Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kaloper -vratić -Tanacetum baslamita
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kaloper -vratić -Tanacetum baslamita

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Kolovoz 2008 u 22:26
aaaa... mislim da znam o čemu je riječ

je li to niska zbunasta biljka, slicna sventolinu (nadam se da sam ovo tocno napisala)
samo sto je sventolin sivkastih listova, a ovaj ima zelene

odmah se sjetim dvora dide i babe Heart, bila su dva grmica na ulazu, jedan pored drugog

mogu se i ja prijaviti za sjeme - cisto iz nostalgicnih razloga smile187
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
josipa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Prosinac 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 992
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josipa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2009 u 13:33
može li se on razmnožiti sjemenom? komšinica me molila a  ja joj rekla da ne može pa sam joj izvadila korjena
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Siječanj 2009 u 13:40
ajd u proljece mi posaljes koji pelcer ili u jesen sjeme...
 
Bas bih zelio imati ovu biljku
Na vrh
metvica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje metvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2009 u 15:07
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

Kaloper ili lat.Tanacetum baslamita - je ljekovita biljka,jako lijepog mirisa.to su stari prije koristili, i sad koriste za lijecenje hemoroida. i za još neke bolesti.
 
Kad se list kalopera utrlja ima veoma jak miris...neki cudan neobican miris.Ima ovalne duze listove(mekane tanke). cvate žute boje i to melene okrugle cvjetiće i cvijeta u 7i8 mjesecu.
 
Naraste visine do 60 cm sa cvijetom . voli iznimno sunčana i suha mjesta tako da nema neke velike brige oko njega.
 



Mama ima u vrtu kaloperu i zanima ju za koje još bolesti se koristi i na koji način...
Na vrh
metvica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje metvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2009 u 15:09
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

ajd u proljece mi posaljes koji pelcer ili u jesen sjeme...
 
Bas bih zelio imati ovu biljku


Bojim se da je za pelcer kasno (a i neznam ima li), ali u jesen mogu poslati sjeme ako je još upit aktualan Smile
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2009 u 17:02
Dobar je lijek za hemoroide.List se uzme i isjecka sitno pa se pomjesa sa medom i uzima se jedna kasicica na taste.
Na vrh
metvica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje metvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2009 u 18:21
Puno hvala Fatka Smile
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2009 u 23:12
Moj vratić je ove godine narastao i preko 1 metra, a baš mi ugodno mirišiSmile
Probala sam na proljeće posijati i nešto sjemenja, uspjelo je, imam i par malih biljčica.
Na vrh
josipa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Prosinac 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 992
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josipa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2009 u 21:29
Jeli moguće da ima više vrsta kalopera.Ja imam dvije različite biljke sa različitim lišćem a sličnim cvijetom. Za obe mi je rečeno da je to kaloper.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 11:39
Ispravak netočnog navoda Embarrassed

vratić - tanacetum vulgare

kaloper - tanacetum balsamita


obje biljke imaju jako slične cvijetiće, a slične cvijetiće ima santolina.
Oprez - vratić je ljekovit, ali i jako otrovan.
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2009 u 20:13
ufff,meni se svidja kako izgleda,al bi ga volela imati zbog leka:)
Na vrh
Nadicab View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 28 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nadicab Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 23:14
Ako nekoga zanima, ja imam KALOPER ili Božju plahticu, ali vidim da je neki mješaju sa vratićem zbog sličnosti rozete cvijeta...uglavnom se uzgaja sa korjenčićima, malo teže iz sjemena...to je biljka naših vrtova iz vremena starijih domačinstava i sve se više nepravedno zatire...ja imam još neke stare biljke kao što je Božje drvce, miriše na CocaColu iz porodice pelina...(moj vrt je u Zagorju a ja u ZGu)
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2012 u 23:58
Originalno poslano od člana Nadicab Nadicab napisao:

ali vidim da je neki mješaju sa vratićem zbog sličnosti rozete cvijeta...


to i je jedna vrsta vratica jer i spada u taj rod, lat. tanacetum (vratici) balsamita ili prevedeno balzamski vratic. Cvijetovi su doista slicni i zato i spadaju u isti rod. :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2012 u 18:11
nedavno sam na tržnisi naišla na malecki kaloper, i sad sam opet pročitala ovu temu,
list mu ima skroz drugačiji oblik i miris od vratića
kaloper listovi mirišu slično pepermintu, ne baš kao metvica, ali nešto slično

nema cvjetova, ali nadam se da će ih imati

sad samo moram smisliti gdje ću ga posaditi,

dado sigurno mu paše sunčano i suho mjesto?
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2012 u 21:45
vratica ima puno vrsta, pa tako imaju i drugacije zahtjeve. Tanacetum balsamita - kaloper voli suncano mjesto i umjereno zalijevanje a kad se zakorijeni moze izdrzati i susu kao i njegov brat Tanacetum vulgare. Tanacetum parthenium vise voli polusjenu - sumski rub kao ambijent, di je malo vlaznija zemlja. Meni vratici nikako ne mirisu na metvicu, meni mirisu na neki mix tamjana, pelina i melisse :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2012 u 11:08
A koja je ovo vrsta: Tanacetum coccineum, sliči mi na margarete. Kakvo je iskustvo sa njma?
Slika je sa neta
Rijeka

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2012 u 23:01
Naglasila bih da se u ovoj temi govorilo o Tanacetumu balsamina, a postavljene su slike Tanacetuma vulgare. Nebi bilo uputno zamijeniti te dvije biljke jer Tanacetum vulgare sadrži neke otrovne tvari koje bi kod neadekvatne primjene mogle biti škodljive za zdravlje.

Mirin Tanacetum je opet nešto treće...
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Kolovoz 2012 u 10:09
Nisam sigurna ,ali meni ovaj Mirin Tanacetum sliči na ovaj buhač,ja sam ga nedavno kupila.

Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Kolovoz 2012 u 11:48
Slice si jer pripadaju istom rodu Asteraceae. Za neke buhac spada u krizanteme (ivancice) pa mu je sinonim Chrysanthemum cinerarifolium a za druge spada u vratice pa se jos naziva Tanacetum cinerarifolium dok neki treci svrstavaju cijeli rod tanacetum pod krizanteme-ivancice i obrnuto. Ugl velika zbrka :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Kolovoz 2012 u 12:31
Ufffff da,baš prava zbrka! Znači li to onda Dado da onda zapravo ja imam nešto što niti ne znam što je ustvari?     Pisalo je i Piretrum i Chrysantemum cinerariifolium....
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.