Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kaloper -vratić -Tanacetum baslamita
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kaloper -vratić -Tanacetum baslamita

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Cvijetić View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kaloper -vratić -Tanacetum baslamita
    Objavljeno: 09 Ožujak 2007 u 18:41
Dosla mi tetka, i zamolila me da joj nabavim "kaloper"...
Ja bih joj rado pomogla, ali nemam blage veze sta je to!!!
pomozite mi moze tko pomoći
Hvala
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2007 u 18:53
Kaloper ili lat.Tanacetum baslamita - je ljekovita biljka,jako lijepog mirisa.to su stari prije koristili, i sad koriste za lijecenje hemoroida. i za još neke bolesti.
 
Kad se list kalopera utrlja ima veoma jak miris...neki cudan neobican miris.Ima ovalne duze listove(mekane tanke). cvate žute boje i to melene okrugle cvjetiće i cvijeta u 7i8 mjesecu.
 
Naraste visine do 60 cm sa cvijetom . voli iznimno sunčana i suha mjesta tako da nema neke velike brige oko njega.
 
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2007 u 19:01
Evo i slike....
Na vrh
Ivona View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2007
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Ožujak 2007 u 19:32
čula sam od bake za taj cvijet ali nisam ga nikad vidila u živo.
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2007 u 12:40
Vidjela ga na moru. Samo nisam znala da se tako zove
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2007 u 12:28
to se moze naci u svakom rasadniku , ili kod nekih starijih osoba koje gaje cvijece
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2007 u 12:30
imala ga je moja baka , ali više nama.. tako da ništa od pelcera ... nažalost!Unhappy a ako di nađem javim!!
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2007 u 09:45
dakle,
 
gdje se može naći kaloper, i da li ga je moguće imati na balkonu ???
 
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2007 u 20:19
Originalno poslano od člana angi angi napisao:

dakle,
 
gdje se može naći kaloper, i da li ga je moguće imati na balkonu ???
 


Mislim da toga ima na Zadarskim otocima i da raste na divljaka!! Znam da mi je uvijek to imalo čudan miris????Confused Možda ti pogledam na pijaci, ali mislim da to oni čak ni ne prodaju??
Na vrh
angi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1139
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje angi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2007 u 20:30
Originalno poslano od člana Donata Donata napisao:

Originalno poslano od člana angi angi napisao:

dakle,
 
gdje se može naći kaloper, i da li ga je moguće imati na balkonu ???
 


Mislim da toga ima na Zadarskim otocima i da raste na divljaka!! Znam da mi je uvijek to imalo čudan miris????Confused Možda ti pogledam na pijaci, ali mislim da to oni čak ni ne prodaju??
 
hvala Donata,
 
rado bi probala imati to cvijeće na balkonu, ''staro'' je ; neobično a što se tiče mirisa,
pa možda i to bude ugodno,
ukoliko pronađeš super
hvala,
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 08:46
Ja bi se vratila na biljku iz naslova....kaloper...često se spominje u poeziji....miris kalopera... i tako mi je nostalgično u srcu kad se spomene to ime ( ne znam zašto )....možda zbog pjesme A. Dedića koji je spominje, a majka je slušala često njegove pjesme dok sam bila djete.....
 Htjela bi je nabaviti!
Ima li neko iskustva stom biljkom? Prirodno stanište?Stern%20Smile
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 10:16
ja ga se najvise sjecam po tome sto ga je moj pokojni tetak uvijek psovao.... "je.... kaloper" i tako da mi je to ostalo u sjecanju kada smo ja i bratic napravili neku glupost dok smo se igrali kod bake on bi to uvijek opsovao kada je bio ljut...
 
pa sam nakon dugo ispitivanj i traznej nakraju saznao od bake da je to ustvari biljka... :o))
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 10:20

Ovu biljku ja znam pod nazivom vratić, jako korisna biljka u biovrtu - njome se prska protiv bolesti. A raste samoniklo kao korov posvud.

Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 16:39
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Ovu biljku ja znam pod nazivom vratić, jako korisna biljka u biovrtu - njome se prska protiv bolesti. A raste samoniklo kao korov posvud.

 
Potpisujem sve što je rekla SilveK, i još bih dodala da ima neugodan miris, a cvjetovi se mogu i posušiti za suhe aranžmane.
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 17:44
Evo ja sam starija i imam kaloper.Drzim ga zbog ljekovitosti posto je i moja majka  koristila.Kod mene dolaze i nose  placere posto se nesto ta biljka zatrla pa ova mladež ne  drzi u svojim vrtovima.
ne zahtjevna , daj joj stalno mjesto u vrtu i nemas nekog posla oko nje.Steta sto sam ga osisala pa nema sada sjeme.
Isto tako imam i miloduh, ima prijatan miris, bar meni.Ima sjeme miloduha too sam uhvatilasmile57.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 18:09
Hvala na informacijama!Tongue
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 22:16
 
 
malo me zbunjuje jer pronalazim dva latinska naziva :   Tanacetum baslamita L. i Chrysanthemum balsaminta L.
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Srpanj 2008 u 00:02
Baš sam našla da je to Linne dao 2 imena istoj biljci i da su oba u redu....
 
Mene buni što sam našla samo takvu sliku kao ti, a na nekom mjestu pročitala da se cvijet otvori i da ima i bijele latice ?????Confused
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2008 u 21:05
A to je to!!! Da ja ga isto znam pod vratić. Ima ga samoniklog u mojoj okolici kolko očeš. Strašno smrdi i navodno tjera muhe!
 
Ovaj je uslikan na mojoj međi koja se ne kosi.
Kome treba nek mi pošalje pp pa bum skupila sjeme!


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2008 u 21:52
Super!
Konačno je pronađen!Tongue
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.