svijetlu sobu i ne brini. Dočekat će te sigurno. 10-15 stupnjeva sigurno neće ubiti mlade oleandere. Možeš im i mrvicu vode dati, ali stvarno mrvicu.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2007 u 22:40
Merci.

Uradicu tako, odnosno ostavicu ih tu gde jesu.
Temperatura se valjda nece puno spustiti. Jako mi je stalo da se odrze do proleca. A kad prolece dodje, onda je sve lakse.

Poz.
Aglaja
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2007 u 08:49

Kika, kraaaaaaaasan je ta boja mi je odlicnaaaaaaaThumbs%20Up

Aglaja znam da sada nije vrijeme ali onako kazem da bih ga rado imala, naravno zbavim ja njega na proljece....zna ih biti i u pevecu i u baumaxu ali i cijena im zna biti visoka. Nesto cu vec smisliti Wink.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2007 u 17:18
Maso, uopste mi nije bila namera da isticem kako ti nesto ne znas, vec da razvijem razgovor koji si pokrenula, i to pre svega zato sto sama vrlo malo znam o oleandrima, a volela bih da saznam.

Ne moras u potragu za oleandrima, Kika ti nudi, ako se ne varam, bas onakav kakav si pozelela.

A imas i od mojih reznice. Ako zelis. Planiram ih uzgajati grmoliko, pa ce biti orezivanja.

Poz.
Aglaja
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2007 u 19:12
Aglaja, ne varaš se, samo mi se čini da je to Maso previdjela.
Na vrh
maso View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 05 Studeni 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1048
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maso Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2007 u 17:24
...Aglaja, ne moras nista opravdavati ja i nisam rekla da si ti isticala da ja nesto ne znam :)a i da jesi nije bed jer i ne znam previse :)....a sto se tice oleandera, naravno da su reznice dobro dolse :) ....ma moze on biti i roza i bijeli i bilo kakav.....hvala , od srca :)))
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2007 u 18:17
Evo malo savjeta iz Dalmacije....smile186
Odraslu biljku oleandra tijekom zime nije uputno držati u jako zagrijanoj prostoriji, ali treba dosta svjetlosti, a korijen biljke se održava lagano vlažnim. Ako se oleandar tijekom zime drži u tamnoj prostoriji, treba ga postupno iznositi na svjetlo. Tako je uputno nekoliko dana držati posudu s oleandrom u polusjeni, a tek onda je postaviti na sunčano mjesto, da biljka ne doživi šok.

UZGOJ IZ PRESADNICA


Za uzgoj mladica u vodi odabiru se mlade vršne grančice bez cvjetnih pupova, dužine 20 do 25 cm. Donji se listovi s grančice uklone, a ostali se prikrate na trećinu dužine. Ovako pripremljene grančice stave se u duboku posudu s vodom, u koju se doda komadić razmrvljenoga drvenog ugljena ili, u novije doba, sredstvo za brže ukorjenjivanje. Drveni ugljen sprječava razvoj truleži u vodi te voda ostaje bistra. Posuda se stavi na toplo i svijetlo mjesto. Po potrebi voda se u posudi nadolijeva, ali se ne mijenja. Nakon 6 do 8 tjedana pojavit će se korijenčići. Reznice valja i dalje držati u vodi, dok se korjenčići dobro razviju i ojačaju. Pogrešno je tek slabo razvijene mladice ukopati u zemlju, često se dogodi da se mladice ne prime. Kad se razvije dostatno snažan korijen, biljke se pažljivo vade iz posude s vodom i presađuju u cvjetni lonac ispunjen cvjetnom mješavinom.

REDOVITA GNOJIDBA

U početku razvoja biljke valja često zalijevati i povremeno prihranjivati tekućim gnojivom. Dobro ukorijenjene biljke mogu se iznijeti na otvoreno ili posaditi u vrt na sunčano, zaštićeno mjesto, gdje nema jakih strujanja vjetra. Uz vrlo pažljivu njegu oleandar može već iste godine procvasti, no veća je vjerojatnost da će cvasti iduće godine.

Moj žuti dupli...smile84

Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2007 u 18:33
Donata
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2007 u 19:27
Donata, hvala puno na ovom uputstvu. Imas lep primerak.

Evo, odmah i pitanja. Ona moja treca reznica, koja nije htela da se ozili, pa sam je, u vreme kada sam druge dve sadila u zemlju, prikratila jos malo i sada pusta zilice, ima cvetni pupoljak. Meni je to odmah bilo sumnjivo, ali nisam htela da pametujem. Baka koja mi je poklonila reznice ima godinama oleandre i sama ih razmnozava.

Moje pitanje je: sta sad sa takvom reznicom?

Aglaja
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2007 u 19:43
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Donata, hvala puno na ovom uputstvu. Imas lep primerak.

Evo, odmah i pitanja. Ona moja treca reznica, koja nije htela da se ozili, pa sam je, u vreme kada sam druge dve sadila u zemlju, prikratila jos malo i sada pusta zilice, ima cvetni pupoljak. Meni je to odmah bilo sumnjivo, ali nisam htela da pametujem. Baka koja mi je poklonila reznice ima godinama oleandre i sama ih razmnozava.

Moje pitanje je: sta sad sa takvom reznicom?



Pošto je naknadno pustila žilice...trebalo bi je držati i dalje u vodi...da joj se korijenova bala dobro ojača...jer je to ključno kod reznice oleandra...

Obično presadnice koje se zakorijenjuju se uzimaju od vrhova grana koje su bez pupoljaka ili naznaka pupoljaka na vrhu- jer je takva reznica u biti teže zakorijenjiva od onih koje to nemaju....

Da ne duljim mislim da bi taj cvjetni pup trebala zanemariti ...možda se i iz tih razloga ta reznica nije uspijela zakorijeniti sa prve dvije....
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Studeni 2007 u 23:49
Donata, prekrasan mi je ovaj tvoj žućko. Da li se mogu predbilježiti za reznice?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.