Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Melia azedarach
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Melia azedarach

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Melia azedarach
    Objavljeno: 05 Srpanj 2010 u 00:29
Drvo visine do 15 m, s rijetkom krošnjom snažnih grana.Listovi naizmjenični dugi 20 - 40 cm,liske duge do 8 cm sa grubo pilastim rubom.Cvijetovi u metlicama dugim do 30 cm,veličine do 2 cm sa 5 blijedoljubičastih latica i u sredini sa jednom ljubičastom cijevi prašnika.Plodovi veliki do 15 mm ,u početku zeleni kasnije se smežuraju i dođu žućkasto smeđi,ostanu na stablu i nakon opadanja lišća.Porijeklom je iz Azije i Australije,autohtona u mnogim krajevima sa tropskom i umjereno toplom klimom.Nije previše prilagodljiva jer teže podnosi jake zime.Razmnožava se sjemenom koje ima veliku moć klijanja,i u proljeće reznicama.Crvenkasto drvo služi za izradu namještaja i glazbenih instrumenata. Koštice su po sredini šuplje pa se koriste za izradu nakita i molitvenih krunica,zbog toga je još zovu Očenašica.Ekstrat listova odbija skakavce,treba biti oprezan sa plodovima jer su otrovni.



Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2010 u 00:30
Na vrh
muhlenbergia View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 18 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 2241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje muhlenbergia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2010 u 00:32
Plod nakon opadanja lista u jesen,slikano pred dvije godine.

Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2010 u 15:15
muhlenbergia super što si otvorio temu o ovom (meni) jako lijepom stablu Thumbs%20Up

mogu samo dodati da mi se čini da dosta brzo raste u visinu

njegove bobice su veoma dekorativne pogotovo u zimsko doba, kad gotovo nestane boja i zelenila u prirodi, a njegove gole grane i dalje krase grozdovi žutih loptica
bude baš šesno vidjeti ga pogotovo u predbožićno vrijeme


Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2010 u 22:55
Kada nikne iz sjemena za koliko godina ce cvijetati?
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2010 u 09:04
ja sam par puta sijala i nikad ništa nije niknulo tako da ne bih znala koliko treba biljkama uzgojenim iz sjemena

stabalce koje imam je uzgojeno od mladice koja je niknula kraj matične biljke
mislim da je lani prvi put cvjetalo, znači 2. ili 3. godinu nakon što je posađeno zasebno
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2012 u 08:56
Dado ima u ponudi ovo stabalce pa ću ga vidjeti uživo. Možda završi u mom vrtuWink
Rijeka

Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2012 u 12:12
meni je ovo stablo zakon, upravo je prolistalo i procvjetalo, a i već jedno vrijeme odbacuje bobice od lani

stavila sam oko njega clematise  (u posudama), da se pruže po njemu
za sada funkcionira, vidjeti ću kako će biti ljeti
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 14:19
Miro, molim te, nije li to onaj drvored kaj raste u Njivicama na Rivici, uz more, a zimus je bilo jako orezano a na granama su ostale samo ove kuglice-sjemenke !!  Naravno, sakupljene sjemenke su posijane i čekam prve nikle biljčice !!
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 14:49
Neznam točno na što misliš, moram pogledati ali mislim da nije. Dado mi je pokazao svoju, stradala je od bure... Nisam je kupila a nije mi bila nešto lijepa..
Rijeka

Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 16:03
A ja mislim da je !!  Silvy je stavila slikice jednom, a ja sam uvjerena da je to baš to !!  Znaš da imam oko za takve stvari !!
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2012 u 20:56
Moja iz sjemena stara oko 4 godine, ove zime smrzla.Orezala sam do dna i vidim da je krenula iz zemlje. Kada ce porasti, ako bude i ove godine jaka zima opet ce smrznuti.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2012 u 21:49
Je Free u pravu si, to je  Očenašica ( Melia azedarach )
Jel ti je nikla iz sjemena od prošle godine?

Slikala sam je prije dva tjedna a kada je imala cvijet ( neznam ni kada cvjeta..), zaboravila na nju a ću drugi put. Nama mladica, već sam virkala...
 
 
Rijeka

Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2012 u 21:52
Melia je zapravo  jedna napast. Naš susjed na moru ima ogromno stablo staro oko 25 godina. Preraslo je kuću ( katnicu ) a kuglice lete na sve strane i niču , tako da bi brzo zauzele cijeli prostor.... Imam nekoliko tih kuglica ako netko želi.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2013 u 14:49
Prošle godine je izmrzlo kod mene u bašti do visine od nekih 20 cm, isteralo je tri grane koje su do prošle jeseni premašile 3 metra. Ove godine su vrhovi opet izmrzli



život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2013 u 11:48
Free, evo one sličice Melie Azedarach koju sam stavila u temu Moj posjet Krku, str. 5



A sada cvjeta, ali kako su cvjetići visoko nisam ih mogla bolje uslikati.


Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.